Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

"Moc" tunerów DVB-T i dobór anteny

05 Gru 2011 10:51 14028 46
 • Poziom 19  
  To mój pierwszy post, więc witam serdecznie wszystkich forumowiczów i gości tego forum :D
  W sobotę zacząłem "walczyć" z montarzem tunerów DVB-T i pojawiły się wątpliwości.
  Sprzedawca tunerów polecił mi do telewizora LCD tuner LTC HD-301 a do kineskopowego Maximum T-102 PVR. Odbieram tylko MUX2 ale po podłączeniu Maximum do LCD miałem MUX3 z przerwami (czasem głos i obraz stabilny czasem "brak sygnału"). W związku z tym mam pytanie. Czy tunery mają różną moc sygnału podawanego na TV (słabsze, mocniejsze) :?: Czy w tej sytuacji próbować wymienić tego LTC na "mocniejszy" :?:
  Druga kwestia to anteny. Obecnie dwa telewizory korzystają z jednej anteny Log 2-65 ze wzmacniaczem LG2. Na analogu: TVP1 i TVP2 są O.K., Polsat i TVN czyste, TV Katowice oglądalny a TV Puls porażka (na LCD, na kineskopowym jest słabiej). Zastanawiam się nad założeniem drugiej anteny (dla każdego TV niezależnie) (druga "mocniejsza") ale nie znam się na antenach. Wyczytałem, że wzmacniacze wzmacniają również "śmieci" więc myślę o czymś takim:
  Link 15dB
  Link 16,5 dB
  Link 17dB
  Pytanie tylko czy one się nadadzą (wszystkie bez wzmacniaczy) :?: Może z jakimś wzmacniaczem w mieszkaniu (jeśli takie istnieją) :?:
  A może coś takiego:
  Link
  Link
  Link
  Proszę, doradźcie coś.
 • Poziom 20  
  Tunery DVB-T mają rożnej czułości głowice. Jeden będzie miał mocniejsza, drugi słabszą, stąd różnice w odbiorze.
  Co do wyboru musisz podać swoje położenie. Gdzie jest zamontowana antena, czy nie ma żadnych przeszkód. Jaką odległość masz do nadajnika, z którego chcesz odbierać sygnał ?
 • Poziom 19  
  Najbliższy nadajnik to Katowice/Kosztowy a ja jestem w Tarnowskich Górach (ok. 45-50km). Antena jest na 4m maszcie ale dzielnica jest w dolince. Właśnie znalazłem informację, że w sąsiednich miejscowościach ludzie łatwiej łapią MUX3 z Wisły/Skrzyczne (ok. 100km) niż z Katowic.
 • Specjalista Sieci, Internet
  Adi01 napisał:
  Czy tunery mają różną moc sygnału podawanego na TV (słabsze, mocniejsze) :?: Czy w tej sytuacji próbować wymienić tego LTC na "mocniejszy" :?:

  1. dekodery mogą mieć różne czułości, to normalne - bywają czulsze i mniej czułe, jak również bardziej lub mniej odporne na przeróżne zakłócenia. W sumie warto mieć jeden typ dekodera, bo to prościej w obsłudze i ewentualnych zmianach oprogramowania.
  Więcej o dekoderach poczytać możesz właśnie tu

  2. w instalacji antenowej w której jest podział na dwa TV, w ogólności też tak bywa, że siła i jakość sygnałów TV w obu gałęziach mogą być różne, co również może powodować różny odbiór DVB-T (lub jego brak).

  Cytat:
  Druga kwestia to anteny.
  W większości przypadków instalacje do odbioru TV analogowej dają sobie radę również i przy DVB-T, ale jak widać, u ciebie, coś jest, jak to się mówi, nie halo.

