Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Altivar 31 i błąd OCF. Jaka może być przyczyna wyświetlania błędu?

06 Gru 2011 13:42 3705 8
  • Poziom 2  
    Witam. Podczas próby rozruchu prędkość dochodzi do kilku Hz po czym falownik wyświetla OCF. Parametry znamionowe pompy zasilanej z falownika wprowadzone poprawnie. Falownik dobrany dobrze (z lekką nadwyżką mocy). Pompa i falownik nowe. Pompa po bezpośrednim podpięciu do sieci bieże prąd mniejszy od znamionowego, a z falownikiem nie chce wystartować. Odległość falownika od napędu to kilka metrów, więc zakładam ze dlawik na wyjściu falownika nie jest potrzebny. Co moze być przyczyną wyświetlania błedu, jezeli te oczywiste tj. zblokowanie mechaniczne pompy lub zbyt duże obciążenie mozna wykluczyc. Proszę o odpowiedz.
  • Spec od Falowników
    Witam,

Sprawdź nastawę w parametrze UFt i zmień ewentualnie na P (charakterystyka kwadratowa), domyślnie jest "n".
    i oczywiście rampę czasu narastania częstotliwości sprawdź...
  • Poziom 19  
    Spróbuj wystartować przemiennikiem i samym silnikiem, lub podłącz inny silnik do przemiennika i sprawdź jak reaguje. Sprawdź również nastawę "ith" w przemienniku.

Możesz również zmniejszyć częstotliwość pracy na przemienniku jak również wydłużyć rampę przyspieszania. Objaw, który podałeś czyli dochodzenie prędkości do kilku herców to typowy objaw zablokowania napędu lub zbyt dużego obciążenia. Być może przemiennik jest odpowiednio dobrany do silnika, ale silnik do pompy już nie. Tego nie wiem musisz to sam sprawdzić. Ale to wydaje mi się bezpośrednią przyczyną. Przy pompah i wentylatorach stosuje się przemienniki altivar 21, które mają inną charakterystykę pracy i nie mogą pracować z napędami, które są mocno obciążone. Możesz jeszcze zmienić parametr uft w menu drc na L. Przy tym ustawieniu pamiętaj aby zabezpieczyć dodatkowo silnik termikiem, gdyż falownik nie będzie go już zabezpieczał
  • Spec od Falowników
    Pritend napisał:
    ....Możesz jeszcze zmienić parametr uft w menu drc na L. Przy tym ustawieniu pamiętaj aby zabezpieczyć dodatkowo silnik termikiem, gdyż falownik nie będzie go już zabezpieczał

Kolego @Printed wyjaśnij dlaczego do pompy chcesz ustawiać "Stały moment dla silników połączonych równolegle lub silników specjalnych" a nie "P" czyli charekaterystykę pompową jak pisałem w poprzednim poście ???
    No i dlaczego trzeba dobezpieczać silnik termikiem ????
  • Poziom 19  
    Kolego @Printed wyjaśnij dlaczego do pompy chcesz ustawiać "Stały moment dla silników połączonych równolegle lub silników specjalnych" a nie "P" czyli charekaterystykę pompową jak pisałem w poprzednim poście ???
    No i dlaczego trzeba dobezpieczać silnik termikiem ????[/quote]

Sprawdź sobie charakterystykę strona 21 w manualu altivar 31.
    Tak jak pisałem w swoim pierwszym poście do pomp i wentylatorów są przeznaczone falowniki altivar 21, którymi nie zasilisz napędu np. od transportera. Altivar 31 jest przeznaczony do pracy z napędami, które pracują przy dużym obciążeniu. I jeżeli ta przetwornica nie daje rady z silnikiem który napędza pompę to coś jest naprawdę nie tak. Dlatego napisałem żeby ustawić tam charakterystykę dla stałego momentu.Oczywiście nie musi tak zostać na zawsze ale powiedzmy w ramach testów i wyeliminowania przyczyny występowania błędu. Co do termika to sprawdzę to w manualu ale jestem pewien że była tam taka informacja. Ponieważ parametr ten jest również dla silników połączonych równolegle a jak z pewnością wiesz dwa silniki pod jednym falownikiem muszą mieć osobne zabezpieczenia. Dlatego nie jestem pewien czy po zmianie na stały moment przetwornica będzie jeszcze zabezpieczać silnik.
  • Spec od Falowników
    Witam,

