Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sterownik obrotnicy paneli fotowoltaicznych

SylwekK 02 Sty 2012 18:28 57579 66
    Rayford
    Poziom 14  
    Ogniwa są fajne ale w połowie, bo noc, zachmurzenie, ale jak by do tego dorzucić turbinkę wiatrową tak z kilkaset wat to wspaniale by się te dwa urządzenia uzupełniały...
    Sam rozważam stworzenia takiego duetu. Właśnie przeglądałem allegro i jest fajna turbinka 600W 12/24V z regulatorem napięcia, potrzebny tylko akumulator.
    Patrząc pod katem ceny ogniw i tego wiatraczka to chyba wybrałbym sam wiatraczek ... tak myślę sobie, że wiatru na dobę jest chyba więcej niż słonecznych dni...

Za ten wiatraczek gościu życzy sobie 1749zł plus przesyłka, porównując z innymi ofertami, to kusząca cena... no i trzeba dodać, że pracy nie wiele w zamontowaniu tego ...

Sterownik obrotnicy paneli fotowoltaicznych
  • Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
    SylwekK
    Poziom 31  
    Oczywiście, że myślę o wiatraczku takim z 500W chociaż :) . Wspominałem o tym przy projekcie awaryjnego zasilania. Niestety brak czasu i ograniczony budżet na "zabawki" też robi swoje :)
  • Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
    lecholec
    Poziom 11  
    Posiadałem wiatrak własnorobna amerykanka do czasu kiedy jedno ze skrzydeł (kupione z allegro 300zł ) wyprofilowane z włókna itd po prostu się złamało (dobrze że na dachu wylądowało a nie na przechodniu). Zamontowany na dachu drgania odciągi. Max jaki miałem to 15A. Obecnie mam zamontowane parę ogniw i jestem bardziej zadowolony. Tylko jeszcze obrotnicy mi brakuje :(
    SylwekK
    Poziom 31  
    Uff... Powiało u mnie ostatnio i postanowiłem zaktualizować temat.
    Kiedy trąba ustała po 3 w nocy i dostrzegłem, że nie mam już na posesji mojej ulubionej prawie 150-o letniej lipy (po prostu się złamała) i po sąsiedzku 80-o letniej akacji zastanawiałem się, od którego sąsiada zacząć poszukiwania baterii słonecznych. Jakież było moje zdziwienie gdy wybiegłem w gaciach, a one nie draśnięte grzecznie stały w zaparkowanej pozycji(!) Poprzewracane drzewa wskazywały, że kierunek wiatru był południowy czyli dokładnie prosto na panel. Myślę, że trochę szczęścia też miałem, bo żadne latające przedmioty typu płyta eternitu, krokwa, itp. nie trafiły w mój budynek. Elektrycy właśnie przywrócili prąd na części mojej ulicy (nie było około 30h - to i tak nieźle). Mieszkańcy drugiej części pewnie jeszcze ze 2-3 dni poczekają, bo słupy poprzewracane. Jeszcze chyba nigdy nie przydało mi się tak awaryjne zasilanie jak ostatniej nocy (i dnia). Słońce grzało kolektory i dzięki dodatkowemu zasilaniu pompki nie uległy uszkodzeniu i mogłem mieć cieplutką wodę, naładować komórki, przy okazji zobaczyć w TV co o nas gadają chociaż tego nawet nie musiałem oglądać...
    Jak to u nas wyglądało rano można zobaczyć tu:
    http://www.lipsko.home.pl/GALERIE/Tramba_powietrzna/album/index.html

Moja ulica zaczyna się mniej więcej od fotki białego domu bez dachu i kawałka ściany do fotki połamanego lasu :
    http://www.lipsko.home.pl/GALERIE/Tramba_powietrzna/album/slides/DSCF0981.html
    Łizi
    Poziom 12  
    Witam
    Mam pytanie czy kolego mógł by się podzielić schematem :?: i wsadem do atmega :?:
    SylwekK
    Poziom 31  
    Niestety, wsadu nie udostępnię. Był on pisany pod moje konkretne rozwiązania sprzętowe typu ręcznie nawijane i dobierane przekaźniki kontaktronowe (jako sygnalizacja krańcówek) czy wybrane i starannie wyselekcjonowane fotoelementy z kilkudziesięciu sztuk pod które skalibrowane są parametry programu. Po prostu nie nadążył bym odpowiadać na maile z tłumaczeniem dlaczego coś nie działa jak należy.
    Myślę, że opisałem naprawdę szczegółowo algorytm pracy pozycjonera i ze zrobieniem sobie nawet uproszczonej wersji nie powinno być problemu. Jeśli ktoś tego nie potrafi to tym bardziej miałby kłopoty z uruchomieniem mojego ustrojstwa czy wprowadzeniem potrzebnych korekt.
    martii
    Poziom 11  
    naciamen napisał:
    Autor wydał na cały projekt 2620zł podzielmy to na 236,52zł i wychodzi nam zwrot inwestycji po 11 latach : O

Tutaj pokutuje nasze polskie myślenie że na się zwrócić w dwa trzy lata. Jeśli zadbać o akumulatory powinny działać nawet 10 lat. Panele mają żywotność minimalnie 25 (po czym dalej działają ale ze sprawnością o 20% mniejszą). Więc to tak źle mieć po tych 10 latach kolejne dziesięć prądu za darmo? (A może i 20 z mniejszą mocą)

Faktycznie to lepiej prześledzić zużycie prądu w domu i zastosować takie moce aby pokryć w 100% zużycie stałe. U mnie np to jest ok 150W. Kupić panel który latem pokryje nam te ilość przez użycie inwertera grid-tie. Odpada koszt akumulatorów a każda kWh ze światła to niższy rachunek. Oczywiście nie mamy wtedy zapasu na wypadek braku prądu w ZE. Ale dzięki temu zwrot inwestycji spada do ok 5 lat. Obecnie sprzedaż do sieci jest mało opłacalna bo dostaje się ceny hurtowe jak przy produkcji prądu z węgla :-(

Dodano po 1 [godziny] 11 [minuty]:

lecholec napisał:
    Posiadałem wiatrak własnorobna amerykanka do czasu kiedy jedno ze skrzydeł (kupione z allegro 300zł ) wyprofilowane z włókna itd po prostu się złamało (dobrze że na dachu wylądowało a nie na przechodniu). Zamontowany na dachu drgania odciągi. Max jaki miałem to 15A. Obecnie mam zamontowane parę ogniw i jestem bardziej zadowolony. Tylko jeszcze obrotnicy mi brakuje :(

To samo chciałem napisać. Wiatrak jest w porządku jeśli wieje mocno i często. Te wiatraczki 400-500W to raczej do oglądania niż używania (sprawdzone empirycznie). Ludzie myślą że jak się kręci to daje prąd. Owszem daje Ale często tak mało ,że nic z tym nie można zrobić. Lepiej mieć więcej PV i magazynować prąd za dnia (niekoniecznie w akumulatorach).