Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Osprzęt kablowy
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[atmega88/16] Zegarek z pomiarem temperatury na LM335

troll21 06 Gru 2011 20:32 2868 1
  • [atmega88/16] Zegarek z pomiarem temperatury na LM335

Przedstawiam prosty projekt zegarka (jakich wiele na forum), który nie zawiera
    układu czasowego PCF... tylko sam sobie mierzy czas. Nie wykorzystuje też powszechnego DS1820 ponieważ : 1. Dallas jest jednak droższy od LM335, 2. jestem leniwy i nie chciało mi się bawić 1wire w języku C. Na Bascomie jest to jednak dużo łatwiejsze zadanie. 3. kupiłem go (DS1820), ale gdzieś mi się zgubił.
    Kupiłem kiedyś kilka atmeg48 a one nie nadają się do tego zegarka w sumie, lepiej od razu kupić mega88 (szczegóły w pliku).

Kalibracja kwarcu nie jest sprzętowa (trymer - bo go nie kupiłem), tylko programowa (codziennie 30 sekund po północy dodajemy wartość korekcji w sekundach). Oczywiście można normalnie dać trymer.

Zdjęcie na początku nie wyjaśnia wiele, ale nie ma już cyfraka (kryzys?) a przecież każdy wie jak wygląda wyświetlacz LED. Natomiast projekt ten jest bardzo zliżony dla atmegi16(32) jak i atmegi88, więc zdjęcie przedstawia akurat płytkę do atmega16.

Mam 3 takie zegarki (2 na mega48 i jeden na mega32, przy czym tylko ten ostatni mierzy odpowiednio dokładnie temperaturę bo używa do obliczeń liczb zmiennoprzecinkowych). Sprawdzają się bardzo dobrze. Zużycie energii? Mega48 + 4 * KW1-521AGA potrzebuje mniej niż 1W (z transformatorem BREVE TEZ1.5 230/12). Mega48 + 4 * LD-S100H około 1W. Mega32 + 4 * KW1-1801AOA powyżej 2W.

LM335 można podłączyć w liczbie sztuk od 1 do 6 (mega88) lub od 1 do 8 (mega32). Oczywiście zmiany oprogramowania są wtedy konieczne.

Nie ma PCF, nie ma zatem podtrzymania przy braku zasilania. Planowałem dodać pomiar napięcia wyprostowanego (ale przed kondensatorem - dioda oczywiście) w celu programowego wygaszenia wyświetlacza przy krótkim zaniku napięcia (najczęściej takie się u mnie zdarzają , SPZ-owe ;-)). Jeśli jest duży kondensator w zasilaczu, to nawet z włączonym wyświetlaczem zegarek nie musi się "skasować" przy krótkim zaniku napięcia. Nie rozważałem dodawania baterii/akumulatora do atmegi - ten zegarek nie ma kosztować majątku, tylko mierzyć czas.

Osobiście nie kupiłbym więcej KW1-1801AOA - zużywa dużo prądu, a świeci tak sobie. Jeśli będę chciał zrobić w przyszłości jeszcze jeden zegarek to użyję KW4-563ASA (prostszy montaż - bez dodatkowego PCB do LED).

Pomimo prostoty zegarek kosztuje z kablem, transformatorem, bezpiecznikiem i dobrym wyświetlaczem ok. 100zł.
    Laminaty są "optymalizowane" pod kątem laminatów światłoczułych BUNGARD FR4 75x100 [mm x mm].

Zachęcam do krytyki i zmian w oprogramowaniu.

Fajne! Ranking DIY
    Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
    O autorze
    troll21
    Poziom 10  
    Specjalizuje się w: elektroenergetyka
    troll21 napisał 29 postów o ocenie 12, pomógł 0 razy. Mieszka w mieście Żytniów. Jest z nami od 2009 roku.
  • Osprzęt kablowy
    FastProject
    Poziom 28  
    Po 1. To przesadziłeś z tak wielkim (ATmega 16) procesorem dla zegarka i termonetru.
    Po 2. Dając zewnętrzny zegar RTC mógłbyś użyć mniejszy(tańszy) procesor i mieć podtrzymywanie czasu i to z małym poborem prądu. Suma suma-sumarum cenowo wyszło by tak samo a miałbyś niezawodne podtrzymywanie czasu RTC.
    Po 3. Po co jest tam taka wielka cewka? Tylko nie mów, że do zasilania ADC atmegi?
    Po 4. Masz analogowe czujniki a więc warto zadbać nieco o prowadzenie masy na płytce i wykonać ekranowanie w przewodach które wykorzystałeś.

Drogo ci za to wszystko wyszło, jak za zegar bez podtrzymywania. Z powodzeniem zmieściłbym się z tej cenie z jakimś RTC (np. DS1307) i z baterią.

Do kodu nie wnikałem bo piszę póki co w Bascom, ale na pewno zmieściłbym się w Atmega48. A w C to już na pewno jest pole do popisu.