  Zacznijmy od odbieranych mux-ów. Tu masz kierunki na nadajniki i profile terenu..
  Zakładając, że antena ustawiona jest na nadajnik Katowice - Kosztowy, to powinieneś móc odbierać:

  mux-2 Kosztowy: k49 [698MHz]
  mux-3 Kosztowy: k51 [714MHz]

  oraz być może:

  mux-3(1) Skrzyczne: k62 [802MHz]

  mux-2 Częstochowa: k39 [618MHz]

  W odbiorze mux-3 z Kosztowych może przeszkadzać czeski nadajnik Praded, ale zwykle można sobie z nim poradzić odpowiednim ustawieniem anteny.

  Więc na początek trzeba by zrobić następujące rzeczy:

  1. opisać nam dokładnie jak wygląda twoja instalacja antenowa - jak zamontowana antena, gdzie skierowana, ile metrów kabla antenowego jest od anteny do rozdzielacza, jaki to kabel (średnica, wiek), jaki rozdzielacz (jeśli możesz - zamieść zdjęcie). Czym więcej szczegółów, tym lepiej.

  2. wyjąć rozdzielacz, i podłączyć antenę bezpośrednio do dekodera i spróbować ustawić antenę tak, aby uzyskać odbiór mux-3 z Kosztowych lub Skrzycznego. Ustawiamy powoli i bardzo dokładnie na max wskazań jakości , sygnału, którą pokazuje dekoder.

  Można w takiej sytuacji próbować zasilić wzmacniacz w antenie bezpośrednio z dekodera. Wtedy trzeba zdemontować wtyczkę antenową zasilacza, zamieniając ją na zwykłą wtyczkę antenową.

  3. ponowić próbę z p.2, ale z wyjętym z anteny wzmacniaczem i zdemontowanym zasilaczem antenowym - założona normalna wtyczka antenowa.
 • Poziom 20  
  MUX 2 Katowice/Kosztowy to 63 kW, więc problemu z odbiorem nie będzie.
  Gorzej z MUX 3
  MUX 3 Katowice/Kosztowy to tylko 2 kW
  MUX 3 Wisła/Skrzyczne to obecnie 25 kW

  Zgodnie z harmonogramem (od 14 grudnia), MUX3 z nadajnika Wisła/Skrzycne, zostanie zastąpiony przez MUX1
 • Poziom 19  
  Bardzo przydatna mapa, teraz wiem jak kręcić anteną względem mojej ulicy.
  Raczej w grę będą wchodzić tylko Kosztowy (MUX2,MUX3 i planowany MUX1).
  Próbowałem już podłączać bezpośrednio na jeden TV bez trójnika ale było tylko ciut lepiej.
  Generalnie chcę 2 niezależne anteny aby nie mieć nic pośredniego typu trójnik i umiejscowić maszt tak, aby kręcąc nim widzieć jednocześnie obraz na TV (w tej chwili to niemożliwe). Teraz skłaniam się do najmocniejszej anteny 17dB + jakiś wzmacniacz w mieszkaniu.
  Przy obecnej antenie jest ok. 15m kabla (2 letni) a przy nowym umiejscowieniu byłoby ok. 9m.
 • Poziom 19  
  O.K. Widzę, że ta antena jest dostępna u mnie. Czy nadałby się wzmacniacz/rozdzielacz AWS-143ST? Jakoś nie mam przekonania do montowania elektroniki na maszcie - słońce, deszcz, śnieg itd.
 • Specjalista Sieci, Internet
  Masztowy niekoniecznie trzeba wieszać na maszcie... choć oczywiście wzmacniacz powinien być możliwie jak najbliżej anteny. :D

  Uruchom najpierw samą antenę do jednego TV i wtedy zobaczysz, czy, i ile sygnału brakuje. Może w ogóle nie będzie potrzeby stosowania wzmacniacza do odbioru DVB-T.

  Co do AWS -143 to kwestia warunków odbiorczych u Ciebie na miejscu. Jest szansa, żeby wystarczył.
 • R.I.P. Zasłużony dla elektroda
  Witam.

