Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

SELFA 3000W do centralnego ogrzewania

05 Gru 2011 16:12 4257 15
  • Poziom 8  
    Potrzebuję pomocy przy podłączeniu grzałki do centralnego ogrzewania. Po podłączeniu ''baniak'' w którym są dwie grzałki lekko się nagrzał więc uruchomiłem pompę. Baniak momentalnie ostygł, słychać było szum wody w kaloryferach, ale chodziło tak całą dobę a kaloryfery były nadal zimne. Dodać muszę, że gdy podłączyłem grzałki powstał taki spadek napięcia, że pompa nie mogła ruszyć więc podłączyłem ją do innego obwodu. Teraz pracuje prawidłowo na wszystkich trzech biegach, ale to nic nie daje.
  • Poziom 42  
    Pewnie moc 3000W,jest za mała . Jaka jest moc zainstalowanych grzejników?
  • Poziom 8  
    1-W mieszkaniu mamy 6 kaloryferów. Prawdę mówiąc nie wiem jak obliczyć ich moc. Facet który mieszkał tam przed nami używał tego z powodzeniem. Niestety zostało to rozmontowane przed remontem.
    2-Grzałki podłączone są do podwójnego kontaktu. Gdy pracują a podłączę np lampkę do sąsiedniego kontaktu - ledwie się żarzy. Czy jest możliwość, że grzałki dostają za mało prądu by pracować wydajnie? Jak wspomniałem - jeśli podłączę tam pompę to nawet się nie uruchomi
  • Poziom 42  
    Spadek napięcia na pewno będzie, ale żeby aż taki
    Sancho0808 napisał:
    Gdy pracują a podłączę np lampkę do sąsiedniego kontaktu - ledwie się żarzy.
    Ja myślę ,ze albo coś jest źle podłączone(niewłaściwie),albo brak dobrego styku.A jeśli chodzi ,o moc grzejników,to może nie ma co szukać dziury w całym, skoro to działało. Tylko szukać przyczyny "żarzenia"lampki.
  • Poziom 8  
    Rok temu byłem naocznym świadkiem gorących kaloryferów, więc wiem, że wszystko działało. Znajomy elektryk poradził abym sprawdził czy grzałki są ok. Rozerwałem mostek (na dwóch końcówkach były zmostkowane) i bezpośrednio z kontaktu podłączyłem jedną, potem drugą. Za każdym razem baniak wyraźnie się nagrzał, więc wiem, że grzałki są ok. Jest jeszcze coś. Gdy puściłem prąd na grzałki prawidłowo tj. przez regulator świeci się na nim zielona dioda, lecz gdy regulator zasila tylko jedną grzałkę zaświeca się dodatkowo jeszcze czerwona.
  • Moderator
    Niby ktoś ma zaocznie naprawić grzanie, nie znając instalacji, regulatora, grzałek, ani niczego innego? Nie za duże wymagania?
    Temat ociera się o bramy kosza.
    3.1.15. Zabronione jest publikowanie wpisów przedstawiających problem, bez podania wystarczającej liczby informacji umożliwiającej zajęcie merytorycznego stanowiska przez innych Użytkowników forum. Tytuł wpisu powinien zawierać markę, model oraz skrótowy opis usterki.
  • Poziom 8  
    OK! Rozumiem. Ostatnie więc pytanie, czysto teoretyczne. Podłączę jedną grzałkę - baniak nagrzewa się po ok 5 min. i jest gorący. To samo z drugą. Jeśli jednak podłączę obie - po kilku godzinach jest ledwo letni i tak już pozostaje. Co może być przyczyną?
  • Poziom 42  
    A próbowałeś przez regulator (pojedyncze grzałki) ,czy tylko bezpośrednio do gniazdka ?
  • Poziom 8  
    Próbowałem. Przy podłączeniu pojedynczej grzałki świeci się na regulatorze zielona dioda i czerwona - prawdopodobnie aktywność grzałki. Przy podłączeniu obu grzałek i wciśnięciu włącznika zaświeca się czerwona i gaśnie SELFA 3000W do centralnego ogrzewania
  • Poziom 42  
    To pewnie z tym regulatorem coś nie tak.
  • Poziom 8  
    Raczej nie bo jeśli pominąć regulator i podłączyć jedną grzałkę to baniak nagrzeje się momentalnie. Z drugą grzałką to samo, ale gdy podłączyć obie do jak już pisałem nic z tego. Chodzi tak całą noc ale nadal zimny. Robiąc to przez regulator jest dokładnie tak samo. Tylko przy jednej grzałce świeci się czerwona dioda, ale jedna grzałka nie jest w stanie rozgrzać całego obiegu
  • Poziom 42  
    Czy ten regulator włącza "tylko" napięcie na grzałki, czy też powoduje inne czynności np. przełączanie grzałek z układu równoległego, na szeregowy?
  • Poziom 8  
    Człowieku, to jest myśl! Prawdopodobnie w tym problem. Tylko rzecz w tym, że te grzałki są a raczej były na dwóch końcach zmostkowane. Mam więc pytanie: czy przy dwóch zmostkowanych końcówkach jest możliwość przełączenia grzałek w tryb szeregowy?

Dodano po 25 [minuty]:

SELFA 3000W do centralnego ogrzewania
  • Poziom 42  
    Sancho0808 napisał:
    czy przy dwóch zmostkowanych końcówkach jest możliwość przełączenia grzałek w tryb szeregowy?
    Trzeba sprawdzić,co (faza ,zero)pojawia się na końcówkach grzałki.

Dodano po 1 [minuty]:

Uwzględniając również mostek.
  • Poziom 8  
    Miałeś rację Stanisław pisząc "Tylko szukać przyczyny "żarzenia"lampki". Tu tkwił problem. Znajomy elektryk podpowiedział mi, że jest prawdopodobnie słabe zero. Sprawdziłem na korytarzu - faktycznie - zero podłączone do masy. Przełączyłem jak należy i już nie gaśnie lampka a grzałki pracują jak należy. Pragnę Cię tylko poinformować odnośnie regulatora, gdyż taka wiedza może się przydać. Zapytałem producenta o twierdz on, że regulator ten nie przełącza grzałek w tryb szeregowy. Dziękuję za pomoc.
  • Moderator
    Temat zamykam.

Jak zwykle, przyczyna banalna, a jakoś takie mnóstwo tematów, które kończą się stwierdzeniem: przyczyną były słabe (upalone, luźne itd.) połączenia w instalacji, nie przekonuje ludzi, że instalacja nie jest wieczna i trzeba okresowo ją przeglądać.