Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Licznik c52 zużycie 5-krotnie wyższe niż normalnie

irek1972 04 Gru 2011 11:39 4573 17
  • #1 04 Gru 2011 11:39
    irek1972
    Poziom 9  

Tym razem także o nadmiernym wskazaniu licznika.
    W ubiegłym roku zrezygnowałem z licznika 1-no fazowego i pozostawiłem tylko licznik trójfazowy, chcąć zaoszczędzić na rachunkach. W maju zakład energetyczny wysłał mi nowe rozliczenie i wszystko się zgadzało, rachunki trochę niższe. Zacząłem też sprawdzać okresowo wskazania licznika. Średnie zużycie wykazywało 200KWh miesięcznie, czyli tak jak zazwyczaj. Jednak gdy dokonałem odczytu w ostatni piątek, licznik wskazał zużycie 1100kWh za okres 5-ciu tygodni. Co jest niemożliwe. Dzisiaj rano było 9kWh więcej od ostatniego odczytu w piątek wieczorem, czyli w normie.
    Rozmawiałem ze znajomym, który kiedyś miał podobny problem, lecz osoba ta ostrzegła mnie bym zastanowił się nad oddaniem licznika do ekspertyzy, gdyż w jego przypadku ekspertyza wykazała sprawność licznika i musiał zapłacić za wyższe zużycie energii i dodatkowo za ekspertyzę.
    Ja obecnie robię zdjęcia przy sprawdzaniu odczytów by mieć dowód na faktyczne zużycie. Ale co zrobić z tymi dodatkowymi 900kWh? Czy jest możliwe aby na cyferblacie przeskoczyły liczby?

• #2 04 Gru 2011 11:53
    =Grzegorz=
    Poziom 22  

Kontroluj odczyty codziennie, zapisuj stany o tej samej godzinie, po tygodniu zobaczymy.

Jeżeli po 2 dniach miałeś 9kWh to daje 4,5 na dobę jak najbardziej typowe zużycie.

• #3 04 Gru 2011 12:58
    kj1
    Specjalista elektryk

irek1972 napisał:
    Czy jest możliwe aby na cyferblacie przeskoczyły liczby?

Tak, coś takiego jest możliwe, ale trudne do udowodnienia. Jakie były stany licznika w tym czasie?

irek1972 napisał:
    Co jest niemożliwe.

5 tygodni to 840 godzin (5x7x24). Dodatkowe zużycie 900 kWh oznaczać może, że był podłączony przez ten czas jakiś odbiornik o mocy ok. 1KW (lub odbiornik o mocy 2kW przez połowę tego czasu - np. jakiś "farelek" dogrzewający).
    Więc takie zużycie jest jak najbardziej możliwe.

• #4 04 Gru 2011 14:54
    irek1972
    Poziom 9  

Stany licznika w omawianym okresie od końca października: odczyt ponad 5000kWh do ostatniego piątku: ponad 6100kWh.
    Żadnych dodatkowych urządzeń w domu nie włanczamy, więc ta ewntualność odpada. Poza tym nikt obcy nie ma możliwości dołączenia się do mojej instalacji; budynek wolnostojący.
    Interesuje mnie raczej możliwość udowodnienia przeskoku liczb, który najprawdopodobniej miał miejsce. Zastanawiam się czy jeśłi codziennie będę robił zdjęcia stanu licznika to czy będę w stanie przekonać Vattenfall o mojej racji. Może znacie koledzy inne metody na sprawdzenie sprawności tego licznika.

• #5 04 Gru 2011 15:57
    =Grzegorz=
    Poziom 22  

irek1972 napisał:
    Może znacie koledzy inne metody na sprawdzenie sprawności tego licznika.

Dlatego napisałem, wszystko zależy od tego jak obecnie zachowuje się licznik i czy liczy poprawnie co można łatwo stwierdzić, notuj odczyty i spisuj anomalie przez tydzień, później decyzja czy oddawać do badania.

• #6 04 Gru 2011 19:26
    kj1
    Specjalista elektryk

Jeżeli masz regularne miesięczne (4,5 tygodnia) zużycie na poziomie 200 kWh, to różnica powinna być nie 1100 kWh, a 1200 kWh. Zwłaszcza, że 5 tygodni to trochę więcej niż miesiąc.
    A tak wygląda, że w tym okresie zużyłeś nie 200 kWh, ale 100....

Tak, że dobrze radzi kol. =Grzegorz=, obserwuj licznik, zwłaszcza gdy następuje zmiana na pozycji "setek"

• #7 12 Sty 2012 09:50
    irek1972
    Poziom 9  

Obserwowałem licznik ponad miesiąc. W tym czasie wskazania licznika były w normie. Kolega elektryk zaproponował mi podłączenie podlicznika, wtedy będę miał dokładny obraz.

