Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Fibaro Fibaro
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wątpliwości w sprawie poprawności instalacji piec Wolf

kamcia1 06 Gru 2011 11:48 16452 74
  • #1 06 Gru 2011 11:48
    kamcia1
    Poziom 7  

Witam serdecznie.
    Bardzo proszę o pomoc, bo każdy instalator mówi co innego a ja już zgłupiałam. Opiszę sytuację mam nadzieję, że w miarę logicznie bo ja się na tym nie znam. :)

Mam zakupiony piec Wolf cgs 20/160. Ogrzewanie w domu w 100% podłogowe parter i poddasze. Mam zainstalowany BM w korytarzu, gdzie ustawiam sobie żądaną temperaturę.
    Mam teraz pytanie, czy przy ogrzewaniu tylko podłogowym powinnam mieć zainstalowany mieszacz w piecu? Obecnie go nie mam. Nie mam też czujnika zewnętrznego. Jeden instalator mi mówi, że nie muszę mieć, tak jak mam jest ok, natomiast drugi mówi, że muszę mieć ponieważ, mieszacz będzie zabezpieczeniem przed "wpuszczeniem " w instalację podłogową wysokiej temperatury. Powiem szczerze, że już nic nie wiem.
    Proszę o Wasze zdanie w tej sprawie.
    Jak są potrzebne jeszcze jakieś dane to postaram się napisać, ale nie wiem co może być jeszcze przydatne.

Mam jeszcze drugi problem, mianowicie na górze bardzo słabo grzeje mi podłogówka. Nie wiem jak mam to sprawdzić. Ten pokój jest najdalej od rozdzielacza, poprzykręcano jakieś zawory w tym rozdzielaczu, te krótsze obiegi, a odkręcono na ten pokój, ale nic to na razie nie daje.
    Co mam zrobić?
    Jak może usprawnić tę instalację?
    Może coś dokupić?
    Sama nie wiem.

• Fibaro
  • #2 06 Gru 2011 19:59
    pawel_i
    Poziom 20  

Jeżeli w domu masz samą podłogówkę to można pracować bez mieszacza ( zaworu trójdrogowego ). Ustawiamy tylko w parametrach maksymalną temp na obiegu ( czyli na wyjściu z kotła )na 50stC i już.
    Generalnie polecałbym dołożenie czujnika zewnętrznego który poprawi działanie układu w okresach przejściowych i może przyczynić się do oszczędności gazu.

• Fibaro
  • #3 06 Gru 2011 21:19
    kamcia1
    Poziom 7  

Dziękuję za odzew

mam czujnik pogodowy taki z zestawu, ale nie jest podłączony mąż nawet kabel rozciągnął, tylko właśnie się boję, że jak będzie pogodówka i niższe temp na dworze, to kocioł automatycznie będzie chciał grzać do wyższej temperatury, i ta temp pójdzie w tą podłogówkę, bo nie będzie tego zabezpieczenia.

Czy mam rozumieć, że samo ustawienie w parametrach tego ograniczenia do 50 stopni załatwi sprawę?

Ten parametr to sama mogę ustawić, czy ktoś z serwisu musi?

chciałabym, właśnie żeby ta instalacja była jak najbardziej ekonomiczna, czyli spalało jak najmniej gazu. Dom starałam się zbudować dość ciepły.

• Fibaro
  • #4 06 Gru 2011 22:36
    wuadex
    Poziom 10  

Rozumiem, że w obwodzie jest pompa. Ja zakręciłbym te krótsze obwody, które grzeją i obserwowałbym, czy w nie dogrzewającym obwodzie pojawi się dobry przepływ(na wyjściu tego obwodu wzrośnie temperatura wyczuwalna ręką). Po tej operacji leciutko uchyliłbym krótsze obwody. Uchylałbym je po troszku tak długo, aż temperatura obiegów na wyjściu wyrówna się we wszystkich obwodach. Moim zdaniem, trzeba wyrównać opory poszczególnych obiegów, tak aby były równe. Bo woda najpierw popłynie tam, gdzie oporu nie będzie, najlepiej jakąś dziurą. Jeszcze jedno. Do przepchnięcia kiepskiego obwodu pompę ustaw na 3 bieg. Gdy zadziała obieg ustaw ją potem na bieg, przy którym ma ona pracować na stałe. Jeśli się nic nie zmieni zacznij regulować pozostałe obwody. Postępuj systematycznie i powoli. Pośpiech jest tutaj złym doradcą. Dwa dni, myślę, że tyle powinno to trwać.
    Połóż też jakiś termometr na podłodze, najlepiej na kafelkach i kontroluj nagrzanie ich max 38 Celsjuszów. To po to, abyś nie musiała lewitować nad podłogami.
    Pozdrawiam i daj znać o efektach.

• #5 07 Gru 2011 11:02
    kamcia1
    Poziom 7  

Podobno mam pomę. Pozakręcaliśmy te krótkie obiegi czyli w garderobach i jednym nieużywanym pokoju. Najzimniej było w pokoju synka i łazience. Obecnie po około 2 dniach jest troche cieplej w łazience, ale u synka w pokoju jest ok. 19,5 stopnia. Na dole na BM mam ustawione 21 i tyle na dole na pewno jest.

• Pomocny post
    #6 07 Gru 2011 12:00
    kabee84

Poziom 24  

wuadex - jeśli w sprawach elektrycznych masz takie samo rozeznanie jak w ogrzewaniu, to współczuję Twoim klientom...

kamciu..
    Kilka tygodni temu mieliśmy identyczny przypadek, z tym że nie kocioł CGS tylko CGB + zasobnik (ale generalnie chodzi o to samo czyli podłogówka + c.w.u.)
    Zasięgałem opinii u doradcy technicznego WOLF, serwisanta z nami współpracującego oraz "na logikę" i jednak zamontowaliśmy zawór 3-drogowy z siłownikiem i zestaw MM. Dlaczego?
    Ponieważ do produkcji ciepłej wody użytkowej (do podgrzewania wody w zasobniku warstwowym czy innym z wężownicą - obojętnie) używana jest woda o większej temperaturze niż powinna iść na ogrzewanie podłogowe. Po zakończeniu grzania c.w.u. ta woda idzie na centralne ogrzewanie. Przez kilka (naście) sekund na podłogówkę idzie woda o temp. np. 55st. To wyrówna zawór 3-drogowy.... Ponadto pomimo najlepszej elektroniki, kocioł może niedokładnie grzać wodę czyli np. ustawimy na 40st. a będzie grzał do 44.. To również zawór wyrówna.
    Czy jest to niezbędne - raczej nie.

Kolejna sprawa - niedogrzane pomieszczenia. Kocioł jest wyposażony w pompę MODULOWANĄ bez możliwości przestawiania biegów. Jeśli nie masz dodatkowych pomp przed rozdzielaczami, pozostaje Ci jedynie regulacja przepływów - na dole i u góry!
    Być może instalator źle ułożył podłogówkę w zimniejszych pomieszczeniach (za rzadko, zbyt długie pętle). Jeśli jest to błąd instalacyjny - problem niestety pozostanie. Miejmy nadzieję że da się to wyregulować.

PODŁĄCZ CZUJKĘ TEMPERATURY ZEWNĘTRZNEJ! Wpłynie to na zużycie gazu.

I nie słuchaj osób, które mówią że podłoga może mieć max38stC. 38stC to jest temperatura, która będzie Ciebie parzyła w stopy! W łazienkach MAX 33st! w pozostałych pomieszczeniach MAX 29stC.!! (zalecane 27). Temperatura wody w obiegu około 40st (w przedziale między 30 a 50).

Większość parametrów w automatyce BM możesz zmienić sama. Instrukcja w dłoń i jazda :-) Jak byś czegoś nie rozumiała - pytaj.

