Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Zasilacze UPS
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Czarny ekran, ale laptop działa, w Compaq Presario R3000

06 Gru 2011 19:35 3772 6
  • Poziom 2  
    Witam, pracowałam na moim laptopie, zamknęłam go na chwile żeby przenieść go na inny stół, ale gdy go otworzyłam i nacisnęłam przycisk zasilania, było słychać jak wychodzi z hibernacji ale ekran był czarny.
    Pomyślałam że padł ekran, ale jest jeszcze taka dziwna rzecz...

Kiedy go odpalam (tzn zanim uruchomi się system) i naciskam 'guzik' czujnika zamknięcia klapy to ma przebłyski, tzn widać 'Windows' ładowanie systemu, a potem, po uruchomieniu systemu w pełni to już nie działa, bo ten czujnik odpowiada w końcu za gaszenie matrycy i hibernacje.

Z tym, że przed chwilą sprawdzałam i już nawet przebłysków nie ma :(.
    proszę o pomoc...
    UPDATE: kiedy święcę latarką widzę pulpit itd, czyli ekran działa ale nie ma podświetlenia.

Jak to naprawić w tym modelu?
  • Zasilacze UPS
  • Poziom 24  
    Prawdopodobnie uszkodzony inwerter lub świetlówka. Jedyne rozwiązanie to podmiana najpierw inwertera (często pada trafo). Lub jeśli nie pomoże, to wymiana świetlówki.

Pozdrawiam
  • Zasilacze UPS
  • Poziom 2  
    Dzięki za odpowiedź, i mam jeszcze pytanie w związku z tym inwerterem. Na allegro znalazłam tylko jeden do mojego modelu, i czy na pewno będzie pasował? tzn czy np rozdzielczość ekranu ma tu coś do rzeczy? bo te modele chyba miały rożne rozdzielczości...
    i mam nadzieje ze to nie matryca bo takiej samej juz chyba nie znajde...
  • Poziom 24  
    Inwerterowi "obojętne" jest jaką rozdzielczość ma matryca, co do samej uszkodzonej świetlówki, po co wymieniać całą matrycę, skoro można bez problemu założyć każdą (zapewne masz wersję 15,4) od matrycy 15,4" tylko trzeba mieć trochę wprawy przy wymianie samej świetlówki. Masz trochę daleko, bo nie było by problemu, bym Ci to miał zrobić.
  • Poziom 2  
    Dzięki, już się trochę zorientowałam w temacie, bo nie wiedziałam ze matryca ma swoją odrębną świetlówkę :). Kiedyś wymieniałam matrycę w laptopie więc chyba dam radę :).
    Więc jeśli to inwerter lub świetlówka, to chyba zakupię obydwa i wymienię od razu.
  • Poziom 24  
    Są jeszcze dwie możliwości, które się zdarzają ale dość sporadycznie, więc nie wspominałem o nich, ale może też być uszkodzone zasilanie inwertera (19V), zasilanie sterowaniem jasnością inwertera, (~3V) i trybem STBY (również około 3V) . Lub też uszkodzona sama taśma matrycy / inwertera. Więc jeśli masz multimetr i odrobinę wiedzy to sprawdź najpierw napięcia zasilania inwertera. Musisz uważać żeby nie zrobić zwarcia na linii 19 i 3 volty, bo kończy się to dość znacznym uszkodzeniem płyty w laptopie. Choć z drugiej strony po objawach jakie opisałaś uważam, że uszkodzone jest na 99,9% inwerter lub świetlówka. A jak masz jeszcze tą starą matrycę (tą którą kiedyś wymieniałaś to podłącz jej świetlówkę do testów i sprawdź jaka jest reakcja.

Pozdrawiam
  • Poziom 2  
    Wymieniłam inwerter i działa ! świetlówka była w porządku. wielkie dzięki. problem rozwiązany :)