  Przepraszam ale muszę się ustosunkować do wypowiedzi Adi01 w tych kwestiach - jak i również dla "wytłumaczenia" innym user-om tu piszącym :

  Adi01 napisał:
  Sprzedawca tunerów polecił mi do telewizora LCD tuner LTC HD-301 a do kineskopowego Maximum T-102 PVR.

  Pisaliśmy już w tym dziale, że sprzedawca z reguły nie ma pojęcia o tym co sprzedaje a jedynym algorytmem tej sprzedaży jest tylko "zysk sprzedażny" oraz jego prowizja i nic więcej. :cry:
  Cytat:
  Czy tunery mają różną moc sygnału podawanego na TV (słabsze, mocniejsze) :?:

  Słowo MOC , należy czytać tylko jako "czułość" odbiornika podawaną w µV tego sygnału na wejściu "antenowym" dla 75Ω impedancji tego wejścia.
  Cytat:
  Wyczytałem, że wzmacniacze wzmacniają również "śmieci" więc myślę o czymś takim:
  Link 15dB
  Link 16,5 dB
  Link 17dB

  Zobacz, że zyski podawane przez producenta tych anten są zupełnie nieadekwatne co do "zyskowności" i są podawane jako dB.
  Podstawową zasadą wiarygodności takich parametrów (podawanych tylko w dB) jest fakt, iż "decyBel" to stosunek dwóch wartości i zawsze musi być podany względem jakiej tej "wartości" jest podawany.

  Jedyną prawidłową wartością dla anten i ich zysku energetycznego (podawanych w "dB") są wartości jak :
  - dBd - zysk względem dipola - dBdipola
  - dBi - zysk Izotropowy (teoretyczny) - [dBi-teoretyczny]
  Wszystkie inne wartości w tzw. dB są kłamliwe i nie mają NIC wspólnego z tymi podawanymi wartościami. :!:

  Jeszcze raz przepraszam za takie wyjaśnienie i zdaję sobie sprawę z tego, że nie jest to dział serwisowy a tylko Informacyjny - ale musimy wiedzieć i poprawnie czytać, że podawanie zysków (przez producentów) w dB to tylko Chwyt Marketingowy dla zwiększenia sprzedaży danego produktu.


  Pozdrawiam.
 • Poziom 19  
  Przy antenach 15dB i 17dB takie określenia są w nazwach anten a dalej w dokładniejszych opisach pisze 15dBi oraz 17dBi więc uznałem, że to to samo. Wczoraj kupiłem tę antenkę poleconą przez cheetah - 18dB więc to będzie chyba 18dBi.
  Jak zrobię nowy maszt, to sprawdzę co się dzieje bez wzmacniacza a potem będę kombinował dalej. Przy okazji, co może się stać jeśli zostanie zastosowany zbyt mocny wzmacniacz?

  P.S.
  Tunery kupowałem w sklepie specjalistycznym zajmującym się również budową instalacji antenowych i naprawami elektroniki, więc raczej powinni wiedzieć co sprzedają. Na moje pytanie który z tunerów jest najczulszy usłyszałem odpowiedź "nie wiemy, producenci nie podają takich informacji".
 • Specjalista Sieci, Internet
  Tak, z podawaniem zysku anten jest niestety generalny problem, bo duża sprzedawców nie podaje czy zysk anteny odnoszony jest do dipola półfalowego (dBd), czy do anteny izotropowej (dBi). Trzeba szukać w dokumentacji producenta, choć ci też nie zawsze to podają.

  Przy porównywaniu anten warto więc przyjąć na szybko gorszy wariant, że anteny z zyskiem specyfikowanym w dB to faktycznie zyski dBi. I w 99% przypadków to się później potwierdza, pomijając przypadki szczególne, kiedy sprzedawca specyfikuje dB, ale faktycznie podaje dBd, co oczywiście natychmiast dyskwalifikuje taką antenę w odniesieniu do konkurencji. Dziwne to, ale bywa. Obecnie znam jeden taki przypadek...
 • Moderator
  Adi;
  W przypadku Tarnowskich Gór sygnał MUX3 na k.51 jest dodatkowo zakłócany przez nadajnik w Czechach (100 kW Pradziad). Ten nadajnik jest widoczny z Gliwic gołym okiem w dobra pogodę.
  Dlatego mimo słabego sygnału MUX3 ze Skrzycznego jest odbierany w Tarnowskich Górach stabilnie.
 • Poziom 19  
  Pradziad jest mocny ale daleko od kierunku Kosztowy - powyżej 90 stopni, więc anteny kierunkowe nie powinny go łapać. A teraz czas na przedstawienie moich "wypocin" na dachu (dzięki Waszym poradom).
  W końcu powstała nowa instalacja:
  Maszt 5m nad dachem
  dwie anteny:
  Maximum UHF 200, triset 113 PE, zabezpieczenie przeciwprzepięciowe Signal (na Skrzyczne)
  Fracarro Sigma 6HD, drutplast YWDXpek 75-1,0/4,8, zabezpieczenie przeciwprzepięciowe Signal (na Kosztowy)
  zwrotnica ZA1 (chyba trzeba będzie zmienić na inną, mocno tłumi)
  wzmacniacz Terra AB011
  rozgałęźnik Signal R-2 (nie chciał przewodzić napięcia do wzmacniacza ale teraz już przewodzi)
  Efekt:
  kanał 37 - czeski Mux, siła sygnału 59%, jakość sygnału 96%
  kanał 38 - MUX2, siła sygnału 62%, jakość sygnału 96%
  kanał 39 - MUX2 (odbicie z Wręczycy?), siła sygnału 62%, jakość sygnału 60%
  kanał 49 - MUX2, siła sygnału 70%, jakość sygnału 97%
  kanał 51 - MUX3, siła sygnału 62%, jakość sygnału 96%
  kanał 62 - MUX1, siła sygnału 64%, jakość sygnału 97%

  Na antenach podpinanych pojedynczo siła sygału była na poziomie 75-80%. Ma ktoś pomysł na zwrotnicę o lepszych parametrach :?:
 • Specjalista Sieci, Internet
  tego typu zwrotnica dla anten UHF pracuje jako sumator, więc nie ma siły - ~5...6dB straty na sygnale w torach UHF być musi. I każda inna zwrotnica tego typu będzie miała podobnie. Jeśli nie masz innych anten (np. FM) to można zastosować tylko sam sumator - czyli coś w klimacie RSI-02 - tłumienie będzie gdzieś ~4...5dB, ewentualnie zwykły, ale dobry rozdzielacz (np R-2) podłączony odwrotnie (oczywiście pod dachem albo w dodatkowej puszcze ochronnej) - wtedy tłumienie będzie ~ 3,5...4dB.

  Ważne, żeby zwrotnica (sumator) była na złączach F i w ekranowanej obudowie. Poziomu od tego nie przybędzie, ale potencjalnych zakłóceń na pewno ubędzie.

  Co do rozdzielacza, trzeba było użyć coś w takich klimatach: taki patent albo rodzielacz SAT
 • Poziom 19  
  6dB na zwrotnicy + 4dB na rozdzielaczu = 10dB strat, trochę dużo :cry: Po południu przepnę na dwa układy: antena, zabezpieczenie, wzmacniacz, odbiornik i sprawdzę jaki jest efekt. Najwyżej każdy TV będzie pracował na osobnej instalacji. Mam już drugi wzmacniacz :D
  Wszystkie połączenia (oprócz zwrotnicy) są na złączkach F, nawet końcowe wtyczki.
 • Moderator
  Weź pod uwagę, że odbiornik DVB wymaga znacznie mniejszego poziomu sygnału niż odbiornik analogowy. O ile analog wymaga napięcia w okolicach 60 do 80 dB (1 do 10 mV) to odbiornik cyfrowy potrzebuje około 0,2 mV by zapewnić doskonałej jakości odbiór.
  Natomiast każdy sygnał o napięciu powyżej 90 dB (3 mV) należy traktować jako czynnik zakłócający.
  Uzyskane wyniki należy uznać za bardzo dobre.
 • Poziom 19  
  Bardzo ciekawe informacje.
  Po pozbyciu się zwrotnicy i rozdzielacza sygnał podskoczył do:
  kanał 37 - siła sygnału 65%, jakość sygnału 96%
  kanał 38 - siła sygnału 69%, jakość sygnału 97%
  kanał 49 - siła sygnału 77%, jakość sygnału 97%
  kanał 51 - siła sygnału 71%, jakość sygnału 97%
  kanał 62 - siła sygnału 74%, jakość sygnału 97%
  Chyba dalej już nie będę kombinował.