@printed, masz chyba bardzo małe doświadczenie z przemiennikami i pompami, na stronie 31 tej dokumentacji wyraźnie jest napisane jak ustawić charakterystykę dla pomp i wentylatorów "P" !!!
    Nie ma znaczenia że 31-nka jest wektorowa, posiada wybór trybu sterowania dla pomp i spokojnie może pracować w takim układzie.
    W układach wielosilnikowych (parametr L) należy stosować dobezpieczenie każdego silnika, ale w przypadku pytającego nie widzę mowy o kilku silnikach tylko o jednej pompie.
    Poczytaj troszkę na temat charakterystyki "kwadratowej" jaką posiadają pompy i wentylatory zarówno od strony konstrukcji mechanicznej jak i sposobie sterowania przez urządzenia energoelektroniczne.

pozdrawiam
  • Poziom 19  
    falowniki.com napisał:
    Witam,

@printed, masz chyba bardzo małe doświadczenie z przemiennikami i pompami, na stronie 31 tej dokumentacji wyraźnie jest napisane jak ustawić charakterystykę dla pomp i wentylatorów "P" !!!
    Nie ma znaczenia że 31-nka jest wektorowa, posiada wybór trybu sterowania dla pomp i spokojnie może pracować w takim układzie.
    W układach wielosilnikowych (parametr L) należy stosować dobezpieczenie każdego silnika, ale w przypadku pytającego nie widzę mowy o kilku silnikach tylko o jednej pompie.
    Poczytaj troszkę na temat charakterystyki "kwadratowej" jaką posiadają pompy i wentylatory zarówno od strony konstrukcji mechanicznej jak i sposobie sterowania przez urządzenia energoelektroniczne.

pozdrawiam

Kolego nie chodzi jaką charakterystykę tylko o to żę wywala błąd na falowniku.Próbuję tu pomóc koledze, który ma problem. Jak uda mu się go rozwiązać to sobie ustawi charakterystykę dla pomp. Czytaj dokładnie co napisałem. Przy odpowiednim doborze wszystkich urządzeń nie powinno być problemu a jednak jakiś problem się pojawia. A jeżeli chodzi o falowniki i moje doświadczenie z nimi to grubo się mylisz. W pracy pod opieką mam ponad setkę napędów zasilanych z falowników w 90% właśnie Altivary. I właśnie w jednym z falowników ustawiłem parametr L ponieważ objaw był identyczny jak u kolegi z tym napędem od pompy i akurat to pomogło.Napęd jest cały czas pod tym falownikiem i w przypadku zablokowania podajnika, bo właśnie z podajnikiem działa nie wywala błędu na przemienniku tylko od razu wywala termik,którym jest "zabezpieczony" falownik, pomimo że jest ustawiony na większy prąd niż przemiennik.

Pozdrawiam

P.S. Powiedz mi na której stronie jest napisane ŻE NIE MOŻE ustawić tego parametru dla aplikacji pompowej.
  • Spec od Falowników
    Widzę że się z Tobą nie dogadam, napiszę krótko:
    w przypadku niektórych pomp niewykorzystanie charakterystyki kwadratowej w przemienniku powoduje przekroczenie prądu, jeśli o tym nie wiesz, dalsza dyskusja nie ma sensu, nie chcesz zapoznać się z teorią.
    "Macanie" parametrów na zasadzie "może pójdzie"... nie prowadzi do celu..
    W odpowiedzi na P.S - oczywiście że nie, możesz ustawiać co chcesz..
    Nie sztuką jest uruchomić napęd z przemiennikiem, sztuką jest go zoptymalizować.
  • Poziom 19  
    Ani Ty ani ja nie wiemy gdzie leży błąd. Ja staram się przynajmniej coś podpowiedzieć a ty chcesz udowodnić że wiesz wszystko lepiej od innych. Skoro tak wszystko doskonale wiesz to nie jest nowością dla ciebie informacja że falownik ten posiada również szereg zabezpieczeń między innymi prądowe, w ostateczności zewnetrzny termik. Czasami warto trochę "pomacać" żeby zidentyfikować problem. Ale co ja tam wiem. Pokornie stwierdzam że dalsza dyskusja ze mną nie ma sensu. Trafiłem na jedynego fachowca od falowników w tym kraju i dostałem od niego lekcję jak odpalić napęd.