Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

SUBBASS RAVELAND 2X 15" Podłączenie.

03 Gru 2011 18:34 2099 6
 • Poziom 21  
  Witam serdecznie!

  Dziś podczas przechadzki po giełdzie wpadł mi w oko ogromny subbas Raveland'a, wiem, ze firma pozostawia wiele do życzenia ale nawet na obudowę to i tak warto było wydać te 150zł. Skrzynia ma w sobie 2 głośniki po 15" każdy a wewnątrz dwie zwrotnice (dziwne, że nie pod crossover) i co najzabawniejsze jest w stanie idealnym.

  Spis z tabliczki znamionowej:

  2x 150W RMS i 2x400W Max. Impedancja 8 Ohm.
  2x94dB i zakres 20-150Hz.

  Wszystko git - wiadomo Raveland to nie dziwi że w 38cm głośniku mamy do dyspozycji tylko 150W mocy ;D Jednak w związku z tym, że chciałbym go przetestować zadaje to pytanie.

  Otóż mam w posiadaniu Elmuza 2 x 200 W 4Ohm i 2x130W 8Ohm. Jakby to podłączyć aby wyciągnąć z tej skrzyni maks jej możliwości?? Każdy z głośników osobno pod A lewy i pod B prawy, czy połączyć równolegle i dać pod jeden kanał tym samym osiągając 1x200W 4Ohm??

  To oczywiście było to prostsze pytanie. A teraz kolejne.

  Mamy tego Ravelanda opisanego powyżej ale w piwnicy stoi jeszcze basowa kolumna 2 x 12" o mocy 180W RMS na głośnik przy 8 Ohmach (przetworniki firmy Westfalia Technica 2 x 30cm, wbudowana zwrotnica dolnoprzepustowa po jednym rdzeniu na głośnik.)

  Raveland ma z tyłu opcję Right channel input i Output i analogicznie w lewym kanale. Jeśli podłącze obie skrzynie basowe jednocześnie to uzyskam połączenie równoległe dające na stronę oporność rzędu 4 Ohm'ów na kanał co pozwoli mi wykorzystać pełne 200W na kanał z Elmuza. Jednak moc pobierana przez kolumny także wzrośnie.

  Reasumując mamy teraz już połączone dwie skrzynie i na stronę przypada 150W z Ravelanda i 180W z kolumny basowej opartej na przetwornikach Westfalia Technica, łącznie 330W RMS na kanał lewy i kolejne 330W RMS na kanał prawy.

  Skoro Elmuz ma 2x200W przy 4 Ohmach to teoretycznie powinien spełnić wymagania powtarzane w starych podręcznikach, że "Wzmacniacz odpowiednio dobrany, tworzący idiotoodporny system nagłośnieniowy powinien mieć połowę mocy kolumny. W tym przypadku jest nawet lepiej bo osiągamy około 3/4 mocy kolumny.

  Pojawia się jednak kolejne pytanie tj. Czy w przypadku operacji opartych o system głośników niskotonowych tego typu zasada znajduje zastosowanie w praktyce?? Bass wymaga ogromnego zapasu prądowego transformatora w końcówce mocy co jak na Elmuza 2204M jest chyba sporym wyczynem. Stąd też moje pytanie do was - Czy to ma szanse zagrać tak dobrze jak przewiduje teoria (nie uwzględniając że przetworniki są słabej jakości-chodzi o wykorzystanie chociaż 80% możliwości wszystkich czterech przetworników tj. 150W + 180W na kanał Lewy i to samo na prawy.
 • Użytkownik usunął konto  
 • Poziom 21  
  Błąd w opisie, przepraszam.

  Chodziło mi o to, że sumując moce głośników basowych z jednej i drugiej kolumny (łącząc równolegle dwa głośniki basowe z lewej i prawej strony) wzrośnie jej zapotrzebowanie na energię / moc potrzebną do wysterowania obu przetworników.

  Ale właściwie teraz nie w tym tkwi problem a w tym, które z tych połączeń będzie najlepsze i czy w ogóle ten zestaw "westfalia technica i raveland" może dobrze zagrać przy tym elmuzie (Już nawet nie chodzi o jakoś dźwięku a o sam fakt wysterowania kolumn w odpowiednim przedziale mocy, o którym wspomniałem wcześniej).
 • Użytkownik usunął konto  
 • Poziom 21  
  dj-MatyAS napisał:

  Tak więc - w Twoim konkretnym wypadku na połączoną parę kolumn przypadnie co najwyżej 200W (biorąc pod uwagę parametry wzmacniacza), czyli na jedną z kolumn przypadnie 100W.
  Co prawda, kolumny mają nieco większą moc (jedna 150, a druga 180W), ale może to nawet lepiej - biorąc pod uwagę jakość tych przetworników istnieje mniejsza możliwość ich uszkodzenia.


  O tego typu odpowiedź mi chodziło. Mam nadzieję że jeden wzmacniacz poradzi sobie z tymi kolumnami i uda się uzyskać chociaż coś podobnego do basu.
 • Użytkownik usunął konto  
 • Poziom 21  
  Oczywiście mowa o samym basie. Górki napędzane będą wzmacniaczem elektronika wt - 2001 i będzie on pracował z kolumnami schneider disco 95 dając w połączeniu równoległym okolo 200W 4 Ohm (wzmacniacz mono). Do tych górek dojdzie jeszcze komplet kolumna szerokopasmowych LDM albo MJ Acoustic i wzmacniacz pokroju Smound 1200 lub jakiś KMT minimum 2x200W rms przy 8 Ohm.


  Oba Basy podłączyłem pod końcówkę JB_Systems 2x300W 8Ohm. O dziwo bardzo bardzo bardzo mocny bass i głębokie zejście. Myślę że te dwie kolumny (Westfalia Technica i Raveland) grają nieco lepiej niż jedna kolumna na 2 x STX 38cm. Oczywiście dokupiłem także kolumny Laney Theatre TE-900 i do nich przeznaczona jest ta końcówka 2 x 300 W, na basy mimo wszystko idzie Elmuz 2 x 200W.