  Serdecznie dziękuję wszystkim za przydatne informacje a szczególnie za namiary na antenę i wzmacniacz.
 • Poziom 19  
  Odkąd nadajnik na Skrzycznym wygląda jak rzeźba lodowa pogorszył mi się odbiór z tego kierunku - Mux2 prawie nie da się oglądać a Mux3 jest słabszy. W związku z tym wciąż szukam przyczyny problemów na k.51 Kosztowy, który w tej chwili ma siłę sygnału 50% a jakość 15-25%. Sygnał często w ogóle zanika.
  Ponieważ nie bardzo wierzę w winę Pradziada sprawdziłem co innego może powodować problemy. Na k.52 mam analogowy TVP1 i tu powstają dwa pytania.

  1) Czy analog na k. 52 800kW (Wręczyca) może powodować zakłócenia na DVB-T k. 51 2,5kW (Kosztowy) :?: Jestem mniej więcej w połowie drogi między tymi nadajnikami.
  2) Czy można coś poradzić na taką dysproporcję :?:

  Znalazłem coś takiego jak pułapka antenowa i korektor antenowy (z trzema pułapkami). Czy któreś z tych urządzeń może coś pomóc?
 • Moderator
  Do punktu 1.
  Jeżeli antena ma prawidłowa charakterystykę to Wręczyca nie powinna mieć wpływu na odbiór Kosztów, przynajmniej w Tarnowskich Górach. Wielkości pol tych sygnałów czyli 51 z Kosztów i 52 z Wręczycy są w Tarnowskich Górach mniej więcej jak 30:1 (na korzyść Wręczycy) i na to nie mamy wpływu. Jest to jednak sąsiedni kanał i przy nieprzesterowanym tunerze nie powinno być problemu. Odległości do Wręczycy i Kosztów są jak wiesz z Tarnowskich niemal identyczne.
  Do punktu 2.
  Sprawdziłbym z jakim poziomem występuje w Tarnowskich sygnał TVP2 na k.21. Odległość do Kosztów to około 37 km i wg moich danych TVP2 powinno być w Tarnowskich z sygnałem około 92 dB pola co w typowej antenie da około 85 dB, natomiast MUX3 będzie z polem około 66 dB (Wręczyca na k.52 ma w Tarnowskich pole około 96 dB) co w typowej antenie da około 52 dB (z uwzględnieniem różnej skuteczności anteny dla różnych częstotliwości). Jak widać z tego wyliczenia różnica między najsilniejszym sygnałem TVP2 a najsłabszym MUX3 jest (w napięciu) aż 33 dB. To bardzo dużo.

  Dlatego zrobiłbym taki test: na antenie ustawionej na Kosztowy (bez wzmacniacza) założył pułapkę ustawiona na kanały 21, 47 i 60 i sprawdził co się będzie działo.
  Pułapki nie są szczególnie selektywnym elementem, zapewne wytłumia także MUX2 na k.49, ale tym tłumieniem bym się nie przejmował.
  I uwaga ogólna: Tarnowskie Góry są poza zasięgiem technicznym MUX3 i nie spodziewajmy się cudów.
 • Poziom 19  
  irekr napisał:

  TVP2 powinno być w Tarnowskich z sygnałem około 92 dB pola co w typowej antenie da około 85 dB, natomiast MUX3 będzie z polem około 66 dB (Wręczyca na k.52 ma w Tarnowskich pole około 96 dB) co w typowej antenie da około 52 dB (z uwzględnieniem różnej skuteczności anteny dla różnych częstotliwości). Jak widać z tego wyliczenia różnica między najsilniejszym sygnałem TVP2 a najsłabszym MUX3 jest (w napięciu) aż 33 dB. To bardzo dużo.

