Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

moduł 40 świetlówek powoduje zadziałanie zabezpieczeń

krasnool 04 Dec 2011 23:53 4222 20
Testo
  • #1
    krasnool
    Level 11  
    Witam, posiadam w sklepie reklamę podświetlaną 40szt świetlówek 18W podłączonych do klasycznych układów rozruchowych ze statecznikiem. Stateczniki mają cos fi = 0,37. Od początku jej zainstalowania był problem z zasilaniem. Po kilku lub kilkunastu minutach pracy powodowała zadziałanie zabezpieczenia nadprądowego oraz różnicowego. Rozdzieliłem więc układ na dwa obwody m/w symetrycznie. Oba obwody są zabezpieczone osobnymi bezpiecznikami 16A. Na jednym z tych bezpieczników nie ma już innych odbiorników. Oba bezpieczniki są podłączone za trójfazowym zabezpieczeniem różnicowym 63A. Układ skompensowałem kondensatorami 40uF 450v na każdy z obwodów aby poprawić współczynnik mocy. Wszystkie zabiegi jednak nie przyniosły żadnego rezultatu. Reklama po uruchomieniu świeci czasami kilka godzin bez szwanku a innego dnia po 5min powoduje zadziałanie jednego z 16A bezpieczników nadprądowych oraz zabezpieczenia różnicowoprądowego. Praktycznie można stwierdzić, że wszystkie moje zabiegi nie przyniosły żadnego rezultatu. W czym zatem tkwi problem?
  • Testo
  • #2
    michalekk1
    Level 24  
    Jak dla mnie to trzeba wziąć w łapki miernik (cęgowy?) i pomierzyć - wtedy wszystko będzie jasne :)
  • Testo
  • #3
    saimon79
    Level 15  
    Któryś z dławików może być uszkodzony, a jeżeli rozdzieliłeś lampy na dwa obwody i nadal występuje usterka w obu to może więcej niż jeden.
  • #4
    KonradGatek
    Level 28  
    Zacznij od pomiarów izolacji.
  • #5
    lukaszlanga
    Level 16  
    Zadziałanie wyłącznika różnicowo-prądowego może być spowodowane prądami upływnościowymi przez kondensator do przewodu PE. Mniej więcej przy jednej lampie jest to ok 1-1,5 mA. wiec prze 20 daje nam ok 30mA czyli taki prąd jaki wyzwala wyłącznik różnicowo-prądowy.
  • #6
    krasnool
    Level 11  
    Okazuje się, że oba bezpieczniki 16A, przez które zasilane są dwie sekcje modułu świetlówek w chwili zadziałania zabezpieczenia różnicowego pozostają w stanie przewodzenia. Natomiast zupełnie inne zabezpieczenie 16A rozłącza obwód. Zabezpieczenie to nie zasila w ogóle reklamy tylko inne odbiorniki m.in komputer przez listwę p-przepięciową. Moja hipoteza jest taka, że w chwili zadziałania bezpiecznika różnicowoprądowego obwody z dławikami poprzez SEM samoindukcji podwyższają napięcie lokalnie w odłączonej instalacji i powodują zadziałanie powyższego bezpiecznika pozornie nie mającego nic wspólnego z reklamą. A więc raczej nie mamy do czynienia ze zwarciem lub przeciążeniem na przewodach L i N tylko prawdopodobnie z uszkodzoną izolacją pomiędzy L a PE lub N i PE. Może to być także upływność kondensatorów lecz w tym wypadku są tam zainstalowane jedynie po 2szt 20uF na wejściu obu modułów. Jutro będę wszystko mierzył. Bardzo dziękuję Kolegom za wszystkie rady. Mam jeszcze pytanie czy zadziałanie zabezpieczenia różnicowego może powodować zbyt duża pojemność pomiędzy przewodem L i PE lub N i PE wynikająca z konstrukcji reklamy?
  • #7
    retrofood
    VIP Meritorious for electroda.pl
    krasnool wrote:
    Mam jeszcze pytanie czy zadziałanie zabezpieczenia różnicowego może powodować zbyt duża pojemność pomiędzy przewodem L i PE lub N i PE wynikająca z konstrukcji reklamy?


