Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Zasada dzialania wejscia centrali alarmowej

M.B. 06 Dec 2011 20:38 3187 16
Optex
    M.B.
    Level 15  
    Witam,
    Mam pytanko związane z zasada działania wejścia w centrali alarmowej na podstawie Ademco Vista120.

Chodzi o to ze szef chce żebym mu wytłumaczył jak działa wejście w centrali, ale co lepsza chce żebym mu to wytłumaczył na podstawie prawa Kirchhoffa.
    Nie mógł się przyczepić o to ze czegoś nie potrafię zaprogramować to się przyczepił o to.

Czy ktoś mógłby mi wytłumaczy jak działa wejście na podstawie prawa Kirchhoffa?
    Byłbym bardzo wdzięczny.

Na obrazku są rozrysowane 2 wejścia: wejście 4 i 5
    Jeśli chodzi o wejścia na których pokazuje się 2V albo 1V zależnie od stanu to mierzyłem na nóżkach układu scalonego.

Proszę o pomoc w tym temacie.
    Pozdrawiam
  • Optex
    scandaliks
    Level 25  
    Napisz do supportu centrali.
  • Optex
    crunky
    Level 32  
    Chyba tak to powinno być:

Drugie prawo Kirchhoffa, o czym tu więcej pisać.
    M.B.
    Level 15  
    Witam,
    Właśnie przemierzyłem i nie ma tam połączenia bezpośredniego.
    Być możne kolego dla Ciebie jest to banalne, ale dla mnie raczej słabo ;) czy mógłbym Cię prosić żebyś mi to wytłumaczył jak tu zastosować to prawo?
    Tu po prostu chodzi o to żebym to zaliczył, w jaki sposób byś to wytłumaczył mojemu szefowi?

Pozdrawiam
    humek
    Level 32  
    Ciekawe ma zainteresowania twój szef!?? Ja spotkałem kiedyś klienta który zapytał mnie na jakim procesorze jest zbudowana centrala która mu proponuję i ile ma ramu ? Gdy się dowiedział że to nie pentim 4 2,8GHz i ma tylko 16Mb ramu to zrezygnował mówiąc że to jakać "przedpotopowa konstrukcja". Pomyslałem sobie że ludzie się dzielą na "normalnych,innych i dziwaków " .Samo życie.
  • Helpful post
    crunky
    Level 32  
    M.B. wrote:
    Właśnie przemierzyłem i nie ma tam połączenia bezpośredniego.

W ogóle na tym schemacie brakuje wiele. Jak masz płytkę wielowarstwową w centrali to nie dojdziesz co gdzie jest. Producent natomiast nie poda takich informacji na pewno.

W czerwonym punkcie może być przyłożone napięcie zasilające i to by się zgadzało.
    Drugie prawo Kirchhoffa tłuczone jest na każdym poziomie edukacji w tym kierunku. Pokrótce można powiedzieć że suma siłe elektromotorycznych (źródeł zasilania) i spadków napięć w oczku jest równa 0.
    Wejścia w centrali alarmowej zasilone są pewnym napięciem z rezystancją szeregową Rw. Napięcie na zaciskach linii mierzone jest przez przetworniki AC (komparatory). Rezystancję którą dołączasz do linii nazwijmy Reol. W Twoim przypadku zapewne Rw wynosi 2,2k, zasilanie 12V (12,9).
    Jeżeli zewrzesz zacisk wejścia centrali z masą przepłynie prąd i na Rw odłoży się napięcie 12V, na zaciskach wyniesie )V i taką wartość zmierzy przetwornik i poda dalej do procesora. Przy rozwarci zacisków wejściowych prąd nie płynie dlatego masz a zaciskach pełne napięcie 12,9V. Teraz jeżeli dołączysz czujkę skonfigurowaną jako EOL prąd popłynie przez szeregowo połączone rezystancje Rw i Reo które są sobie równe i na zaciskach będziesz miał połowę napięcia zasilania. Jeżeli skonfigurujesz czujkę jako 2EOL/NC to w stanie normalnym rezystancja Reol wyniesie 1,1k, a co za tym idzie napięcie około 4V. Przy linii pobudzonej Reol=2,2k napięcie jak w przypadku pojedynczego parametru - około 6V.
    Teraz przy 2EOL/NC występują 4 stany na zaciskach:
    - zwarcie, Reol=0Ohm, napięcie na zacisku 0V - sabotaż
    - czujka w stanie normalnym, Reol=1,1k, napięcie na zacisku 4V - linia nienaruszona
    - czujka naruszona, Reol=2kOhm, napięcie 6V - linia naruszona
    - zaciski rozwarte, Reol=nieskończoność, napięcie 12V - sabotaż
    M.B.
    Level 15  
    Wielkie dzięki :D Ma to jak najbardziej sens.
    A powiedziałbyś mi do czego ta dioda? czy chodzi o to ze przy zwarciu wyjścia nie spali się wyjście?
    crunky
    Level 32  
    M.B. wrote:
    A powiedziałbyś mi do czego ta dioda? czy chodzi o to ze przy zwarciu wyjścia nie spali się wyjście?

