Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
PCBway
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Miernik UT30F zawyża pomiar napięc zmiennych

05 Gru 2011 13:34 3233 6
  • Poziom 28  
    Po dłuższym okresie nieużywania spostrzegłem, że posiadany multimetr UT30F zawyża wyniki pomiaru napięć zmiennych (na sieci zamiast 230 - jest wskazanie 290V AC).
    Nie mogę znaleźć jego schematu i proszę o pomoc kolegów, którzy może spotkali się z tym problemem.
    Bateria nowa alkaliczna.
    Na spodzie płytki są 2 PR-ki ale nie mając schematu nie rozpędziłem się jeszcze do ich kręcenia.
    Proszę o porady. Miernik UT30F zawyża pomiar napięc zmiennych Miernik UT30F zawyża pomiar napięc zmiennych
  • PCBway
  • Pomocny post
    Poziom 37  
    Jak nie znajdziesz schematu to pierwsze co powinieneś zrobić to pomierzyć napięcia na potencjometrach względem masy wejściowej na zakresie 200mV i 2000mV i nie ukrywam, że tutaj umieścić. Sprawdź także czy na innych zakresach np. rezystancji i prądzie, pomiarze złącz także nie zawyża. Jesli tak to trzeba będzie ruszyć potencjometrem odpowiedzialnym za regulację Uref. Sprawdze w swoim miejmy nadzieję jeszcze sprawnym mierniku UT30F, jak go znajdę, jakie napięcia być winny na potencjometrach.

p.s.
    Wariant szybki i niebezpieczny ale możliwy do zrealizowania. Zaznaczasz, maźnięciem flamastrem, na potencjometrze położenie a następnie mając podane napięcie wzorcowe delikatnie nim ruszasz. Jeśli nie ma reakcji wracasz do zaznaczonej pozycji a jak jest to regulujesz i zrobione. Na mój gust reglacja Uref jest przy wyświetlaczu.
  • PCBway
  • Poziom 28  
    Gust mamy znakiem tego podobny -bo też tam zauważyłem obwody ICL-ki :), jednak co mi da zmiana Uref jeśli odczyty U DC były w porządku? Prowokuje mnie ten drugi PR-ek przy gniazdach wejść -bo tam spodziewam się różnic w dzielnikach AC/DC i ewentualnej odpowiedzialności, ale jeszcze czekam może ktoś wrzuci schemat. W każdym razie dzięki za odzew
    Znajomy podpowiadał mi dziś, że gdy nic nie znajdę może warto zajrzeć do przełącznika AC/DC, w którym znalazł kiedyś piękną zieloną korozję. Mogła być z elektrochemii materiałów, potu czy coca-coli -do czego nikt się oczywiście nie przyznał.
  • Poziom 37  
    Jeśli pozostałe zakresy są o.k. to przetwornik jest dobry a Uref dla dobra sprawy nie warto ruszać. Drugi potencjometr w tego typu prostych miernikach miał za zadanie wyregulowac źródło prądowe potrzebne do pomiaru h21e (Beta) tranzystorów czy jakoś tak.
    Pozostaje dokonanie inspekcji po drugiej stronie płytki co wiąze się z jej odkręceniem. Pamiętaj by odkręcając trzymać przełącznik dociskając go do PCB by blaszki nie powypadały w niekontrolowany sposób bo może być potem kłopot. Jeśli prostownik jest zrobiony na wzmacniaczu operacyjnym to będzie nalutowany mały poencjometr regulacyjny a jeśli nie ma wzmacniacza tylko jest prosty prostownik to prawdopodobnie uszkodzeniu uległo coś w dzielniku. Tak czy owak bez inspekcji elementów od drugiej strony PCB raczej nie uciekniesz. Wyswietlacz jest zapewne na przewodzących gumkach dlatego staraj się ich ani pól kontaktowych nie dotykać palcami.
  • Poziom 28  
    Wyjąłem z obudowy przeregulowałem oboma potencjometrami, ale nie poprawia to w niczym sytuacji -więc wróciłem do ustawień pierwotnych. Przełącznik -czysty i sprawny. Nie widać uszkodzeń czy nadpaleń. Ciekawy jestem tej "pracy op-ampa jako prostownik" -jak to działa?, bo faktycznie stoi tam TL062 i może warto się nim zająć. Daję fotki zawartości, i wejścia w M890G w którym próbuję się doszukać analogii (też jest TL062, a na półce mam TL072 i 082)
    Miernik UT30F zawyża pomiar napięc zmiennych Miernik UT30F zawyża pomiar napięc zmiennych Miernik UT30F zawyża pomiar napięc zmiennych
  • Poziom 37  
    Precyzyjny prostownik jednopołówkowy wygląda w aplikacji miernika tak:
    Miernik UT30F zawyża pomiar napięc zmiennych

Na powyższym schemacie VR2 służy do regulacji napięcia gdyż prostownik na wyjściu ma wartość średnią napięcia wyjściowego a miernik ma wskazywać skuteczną.
    Połówka wzmacniacza może służyć jako właśnie taki prostownik a druga połówka to ogranicznik/wzmacniacz/komparator czyli układu kondycjonującego przetwornika f/U. Coś co jest na dole kawałka schematu M890G czyli IC7A,IC7B.

TL062 to wersja o młym poborze energii, TL072 to wersja niskoszumowa a TL082 to "zwykły" op-amp.
  • Poziom 28  
    Ponawiam prośbę o pomoc w znalezieniu schematu miernika UT30F.