Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Micra Satel jak podłączyć mikrofon?

Neptun 03 Dec 2011 19:56 8207 14
Optex
 • #1
  Neptun
  Level 13  
  Witam.
  Uruchamiam właśnie MICRĘ Satela i mam problem z uzyskaniem zadowalającej jakości dźwięku z wejścia mikrofonu.
  Próbowałem różnych wariantów
  W instrukcji jest tylko wzmianka że zalecają M elektretowy i nic poza tym, jaki jack - stereo czy mono- nic.
  Mikrofon podłączałem:
  1. bezpośrednio, ( masa i koniec jacka)
  2. przez kondensator 4,7µF w szeregu z +M do końca jacka, zasilanie z środka jacka do +M i masę na -M.
  3. podłączyłem moduł audio zasilany z zewn. źródła i sygnał audio do końca jacka i masy.
  Przy każdej próbie dźwięk bardzo zakłócony nadajnikiem GSM Micry i prawie niesłyszalny.
  Czy ktoś już przerabiał ten temat?
 • Optex
 • #2
  Neptun
  Level 13  
  Według informacji jakie uzyskałem w Satelu to powinno wyglądać to tak:
  Micra Satel jak podłączyć mikrofon?
  Niestety pomimo krótkiego ( około 15cm ), ekranowanego kabla zakłócenia od nadajnika GSM są bardzo duże, uniemożliwiają zrozumienie sygnału audio.
  Przy antenie zamontowanej w obudowie z zestawu korzystanie z tej funkcji wydaje mi się niemożliwe.
  Czy ktoś ma jakieś doświadczenia z w tym temacie?
 • #3
  eworks
  Level 19  
  Czy przypadkiem nie masz za dużego wzmocnienia i nie wzmacnia Ci szumu tła?
 • Optex
 • #4
  Neptun
  Level 13  
  Jest tam elektroniczna regulacja w zakresie od 0-15 ale w całym zakresie zakłócenia są na tum samym poziomie. Regulacja nie wpływa na poziom zakłóceń, natomiast wpływa na dźwięk z mikrofonu.
  Wygląda na to że Satel dał ciała i antena w oryginalnej obudowie OPU zakłóca wzmacniacz m-cz na płycie centrali.
 • #5
  psikor
  Level 11  
  Na moje dosyć szczegółowe pytanie do Satela o podłączenie mikrofonu, uzyskałem bardzo lakoniczną odpowiedź: "Wejście jest na sam mikrofon czyli masa i sygnałowy długość przewodu to 30-50 cm"
  Niestety żadna z prób nawet krótszym bądź dłuższym przewodem nie dała zadowalającego efektu, ciągle występowały zakłócenia z gsm-a.
  Możliwość podłączenia mikrofonu pozostanie niestety marketingowym gadżetem, a szkoda bo reszta się dzielnie spisuje.
 • #6
  Neptun
  Level 13  
  Ja na razie nie korzystam z tej funkcji, bo się nie da z powodu zakłóceń.
  z moich obserwacji wynika to z błędu konstrukcyjnego. bezpośrednio po włożeniu wtyku aktywuje się wzmacniacz m-cz na płycie (wystarczy sam jack bez mikrofonu) i już pojawiają się zakłócenia. Wniosek z tego taki że to po prostu nie może działać poprawnie. D... dana panowie z Satel'a
 • #7
  treborsz
  Industrial cameras specialist
  Nie znam się na Satelu, jednak co nieco miałem do czynienia z audio. Zatem może poniższe informacje okażą się pomocne. Jakkolwiek, tak jak napisałeś, może to być wuna konstrukcyjna...

  Skoro w instrukcji jest wzmianka że zalecają mikrofon elektretowy, a także gniazdo mikrofonowe to jack 3.5mm - należy przypuszczać, że do Micry należy podłączyć mikrofon bez przedwzmacniacza zasilany BIAS (na Twoim miejscu podłączyłbym standardowy mikrofon do komputera lub z zestawu słuchawkowo-mikrofonowego - także do komputera).

  Kondensator, który znajduje się na schemacie, powinien być stosowany w przypadku zastosowania mikrofonu dynamicznego (zamiast elektretowego). Ma on za zadanie odcięcie napięcia stałego BIAS (+5V), które może mieć szkodliwy wpływ na mikrofon dynamiczny.
  Na marginesie - według mnie sygnał z mikrofonu powinien zostać podłączony do minusa kondensatora elektrolitycznego (pojemność z zakresu 0,47-10 mikrofaradów, na napięcie 10-16V).
 • #8
  mangelo
  Level 11  
  Zależy to tylko i wyłącznie od mikrofonu na jednym mialem szumy bardzo duże, a na drugim dziala idealnie. Cisza i super wzmocnienie mikrofon jest bezpośredni wlutowany na jacka a wyciągnięty z jakiegoś starego telefonu. Slychać rozmowę nawet z drugiego pokoju.
 • #9
  Barry83
  Level 14  
  Wpinając zwykły mikrofon do kompa ( jakies 16 pln) działa super. Nie może to być mikrofon z własnym zasilaniem.
 • #10
  Cipheros
  Level 5  
  Cześć!

