Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Przestrojenie głowicy ukf na CXA1238S

Wit-W10 06 Dec 2011 20:16 5183 7
 • #1
  Wit-W10
  Level 10  
  Witam
  Chciałem przestroić radio na nowe ukf ale nigdzie nie mogę znaleźć schematu :cry: (radio harmonic rc8917). Może ktoś z Szanownych forumowiczów mógłby podpowiedzieć co należy zmienić w głowicy aby dało radę odbierać FM. Zdjęcia głowicy załączam. Z góry dziękuję za wszelkie zainteresowanie :D

  Przestrojenie głowicy ukf na CXA1238S

  Przestrojenie głowicy ukf na CXA1238S
 • Helpful post
  #2
  józef wiśniewski
  Level 15  
  Z tego co widać na zdjęciu nr 1 to radio kiedyś miało zakres CCIR i było przestrojone na zakres wschodni-OIRT.W pierwszym kroku do powrotu na starą wersję to wylutuj kondensator od strony druku pod agregatem strojeniowym.Napisz jakiej jest wartości i po wylutowaniu sprawdż czy nie pokazały się stacje z zakresu 88-108 Mhz.
 • #3
  Wit-W10
  Level 10  
  Radio raczej nie było przestrajane bo na płycie czołowej mam stary zakres fal 65-74MHz. Wartość tego kondensatora to 100pF.
 • #4
  serwis
  Level 37  
  Wit-W10 wrote:
  adio raczej nie było przestrajane bo na płycie czołowej mam stary zakres fal 65-74MHz.


  Jesteś w błędzie. Skala odbiornika informuje, że odbiornik ten był przeznaczony na nasz rynek ( Baltona lub Pewex)- natomiast sam projekt był dla systemu CCIR, a został dostosowany( przestrojony) dla OIRT.

  Zrób tak, jak napisał ci józef wiśniewski
 • #5
  Wit-W10
  Level 10  
  Wyrzuciłem ten kondensator i pojawiła się jedna stacja na ok 100MHz na końcu skali. Wyrzuciłem jeszcze jeden kondensator 43pF ( między cewką a rezystorkiem z niebieskim czubkiem) i mam stacje od 98 ale nadal do 100. Może skrócić jeszcze trochę cewki?
 • #6
  józef wiśniewski
  Level 15  
  Jeżeli nie masz częstościomierza to proponuję sprawdzić jaką stację odbierasz wykorzystując drugi odbiornik.Tą metodą (domową) będziesz wiedział w którym miejscu na paśmie znajduje się twój przestrajany odbiornik,a tym samym w którym kierunku zmieniać częstotliwość heterodyny.Masz do strojenia cewkę (rozciągając lub sciskająć) do której był przylutowany kondensator oraz peerek znajdujący się w agregacie.Aby odbierać całe pasmo (88-108mhz) musisz ustalić w odbiorniku która stacja jest na początku i na końcu pasma.Właśnie do tego potrzebny drugi odbiornik.Ten kondensator 43 pf chyba niepotrzbnie wylutowałeś a piszesz o rezystorze z niebieskim czubkiem,a to jest kondensator.Jak masz już jedną stację to znaczy że idziesz w dobrym kierunku,powodzenia.
 • #7
  Wit-W10
  Level 10  
  Miałem na myśli kondensator z niebieskim czubkiem :D . Dopatrzyłem się jeszcze jednego kondensatorka też z niebieskim czubkiem na prawo od scalaka od strony elementów. Był wstawiony równolegle z kondensatorem tym od strony druku. Po jego wylutowaniu mam już ostatnią stacje ale wszystkie są bardzo zagęszczone na początku skali (wystarczy lekkie drgnięcie potencjometrem i zmienia się fala). Spróbuję eksperymentować wstawiając w jego miejsce mniejsze kondensatory i być może tym sposobem osiągnę cel. Jak na razie dzięki za pomoc :D
 • #8
  józef wiśniewski
  Level 15  
  Jak zestroisz heterodynkę na zadawalający odbiór całego pasma to zajmij się obwodem wejściowym tzn.drugą cewką i peerkiem lub dobierz kondensator do tej ceweczki. Znajdż jakąś słabszą stację lub skróć antenę do takiego stopnia aż pojawi się zaszumiony odbiór i wtedy zestrój ten obwód na najsilniejszy sygnał,wtedy satysfakcja będzie całkowita.( Pamiętaj o zasadzie:ściskasz cewkę i odejmujesz pojemność-zmiejszasz odległość między stacjami na skali.Rozciągasz cewkę i dodajesz pojemność-zwiększasz tą odległość ) .