Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Wyświetlacz sferyczny - faza początkowa konstrukcji

brzydal91 05 Dec 2011 23:27 1081 2
    brzydal91
    Level 12  
    Witam serdecznie!
    Zamierzam zbudować wyświetlacz sferyczny, który będzie pełnił rolę globusa. Jestem na etapie projektowania oraz gromadzenia potrzebnych części.
    Posiadam silnik DC z drukarki, niestety nie jest on oznaczony i testuję go na różnych napięciach. Zauważyłem że po podłączeniu do zasilacza 17,7V jest bardzo mocny i ma dosyć wysokie obroty. Silnik wygląda na masywny i będzie go łatwo zamontować.
    Posiadam masę diod LED smd i myślałem by je wykorzystać. Do tego wszystkiego µC Atmega16 do sterowania diodami oraz regulator PWM na bazie timera NE555 do regulacji obrotów silnika.
    Piszę w związku z pytaniami jakie mnie nurtują i mam nadzieję że jak zwykle otrzymam masę przydatnych porad.
    1. Jakie diody było by najrozsądniej zastosować i jakie odległości pomiędzy nimi zachować? Do mojego µC mógłbym podłączyć 32 diody tzn. tyle mam wyjść do dyspozycji. Nie wiem tylko jak należało by rozstawić te diody tak aby efekt był przynajmniej zadowalający.
    2. Diodami sterować bezpośrednio z portów µC czy stosować jakieś wzmacniacze ?
    3. Co do oprogramowania to wymyśliłem takie rozwiązanie. Obraz który chciałbym wyświetlać przedstawić sobie na PC w postaci np. bmp i zmienić jego rozmiar tak aby wysokość była równa ilości diod a szerokość np 360 tzn ilości stopni w jednym obrocie. Później bmp przedstawić w postaci tablicy gdzie białe piksele oznaczały by zgaszoną diodę a wszystkie inne zapaloną.

Jestem otwarty na wszelką krytykę oraz każdą poradę. Konstrukcja musi być niezawodna i robić wrażenie. Silnik który posiadam pozwala na zbudowanie konstrukcji średniej wielkości tzn. myślę że dałby radę obracać okręgiem z diodami i µC o średnicy nawet 25 cm albo i więcej. Oczywiście wchodzi w grę zakup nowego silnika lepszego. Z góry dziękuję za pomoc, pozdrawiam ;)
    FastProject
    Level 28  
    A po co ci NE555? skoro w Atmega16 masz PWM i nim możesz sterować silnikiem!!! Niepotrzebna komplikacja. Wystarczy jakiś MOSFET sterowany z któregoś z wyjścia OCR...

1. Zapewne im więcej diod i gęściej rozmieszczone tym lepsza rozdzielczość wyświetlanego obrazu.
    2. Jeśli będą to zwykłe diody, to możesz nimi sterować bezpośrednio z portu AVR. Należy jednak pamiętać aby nie przekroczyć maksymalnego łącznego prądu dla jednego portu.
    3. Co do oprogramowania to już tylko Twoja wiedza i inwencja twórcza.
    brzydal91
    Level 12  
    NE555 jest po to by regulator PWM znajdował się w obudowie wyświetlacza razem z silnikiem, a µC na półksiężycu razem z diodami. Przy takim rozwiązaniu do części ruchomej muszę dostarczyć jedynie energię elektryczną, nie muszę przesyłać żadnych innych sygnałów np. do silnika.