Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

ile energii elektrycznej zużywają na potrzeby własne stare liczniki

woka52 05 Gru 2011 14:34 5848 12
  • #1 05 Gru 2011 14:34
    woka52
    Poziom 2  

Pobieramy energię elektryczną z jednego licznika głównego i doprowadzamy go do altanek ogrodowych w których każdy z nas ma podlicznik i stwierdzamy, że w okresie zimowym /kiedy nie korzystamy z energii/ podliczniki nie wykazują zużycia a licznik główny wykazuje zużycie 70-90 kWh. Znalazłem informację, że współczesne liczniki indukcyjne zużywają same 2 W/godzinę. A ile zużywają nasze podliczniki zamontowane w latach 1980-81. Czy ktoś może mi pomóc ?

0 12
  • #3 05 Gru 2011 15:25
    zbich70
    Specjalista elektryk

Równie dobrze mogą to być upływy z instalacji pomiędzy licznikiem głównym a podlicznikami.

0
  • #4 05 Gru 2011 15:57
    retrofood
    Moderator

woka52 napisał:
    A ile zużywają nasze podliczniki zamontowane w latach 1980-81. Czy ktoś może mi pomóc ?

Nalezy zmierzyć prąd pobierany przez cewkę napięciową.

Wystarczy zdać sobie sprawę z tego, że o ile prąd cewki napięciowej każdego licznika nie płynie przez jego cewkę prądową, to jednak prąd cewek napięciowych podliczników przepływa przez cewkę prądową licznika głównego i jest mierzony przez ten licznik.

Skoro energia nie jest pobierana, to należy wyłączyć zasilanie i wystarczy.

0
  • #5 06 Gru 2011 10:00
    woka52
    Poziom 2  

Okres zimowy to praktycznie 5 m-cy/ 15.10. do 15.03/. Podłaczonych jest
    9 podliczników. Przypuszczam, że tajemnica może tkwić właśnie ilości energii zużywanej przez same podliczniki. Stąd moje pytanie.

2
  • #6 06 Gru 2011 11:40
    jarecki 86
    Specjalista elektryk

Rezystancja cewki napięciowej licznika wynosi ok. 10kΩ, co przekłada się na dzienne zużycie przez licznik główny na poziomie ok. 2,3 Wh.
    W skali 5 m-cy taki licznik „łyknie” nam blisko 350Wh.
    Przy 9 podlicznikach, licznik główny powinien naliczyć z tego tytułu nieco ponad 3 kWh.

Dlatego w tym przypadku trzeba szukać innej przyczyny takiego stanu rzeczy – może chodzi o upływność.
    Od czegoś trzeba zacząć, więc na początek proponuję użycie amperomierza cęgowego o odpowiednim małym zakresie pomiarowym, przy wyłączonych bezpiecznikach w instalacjach altanek.
    Następnie kłania się pomiar izolacji, w tym również WLZ-tów?

0
  • #7 06 Gru 2011 19:31
    zbich70
    Specjalista elektryk

jarecki 86 napisał:
    Rezystancja cewki napięciowej licznika wynosi ok. 10kΩ, co przekłada się na dzienne zużycie przez licznik główny na poziomie ok. 2,3 Wh.

Chwila moment... Jak kolega to wyliczył?

0
  • #8 06 Gru 2011 19:58
    Staszek49
    Poziom 34  

Jako ciekawostkę podam, że podobny problem mieli moi znajomi. Jak się okazało, to przez pewien czas w jednym z domków nocował bezdomny, który dogrzewał się grzejnikiem elektrycznym. Podczas "wizytacji" przez policjantów altanek-domków natrafiono na delikwenta, który przyznał się m.in. do kradzieży energii elektrycznej.

0
  • #9 06 Gru 2011 20:08
    jarecki 86
    Specjalista elektryk

zbich70 napisał:
    Jak kolega to wyliczył?

Chciałoby się powiedzieć - to nie ja, tylko te wynalazki, jakie człowiek czasem ma pod ręką.
    Dobrze, że kolega to wychwycił, bo tym samym znalazł się „złodziej” energii :|

0
  • #10 06 Gru 2011 20:15
    retrofood
    Moderator

jarecki 86 napisał:

W skali 5 m-cy taki licznik „łyknie” nam blisko 350Wh.

Mnie wyszło w granicach 20 kWh, przy tych założeniach.

0
  • #11 04 Mar 2016 22:11
    End
    Poziom 29  

zbich70 napisał:
    Równie dobrze mogą to być upływy z instalacji pomiędzy licznikiem głównym a podlicznikami.

Witam,
    Wiem, że wykopalisko... ale potrzebuję porady, bo nam prawdopodobnie taką upływność w swoim podliczniku i jak wczoraj miałem na liczniku 1.1kWh i nic nie było włączone oprócz samego licznika, to już dzisiaj zobaczyłem 10kWh.
    Czy można to jakoś obejść? Będę wdzięczny za pomoc.

0
  • #12 05 Mar 2016 16:15
    Łukasz-O
    Admin Elektroenergetyka

End napisał:

Czy można to jakoś obejść? Będę wdzięczny za pomoc.

Licznik kolega chce obejść?
    Najpierw zaproś elektryka, niech sprawdzi po swojemu. 9kW przy wyłączonej instalacji to bardzo dużo.
    Wyłączyłeś tylko urządzenia z gniazd, czy odłączyłeś napięcie w rozdzielnicy domowej?
    Napisz gdzie jest ten licznik, w mieszkaniu, na klatce, w domu, w osi ogrodzenia?

0
  • #13 05 Mar 2016 20:54
    End
    Poziom 29  

Witam,
    Dziękuję za odp.
    Okazało się, że za ścianą - pan z biura obok, ma przewierconą ścianę równolegle do mojego gniazda i z niego "czerpie" sobie prąd do "farelki" jak wpada na chwilę...
    Oczywiście wszystko legalnie, bo ta "przelotka" do drugiego pomieszczenia wyszła gdy okazało się, że instalacja mu nie działała, bo coś się spaliło gdzieś podobno w ścianie - robi zwarcie.
    Właściciel wie, że tak jest i na razie musi tak być, bo facet prąd musi mieć a tu gdzie ja jestem stało puste pomieszczenie i dopiero gdy ja chciałem się "odciąć" to wyszło, że taki patent jest ;)

0