Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

LG L1718S wymiana bezpiecznika topikowego

bart80pl 06 Gru 2011 15:59 2675 4
  • #1 06 Gru 2011 15:59
    bart80pl
    Poziom 2  

Witam!

Dostałem uszkodzony monitor L1718S, nie wiele myśląc rozebrałem go.
    Co zauważyłem to okopcony i chyba przerwany lut z wtyczki kabla zasilającego, położyłem nowy, sprawdziłem również bezpiecznik topikowy ceramiczny okazał się być spalony jego opis to T2,5A 250V nie dostałem go w sklepie elektronicznym ale były szklane F2,5A 250V - kupiłem i wymieniłem. Monitor działa ale wiem że ceramiczne są szybsze.
    Czy w związku z tym przy następnej podobnej awarii może być gorzej z monitorem ? tzn szklany nie zadziała tak szybko jak ceramiczny i np spali płytę w monitorze i np puści napięcie po kablu VGA.
    Monitorem zbytnio się nie martwię z uwagi na jego wartość, gorzej gdyby coś poszło na netbook przy którym obecnie monitor pracuje.
    W chwili obecnej monitor jest dodatkowo podpięty pod listwę zasilającą w mieszkaniu mam bezpieczniki typu S (poprzednio monitor działał bez listwy w mieszkaniu były tradycyjne bezpieczniki ceramiczne).

Dodano po 4 [godziny] 52 [minuty]:

właśnie znalazłem opis do bezpieczników

http://www.ehow.com/about_6525933_difference-between-ceramic-glass-fuses.html

F- fast - szybki
    T- time-lag or time-delay fuses - opóźnienie lub czasowy

Czy na pewno jeżeli chodzi o monitor LCD to takie istotne ?

• Pomocny post
    #2 07 Gru 2011 00:11
    Elektrona
    Poziom 10  

Wstawienie bezpiecznika zwłocznego zamiast szybkiego o tych samych parametrach jeśli nie posiada się innego jest lepszym rozwiązaniem niż watowanie.
    Czasami starzenie się elementów również charakteryzuje się nieco większym poborem prądu a więc wstawienie w twoim przypadku takiego bezpiecznika jest dopuszczalne. Usterka monitora nawet gdyby nie powinna uszkodzić karty graficznej choć takie przypadki występowały.
    Pozdrawiam.

• #3 07 Gru 2011 11:39
    bart80pl
    Poziom 2  

Dzięki za odpowiedź.

Zastanawia mnie tylko jedno, jeżeli wszystkie szklane bezpieczniki są wolniejsze to wydaje mi się że w zasilaczach komputerowych z uwagi na wyższą temperaturę pracy oraz odpowiedzialność elementu powinny być w nim ceramiczne a z tego co pamiętam wymieniałem kiedyś i był tam szklany.

• Pomocny post
    #4 07 Gru 2011 18:04
    ogryz
    VIP Zasłużony dla elektroda

Bezpiecznik nie ma za zadanie ochrony elementów przed uszkodzeniem. Zadaniem bezpiecznika jest ochrona sprzętu (a także pomieszczenia, w którym się znajduje) przed pożarem, wskutek przepływu prądu zwarciowego, po wystąpieniu usterki.

Typ bezpiecznika w tego typu urządzeniach nie ma większego znaczenia. Zwłoczne stosuje się ze względu na chwilowy (kilka ms) zwiększony pobór prądu (ładowanie pojemności) przy podłączaniu do sieci. W razie wystąpienia zwarcia (prąd wielokrotnie większy od znamionowego), różnice czasowe w zadziałaniu bezpieczników są bardzo małe (w praktyce pomijalne).

• #5 08 Gru 2011 16:34
    bart80pl
    Poziom 2  

Dzięki za pomoc, temat do zamknięcia.

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME