Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Przestrojenie głowicy ukf na CXA1238S

Wit-W10 06 Dec 2011 20:16 5183 7
    Wit-W10
    Level 10  
    Witam
    Chciałem przestroić radio na nowe ukf ale nigdzie nie mogę znaleźć schematu :cry: (radio harmonic rc8917). Może ktoś z Szanownych forumowiczów mógłby podpowiedzieć co należy zmienić w głowicy aby dało radę odbierać FM. Zdjęcia głowicy załączam. Z góry dziękuję za wszelkie zainteresowanie :D

• Helpful post
    józef wiśniewski
    Level 15  
    Z tego co widać na zdjęciu nr 1 to radio kiedyś miało zakres CCIR i było przestrojone na zakres wschodni-OIRT.W pierwszym kroku do powrotu na starą wersję to wylutuj kondensator od strony druku pod agregatem strojeniowym.Napisz jakiej jest wartości i po wylutowaniu sprawdż czy nie pokazały się stacje z zakresu 88-108 Mhz.
    Wit-W10
    Level 10  
    Radio raczej nie było przestrajane bo na płycie czołowej mam stary zakres fal 65-74MHz. Wartość tego kondensatora to 100pF.
    serwis
    Level 37  
    Wit-W10 wrote:
    adio raczej nie było przestrajane bo na płycie czołowej mam stary zakres fal 65-74MHz.

Jesteś w błędzie. Skala odbiornika informuje, że odbiornik ten był przeznaczony na nasz rynek ( Baltona lub Pewex)- natomiast sam projekt był dla systemu CCIR, a został dostosowany( przestrojony) dla OIRT.

Zrób tak, jak napisał ci józef wiśniewski
    Wit-W10
    Level 10  
    Wyrzuciłem ten kondensator i pojawiła się jedna stacja na ok 100MHz na końcu skali. Wyrzuciłem jeszcze jeden kondensator 43pF ( między cewką a rezystorkiem z niebieskim czubkiem) i mam stacje od 98 ale nadal do 100. Może skrócić jeszcze trochę cewki?
    józef wiśniewski
    Level 15  
    Jeżeli nie masz częstościomierza to proponuję sprawdzić jaką stację odbierasz wykorzystując drugi odbiornik.Tą metodą (domową) będziesz wiedział w którym miejscu na paśmie znajduje się twój przestrajany odbiornik,a tym samym w którym kierunku zmieniać częstotliwość heterodyny.Masz do strojenia cewkę (rozciągając lub sciskająć) do której był przylutowany kondensator oraz peerek znajdujący się w agregacie.Aby odbierać całe pasmo (88-108mhz) musisz ustalić w odbiorniku która stacja jest na początku i na końcu pasma.Właśnie do tego potrzebny drugi odbiornik.Ten kondensator 43 pf chyba niepotrzbnie wylutowałeś a piszesz o rezystorze z niebieskim czubkiem,a to jest kondensator.Jak masz już jedną stację to znaczy że idziesz w dobrym kierunku,powodzenia.
    Wit-W10
    Level 10  
    Miałem na myśli kondensator z niebieskim czubkiem :D . Dopatrzyłem się jeszcze jednego kondensatorka też z niebieskim czubkiem na prawo od scalaka od strony elementów. Był wstawiony równolegle z kondensatorem tym od strony druku. Po jego wylutowaniu mam już ostatnią stacje ale wszystkie są bardzo zagęszczone na początku skali (wystarczy lekkie drgnięcie potencjometrem i zmienia się fala). Spróbuję eksperymentować wstawiając w jego miejsce mniejsze kondensatory i być może tym sposobem osiągnę cel. Jak na razie dzięki za pomoc :D
    józef wiśniewski
    Level 15  
    Jak zestroisz heterodynkę na zadawalający odbiór całego pasma to zajmij się obwodem wejściowym tzn.drugą cewką i peerkiem lub dobierz kondensator do tej ceweczki. Znajdż jakąś słabszą stację lub skróć antenę do takiego stopnia aż pojawi się zaszumiony odbiór i wtedy zestrój ten obwód na najsilniejszy sygnał,wtedy satysfakcja będzie całkowita.( Pamiętaj o zasadzie:ściskasz cewkę i odejmujesz pojemność-zmiejszasz odległość między stacjami na skali.Rozciągasz cewkę i dodajesz pojemność-zwiększasz tą odległość ) .