Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Bezpiecznik 16A, czy wytrzyma ?

mboryna 06 Gru 2011 19:57 35895 12
  • #1 06 Gru 2011 19:57
    mboryna
    Poziom 10  

Witam

Mam pytanie. Wynajmuje mieszkanie po starszej Pani i gdy np. mam włączoną mikrofalówkę + czajnik bezprzewodowy to wywala mi korki. Obecnie mam dwa bezpieczniki: 6A na światło oraz 10A na kontakty. Pytanie czy 16A wystarczy ?

Blok z lat ok 60~70, instalacja aluminiowa, ale nie znam przekroju kabli.
    Sprzęt jaki chodzi to: tv LCD 32", laptop + głośniki, lodówka - te 4 rzeczy chodzą cały czas. Dodatkowo od czasu do czasu czajnik bezprzewodowy lub mikrofalówka.

Chciałbym dodać, że dzisiaj zakupiłem kuchenkę gazową (moc 3.5kW w przypadku korzystania z piekarnika) + pralkę. Wcześniej nie było pralki, a kuchenka gazowa była stara i z piekarnika nikt nie korzystał.

Znajomy elektryk mówił, że 16A podobno wystarczy ale nie wspominałem o pralce i kuchence gazowej. Czy można zastosować 20A ? Z tego co mi mówił to prawdopodobnie na klatce przed licznikiem mam ok 32A i proponował dać 16A na światło i 16A na kontakty.

Dodam, że chciałbym oczywiście korzystać normalnie ze sprzętu, tak, żeby nic się nie działo :)

Czy można jakoś wyliczyć np. że bezpiecznik 16A wytrzymuje obciążenie np. 10kW ?

W razie czego mogę podać więcej szczegółów.

dziękuje za pomoc
    pozdrawiam

0 12
  • #2 06 Gru 2011 20:00
    michalekk1
    Poziom 24  

mboryna napisał:
    Czy można zastosować 20A ? Z tego co mi mówił to prawdopodobnie na klatce przed licznikiem mam ok 32A i proponował dać 16A na światło i 16A na kontakty.

Nie można. Nie wiesz nic o instalacji jak sam napisałeś. Nie chcesz chyba pożaru?

0
  • #3 06 Gru 2011 20:09
    retrofood
    Moderator

mboryna napisał:

Czy można jakoś wyliczyć np. że bezpiecznik 16A wytrzymuje obciążenie np. 10kW ?

Wyliczyć można. Wytrzymuje 16 A x 230 V = 3,7 kW. I nie więcej

A bezpieczniki są od tego, żeby zabezpieczały. Ich zwiększanie prowadzi do tego, że nie zabezpieczają i z Twojego mieszkania pozostanie w pewnej chwili sam bezpiecznik.
    On wytrzyma, tylko reszta się spali.

0
  • #4 06 Gru 2011 20:21
    mboryna
    Poziom 10  

Więc co mam zrobić ? można zastosować 16A jak gość mi podał ? jest elektrykiem, więc chyba się zna

1
  • #5 06 Gru 2011 20:30
    michalekk1
    Poziom 24  

mboryna napisał:
    Więc co mam zrobić ? można zastosować 16A jak gość mi podał ? jest elektrykiem, więc chyba się zna

Jakbyś jeszcze powiedział jakie przewody chcesz tym zabezpieczyć to może moglibyśmy podpowiedzieć :)

2
  • #6 06 Gru 2011 20:33
    fuutro
    Poziom 43  

A oglądał instalację w mieszkaniu? Jeśli powiedział to na odczep się to ryzykujesz faktycznie.
    Możesz popytać sąsiadów jak u nich sytuacja wygląda (z instalacją i zabezpieczeniami) ale nie dano celowo zbyt wrażliwego zabezpieczenie tylko optymalne.

2
  • #7 06 Gru 2011 20:39
    mboryna
    Poziom 10  

michalekk1 napisał:
    mboryna napisał:

Jakbyś jeszcze powiedział jakie przewody chcesz tym zabezpieczyć to może moglibyśmy podpowiedzieć :)

Nie mam pojęcia, tzn. aluminium, zmierzyłem mniej więcej w ubikacji grubość przewodu i wyszło ok ~2mm. Wyliczyłem grubość przy połączeniu z gniazdkiem, a więc bez tej gumy ochronnej na przewodzie aluminiowym.

10A kiedyś stosowano, kiedy nie było wiadomo, że będą takie sprzęty jak czajniki bezprzewodowe i mikrofalówki :)

-1
  • #8 06 Gru 2011 20:46
    fuutro
    Poziom 43  

Wyglądało by na 2,5mm^2 więc nie tak źle. Zobacz jeszcze na gniazda z najbardziej prądożernymi odbiornikami.

2
  • #9 06 Gru 2011 20:46
    1044571
    Użytkownik usunął konto  
  • #10 06 Gru 2011 20:54
    mboryna
    Poziom 10  

Wszędzie jest tak samo, wychodzi ok ~1.5mm - 2mm. Ciężko zmierzyć dokładnie tą grubość :)

2
  • #12 06 Gru 2011 21:19
    mboryna
    Poziom 10  

miarą na oko :) nie mam innej możliwości o tej porze zmierzenia przewodu, chyba, że wyłącze bezpieczniki ale wtedy nic nie bedę widział :)

Dodano po 19 [minuty]:

Gościu przed chwilą był i mówił, że mam wstawić 16A, więcej nie, bo na klatce jest prawdopodobnie 20A albo i 32A. Mówił, że 16A wystarczy i nie powinno być problemu. A jeśli nadal będzie wywalało korki to trzeba będzie poprowadzić osobno kable i pod osobny bezpiecznik.

0
  • #13 06 Gru 2011 22:29
    retrofood
    Moderator

Czyli wiesz wszystko, temat zamykam.
    Nie zapomnij tylko, że robisz wszystko na odpowiedzialność swoją i Twojego elektryka.

2