• #7 07 Gru 2011 14:02
    kamcia1
    Poziom 7  

kabee84 dzięki za odpowiedź szkoda, że tak daleko mieszkasz 400 km, to bym Cię poprosiła o sprawdzenie tej instalacji :)

jaki byłby koszt założenia tego zaworu 3-drogowego z siłownikiem i zestaw MM:?

Jeśli chodzi o ciepłą wodę to mam ustawioną temp. na BM 42 stopnie, czyli jesli dobrze zrozumiałam na podłogówkę najwięcej tyle pójdzie.

Napisz mi prosze ale tak konkretnie tak lub nie, czy jeśli bedę miała czujnik pogodowy, to muszę mieć ten mieszacz, celem tego zabezpieczenia przed przegrzaniem instalacji . Czy np. mogę założyć pogodówkę, nie zakładać mieszacza, ustawić tylko parametr by piec nie grzał więcej niż np 50 stopni (i czy taki parametr jest i mogę go ustawić )

Czy mam pompy przed rozdzielaczami nie wiem, zrobię później zdjecie tych rozdzielaczy i wrzucę, chyba nie mam, ale sprawdzę. Czy ewentualnie taką pompę można jeszcze teraz dołożyć?, co ona mi ewentualnie da?
    każdy pokój ma swoją pętle, pokój synka ma po podłodze 18m, ale jest skos więc użytkowej 14 m i tam by mi zależało by było cieplej.

Rozumiem, że jeśli podłączę czujkę, zużycie gazu będzie mniejsze :)

Muszę zmierzyć jaką mam teraz temperaturę podłóg, ale chyba nie jest duża bo jak chodzę boso to podłoga jest lekko ciepła.

Pytać na pewno będę, bo nie lubię jeśli mam jakieś urządzenie w domu a nie znam podstaw jego działania.

Pytanie czysto teoretyczne mój dom ma 120 metrów pow. użytkowej przy takich temp. jak teraz jakie jest śred. zużycie gazu dziennie, gaz tylko cwu i co.

• #8 07 Gru 2011 14:53
    kabee84

Poziom 24  

Jeśli nie masz dodatkowych pomp na ogrzewanie podłogowe, moim zdaniem pompa w kotle powinna wystarczyć na pchnięcie wody na powierzchnię 120m2 ogrzewania podłogowego.

Koszt montażu zaworu to nie tylko zawór, ale:
    - zawór 3 drogowy + siłownik - około 600zł
    - automatyka mieszaczowa MM WOLF - katalogowo 800zł netto, ale można postarać się kupić w cenie "pakietowej" 530zł netto. Myślę że dało by się dogadać ze sprzedawcą :-)
    - pompa obiegowa - jakaś lepsza /Grundfos, Wilo/ około 400-500zł
    - koszt montażu + śrubunki, kształtki, rurki, okablowanie itp... - ciężko określić

Ja na Twoim miejscu narazie bym się wstrzymał z tą inwestycją. Jak nie zostało zamontowane od razu, to daj sobie spokój.

Grzanie wody do zasobnika c.w.u. (tego który znajduje się pod kotłem) odbywa się przez wymiennik. Aby woda w zasobniku miała 42st., kocioł musi podgrzewać wodę do temperatury np. 52stC., która to przekazuje ciepło do tej wody w zasobniku. Woda w zasobniku i woda w "podłogówce" to nie ta sama woda.

Gdy podłączysz czujkę temp. zewnętrznej, kocioł będzie sam dopasowywał sobie, do jakiej temperatury ma grzać wodę na podłogówkę. Gdy będzie ciepło na zewnątrz (przykłądowo 10st) to na podłogę pójdzie woda o temp. przykładowo 30st. Gdy będzie minus 20 - to pójdzie 50st. Te wartości są zależne od ustawionej krzywej grzewczej. Im cieplejszy dom i gęściej ułożona rura na podłodze - tym krzywa może być niższa. Im mniejsza temperatura wody w obiegu - tym mniejsze zużycie gazu.

Nie zawracaj sobie głowy temperaturami podłogi. Jeśli nie odczuwasz dyskomfortu to znaczy że jest OK.

Na 18m2 podłogi jedna pętla to trochę mało (powyżej 100mb rury). Może być ciężko wyregulować, choć nie jest to niemożliwe.

• #9 07 Gru 2011 15:05
    kamcia1
    Poziom 7  

dzięki za odpowiedź coraz bardziej mi sie rozjaśnia w głowie :)

czyli na razie zostawić tak jak jest a dopiąć tylko pogodówkę. Krzywą ustawić tak, by temp na piecu nie przekroczyła tych 50 stopni.

Co do ocieplenia domu i ustawienia krzywej to mam tak:
    Dom powierzechnia użytkowa 120 m
    ocieplenie zewnętrzne 25 cm styropian grafitowy
    podłoga 20 cm styropian ciepły
    dach- 30 cm wełny ciepłej
    wentylacja mechaniczna, gruntowy wymiennik ciepła, okna w warstwie ocieplenia większość fixy,

chyba ta krzywa jakaś niska powinna być?. Dom mi temp. trzyma gazu chyba dużo mi nie idzie, bo teraz dziennie ok. 3 do 3, 5 metra, tylko właśnie martwie się najbardziej pokojem dziecka.

• #10 07 Gru 2011 15:32
    kabee84

Poziom 24  

Jeśli krzywą ustawisz na 0.6 - 0.8 to będzie OK.

Rachunki w zimie nie powinny przekroczyć 300-400zł/miesiąc. przy temperaturach 20 w dzień 18 w nocy. Nikt Tobie dokładnie tego nie określi - sama się przekonasz już za kilka miesięcy :-)

Żeby sprawdzić ogrzewanie w tym pokoju 18m2 wykonaj następujący test:
    - zamknij WSZYSTKIE pętle ogrzewania podłogowego, w całym domu OPRÓCZ TEGO JEDNEGO POKOJU
    - ustaw na regulatorze BM wyższą temperaturę w pomieszczeniu np. 23stC (żeby kocioł się nie wyłączał)
    - jeśli po kilku godzinach w pokoju zrobi się wyraźnie cieplej - połowa sukcesu, bo instalacja jest do wyregulowania, jeśli dalej będzie taka sama temperatura - błąd instalacyjny i prawdopodobnie nic z tym już nie zrobisz (ewentualnie reklamacja u firmy instalacyjnej, niezgodność towaru/usługi z umową)

• #11 07 Gru 2011 18:37
    kamcia1
    Poziom 7  

tak też zaraz zrobię, pozakręcam wszystkie pętle góra i dół a zostawię tylko w tym jednym pokoju, temperaturę na BM dam 23 stopnie , wieczorem dam znać czy coś drgnęło

Dodano po 1 [godziny] 59 [minuty]:

moja instalacja
    parter

podłączenie pieca

• #12 07 Gru 2011 22:12
    pawel_i
    Poziom 20  

Strasznie dużo filtrów na tej instalacji ale... wszystkie do góry nogami i jakoś mało zaworów żeby je wyczyścić.
    Patrząc na "złożoność" twojej instalacji zacznij od czyszczenia filtrów i montażu czujnika zewnętrznego. Krzywa na 0,6 lub 0,7 i zobacz jak działa.
    Ale stawiałbym na filtry....

• #13 07 Gru 2011 23:38
    kabee84

Poziom 24  

Jak by filtry były zapchane, to całość by gorzej grzała. Tu jest problem na jednej, najdłuższej pętli podłogówki. Oczywiście, profilaktyczne czyszczenie filtrów jeszcze nikomu nie zaszkodziło.

• #14 08 Gru 2011 08:18
    kamcia1
    Poziom 7  

opiszę jak eksperyment przebiegł :)

opis nie bedzie fachowy i prosze sie nie śmiać, ale powinno być wiadomo o co chodzi

pozakręcaliśmy wszystkie pętle na górze i na dole. Na górze została tylko odkręcona na full (mąż tak odkręcił, że aż woda zaczęła się wylewać ) ta z tego pokoju dziecka. Temp. ustawiłam na 23 stopnie.

Rano jak wstaliśmy nie odczułam, by temp. wzrosła czy spadła w żadnym pomieszczeniu, na BM temp. miałam 21.4 nie doszło do tych 23.
    na rozdzielaczu na górze górna "belka" cała była ciepła, ta dolna zimna.
    Na dole górna była letnia, dolna zimna.
    I teraz nie wiem, czy źle pozakręcaliśmy te obiegi, czy za krótko działało, czy jest źle zrobiona instalacja. Zobaczę jeszcze dzisiaj jak przyjdę z pracy. Ale skoro mam pozakręcane obiegi to znowu w domu temp. powinna się obniżyć :/

a ta moja instalacja pomimo, że ma za dużo filtrów są do góry nogami to jest ok?

Szukam zatem dobrego serwisanta z Kielc, Radomia , Skarżyska, Starachowic, Ostrowca lub okolic celem podłączenia pogodówki i wyczyszczenia filtrów :)

• #15 08 Gru 2011 08:54
    kabee84

Poziom 24  

Moim zdaniem jest to błąd instalacyjny. Rura jest zbyt długa (lub gdzieś przygięta) i podłogówka ma zbyt małą moc. Jeśli dolna belka była zimna a górna gorąca, oznacza to (wszystko oczywiście prawdopodobnie), że woda wpływa i zostaje całkowicie wychłodzona w podłogówce.

A jeśli chodzi o temperaturę 21.4.. Jeśli BM macie na dole i zakręciliście ogrzewanie, to temperatura na BM nie mogła wzrosnąć :-) Bardzo dobrze że nie doszło do 23 - tak miało być :-)

Polecam zadzwonić do Pani Izy z Wolfa: 664-949-712
    To jest Pani, która jest odpowiedzialna za serwis. Doradzi kogoś porządnego z Twojego regionu.

• #16 08 Gru 2011 09:07
    kamcia1
    Poziom 7  

Mam jednak nadzieję, że to niebłąd instalacyjny tylko co innego :)

Dzieki za telefon zaraz zadzwonię do Pani Izy

• #17 08 Gru 2011 12:56
    EkoGrzew
    Poziom 19  

Zgadzam sie z kabee84. Instalacja jest do wyregulowania hydraulicznie. Będę mogł w tej kwestii pomóc.

• #18 08 Gru 2011 19:24
    kamcia1
    Poziom 7  

słuchajcie chyba coś drgnęło ! :)

od wczoraj nic nie zmieniałam, przyszłam z pracy i na górze jest cieplej :)
    podłoga nie jest może ciepła, ale czuć, że jest cieplej, czy teraz powoli odkręcać pozostałe pętle?
    czy może być tak, że na dole wszystkie pętle będą zakręcone?, a odkręcone będą tylko 2 na górze tzn. pokój synka i łazienka?
    Na dole mimo, że drugi dzień się nie grzeje jest ciepło, na BM mam 20,5 stopnia

co mogło być przyczyną, że dopiero teraz w pokoju dziecka jest ciepło? czy jak włączę inne pętle to tam znowu przestanie grzać?

• #19 08 Gru 2011 22:55
    wuadex
    Poziom 10  

Co by nie powiedzieć, to ogrzewanie podłogowe przy wszystkich swoich zaletach ma dużą bezwładność, zależną w duże mierze od tego, z czego są owe podłogi wykonane i czym są pokryte.
    A tak na mój amatorski gust, bo zawodowcem w tym względzie nie jestem(jak zauważył kabee84), masz przekombinowane to ogrzewanie. Może to ma sens, ale może być źródłem problemów. Czasami jeden przepływ potrafi blokować inny i go wyłączać z obiegu. Masz świetny dom(domyślam się tego), masz zapewne możliwości, jak zdobędziesz doświadczenie z ogrzewaniem to postaraj się to uprościć. Oczywiście poprzez fachowca nie naciągacza.
    Pozdrawiam. Życzę dużo cierpliwości i optymizmu.

• #20 09 Gru 2011 00:18
    kabee84

Poziom 24  

Przekombinowane????? :?: :?: :?:
    Szok...

Najprostszy z możliwych systemów z zastosowaniem ogrzewania podłogowego! Centrala kondensacyjna z wbudowanym zasobnikiem c.w.u., bez mieszacza, bez grzejników, bez pomp.... Co można w tym przypadku uprościć? Zrezygnować z ogrzewania??????

Rozbrajasz mnie kolego.... To nie wina systemu grzewczego, że instalator walnął babola. Gdyby podłogówka była poprawnie ułożona, to nie było by problemu z jej wyregulowaniem....

• #21 09 Gru 2011 01:27
    EkoGrzew
    Poziom 19  

A ja sie zapytam włascicielki: czy przed wykoniem instalacji o.p. ktos wykonal obliczenia / bilans cieplny dla budynku/ i dla okreslonych parametrow wykonał symulacje zapotrzeb. mocy?
    Czy instalacja o.p. ukladana byla meandrycznie czy slimakowo? i moze ostatnie jakze wazne... Czy ktos sie potrudził i wykonał zdjęcia lub rys. tejze instalacji przed zatopieniem w jastrych>?
    pozdrawiam

• #22 09 Gru 2011 08:08
    kamcia1
    Poziom 7  

radoslav1 już odpowiadam
    Domu nie budowała mi żadna firma, tylko sama wynajmowałam ekipy do poszczególnych etapów, sama też wymyśliłam sobie jaki chciałabym dom w sensie jak ocieplony, jakie ogrzewanie itp. chciałam dom energooszczędny , na pasywny mnie nie stać, i z resztą z wykonaniem byłby problem, szczególnie w małym mieście, i tak każdy dziwnie na mnie patrzył ja mówiłam jakie mam ocieplenie, a nawet jak kazałam wsypywać murarzom perlit w pierwszą warstwę porothermu. Każdej rzeczy uczyłam się czytając fora internetowe. Niestety wszystkiego nie jestem w stanie sama się nauczyć tym bardziej że dom budowałam po raz pierwszy i nie mam wykształcenia w tym kierunku.
    Na instalację ułożenie zdecydowałam się na sprawdzonego hydraulika, który jako jedyny z kilku którzy odwiedzili budowę (bo zapewniam rozmawiałam z kilkoma celem właśnie weryfikacji jak osoba by dana instalację wykonała) ten jako jeden w ogóle miał pojęcie co to WM i GWC, że trzeba zrobić odprowadzenie skroplin z reku itp. więc zaufałam. Nie wiem czy wykonywane były obliczenia pewnie nie. Jak instalacja była ułożona nie wiem, ale o zdjęcia przed wylaniem jastrychu sama sie potrudziłam :) .

Dodano po 8 [minuty]:

jedno ze zdjęć

Dodano po 1 [godziny] 59 [minuty]:

jeszcze dzisiejsze obserwacje

na górze odkręcona była ta pętla w pokoju u dziecka oraz odkręciałam wczoraj po południu łazienkę. Dzisiaj temp. w pokoju u dziecka była 21.5 stopnia czyli znaczny wzrost bo wczesniej jak podłoga nie grzała było 19. Pokój ten jest północny, nad nieogrzewanym garażem (jest jedna pętla podłogówki ale nie włączona) i dlatego tam było najchłodniej. W łazience podłoga chłodna ale może znowu potrzebuje czasu by się nagrzać. Belka w rozdzielaczu górna ciepła, dolna też ciepła, choć mniej niż ta na górze.

• Pomocny post
    #23 09 Gru 2011 09:23
    kabee84

Poziom 24  

Czyli jednak grzeje. Będzie dobrze.

Jak podłączysz czujkę zewnętrzną i kocioł zacznie pracować na pogodówce też będzie inaczej, bo praca kotła będzie bardziej ciągła tzn. będzie dłużej pracował na niższej temperaturze i też te temperatury będą łatwiejsze do uzyskania.

