Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sterowanie SSR poprzez wyjście analogowe sygnał 4-20mA

pawel_konin 03 Gru 2011 16:18 2776 3
  • #1 03 Gru 2011 16:18
    pawel_konin
    Poziom 20  

Chce się tylko upewnić ponieważ w symulatorze to działa według tego co sobie założyłem. Chce uzyskać sygnał sterujący 4-20mA a wyjściu analogowym sterownika, następnie ten sygnał chce wysłać na przekaźnik SSR który będzie sterować mocą grzewczą grzałki. Sygnał sterujący powinien być proporcjonalny do odczytanej temperatury i zawierać się w zakresie temperatury 0-37.8 °C( 0-> max 20mA (27648 INT) i wraz ze wzrostem temperatury sygnał powinien malec aby łagodnie dojść do zadanej 37.8 ( bliskie 0 INT). Uważam że zrealizowałem swoje założenia niech ktoś mnie poprawi jak się mylę.

Sterowanie SSR poprzez wyjście analogowe sygnał 4-20mA

0 3
  • #2 03 Gru 2011 19:30
    pm.001
    Specjalista elektryk

Witam
    Proszę jeszcze przeanalizować czy dokładnie tego kolega potrzebuje.
    1. Typowe przekaźniki SSR posiadają sterowanie napięciowe a więc IMHO należałby jeszcze dołożyć konwerter I/U ale wówczas pojawia się inny problem jeśli sygnał będzie malał to napięcie sterujące będzie za małe aby wysterować półprzewodnik. Optymalnym więc rozwiązaniem będzie zamienić sygnał analogowy na sygnał PWM gdzie wypełnienie będzie proporcjonalne do wartości sygnału analogowego.
    2. Jeżeli kolega ma przekaźniki półprzewodnikowe sterowane prądowo to oczywiście pkt. 1 nie ma zastosowania za to proszę sprawdzić czy przypadkiem przy 4 mA będą całkowicie wyłączone gdyż inaczej nawet jak kolega będzie chciał wyłączyć grzanie to i tak na nagrzewnicy pojawi się 20% mocy.
    3. Jakoś mi ten algorytm niespecjalnie leży gdyż pełna moc na grzanie będzie podawana tylko wówczas gdy temp będzie wynosić 0 a ponieważ do górnej granicy czyli 37.8 trochę daleko więc proponuję zamiast takiej konstrukcji wykorzystać regulator PID (człon D nie znając odpowiedzi obiektu lepiej wyłączyć ale to już szczegół)
    pozdrawiam
    pm001

0
  • #3 03 Gru 2011 20:33
    pawel_konin
    Poziom 20  

pm.001 napisał:
    Witam
    Proszę jeszcze przeanalizować czy dokładnie tego kolega potrzebuje.
    1. Typowe przekaźniki SSR posiadają sterowanie napięciowe a więc IMHO należałby jeszcze dołożyć konwerter I/U ale wówczas pojawia się inny problem jeśli sygnał będzie malał to napięcie sterujące będzie za małe aby wysterować półprzewodnik. Optymalnym więc rozwiązaniem będzie zamienić sygnał analogowy na sygnał PWM gdzie wypełnienie będzie proporcjonalne do wartości sygnału analogowego.
    2. Jeżeli kolega ma przekaźniki półprzewodnikowe sterowane prądowo to oczywiście pkt. 1 nie ma zastosowania za to proszę sprawdzić czy przypadkiem przy 4 mA będą całkowicie wyłączone gdyż inaczej nawet jak kolega będzie chciał wyłączyć grzanie to i tak na nagrzewnicy pojawi się 20% mocy.
    3. Jakoś mi ten algorytm niespecjalnie leży gdyż pełna moc na grzanie będzie podawana tylko wówczas gdy temp będzie wynosić 0 a ponieważ do górnej granicy czyli 37.8 trochę daleko więc proponuję zamiast takiej konstrukcji wykorzystać regulator PID (człon D nie znając odpowiedzi obiektu lepiej wyłączyć ale to już szczegół)
    pozdrawiam
    pm001

Precyzując jest to regulator grupowy sterowany 4-20mA z wyjścia analogowego 4-20mA sterownika.
    Właśnie zastanawiam się nad zmianą zmianą górnego limitu na 50°C co właśnie spowodowało by większy prąd sterujący przy 37.8.
    I tak nic się nie stanie gdyż w ramach zabezpieczenia przed przekroczeniem tej temperatury komparator odetnie sterowanie na blok FC 106 i nie pozwoli przegrzać.
    Nawet teraz naszły mnie wnioski że owa regulacja w zasadzie potrzebna jest mi blisko wartości zadanej aby wyeliminować częste przerzucanie stycznika i tak pomyślałem nad SSR i regulatorem grupowym.

Pozdrawiam

0
  • #4 04 Gru 2011 10:17
    pm.001
    Specjalista elektryk

Witam

Cytat:
    Nawet teraz naszły mnie wnioski że owa regulacja w zasadzie potrzebna jest mi blisko wartości zadanej aby wyeliminować częste przerzucanie stycznika i tak pomyślałem nad SSR i regulatorem grupowym

Tym bardziej proszę zastanowić się nad regulatorem PID. Wyjściowy sygnał z tego bloku 0..100% w łatwy sposób przełożyć na PWM. Zakładając zaś stosunkowo krótki okres cyklu PWM (rzędu kilku sekund) naprawdę można dobrze doregulować temperaturę.
    Wersja którą kolega lansuje będzie nawet przy zakresie 0..50 st. C podawać około 13% wysterowania gdy temp. zadana i pomierzona będą się do siebie zbliżać.
    pozdrawiam
    pm001

0
TME logo Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
TME Logo