Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

zamykanie obwodu elektr. przez czyjś przewód neutralny

06 Gru 2011 12:11 1805 4
  • Poziom 2  
    Witam wszystkich,

Od jakiegoś czasu borykam się z dziwnym zachowaniem urządzeń elektrycznych w mieszkaniu. Jest to szczególnie widoczne przy oświetleniu bądź radiu - żarówki migają, w radiu pojawiają się szumy. Coś jakby "śmieciło" w sieci.
    Ponieważ wstępne pomiary zużycia energii na liczniku nie wykazały nieprawidłowości, zacząłem zastanawiać się nad jedną rzeczą. Pomijając teoretyczne zadziałanie "różnicówki" przed moim licznikiem, czy jest możliwe aby sąsiad zamykał któryś z obwodów w swoim mieszkaniu przez mój przewód neutralny, bądź wykorzystywał mój fazowy zamykając swoim neutralnym ?

Jeśli pytanie nie trzyma poziomu z góry przepraszam :)

Z góry dziękuję za wszelkie wyjaśnienia.
  • Poziom 39  
    Być może na fazie, którą masz podłączoną do żarówek ktoś w pobliżu ma jakieś urządzenie powodujące zakłócenia, Może jakiejś większej mocy, silnik indukcyjny, komutatorowy, może spawarkę. Masz w mieszkaniu sieć jednofazową czy trójfazową?
  • Poziom 35  
    Proponuję pełny przegląd instalacji pod kątem jakości połączeń. Od licznika i zacisków na bezpiecznikach poprzez puszki do gniazd i wyłączników. Prawdopodobnie występuje iskrzenie na luźnych złączach. Dopiero później można rozważać inne możliwości.
  • Poziom 2  
    @kindlar : jest to jednofazówka. Z listy urządzeń działających w najbliższym otoczeniu można wykreślić spawarki i silniki dużej mocy. Mieszkanie jest zlokalizowane w bloku.

@kreslarz : elektryk jest zamówiony na piątek.

Przy bliższym zapoznaniu się ze sprawą okazało się że nie istnieje jakakolwiek dokumentacja prowadzenia przewodów od licznika do mieszkań :? Elektryk ze spółdzielni jedyne co do tej pory stwierdził, to brak jakichkolwiek nieprawidłowości. Pomijam fakt, że na pytanie główne wątku, jak i szereg innych jedyna odpowiedź to "niemożliwe", "tak się nie da". Mam jednak wątpliwości co do jego umiejętności, stąd pytanie do Was.
    Czy jesteście mi jednak w stanie odpowiedzieć czy faktycznie takie działanie jak opisane przeze mnie w pierwszym poście jest możliwe ?
  • Poziom 35  
    Przy normalnej instalacji jest to oczywiście niemożliwe. Przewody zerowe macie wspólne w całym budynku, natomiast fazowy niekoniecznie, bo sąsiad może być zasilany z innej fazy. Gdyby mógł korzystać z Twojego przewodu fazowego, to korzystałby również z Twojego licznika (czyli także portfela). Jeżeli nie masz drastycznego podskoku kosztów energii, to można to również wykluczyć. Elementem kluczowym jest tu puszka (lub listwa przyłączeniowa) wprowadzająca zasilanie do mieszkania i od niej należy zacząć przegląd. Nie wiadomo z jakiego okresu jest Twój budynek, ale spotkałem się kilkakrotnie z połączeniami miedzi i aluminium w puszkach wykonane na skrętkę i zaizolowane taśmą. Po latach ten styk musi być niepewny ze względu na procesy utleniania AL i Cu. U Ciebie może być podobnie.