• #8 12 Sty 2012 13:17
    INTOUCH
    Poziom 30  

Podlicznik 3faz to wydatek ponad 1000zł.
    Vattenfall może zakwestjonować wskazanie twojego podlicznika jeżeli nie posiada odpowiednich dokumentów.
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1663345.html - podlicznik i licznik do rozliczeń z ZE

https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1663372.html - licznik do rozliczeń z ZE

Ważna informacja dotycząca legalizacji pzyrządów pomiarowych http://bip.gum.gov.pl/pl/bip/mid/mid_pytania

• #9 12 Sty 2012 13:26
    zbich70
    Specjalista elektryk

INTOUCH napisał:
    Podlicznik 3faz to wydatek ponad 1000zł.

Chyba się koledze jedno zero za dużo wklepnęło.

INTOUCH napisał:
    Vattenfall może zakwestionować wskazanie twojego podlicznika jeżeli nie posiada odpowiednich dokumentów

Z tego co mi wiadomo, to dostawców energii podliczniki w ogóle nie intersują.

• #10 12 Sty 2012 13:48
    INTOUCH
    Poziom 30  

Pokaż mi trójfazowy licznik energii w cenie około 100zł, który posiada legalizację lub zatwierdzenie typu.

• #11 12 Sty 2012 13:58
    zbich70
    Specjalista elektryk

INTOUCH napisał:
    Pokaż mi trójfazowy licznik energii w cenie około 100zł, który posiada legalizację lub zatwierdzenie typu.

Proszę bardzo: przykład
    No chyba że sprzedawca kłamie w żywe oczy...

Chętnie też zobaczę jakieś linki do liczników C52 w cenie ponad 1000pln :|

• #12 12 Sty 2012 14:06
    INTOUCH
    Poziom 30  

Licznik starego typu, który jest wycofany z produkcji.
    Ten licznik jest z rynku pierwotnego czy wtórnego?

• #13 12 Sty 2012 14:20
    zbich70
    Specjalista elektryk

Nie istotne, ważne że jest legalizowany.
    To że jest wycofywany z produkcji niczego nie przesądza, bowiem tych liczników służących do rozliczeń z dostawcą "wisi" jeszcze całkiem dużo (choć szybko znikają). Jako podliczniki nadal cieszą się sporą popularnością (i o dziwo dokładnym pomiarem).

EOT

• #14 12 Sty 2012 19:48
    Enpro
    Poziom 21  

Jeśli nie było czegoś załączonego to sprawdził bym instalacje może ci prąd szedł w ścianę a może ci coś zalało na zewnątrz jakąś puchę czy gniazdo. Bo to jest dość częsta przyczyna ,wyłącz wszystkie urządzenia z instalacji zostaw pustą załączoną i sprawdź czy licznik będzie stał po dojściu do czarnej plamki na tarczy, a potem czy stoi po wyłączeniu wszystkich bezpieczników.

• #15 17 Mar 2012 22:02
    irek1972
    Poziom 9  

Sprawdziłem całą instalację w domu, wszystko sprawne. Prąd nie mógł nigdzie "uciec" samoczynnie. Stale obserwuję licznik; jak na razie nie wykazuje żadnych odchyleń. Problemu, póki co nie rozwiązałem.

• #16 18 Mar 2012 01:31
    drewniany80
    Poziom 15  

Kolego jedynym rozwiązaniem jest duże oszczędzanie energii i złożenie dokumentów na zmianę licznika na dwutaryfowy, nikt tego wtedy nie będzie sprawdzał, a jak wezmą licznik na ekspertyzę to jesteś skończony, czy tak czy tak to i tak będzie twoja wina niestety, powiedzą ze uszkodziłeś licznik i masz za swoje dostaniesz kare i do tego obciążą cie kosztami ekspertyzy. Wystarczy poczytać na ten temat nawet na elektrodzie.

• #17 02 Kwi 2012 16:41
    irek1972
    Poziom 9  

Nie mam przekonania co do licznika 2-taryfowego; czy rzeczywiście to aż taka oszczędność energii? Z kolei czy średnie zużycie około 200kWh miesięcznie to aż tak dużo?
    Nie zamierzam też oddawać licznika do ekspertyzy; póki co nie zauważyłem odchyleń od normy. Może rzeczywiście wtedy przeskoczyły cyfry na cyferblacie?

• #18 02 Kwi 2012 16:51
    drewniany80
    Poziom 15  

Nie chodziło mi kolego o to że można na zmianie zaoszczędzić, bo przy liczniku dwutaryfowym jak się nie korzysta z prądu z głową to zapłaci się więcej niż przy normalnym. Jednak gdy ktoś sobie coś zmajstruje i chce zatrzeć po tym ślady to można to tak rozwiązać. 200kW to fakt nie jest dużo choć można i mniej, mam mieszkanie 53m w bloku i co dwa miesiące mam powtarzalny rachunek tj ok 155-177kW wiec wydaje mi się ze nie jest źle.

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME