Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

AP/Router TP-LinkWR743ND i TV Panasonic TX-P50G30E - nieudana próba połączenia

04 Gru 2011 00:48 8109 13
  • Poziom 9  
    Mam problem z połączeniem TV Panasonic TX-P50G30E do internetu. Chciałem obejść połączenie przez adapter WiFi i w tym celu kupiłem TL-WR743ND z funkcją AP Client. Sieć do jakiej podłączam TV to UPC modem + router WiFi Netgear N 150 WNR1000.
    Podłączyłem TL-WR743 do TV kablem przez gniazda odpowiednio LAN (AP) - Ethernet (TV). Test połączenia: uzyskiwanie adresu IP - OK, urządzenia o takim samym adresie IP - OK, połączenie z bramą - OK, łączność z serwerem - błąd. Ustawienia na TV to: uzyskaj adres IP: Auto, Adres IP: 192.168.1.100, maska podsieci: 255.255.255.0, Brama: 192.168.1.1, Uzyskaj adres serwera DNS: Auto.
    Następnie podłączyłem WR743ND do komputera, który nie miał połączenia z siecią, żeby zobaczyć czy na innym urządzeniu niż TV uzyskam połączenie. Konfigurację routera przeprowadziłem zgodnie z instrukcją. Router w trybie AP Client, wyszukałem swoją sieć WiFi, podałem hasło, ustawiłem odpowiednie zabezpieczenia w Security Settings, reboot routera i niby wszystko ok, tylko że połączenia z netem nie udało się uzyskać. Próbowałem różne ustawienia w security, ale nic to nie dało.
    Urządzenia z wbudowaną kartą WiFi w mojej sieci działają bez problemu (laptop, komórka), wystarczy podać hasło, a ten TP-Link nie chce działać.

Czy te 2 urządzenia mogą ze sobą współpracować: Netgear N 150 WNR1000 i TL-WR743ND? Jeśli tak, to jak uzyskać takie połączenie o jakie mi chodzi, czyli TP Link jako AP podłączony do TV?
  • Poziom 43  
    LAN IP w TP-Linku na 192.168.2.1 proszę przestawić.

Przy funkcji WISP Client nie będzie działać DLNA - tylko dostęp do Internetu z poziomu TV.
  • Poziom 9  
    piterus99 napisał:
    LAN IP w TP-Linku na 192.168.2.1 proszę przestawić.

Dzięki za odpowiedź. Próbowałem zmiany na 192.168.2.1, ale niestety bez pozytywnego rezultatu.
  • Moderator - Sieci, Internet
    Jak masz skonfigurowany Operation Mode w WR743?
  • Poziom 9  
    jimasek napisał:
    Jak masz skonfigurowany Operation Mode w WR743?

Mam ustawione: AP Client Router: WISP Client Router.
  • Pomocny post
    Poziom 13  
    Właśnie jestem po pomyślnym zestawieniu podobnego połączenia Netgear DG834G > TP-LinkWR743ND >Samsung C650.
    To działa ale mam kilka rad dla kolegi remikowskiego i innych męczących się z tym routerem TpLinka.

Krótki przegląd
    - zaktualizujcie soft, ostatnio (111212) dodano nowe tryby pracy i rozwiązano problem z niemożliwością połączenia się z zaszyfrowaną siecią
    - sieć do której się łączycie musi mieć widoczny SSID (router nie połączy się z ukrytym SSID'em)
    - szyfrowanie : bez hasła albo WPA+WPA2 w wersji AES (TKIP nie zadziała)
    - sprawdźcie połączenie z anteną, mi się trafił jakiś lipny egzemplarz przez co początkowo router ciągle był w stanie skanowania (scan), podmiana na inną i zaczął łączyć
    - początkowo najlepiej pracować z ustawieniami WAN na dynamiczne IP, jak już wszystko zadziała przestawiamy na statyczny
    - proste jest tylko zestawienie połączenia w trybie WISP client, pozostałe tryby to loteria
    czasem się uda połączyć czasem nie, nie warto na nie tracić czasu
    - jak jakaś konfiguracja zadziała to od razu róbcie backup ustawień
    - zamiast kombinacji z trybem AP Client sugeruję od razu tryb WISP client z wyłączonym rozgłaszaniem SSID i wyłączonym dostępem bezprzewodowym (dwa checki obok siebie na zakładce wireless)
    - jeśli ktoś chce mieć WISP client'a z rozgłaszaniem po wifi (a'la repeater) to niech ustawi mu kanał na odległy od źródłowego
    - domyślnie router startuje w trybie 'bgn' jeśli łączycie się z siecią 'g' to chyba lepiej zmienić na 'g'. W tym celu najpierw trzeba router przestawić w tryb zwykłego routera, potem wejść na zakładki Wireless ustawiając kanał i tryb, potem można wrócić do trybu WISP client i jest już tryb 'g' ...niezłe dziwactwo :)
    - jeśli w wyniku działań na ustawieniach straciliście kontakt z routerem albo połączenie to skuteczna jest metoda "standardowa" tzn. reset do ustawień fabrycznych + załadowanie ustawień z backupu
    - czasami po zmianach ustawień wcale nie pomaga softwarowy "reboot", lepiej wyłączyć zasilanie

PS.
    Niestety, poznawanie tego złomka zajęło mi sześć godzin. Dawno nie widziałem tak niedopracowanego softu. Na ekranach brakuje wielu kontrolek w efekcie ustawienia z jednego trybu są ukrywane dla drugiego ...ale ciągle aktywne i jest to chyba główna przyczyna problemów użytkowników. Do tego co chwilę wymagany absurdalny 'reboot' ekstremalnie wydłużający proces konfiguracji w porównaniu do innych routerów.

Ogólnie nie polecam tego wynalazku. Na rynku jest jeszcze kilka innych modeli której mają wisp'a. Po lekturze manuali wydaje mi się że to czego brakuje TpLinkom ma parę Edimaxów

Aktualizacja:)

W trybie AP Wireless Client router łączy się z zewnętrzną siecią wifi ale nie potrafi przekazać danych z własnej podsieci do zewnętrznej ... trzeba wtedy przepisać na stronę LAN dane ip/podsieć z ustawień jakie mieliśmy na stronie WAN w trybie WISP Wireless Client i samemu wyłączyć serwer dhcp na tym tp-linku (wcześniej trzeba na komputerze odpalić ipconfig /all i przepisać otrzymany adres do ustawień sieciowych komputera na sztywno)

Aby nie było zbyt łatwo w trybie AP Wireless Client router zakrzyczy że adres LAN nie może być taki sam jak WAN ...do którego nie ma dostępu, więc wcześniej, w trybie WISP Client trzeba na stronie WAN dać 'dynamic ip' i znowu przełączyć się na tryb 'ap client' :)

No i żeby nie było super w trybie AP Wireless client router nie zachowuje się wcale jak karta tylko nadaj rozgłasza swoją obecność jako AP więc wcześniej w trybie WISP Client trzeba wyłączyć na stronie wireless rozgłaszanie ssid i disable wireless access...
  • Poziom 9  
    @ krokodylowy
    Dzięki za obszerny post i wyczerpujące informacje. Jeszcze nie miałem czasu zastosować podanych rad, ale nawet jeśli mnie nie pomogą, to z pewnością się przydadzą.
  • Poziom 13  
    Na oryginalnym sofcie z grudnia też działa.

Co do cyberbox'a to przesadza. Jak się już pozna kaprysy działania oryginalnego "softu" według faq'u dwa posty wyżej i ustawi to później stabilnie hula.

No i jest jeszcze kwestia gwarancji. Soft bym raczej zmienił po zakończeniu gwarancji.
  • Poziom 12  
    No własnie próbowałem skonfigurować na sofcie z grudnia TL-WR743ND_V1_111212 AP bridge na 'przeźroczystą' sieć i nie działało mi to. Natomiast na tym sofcie OpenWRT Backfire 10.0.3.x dla TL-WR743ND (V1) @Daniela działa ok.

pozdrawiam,
  • Poziom 21  
    Ktoś tu pisał że ustawić odległe kanały a w instrukcjach opisują że klient (AP) ma mieć taki sam jak router, NAT - włączony. Mam podobny problem, z tym że mam inny sprzęt USR9110 a wcześniej miałem USR9106, tylko że sie spalił i teraz nowy USR9110 nie łączy się z TV przez PENTAGRAM Cerberus DSL Wi-Fi 802.11n [P 6361] oraz tp-link wa500g.
    Konfiguracje są tak chaotyczne że człowiek się gubi w tym wszystkim. Powinno być ustawienie tych urządzeń w/g wybranej funkcji a nie wszystkiego co możliwe. Powinno być - ustawienie DNLA, mostek, klient, ADSL, DSL i t.p.
    Również producenci nie wysilają się by dokładnie opisać jakie funkcje posiadają routery, AP.
  • Poziom 13  
    Faktycznie instrukcje i softy są kiepskie ale jak się pozna kaprysy to dalej jest OK.

Payti napisał:
    No własnie próbowałem skonfigurować na sofcie z grudnia TL-WR743ND_V1_111212 AP bridge na 'przeźroczystą' sieć i nie działało mi to. Natomiast na tym sofcie OpenWRT Backfire 10.0.3.x dla TL-WR743ND (V1) @Daniela działa ok.

Na TL-WR743ND_V1_111212 router działa jako 'przeźroczysty' w trybie AP Client.
    Ustawiasz tylko
    - SSID, MAC i hasło routera nadającego
    - adres ip LAN na jeden z puli routera nadającego do WR743
    - wyłączasz dhcp

I nic więcej
    - na jednym adresie ip łączysz się z konsolą głównego routera
    - na drugim ip (powyższym ip LAN) z konsolą od WR743
    - urządzenia podłączone do WR743 dostają adresy z routera nadrzędnego
  • Poziom 19  
    Jak najprosciej i najtaniej polaczyc PANASONIC p50ut30e z siecia wi-fi ?

Jak podlaczyc kamere i jaka zeby dzialalo SKYPE ?