• #24 09 Gru 2011 11:57
    kamcia1
    Poziom 7  

nio działa i się cieszę bo dziecko w końcu ma ciepło w pokoju :)

tylko ciekawe dopiero się zaczęła podłogówka grzać jak było wszystko pozakręcane?, jestem teraz w domu, i niestety w łazience podłoga jeszcze się nie zagrzała, choć zimno nie jest, ale to zawsze przyjemniej po kąpieli na ciepłą podłogę stanąć :)

pogodówkę na pewno założę

Jeszcze raz bardzo bardzo dziękuję wszystkim za rady, :kiss: :)

pewnie będzie trzeba będzie tą podłogówkę wyregulować

• Pomocny post
    #25 09 Gru 2011 12:57
    EkoGrzew
    Poziom 19  

I zaczyna sie wszystko wyjaśniać:) Moje wnioski na pdst tego co teraz przeczytałem i zobaczyłem: instalacje układane slimakowo co jest co jest dobrym rozwiązaniem na takich płaszczyznach. Instalator korzystał z kręgów 100 m na poszczególne płaszczyzny. pokoj nad nieogrzewanym garażem... tam powinien byc założony styropian o większej gęstości aby opór cieplny w dol byl większy. to raz. dwa: standardowo rozstaw 15-20 cm miedzy rurami fi 16 jest ok, ale zważcie ze w pokoju dziecka stoja meble a zatem dodatkowo czesc ciepla zostaje jakby uwieziona pod nimi tym samym możne byc chłodniej, mało tego, pokój od północy wymaga juz z tego wzgledu większej mocy, a jeszcze nie wiadomo czy byla poprawka na mocy ze wzgl. na rodzaj wykładziny podlogi (terakota, czy moze panele podl + jakis dywanik...:) takze wg mnie ułożenie rur powinno byc zagęszczone w centralnej części powierzchni i stopniowo sie rozszerzać na zewnątrz... lub zastosować wieksza średnice rur...
    moj wniosek: w tym pomieszczeniu dobrze by miec sypialnie lub pracownie bo zdrowo jest spac w chlodniejszym a i lepiej sie pracuje gdy slonce w okno nie swieci:) a pokoj dla dziecka przeniesc w inne miejsce nad ogrzewanymi pomieszczeniami... Acha. i żeby cieplo w podlodze nie bylo uwiezione w takim przypadku meble powinny stac na nóżkach i bron boze ..zadnej wykładziny...a to juz kilkaset Wat więcej mocy w pomieszczeniu...:)
    pozdrawiam
    ps
    Ale oczywiscie wyregulowanie hydrauliczne instalacji poza tym wskazane. i sie nie przejmowac ze dopiero po dwóch dniach w pokoju zaczęło sie robic cieplo, a w pozostalych specjalnie temp nie spadała - podłoga jako grzejnik ma duza bezwładność i i tym samym długo sie nagrzewa,ale i długo oddaje ciepło...:)

• #26 09 Gru 2011 17:35
    kamcia1
    Poziom 7  

Jeszcze raz dziękuję wszystkim za pomoc już wiem jak włącza się i wyłącza poszczególne obiegi podłogówki, fajnie że jest takie forum, a przede wszystkim takie osoby jak Wy, którzy chętnie pomogą i wyjaśnią co i jak takiemu laikowi jak ja :)

spisałam też parametry HG jakie mam na BM jakbyście mogli spojrzeć i zobaczyć czy takie mogą być.
    HG 01-8, HG 02-26, HG 03-100, HG 04- 81, HG 06- 0, HG07- 1, HG 08- 50, HG09-7, HG10-0, HG11-10, HG12- 1, HG12- 1, HG12- 1, HG14- 6, HG15 -5, HG16- 48, HG17- 77, HG21- 20, HG22- 50, HG73- 3,
    jak sprawdzałam te HG robiłam to po raz pierwszy to chyba pojawiły mi się błędy nr 5 i 7 czym one skutkują, bo co oznaczają to sobie przeczytałam w instrukcji,

postałam też trochę przy BM i zaobserwowałam takie coś:
    temp. pomieszczenia miałam 21,4 żądaną 22 , tryb c.o. było słoneczko czyli grzanie, temp. kotła 39, powrót 33 i znak włączona pompa urządzenia grzewczego. Gdy temp. kotła spadła na 28 stopni załącza się znaczek kaloryfera czyli urządzenie grzewcze w trybie grzania oraz palnik, włączona pompa urządzenia grzewczego jest cały czas. Po ok. 5 min piec osiąga znowu temp. 50 stopni i wszystko się wyłącza, po ok. kolejnych 5 minutach piec stygnie na 28 i znów to samo. Temperatura w pomieszczeniu pokazało na BM 22 stopnie i wtedy ogrzewanie całkiem się wyłączyło. Czy to tak ma działać?, bo wtedy mam dużo startów pieca.

teraz zmieniłam już na żądana temp. na 21,5 stopnia

Jak jeszcze to pomożecie mi zrozumieć to jesteście Wielcy :).

• #27 11 Gru 2011 12:06
    kabee84

Poziom 24  

Przede wszystkim słoneczko to nie jest tryb "grzania" tylko tryb pracy ciągłej (bez programów czasowych c.o. i c.w.u.). Pompa ma swój wybieg i bardzo dobrze, że mimo że palnik nie pracuje to pompa działa.

Czy kocioł był uruchomiony przez serwisanta, z dokonaniem wszystkich pomiarów i ustawień i z wpisem do karty gwarancyjnej?

• #28 11 Gru 2011 13:55
    kamcia1
    Poziom 7  

tak przez serwisanta, dał mi wydruk analizę spalin i wpisał w książkę protokół pierwszego uruchomienia i podpisał się. Czy zmieniał jakieś ustawienia to nie wiem, ja na pewno nic nie zmieniałam.

a coś z tymi ustawieniami nie tak?

• #29 19 Gru 2011 15:32
    piotrdg27
    Poziom 9  

witam!

cieszę się, że znalazłem nareszcie forum nt Wolf-a :-)

od prawie trzech lat jestem użytkownikiem kotła CGB 24... i nie tak to sobie wyobrażałem.

Instalacja u mnie wygląda tak, iż na dole jest podłogówka + drabinka w łazience (+/- 75 m2) oraz grzejniki u góry i podłogówka u góry w łazience + drabinka. Grzejnikami ogrzewane jest jakieś 50 m2.
    BM umieszczony jest na dole w salonie. Niedaleko kominka - i to chyba jest błąd. Jeden z wielu. No ale instalator nam nie doradzał a ja jestem wraz żoną zieloni w tym temacie.

O serwisie nawet nie piszę, bo to porażka. Po prostu wstyd. No ale wracając do obsługi. Jest bardziej manulna niż automatyczna. Jasne oszczędzać mogę i mieć ciepło w domu (23 stopnie) ale to wymaga ciagłej obserwacji co sie dzieje, co sie zmienia. Trzeba włączać/wyłączać wpływ pomieszczenia raz na mieszaczu raz na CO i palić w kominku z płaszczem. Wtedy jest ciepło i tanio.

Na gazie wygląda to już inaczej. Ogrzewam propanem. Sam w sobie nie jest tani ale ponoć jego kaloryczność jest większa od GZ50. Rachunki, to dla zadanej temp. pomieszczenia 22-23 stopnie rzędu 900 zł/miesiąc.

mam pytanie, czy nie warto zainwestować w drugi czujnik temp. / regulator na piętrze?
    chętnie bym podesłał komuś z Państwa zdjęcia z mojej kotłowni do zaopiniowania.

za wsparcie z góry dziękuję

• #30 20 Gru 2011 15:50
    EkoGrzew
    Poziom 19  

Ile m kw ma twoje mieszkanie? podaj dane poziomami (ogrzewane)

TME logo Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
TME Logo