Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Brak prądu w całym mieszkaniu

04 Gru 2011 16:34 25150 21
  • Poziom 2  
    Witam,

W mieszkaniu, które wynajmuję robiliśmy ze znajomymi porządki. Naszą uwagę zwróciła wisząca w kuchni lampa - a mówiąc precyzyjniej, jej część. Trzyma się na kablach, na końcu których zamontowane są dwa sloty na żarówki (są puste, bez żarówek). Generalnie do oświetlania kuchni służy inna lampka, znajdująca się jakiś metr dalej, już na bocznej ścianie.

Wygląda to mniej więcej tak:
    Brak prądu w całym mieszkaniu

Prostokąty to te sloty do których wkręca się żarówki, a ten dysk to po prostu część obudowy która to właśnie trzyma się tylko na kablach, bo kołki rozporowe które tam były zwyczajnie wypadły (nie wiem jak, nie mieliśmy okazji spytać poprzednich lokatorów). Chcieliśmy więc je zamontować, żeby nie wisiało to na kablach (po prostu daliśmy większe kołki) i podczas montowania tego nagle w jednym slocie coś strzeliło, zgasło wszędzie światło (w ogóle to te kable są tam zamontowane jakoś nijak). Warto dodać, że dość konkretnie przytopiona jest biała kosteczka, do której wkręca się kable i dokręca śrubkami.

Na tablicy bezpieczników przełączył się jeden pstryczek i myśleliśmy że po prostu włączenie go z powrotem zażegna problem - otóż tak się nie stało. Po przełączeniu go, włączeniu/ wyłączeniu wszystkich nic się nie dzieje. W żadnym gniazdku nie ma prądu, w żadnym pomieszczeniu nie ma światła. Na klatce schodowej działa bez zastrzeżeń.

Czy ktoś z forumowiczów jest w stanie przynajmniej wstępnie określić, co mogło się stać?

Pozdrawiam
  • Pomocny post
    Poziom 39  
    ghanto napisał:
    ... Czy ktoś z forumowiczów jest w stanie przynajmniej wstępnie określić, co mogło się stać?

Prawdopodobnie zadziałało zabezpieczenie przedlicznikowe.
  • Poziom 23  
    Dosyć typowe.

Przy zwarciu wybiło zabezpieczenie linii i przedlicznikowe.

Należy sprawdzić gdzie ono jest (administrator powinien wiedzieć), często na korytarzu w okolicach licznika.

Zabezpieczenia przedlicznikowe powinny być zaplombowane.

Proponuję zadzwonić do zakładu energetycznego/spółki dostarczającej energię oni przyjadą i załatwią wszystko lub poinstruują co zrobić.

U mnie zabezpieczenia przedlicznikowe(w domu) wymieniałem sam po zgłoszeniu w zakładzie, a oni tylko plombowali, ale to trzeba się indywidualnie dogadać.

Gdy padło zabezpieczenie w skrzynce podłączeniowej na zewnątrz posesji to już ktoś z zakładu energetycznego przyjeżdzał i wymieniał sam.

Niezgłoszony brak plomby może sporo kosztować.

Pozdrowienia
  • Poziom 2  
    nie było plomby, po zmianie bezpiecznika działa.

dzieki
  • Poziom 23  
    ghanto napisał:
    nie było plomby, po zmianie bezpiecznika działa.

dzieki

Jednak radzę zgłosić brak plomby.

Kilka lat temu zloszenie kosztowało 50 zł a jak odkryli sami kilka razy więcej z możliwością oskarżenia o nielegalny pobór prądu.

Pozdrowienia
  • Moderator - Elektryka
    ghanto napisał:
    nie było plomby, po zmianie bezpiecznika działa

To że nie było plomby nie oznacza, że nie musi jej tam być. Zabezpieczenie przedlicznikowe powinno być oplombowane przez dostawce a za plomby odpowiada odbiorca lub administator budynku.
    W celu uniknięcia problemów w przyszłości warto zgłosić dostawcy usługę zaplombowania. Koszt rzędu 30-40zł.
  • Poziom 11  
    Witam.

Bez przesady, kolego Marek_Pe.
    Wiele skrzynek z zabezpieczeniami przedlicznikowymi nie ma plomby, jak również same zabezpieczenia jej nie posiadają.
    I niby co ma zostać zabezpieczone ? Sam bezpiecznik topikowy ?
    Samo oskarżenie nie prowadzi do niczego, natomiast nie wiemy, gdzie i jak jest umieszczony bezpiecznik przedlicznikowy, więc ...
  • Poziom 23  
    Dastęp do wkładki topikowej powienien być uniemożliwiony bez zdjęcia plomby.

Jak sama nazwa wskazuje to zabezpieczenie przedlicznikowe, to takie przed licznikiem.

W przypadku swobodnego dostępu jest więc możliwy nielegalny pobór energii.

Ale oczywiście decyzja czy pozamiatać pod dywan czy nie należy do właściciela/zarządcy.

Proszę tylko o nieudzielanie nieprawdziwych informacji ludziom liczącym na pomoc.
  • Poziom 11  
    Witam.
    Cytat:
    Jak sama nazwa wskazuje to zabezpieczenie przedlicznikowe, to takie przed licznikiem.
    W przypadku swobodnego dostępu jest więc możliwy nielegalny pobór energii.

Budynek wykonany z wielkiej płyty w latach 70-tych ub. wieku. Zabezpieczenia przedlicznikowe w oddzielnej skrzynce WLZ, liczniki w skrzynce poniżej.
    Zabezpieczenia przedlicznikowe to bezpieczniki topikowe, tablicowe, montowane na ściance metalowej skrzynki.
    Jak zaplombować te bezpieczniki ? Można jedynie zamknąć tę skrzynkę na kłódkę lub na uchu "zamknięcia" założyć plombę.
  • Moderator - Elektryka
    bahus napisał:
    Można jedynie zamknąć tę skrzynkę na kłódkę lub na uchu "zamknięcia" założyć plombę.

