Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Atmega8][C] Silnik krokowy uniemożliwia programowanie

06 Gru 2011 13:59 1613 5
  • Poziom 8  
    Witam,
    Mam stary silnik krokowy bipolarny Mitsumi M42SP-6k 10 Ohm, wymontowany z drukarki, działający(przykładałem kabelki do styków i wykonuje kroki)

No ale problem jest następujący: gdy podłączyłem silnik do ostatnich 4 wyprowadzeń portu C i chciałem wgrać prosty program, który ma ten silnik po prostu obracać, pojawił się problem w komunikacji programatora z atmegą. Odłączyłem silnik, wgrałem program(udało się) i podłączyłem silnik. Niestety nic nie zadziałało. Później podłączyłem silnik do 4 pierwszych linii portu D, i tym razem to samo, oto błąd z Bur-o-mat'a

Code:
    avrdude.exe: AVR device initialized and ready to accept instructions

Reading | ################################################## | 100% 0.02s

avrdude.exe: Device signature = 0x1e1918
    avrdude.exe: Expected signature for ATMEGA8 is 1E 93 07
                 Double check chip, or use -F to override this check.

avrdude.exe done.  Thank you.

Znowu odłączyłem silnik, programator, podłączyłem programator i tym razem taki błąd przy próbie wgrania programu:
    Code:

avrdude.exe: Device signature = 0x121918
    avrdude.exe: Expected signature for ATMEGA8 is 1E 93 07
                 Double check chip, or use -F to override this check.

Przy podłączeniu do portu C device signature było jeszcze inne(nie skopiowałem).

Czym to jest spowodowane? Jak sobie z tym radzić?
  • Poziom 23  
    Kolega podłączał przewody od silnika bezpośrednio do procka ?
  • Poziom 8  
    kozak_sc napisał:
    Kolega podłączał przewody od silnika bezpośrednio do procka ?

Korzystam z płytki uruchomieniowej zrobionej z tego schematu(pod programatorem):
    http://ajd.czest.pl/~pawel.borkowski/wyklady/usbasp/usbasp.html

i wszystko co mam podłączam do goldpinów tam wyprowadzony, więc chyba można powiedzieć, że bezpośrednio.

Podłączałem silnik także po tym, gdy wgrałem już program, ale nie działało jak trzeba. Później podłączyłem diodę do tej lini i nawet dioda się nie zaświeca, czy to możliwe, że uszkodziłem jakieś układy w procku?

Wrzucam kod, bo teraz to ma znaczenie:
    Kod: c
    Zaloguj się, aby zobaczyć kod
  • Poziom 42  
    Silnik, tzn jego uzwojenia podłączać wprost do pinów mikrokontrolera ????? I ty się jeszcze dziwisz, dlaczego ci coś nie działa???? Powinieneś się cieszyć, że jeszcze procek żyje i że go nie zesmażyłeś na skwarkę.

Czy kolega bierze pod uwagę coś takiego co określane jest mianem PRĄD ? czy to pojęcie raczej dla kolegi nie istnieje ? Pomijam już mnóstwo innych zagadnień, które kolega pomija.
  • Poziom 29  
    To smutne kiedy ludzie biorą się za mikrokontrolery bez podstawowej znajomości elektroniki czy nawet prawa ohma :( Polecam także poczytać co to jest cewka, jak działa, i jak oddziałuje na element który nią steruje. To cud że ta biedna atmega jeszcze działa.
  • Poziom 8  
    Brak pytań z mojej strony i przepraszam za głupotę, nie pomyślałem o tych cewkach w silniku w taki sposób.

A co do użytkownika mirekk36, to wiem co to jest prąd, wczoraj także widziałem Twoje sarkastyczne odpowiedzi w innych tematach, nie chcesz pomagać to tego nie rób, nikt Cie nie zmusza.