Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Atmega8][Bascom] Minutnik z wyświetlaczem LED - budowa.

kondrid 05 Gru 2011 20:43 2410 4
  • #1 05 Gru 2011 20:43
    kondrid
    Poziom 9  

Witam, jako że niedawno rozpocząłem swoją przygodę z programowaniem i mikrokontrolerami i dostałem zlecenie na wykonanie pewnego urządzenia potrzebuje się was poradzić. Jak w temacie chciałbym wykonać na procesorze atmega8 minutnik który, będzie zliczał w dół na przykład 60 minut po tym czasie ma się wyłączyć pewne urządzenie zasilane z sieci , czas ma się wyświetlać na wyświetlaczu led 7-segmentowym 4-cyfrowym z dwukropkiem i mieć możliwość regulacji. Odliczanie ma się rozpocząć w momencie naciśnięcia przycisku. Z odliczeniem i częścią analogową pewnie dał bym sobie radę tylko nie potrafię tego zobrazować na wyświetlaczu. Proszę was o jakieś wskazówki, porady czy przykładowy program z wyżej wymienionymi funkcjami.
    Dziękuje za pomoc i pozdrawiam. :)

Poprawiłem tytuł.
    [zumek]

0 4
  • Pomocny post
    #2 06 Gru 2011 22:25
    jacekk232
    Poziom 16  

Witam.

Proponuje zacząć projekt od zapoznania się z Timerami i z przerwaniami od nich. Następny krok to wyświetlacze LED sterowane multipleksowo. TUTAJ szczypta teorii na temat wyświetlaczy. Potem proponuję uruchomić wyświetlacze i wyświetlić na nich jakiekolwiek cyfry.

Poniżej (tak na zachętę) przykładowy kod obsługi przerwania od któregoś z Timerów.

Kod: basic4gl
    Zaloguj się, aby zobaczyć kod

Przerwanie wywoływane jest co 4ms. I co ten czas na Portd wystawiany jest kod odpowiedniej cyfry, która ma być wyświetlona i jednocześnie włączany jest odpowiedni wyświetlacz.

Myślę, że na początek tyle wystarczy.
    Pozdrawiam

0
  • #3 06 Gru 2011 22:37
    kondrid
    Poziom 9  

Dzięki wielkie właśnie takich wskazówek szukałem , na razie za bardzo tego nie kapuje ale jutro się porządnie do tego przysiądę :)

0
  • #4 15 Gru 2011 16:38
    kondrid
    Poziom 9  

Szukałem tak jak mówiłeś ale timery ciężko jest zrozumieć, nie mam żadnej książki a kurs internetowy z którego się uczyłem programować był krótki i nie zawierał timerów :( . Może znasz jakiś artykuł o timerach dobry dla początkującego.

0