    Nie przesadzajmy. To praktycznie niemożliwe.
  • #8
    krasnool
    Level 11  
    Panowie, proszę o pomoc. Problem jest dalej nie rozwiązany. Reklama działała przez jakiś czas po przepięciu jednego z obwodów zasilających na inny bezpiecznik nadprądowy. Teraz z powrotem powoduje zadziałanie zabezpieczenia różnicowego.
    Mierząc reklamę zwykłym megaomomierzem stwierdziłem, że zaraz po odłączeniu zasilania na reklamie, pomiędzy przewodem L i PE utrzymuje się kilkadziesiąt kiloomów. W miarę upływu czasu rezystancja ta rośnie i odkłada się jakby na każdym z modułów świetlówkowych po trochu. Nie mam odpowiednich narzędzi i doświadczenia.

    Reasumując proszę o pomoc na terenie Krakowa. Jeśli ktoś chciałby się podjąć tej naprawy to chętnie zapłacę.
  • #9
    robsonsw
    Level 14  
    Na obwodach oświetleniowych z świetlówkami nie stosuje się zabezpieczeń różnicowoprądowych. Spotkałem się z tym w swoim zakładzie pracy projektant usunął zabezpieczenia ze względu na duże upływności.
  • #10
    krasnool
    Level 11  
    Upływność kojarzy mi się raczej w takich obwodach z impedancją. Czy to możliwe by występowanie zwykłej rezystancji pomiędzy L a PE było rzeczą normalną? A może w tym wypadku miernik nie mierzy wcale rezystancji? No i czy rzeczywiście radzicie wydzielić obwody zasilające poza zabezpieczenie różnicowe i zasilić je bezpośrednio?
  • #11
    mar_cik
    Electrician specialist
    Gdyby zadziałanie RCD wynikało z układów zasilania świetlówek zadziałanie RCD raczej następowałoby od razu po podaniu napięcia.
    Myślę że przyczyny powinieneś szukać albo w wilgoci wewnątrz obudowy reklamy (odparowanie wilgoci po nagrzaniu elementów), albo (a już się z tym spotkałem) w materiałach użytych do jej wykonania. Tworzywa sztuczne a szczególnie folie mają niekiedy dziwne własności, objawiające się czy po nagrzaniu czy pod działaniem światła (wilgoci zresztą też).
  • #12
    robsonsw
    Level 14  
    jak sytuacja z świetlówkami, ja jestem za wydzieleniem obwodów ale czekam jak rozwiązano problem..
  • #13
    r.10
    Level 14  
    Tak nieco w bok od Twojego problemu proponuję Ci wymianę stateczników na elektroniczne (np. na 4x18W), to zaoszczędzisz na kosztach energii elektrycznej, powinno się zwrócić po mniej niż pół roku (tak z grubsza liczę).

    -----
    krasnool wrote:
    Witam, posiadam w sklepie reklamę podświetlaną 40szt świetlówek 18W podłączonych do klasycznych układów rozruchowych ze statecznikiem.
  • #14
    Dany
    Level 13  
    Proponuje sprawdzić RDC lub podmienić na nowy. Miałem podobny przypadek działania RDC w zupełnie losowych przypadkach. Nieraz chronione obwody działały kilka dni, a niekiedy wybijała kilka razy dziennie. Po wymianie różnicówki na nową problem ustąpił.
  • #15
    kasprzyk
    Electrician specialist
    krasnool wrote:
    .....

    Reasumując proszę o pomoc na terenie Krakowa. Jeśli ktoś chciałby się podjąć tej naprawy to chętnie zapłacę.


    Kolego, jeżeli nie ma odzewu tutaj, rzuć temat pomiarowca w google.

    Nie ma sensu się męczyć i tracić czas, trzeba zacząć od pomiaru różnicówki - prawdopodobnie tutaj będziesz miał odpowiedź, jeżeli nie będzie wystarczająca - pomiar izolacji przewodów.

