Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
TermopastyTermopasty
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[atmega2561] Prostownik sterowany trójpulsowy

troll21 06 Gru 2011 20:01 2260 2
  • [atmega2561] Prostownik sterowany trójpulsowy

Witam. Nic odkrywczego, ale może komuś się przyda. Jest to prostownik, jak w tytule sterowany fazowo przez atmega2561. Dokładny opis znajduje się w pliku (schematy, pliki PCB, zdjęcia oraz plik tekstowy z opisem).

Można go zapewne wykorzystać do budowy prostownika spawalniczego. Jednak nie mam obecnie możliwości aby go zbudować. Przedstawiony projekt ma jedynie walory "akademickie" - służy do przeprowadzenia pomiarów itp. Ponieważ nie zawiera regulatora (np. PI) nie można go bezpośrednio użyć do spawarki. Należałoby dodać regulator sprzętowy (np. wzmacniacz operacyjny jak w spawarce R302 której opis jest na forum) lub programowy (liczę na propozycje) ustalający kąt opóźnienia wysterowania na podstawie mierzonego prądu spawania.

Nie można podłączać (raczej) silników prądu stałego bez "snubber network", którego nie ma na schemacie.

Zachęcam do krytyki i propozycji zmian w oprogramowaniu.

Fajne! Ranking DIY
    Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
    O autorze
    troll21
    Poziom 10  
    Specjalizuje się w: elektroenergetyka
    troll21 napisał 29 postów o ocenie 12, pomógł 0 razy. Mieszka w mieście Żytniów. Jest z nami od 2009 roku.
  • TermopastyTermopasty
    kidu22
    Poziom 35  
    Mam pytanie czy potrzeba było stosować zasilanie seperowane dla każdego tyrystora?
    Z powodu różnicy potencjałów.
    Czy w tym układzie można zadać kąt wysterowania tyrystora, czy jest sprzężenie zwrotne w programie oddziałowujące na kąt zapłonu na podstawie pomiaru napięcia, prądu. etc.
    Bo skoro nie ma sprzężenia to jest to rozbudowany U208.

Ile zajeło pamięci, da się coś dopisać :) .
    Dlaczego takie tyrystory, conajmniej dziwna obudowa.
    troll21
    Poziom 10  
    kidu22 napisał:
    Mam pytanie czy potrzeba było stosować zasilanie seperowane dla każdego tyrystora?

Nie chciałem transformatorów impulsowych. W takim razie musi być seperacja od sieci. Daje to możliwość dowolnych manipulacji w długości impulsu.
    kidu22 napisał:
    Czy w tym układzie można zadać kąt wysterowania tyrystora, czy jest sprzężenie zwrotne w programie oddziałowujące na kąt zapłonu na podstawie pomiaru napięcia, prądu. etc.

Nie ma sprzężenia zwrotnego, ale można je dodać. Kąt zadajemy z klawiatury matrycowej.
    kidu22 napisał:
    Bo skoro nie ma sprzężenia to jest to rozbudowany U208.

Fakt. Nie mogą jednak wszyscy robić pracy na U208. Poza tym tutaj jest jeden scalak do regulacji fazowej, a nie 3.
    kidu22 napisał:
    Ile zajeło pamięci, da się coś dopisać .

Jeśli chodzi o atmega2561 :
    Program: 1006 bytes (0.4% Full)
    (.text + .data + .bootloader)

Data: 10 bytes (0.1% Full)
    (.data + .bss + .noinit)
    kidu22 napisał:
    Dlaczego takie tyrystory, conajmniej dziwna obudowa.

Tyrystory wytrzymały zwarcie, które zrobiłem na kablach. A spaliły się bezpieczniki 16A w pracy (ESKA mitteltrage), 20A za licznikiem, i 25A gF przed licznikiem... Dlatego takie tyrystory... Obudowa z komputera AT siemensa.