Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Uruchomienie generatora 6,5MHz

04 Gru 2011 23:40 1602 2
  • Poziom 15  
    Od jakiegoś czasu usiłuję uruchomić generator z poniższego schematu:
    Uruchomienie generatora 6,5MHz

Problem mam z zestrojeniem, w tej chwili mam cewkę powietrzną: 60 zwojów DNE 0,1mm d=0,5mm, częstotliwość wyjściowa to 3,6MHz, wkręcając w nią rdzeń dochodzę do 4,2MHz - i to mnie już zastanawia, bo wydaje mi się, że zwiększając indukcyjność częstotliwość tego generatora powinna maleć...? Może w rzeczywistości częstotliwość jest większa a to tylko błędne wskazanie mojego miernika? Jest to prosty miernik częstotliwości na uP ATmega, powinien dobrze mierzyć do ok 8MHz, na małych częstotliwościach sprawuje się dobrze jednak przy dużych nigdy nie miałem okazji go przetestować. Proszę o podpowiedź jak to ugryźć, niestety nie dysponuję bardziej zaawansowanym sprzętem pomiarowym.
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • Poziom 14  
    Witam

Oczywiście przy wkręcaniu rdzenia indukcyjność rośnie więc częstotliwość powinna maleć, jeśli jest to jakiś rdzeń ferrytowy.
    Powodem może być zły stosunek pojemność/indukcyjność, w tym przypadku duża indukcyjność a mała pojemność obwodu rezonansowego, żeby to sprawdzić podłącz do cewki jakiś kondensator np. 100p i sprawdź czy występuje taki sam objaw.
    Druga sprawa to to że przy częstotliwości 6,5MHz dzielnik C3/C4 ma trochę małe pojemności.
    Z czego ten schemat został zaczerpnięty i na jaka częstotliwość był pierwotnie projektowany ?
  • Poziom 15  
    Dziękuję za podpowiedź, sprawdzę to. Schemat pochodzi z EDW i oryginalnie był na 6,5MHz (VFO do odbiornika na pasmo 80m Cypisek).