Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Zmiana podświetlenia panela radia

pablo_89 04 Dec 2011 00:01 4430 7
    pablo_89
    Level 9  
    Witam. Posiadam dosyć wiekowe radio pioneer KEH-P5900R. Chciałbym wymienić w nim kolor podświetlenia panela. W panelu zastosowane są małe żaróweczki. Czy mógłbym zastąpić je diodami led ? Jeśli tak to jakie by trzeba było zastosować rezystory ? Nie mam pojęcia jakie napięcie dostają żarówki.
    Dziękuję za pomoc
    leonek4
    Level 29  
    Napięcie łatwo sprawdzić! Ale pewnie 12V. Jakie rezystory zależy od diody led jak zastosujesz. Występują na różne napięcia a miejsca na nie ma za wiele. Jakie masz teraz podświetlanie? Możesz założyć gumki o pasującym ci kolorze na żaróweczki.
    pablo_89
    Level 9  
    Kolor teraz nijaki jest. Słaby zielony i polowa przycisków nie świeci. Chciałbym zmienić na diody czerwone. Diody jednak dają ładniejszy efekt od zakładania gumek
    leonek4
    Level 29  
    Na aukcjach allegro możesz kupić różnych kolorów DIODY LED SMD. Są na różne napięcia ale to nie powinno być problemem bo można rezystor odpowiedniej wartości dołożyć. Gabaryty mają malutkie więc w otwór po żarówce można włożyć i przylutować. Możesz poszukać również w różnych zabawkach, telefonach itp. tam też zazwyczaj można je znaleść (tylko trzeba sprawdzić na jakie napięcia są). Powodzenia!
    leonek4
    Level 29  
    Miernikiem ! Napięcie woltomierzem. Rozbierz panel podłącz do radia włącz żarówki zapala się podłącz miernik i wszystko. Raczej na pewno na 12V.
    pablo_89
    Level 9  
    To, że miernikiem to logiczne jest. Na schemacie pisze koło każdej żarówki 14V 40mA
    leonek4
    Level 29  
    No więc wszystko jasne! Znalazłeś jakieś diody?
    pablo_89
    Level 9  
    Kupiłem żarówki i gumki o innym kolorze. Wlutowałem i wszystko ok.