Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Miernik UT30F zawyża pomiar napięc zmiennych

Alemucha 05 Dec 2011 13:34 3908 6
e-mierniki
    Alemucha
    Level 28  
    Po dłuższym okresie nieużywania spostrzegłem, że posiadany multimetr UT30F zawyża wyniki pomiaru napięć zmiennych (na sieci zamiast 230 - jest wskazanie 290V AC).
    Nie mogę znaleźć jego schematu i proszę o pomoc kolegów, którzy może spotkali się z tym problemem.
    Bateria nowa alkaliczna.
    Na spodzie płytki są 2 PR-ki ale nie mając schematu nie rozpędziłem się jeszcze do ich kręcenia.
    Proszę o porady. Miernik UT30F zawyża pomiar napięc zmiennych Miernik UT30F zawyża pomiar napięc zmiennych
  • e-mierniki
  • Helpful post
    RitterX
    Level 39  
    Jak nie znajdziesz schematu to pierwsze co powinieneś zrobić to pomierzyć napięcia na potencjometrach względem masy wejściowej na zakresie 200mV i 2000mV i nie ukrywam, że tutaj umieścić. Sprawdź także czy na innych zakresach np. rezystancji i prądzie, pomiarze złącz także nie zawyża. Jesli tak to trzeba będzie ruszyć potencjometrem odpowiedzialnym za regulację Uref. Sprawdze w swoim miejmy nadzieję jeszcze sprawnym mierniku UT30F, jak go znajdę, jakie napięcia być winny na potencjometrach.

p.s.
    Wariant szybki i niebezpieczny ale możliwy do zrealizowania. Zaznaczasz, maźnięciem flamastrem, na potencjometrze położenie a następnie mając podane napięcie wzorcowe delikatnie nim ruszasz. Jeśli nie ma reakcji wracasz do zaznaczonej pozycji a jak jest to regulujesz i zrobione. Na mój gust reglacja Uref jest przy wyświetlaczu.
  • e-mierniki
    Alemucha
    Level 28  
    Gust mamy znakiem tego podobny -bo też tam zauważyłem obwody ICL-ki :), jednak co mi da zmiana Uref jeśli odczyty U DC były w porządku? Prowokuje mnie ten drugi PR-ek przy gniazdach wejść -bo tam spodziewam się różnic w dzielnikach AC/DC i ewentualnej odpowiedzialności, ale jeszcze czekam może ktoś wrzuci schemat. W każdym razie dzięki za odzew
    Znajomy podpowiadał mi dziś, że gdy nic nie znajdę może warto zajrzeć do przełącznika AC/DC, w którym znalazł kiedyś piękną zieloną korozję. Mogła być z elektrochemii materiałów, potu czy coca-coli -do czego nikt się oczywiście nie przyznał.
    RitterX
    Level 39  
    Jeśli pozostałe zakresy są o.k. to przetwornik jest dobry a Uref dla dobra sprawy nie warto ruszać. Drugi potencjometr w tego typu prostych miernikach miał za zadanie wyregulowac źródło prądowe potrzebne do pomiaru h21e (Beta) tranzystorów czy jakoś tak.
    Pozostaje dokonanie inspekcji po drugiej stronie płytki co wiąze się z jej odkręceniem. Pamiętaj by odkręcając trzymać przełącznik dociskając go do PCB by blaszki nie powypadały w niekontrolowany sposób bo może być potem kłopot. Jeśli prostownik jest zrobiony na wzmacniaczu operacyjnym to będzie nalutowany mały poencjometr regulacyjny a jeśli nie ma wzmacniacza tylko jest prosty prostownik to prawdopodobnie uszkodzeniu uległo coś w dzielniku. Tak czy owak bez inspekcji elementów od drugiej strony PCB raczej nie uciekniesz. Wyswietlacz jest zapewne na przewodzących gumkach dlatego staraj się ich ani pól kontaktowych nie dotykać palcami.
    Alemucha
    Level 28  
    Wyjąłem z obudowy przeregulowałem oboma potencjometrami, ale nie poprawia to w niczym sytuacji -więc wróciłem do ustawień pierwotnych. Przełącznik -czysty i sprawny. Nie widać uszkodzeń czy nadpaleń. Ciekawy jestem tej "pracy op-ampa jako prostownik" -jak to działa?, bo faktycznie stoi tam TL062 i może warto się nim zająć. Daję fotki zawartości, i wejścia w M890G w którym próbuję się doszukać analogii (też jest TL062, a na półce mam TL072 i 082)
    Miernik UT30F zawyża pomiar napięc zmiennych Miernik UT30F zawyża pomiar napięc zmiennych Miernik UT30F zawyża pomiar napięc zmiennych
    RitterX
    Level 39  
    Precyzyjny prostownik jednopołówkowy wygląda w aplikacji miernika tak:
    Miernik UT30F zawyża pomiar napięc zmiennych

Na powyższym schemacie VR2 służy do regulacji napięcia gdyż prostownik na wyjściu ma wartość średnią napięcia wyjściowego a miernik ma wskazywać skuteczną.
    Połówka wzmacniacza może służyć jako właśnie taki prostownik a druga połówka to ogranicznik/wzmacniacz/komparator czyli układu kondycjonującego przetwornika f/U. Coś co jest na dole kawałka schematu M890G czyli IC7A,IC7B.

TL062 to wersja o młym poborze energii, TL072 to wersja niskoszumowa a TL082 to "zwykły" op-amp.
    Alemucha
    Level 28  
    Ponawiam prośbę o pomoc w znalezieniu schematu miernika UT30F.