Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Silnik 50kW Jak określić początki i końce uzwojeń?

brutus22 06 Dec 2011 15:08 13358 5
 • #1
  brutus22
  Level 10  
  Mam problem ze sporym silnikiem jak widać w temacie postu. Oczywiście chce go uruchomić za pomocą gwiazda-trójkąt, tylko że na wyprowadzonych 6 przewodach brak oznaczeń. Zna może ktoś jakąś metodę na sprawdzenie początków i końców uzwojeń.
 • #2
  stanislaw1954
  Level 43  
  A czy wyprowadzenia są" zgrupowane"po 3 ?
 • #3
  brutus22
  Level 10  
  nie mam spięte po dwa kable jedynie dla odróżnienia pojedyńczych uzwojeń, niestety brak oznaczeń początków i końców uzwojeń
 • #4
  retrofood
  VIP Meritorious for electroda.pl
  Są dwie metody. Metoda impulsów prądu stałego i metoda zasilania prądem stałym.
 • #5
  brutus22
  Level 10  
  jakiś opis poproszę, byłbym bardzo wdzięczny

  Zdanie zaczyna się wielką literą. [retrofood]
 • Helpful post
  #6
  retrofood
  VIP Meritorious for electroda.pl
  Metoda impulsów prądu stałego.

  Jedną z faz silnika oznaczamy literami określającymi początek i koniec uzwojenia i tę fazę zasilamy prądem stałym o napięciu kilku woltów. Do zacisków innej fazy dołącza się miliwoltomierz i obserwuje jego wychylenia w chwili podania napięcia na fazę zasilaną.
  Jeżeli biegun dodatni źródła został podłączony do początku fazy (np. A), a ujemny do końca (np. X) to woltomierz wychyli się prawidłowo, gdy jego "+" podłączony został do końca drugiej - Y (lub trzeciej - Z) fazy, a jego minus odpowiednio do początku B lub C.

  Metoda zasilania prądem stałym

  Wszystkie trzy uzwojenia łączy się w szereg i zasila prądem stałym o natężeniu około połowy prądu znamionowego fazowego.
  Jeśli wtedy próbujemy obracać wirnik, to przy prawidłowym połączeniu faz nie czujemy oporu, gdy jednak któreś z uzwojeń jest połączone odwrotnie, to odczuwamy wyraźnie i dość mocne hamowanie.