Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Computer ControlsComputer Controls
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Uruchomienie generatora 6,5MHz

04 Dec 2011 23:40 1671 2
 • Level 15  
  Od jakiegoś czasu usiłuję uruchomić generator z poniższego schematu:
  Uruchomienie generatora 6,5MHz

  Problem mam z zestrojeniem, w tej chwili mam cewkę powietrzną: 60 zwojów DNE 0,1mm d=0,5mm, częstotliwość wyjściowa to 3,6MHz, wkręcając w nią rdzeń dochodzę do 4,2MHz - i to mnie już zastanawia, bo wydaje mi się, że zwiększając indukcyjność częstotliwość tego generatora powinna maleć...? Może w rzeczywistości częstotliwość jest większa a to tylko błędne wskazanie mojego miernika? Jest to prosty miernik częstotliwości na uP ATmega, powinien dobrze mierzyć do ok 8MHz, na małych częstotliwościach sprawuje się dobrze jednak przy dużych nigdy nie miałem okazji go przetestować. Proszę o podpowiedź jak to ugryźć, niestety nie dysponuję bardziej zaawansowanym sprzętem pomiarowym.
 • Computer ControlsComputer Controls
 • Level 14  
  Witam

  Oczywiście przy wkręcaniu rdzenia indukcyjność rośnie więc częstotliwość powinna maleć, jeśli jest to jakiś rdzeń ferrytowy.
  Powodem może być zły stosunek pojemność/indukcyjność, w tym przypadku duża indukcyjność a mała pojemność obwodu rezonansowego, żeby to sprawdzić podłącz do cewki jakiś kondensator np. 100p i sprawdź czy występuje taki sam objaw.
  Druga sprawa to to że przy częstotliwości 6,5MHz dzielnik C3/C4 ma trochę małe pojemności.
  Z czego ten schemat został zaczerpnięty i na jaka częstotliwość był pierwotnie projektowany ?
 • Level 15  
  Dziękuję za podpowiedź, sprawdzę to. Schemat pochodzi z EDW i oryginalnie był na 6,5MHz (VFO do odbiornika na pasmo 80m Cypisek).