  Chciałbym odświeżyć wątek i prosić o pomoc. Kupiłem goły mikrofon elektretowy (2 przewody) oraz złącze mini jack (3 przewody). Jak je ze sobą poprawnie połączyć?
  Na niektórych schematach widzę rezystor, na innych kondensator, a jeszcze inne pokazują połączenia bez tych elementów. Wolę sam nie eksperymentować, aby przypadkiem nie zepsuć modułu..

  Dziękuję za pomoc :)
 • #11
  Cipheros
  Level 5  
  Po połączeniu jednego z drugim bez dodatkowych elementów – nie działa. Czy ktoś ma jakiś pomysł?
 • #13
  Cipheros
  Level 5  
  Ponad 100 zł za zwykły mikrofon? Dziękuję, wolałbym kupić komputerowy.
  Pomijając kwestię astronomicznej ceny, to mikrofon chcę schować w dyskretnym miejscu. Zależy mi więc na niewielkim rozmiarze.
  Proszę o pomoc w (wydawałoby się) prostym połączeniu, a nie decyzji zakupowej.
 • #14
  motoman2
  Level 7  
  psikor wrote:
  Na moje dosyć szczegółowe pytanie do Satela o podłączenie mikrofonu, uzyskałem bardzo lakoniczną odpowiedź: "Wejście jest na sam mikrofon czyli masa i sygnałowy długość przewodu to 30-50 cm"
  Niestety żadna z prób nawet krótszym bądź dłuższym przewodem nie dała zadowalającego efektu, ciągle występowały zakłócenia z gsm-a.
  Możliwość podłączenia mikrofonu pozostanie niestety marketingowym gadżetem, a szkoda bo reszta się dzielnie spisuje.


  Posiadam moduł Satel Micra. Do wejścia mikrofonowego na kablu o długości kilkudziesięciu centymetrów podłączałem: a) tani mikrofon elektretowy, b) droższy mikrofon elektretowy Panasonic WM-61A, c) mikrofon ze wzmacniaczem kit AVT1721 C (do tego dołożyłem diodę zenera oraz opornik, żeby dopasować napięcie i zabezpieczyć wejście). We wszystkich tych przypadkach słychać było głośnie buczenie, a głos ludzki był słabo słyszalny, ucinany. W opisie do mikrofonu Satel Mic-1 jest napisane "Kabel mikrofonowy może być zamontowany zarówno bezpośrednio na ścianie, jak i podtynkowo. Jego długość wynosi 10 m, jednak w celu lepszego dopasowania do potrzeb instalacji możliwe jest jego skrócenie lub zwinięcie. Ponadto kabel ten jest ekranowany, co w połączeniu z odsunięciem mikrofonu od płyty elektroniki centrali lub modułu sprawia, że przekazywany dźwięk jest pozbawiony zakłóceń, a otrzymywany nasłuch jest lepszej jakości". Zastanowiła mnie informacja o odsunięciu mikrofonu od płyty elektroniki. Zrobiłem próbę z długim kablem (chyba 2-metrowym). Okazało się, że po odsunięciu mikrofonu od płytki Satel Micra na odległość rzędu 2 metrów ustało buczenie, a głos stał się wyraźnie słyszalny. Z wykorzystaniem mikrofonów elektretowych Panasonic WM-61A czysty głos był słyszalny z jakichś 2-3 metrów. Natomiast z układem AVT1721 C (pamiętajmy o dodatkowych elementach: rezystor, dioda zenera) głos był słyszalny z ponad 4 metrów i pewnie więcej też, ale takich prób już nie robiłem. Wygląda na to, że ważne jest odsunięcie mikrofonu od płytki Satel Micra na odległość rzędu kilku metrów. Być może istotne jest także użycie kabla ekranowanego, jednak tego nie wiem, bo nie przeprowadzałem prób w tym zakresie. Jeśli chcemy nasłuchiwać głosu z większej odległości to można użyć wzmacniacza, ale pamiętając o dodatkowych elementach, żeby dopasować sygnał do tego, czego oczekuje Satel Micra. Ja wziąłem AVT1721 (wersja C to układ już zmontowany), gdyż można go zasilić napięciem od 6 V do 16 V, co jest korzystne, gdyż Micra daje 12 V i nie trzeba robić zasilacza na niższe napięcie. Nie biorę odpowiedzialności za uszkodzenia spowodowane nieumiejętnym podłączeniem do Micry mikrofonu ze wzmacniaczem ;)
 • #15
  Cipheros
  Level 5  
  Czy byłbyś tak dobry i podpowiedział mi schematem jak podłączyć moduł AVT1721 C do centrali (z uwzględnieniem rezystora i diody)? :)