Dokładnie tak. Jest to bardzo powszechne rozwiązanie.
  • Poziom 11  
    Witam.

A sąsiad ukręci to ucho, bo drugi założył kłódkę.
    Pierwszy potrzebuje wykręcić topika, bo robi mały remoncik, i prądu się boi.
    Ja jestem tym trzecim. Mam za nich płacić ?
    Swobodny dostęp umożliwił mi wymianę topika bez zbędnych formalności, kosztów, i mam nie korzystać z tych dóbr ?
  • Moderator - Elektryka
    bahus napisał:
    Swobodny dostęp umożliwił mi wymianę topika bez zbędnych formalności, kosztów, i mam nie korzystać z tych dóbr ?

Idąc tokiem rozumowania kolegi można dojść do wniosku, że plomby dostawcy na listwie zaciskowej licznika lub legalizacyjne na jego obudowie również są zbędne ponieważ uniemożliwiają koledze korzystanie z "dobra" jakim jest darmowa energia. :evil:
  • Poziom 2  
    na skrzynce jest ucho, ale nie ma kłódki.

Natomiast jeśli chodzi o same bezpieczniki, to jeden jest zaplombowany (wszystkich jest trzy). Zresztą, wydaje mi się, że to trochę bez sensu. Jak komuś zdarzy się coś takiego o 20:00 w sobotę to ma czekać do poniedziałku aż wielce łaskawy elektryk ze spółdzielni powie, że może przyjdzie we wtorek i popatrzy?
  • Poziom 11  
    Cytat:
    Witam ponownie.
    plomby dostawcy na listwie zaciskowej licznika lub legalizacyjne na jego obudowie również są zbędne ponieważ uniemożliwiają koledze korzystanie z "dobra" jakim jest darmowa energia.
    Proszę mi wskazać, w którym miejscu pisałem o liczniku. Gdzie napisałem, kolego zbich70 o chęci korzystania z darmowej energii ?
    To jest tylko bezpodstawna insynuacja, nic więcej.
  • Poziom 14  
    Nikt nie karze ci czekać do poniedziałku, wystarczy zadzwonić na 991 i dyspozytor RDM wyda zgodę na rozplombowanie lub wyśle monterów.
  • Moderator - Elektryka
    bahus napisał:

Zabolało? To dobrze, taka była moja intencja :D
    bahus napisał:
    Proszę mi wskazać, w którym miejscu pisałem o liczniku.

A czym różni się licznik od zabezpieczenia przedlicznikowego w kwestii oplombowania? I tu i tu energia jest nie zmierzona.
    Czytaj ze zrozumieniem - skoro twierdzisz, że do zabezpieczenia przedlicznikowego powinieneś mieć swobodny dostęp, to do licznika powinieneś mieć również.
  • Poziom 40  
    zbich70 napisał:
    bahus napisał:

Zabolało? To dobrze, taka była moja intencja :D
    bahus napisał:
    Proszę mi wskazać, w którym miejscu pisałem o liczniku.

A czym różni się licznik od zabezpieczenia przedlicznikowego w kwestii oplombowania? I tu i tu energia jest nie zmierzona.
    Czytaj ze zrozumieniem - skoro twierdzisz, że do zabezpieczenia przedlicznikowego powinieneś mieć swobodny dostęp, to do licznika powinieneś mieć również.

Moje lokum Szczecin bloki polowa lat 70
    Liczniki w piwnicy - bezpieczniki nigdy nie byly zaplombowane ( takich blokow na osiedlu jest kilkanascie kazdy po 90 mieszkan
    Latwiej by bylo podlaczyc sie pod listwe innego lokatora - zamkniete na kwadrat
    Wiec jednak nie jest to obligatoryjne - tylko widzimisie miejscowego dostawcy :D

Na tym forum obowiązują zasady poprawnej pisowni właściwe dla języka polskiego. Znaki przestankowe stawia się bezpośrednio po wyrazie, potem spacja. Zdanie zaczyna się wielką literą. Znaki diakrytyczne /ogonki/ są integralną częścią naszego języka! Popraw post.
    [Akrzy]
  • Moderator - Elektryka
    karolark napisał:
    Latwiej by bylo podlaczyc sie pod listwe innego lokatora

No i wszystko jasne :|
  • Moderator Energetycy
    Witam.
    zbich70 napisał:

Zdjęcie 1 - obie skrzynki (klatka schodowa)
    Zdjęcie 2 - energia nie zmierzona (skrzynka górna)
    Zdjęcie 3 - energia zmierzona (skrzynka dolna)

Brak prądu w całym mieszkaniu Brak prądu w całym mieszkaniu Brak prądu w całym mieszkaniu

No i wszystko jasne. :lol:
    Patrz ... ze zrozumieniem :D
  • Użytkownik usunął konto  
  • Moderator Energetycy
    No i wszystko jasne :|
  • Specjalista - Instalacje Elektryczne
    Dziwna sprawa, bo jak nie mogą zaplombować, to piszą protokół i za 2 tygodnie przychodzi pisemko z energetyki z wymaganiami, jakie ma spełnić odbiorca, aby nie odłączyli zasilania...

Przeważnie podają zalecenia i wymagany czas realizacji. Takie pisemko dwóch moich klientów dostało, przeważnie chodziło o wymianę oprawy zabezpieczenia przedlicznikowego i "przy okazji" starego WLZ.

Skoro fachman powiedział, że "nie będzie wzmianki o plombie" to pewnie wpisał, że jest :)