  Niestety nie mam czym zrobić takich pomiarów.
  irekr napisał:

  Dlatego zrobiłbym taki test: na antenie ustawionej na Kosztowy (bez wzmacniacza) założył pułapkę ustawiona na kanały 21, 47 i 60 i sprawdził co się będzie działo..

  Czyli wytłumić tamtejsze analogi. Zamówiłem to: Link chyba nada się i profilaktycznie zamówiłem też to: Link
  Jak części dotrą to zrobię próby.
  irekr napisał:

  Tarnowskie Góry są poza zasięgiem technicznym MUX3 i nie spodziewajmy się cudów.

  Wiem o tym, ale skoro aż do zalodzenia Skrzycznego odbierałem Mux2 1,25kW z ok. 90km to Kosztowy też powinny być w moim zasięgu.
 • Specjalista Sieci, Internet
  Pozmieniały się propagacje sygnałów, więc i w antenie masz w tej chwili zupełnie inne stosunki poziomów niż poprzednio. A to powoduje, że zarówno sygnału z k51 może być mniej, jak i dużo większe mogą być zakłócające, powodujące intermodulacje na wzmacniaczu lub przeciążenie wejścia dekoderów / odbiorników.

  Co do Pradzaida, to to, że jest on pod kątem 90° nie musi od razu oznaczać brak jego wpływu. A jeśli odbierasz go, pomijając kierunek bezpośredni, dodatkowo na jakimś odbiciu z tyłu lub przodu? Masz pewność, że nie? W takich terenach, z pokrywą śnieżno - lodową, wszystko się może zdarzyć.

  Trzeba by spróbować ruszyć ponownie anteną i/lub zmniejszyć poziomy wyjściowe po wzmacniaczach. Tak już bywa z odbiorem słabych sygnałów na DX.

  Adi01 napisał:
  Wiem o tym, ale skoro aż do zalodzenia Skrzycznego odbierałem Mux2 1,25kW z ok. 90km to Kosztowy też powinny być w moim zasięgu.
  nie ma takiego przełożenia.
 • Moderator
  Ja tylko dodam, że istnieje takie pojęcie jak "rozproszenie" i wówczas kierunek "nadchodzenia" sygnału nie ma większego znaczenia. Cała przestrzeń wokół Ciebie zachowuje się jak taki wielki falowód i obojętnie w która stronę przestawisz antenę, to zawsze coś leci, silniej czy słabiej.
  Pułapkami rzeczywiście trzeba wytłumić analogi. Uprzedzam ze strojenie takich pułapek nie jest łatwe, sam za pierwszym razem miałem z tym problemy. Musiałem się uzbroić w jakiś wskaźnik siły sygnału. "Na oko' i na "obraz" masz marne szanse na szybkie powodzenie...
 • Poziom 19  
  irekr napisał:
  Musiałem się uzbroić w jakiś wskaźnik siły sygnału.

  Prawdę mówiąc na rynku jest osiągalny tylko Axing TZU 22-01, reszta to już sprzęt dla zawodowców z cenami w tys. zł.
  Nie kombinowałbym tak gdyby coś miało poprawić się w przeciągu tygodni czy miesięcy ale na moje pytanie o przypuszczalny termin zmian na lepsze z nadajnika Kosztowy dostałem od pracownika Emitela coś takiego:
  "W okresie docelowym, który nastąpi dopiero po wyłączeniu TV analogowej, moce i zasięg MUX3 będą znacznie większe niż obecnie. Wg planu będzie to w 2014r. Jeśli ma Pan problem z odbiorem kanałów cyfrowych - proszę korzystać z emisji analogowych."
 • Moderator
  Powiedzieli co wiedzieli.....