    Przy sprawnym (nowym) przewodzie odłączonym od układu, wartość rezystancji między L a Pe powinna wynosić >2G, w/g norm 1M jest już właściwym wynikiem, ale wcale nie oznacza to, że słusznym. Kiloomy o których piszesz mogą być odpowiedzią na Twój problem - ale musisz rozgraniczyć czy dzieje się to z podłączonymi/ odłączonymi oprawami.
    Jeżeli upewnisz się, że izolacja przewodów jest prawidłowa, powodem są upływności opraw, w zależności od ich wartości dobrać kolejne obwody i większą ilość różnicówek. Jeżeli jest spełniony warunek SWZ, możesz pomyśleć o ominięciu RCD, jednak nie znam konkretnie warunków funkcjonowania tej reklamy i taką decyzję powinna podjąć osoba kompetentna, projektant z uprawnieniami.
    Pzdr
  • #16
    mzelazny
    Level 12  
    Obwody oświetleniowe muszą być chronione wyłącznikiem różnicowoprądowym. Wyłącznik ten wyzwala, bo zasilone przez niego jest zbyt dużo opraw. Producenci osprzętu w katalogach podają, ile źródeł jakiego typu, można chronić danym aparatem. Przykładowo, hager podaje, że w przypadku wyłącznika różnicowoprądowego krótkozwłocznego, o charakterystyce HI (wysokiej odporności), na jedną fazę wyłącznika, można przyłączyć maksymalnie 15 źródeł świetlówkowych. Większość producentów osprzętu podaje takie informacje. Jak czytam początek posta i widzę informację o 40 szt. świetlówek na jednym obwodzie, to raczej oczywiste jest, że to nie może działać. Proponuję zasięgnąć porady projektanta, który rzuci okiem na projekt a następnie zasugeruje odpowiednie rozwiązanie.
    Moderated By Akrzy74:


    Masz duże szanse na nagrodę w dorocznym konkursie pt "Bzdura roku"

  • #17
    e-sparks
    Electrician specialist
    mzelazny wrote:
    Obwody oświetleniowe muszą być chronione wyłącznikiem różnicowoprądowym.
    Nieprawda. Tak samo jak to:
    robsonsw wrote:
    Na obwodach oświetleniowych z świetlówkami nie stosuje się zabezpieczeń różnicowoprądowych.


    Tylko czasami muszą, ale zwykle mogą być chronione przez RCD.
  • #18
    User removed account
    Level 1  
  • #19
    User removed account
    Level 1  
  • #20
    mzelazny
    Level 12  
    mzelazny wrote:
    Obwody oświetleniowe muszą być chronione wyłącznikiem różnicowoprądowym


    bo tak interpretuję przepis:

    Quote:
    § 183. [Instalacje elektryczne - wymogi techniczne] 1.[95] W instalacjach elektrycznych należy stosować:
    1) [....]


    2) [....]


    3) urządzenia ochronne różnicowoprądowe uzupełniające podstawową ochronę przeciwporażeniową i ochronę przed powstaniem pożaru, powodujące w warunkach uszkodzenia samoczynne wyłączenie zasilania;



    Quote:
    napisz czy 30 opraw z żarówkami wolframowymi lub LED-owymi też zawsze spowoduje wyzwolenie RCD?


    A o jakich oprawach jest ten wątek?
  • #21
    krasnool
    Level 11  
    Panowie, na wstępie pragnę podziękować za wszystkie rady. Przyznaję jednak z przykrością, że nie rozwiązałem niestety problemu. Choć jestem Wam winien wyjaśnienie oraz sam jestem go bardzo ciekawy sytuacja zmusiła minie do drastycznych posunięć. Poprosiłem o pomoc zawodowego elektryka, który przepiął układ zasilania świetlówek przed zabezpiecznie różnicowe. Problem niestety tym sposobem został ominięty lecz nie rozwiązany. Zamykam więc temat z pewnym niedosytem informacji za który wszystkich przepraszam.