  Ja taki wskaźnik zrobiłem sobie w oparciu o stary kineskopowy telewizor produkcji radzieckiej, jakaś ELEKTRONIKA z ekranem chyba 7 cali i do tego czarno-biały. Wyciągnąłem po prostu przewód automatyki wzmocnienia podawany na głowicę odbiornika. Takie stare urządzenia doskonale się do tego nadają, bo nie maja procesorów. Nie chodzi przecież o ustalenie dokładnej wartości, a o "wyłapanie" minimum sygnału.
  Dokładność wskazań jest zupełnie wystarczająca.
 • Specjalista Sieci, Internet
  mux-1 ruszy najpóźniej w maju. Więc z podstawowymi TVP problem rozwiąże się sam. A i z k51 w końcu na spokojnie sobie poradzisz...
 • Poziom 19  
  _cheetah_ napisał:

  Trzeba by spróbować ruszyć ponownie anteną i/lub zmniejszyć poziomy wyjściowe po wzmacniaczach. Tak już bywa z odbiorem słabych sygnałów na DX.

  Przy tej pogodzie raczej nie ma mowy o wychodzeniu na dach ale zrobiłem drugą część próby.
  Antena bez wzmacniacza odbiera tylko Mux2 Kosztowy.
  Antena ze wzmacniaczem ustawionym na 14dB odbiera Mux2 Kosztowy, Mux2 Wręczyca i na k.37 słabo czeski Mux.
  Antena ze wzmacniaczem ustawionym na 27dB odbiera Mux2 Kosztowy, Mux 2 Wręczyca, czeski Mux, Mux3 Kosztowy, Mux 1 Skrzyczne i "śladową ilość" Mux2 Skrzyczne.
  Na pojedyńczym TV k.51 jeszcze jakoś da się oglądać ale przy próbie rozdzielenia na 2 TV już nie, czasami sygnał całkowicie znika.
  Sprawdziłem też odbiór na analogu (antena + wzmacniacz). Odbiera programy (z różna jakością) z Kosztowy, Wręczycy, Skrzycznego, Polsat z Rybnika (100kW) i czarno-białe, zaśnieżone - Jeleśnia G.Krzyżowa k.31 i k.36 (nadajniki po 0,05kW).
  Podłączałem też Axing TZU 22-01. Dopóki świecą 3 led'y a czwarty mruga to odbiór jest stabilny. Jak ruszyłem wbudowany tłumik tak, że czwarty led przestawał świecić to był to koniec odbioru TV.
  W poprzedniej wersji (TZU22) led'y miały opisy: 50, 60, 70 i 80 dBµV ale nie wiem jak to się przekłada na TZU 22-01.

  P.S.
  Przypadkiem natknąłem się na antenę pasywną opisywaną 28dB (dBi?). Wygląda jak AX 1000 (16,5dBi) czy Maximum UHF 200 (18dBi) tylko ten zysk... Czy to w ogóle jest możliwe?
  Link
  Miał ktoś styczność z tą anteną?
 • Moderator
  To "bez wzmacniacza" to było z fizycznie zdemontowanym wzmacniaczem czy tylko z wyłączonym zasilaniem?
 • Poziom 19  
  Za kogo mnie masz :D Bez wzmacniacza czyli antena, kabel, tuner STB. Na wpiętym wzmacniaczu bez zasilania nie ma odbioru czegokolwiek.
 • Moderator
  Kontrolnie pytałem ;) , bo tu wielu jest takich co jak wyłączą zasilacz to uważają że wzmacniacz nie wzmacnia.... ;)
  Nie zostaje nic innego jak za anteną włączyć pułapki a dopiero za nimi wzmacniacz i to podać na odbiornik. Sam jestem ciekawy co będzie....
  Sukcesów...