Dioda pełni rolę zabezpieczenia przepięciowego - założę się że jest to zenerka. Jeżeli do linii przyłożysz napięcie (większe niż w stanie normalnej pracy) to popłynie przez nią prąd. Tak samo w przypadku wyładowania.
    M.B.
    Level 15  
    Nie, to zwykła dioda prostownicza.
    I tak sobie wcześniej myślałem ze jak przykładam rezystor do linii to omijam diodę i dzięki temu centrala wykrywa ze linia jest nie naruszona, ale nie wiem czy to ma jakiś wpływ ??
    humek
    Level 32  
    Crunky ma rację dioda pełni rolę zabezpieczenia wejścia przed szpilkami powstałymi w "długich antenach" jakimi są kabelki łączące centralę z czujnikiem. obojetne jest czy to jest zwykła DUS czy Zener. gasi szpilki i zabezpiecza zupełnie tak jak taka równoległa z cewką przekaźnika zabezpieczająca złącze tranzystora sterującego tym przekaźnikiem.
    M.B.
    Level 15  
    crunky wrote:
    Teraz jeżeli dołączysz czujkę skonfigurowaną jako EOL prąd popłynie przez szeregowo połączone rezystancje Rw i Reol które są sobie równe i na zaciskach będziesz miał połowę napięcia zasilania.

Pytam sie dla upewnienia: nie szeregowe, a równolegle połączenie :?:
    crunky
    Level 32  
    Szeregowe, komparatory mierzą napięcie nie prąd.
    M.B.
    Level 15  
    Rozumie, a wiec w miejscu czerwonej linii jest komparator :?:
    A wiesz może do czego ma służyć informacja 1 lub 2V (w zależności od stanu wejścia) za rezystorem 358K która idzie na układ scalony widoczny na zdjęciu :?:
    Zasada dzialania wejscia centrali alarmowej Zasada dzialania wejscia centrali alarmowej
    crunky
    Level 32  
    M.B. wrote:
    A wiesz może do czego ma służyć informacja 1 lub 2V (w zależności od stanu wejścia) za rezystorem 358K która idzie na układ scalony widoczny na zdjęciu :?:

Może napięcie jest tak niskie przez małą rezystancję wejściową miernika? Zmierz przed rezystorem.
    M.B.
    Level 15  
    Napięcie przed rezystorem wynosi 13V wejście naruszone, nienaruszone 6V
    Tak jak pisałem za rezystorem 2V wejście naruszone, nienaruszone 1V, ale jak wy-lutowałem rezystor od strony układu scalonego to gdy wejście naruszone 9,7V, nienaruszone 4,6V.
    dziś prześledziłem ścieżki i jeśli chodzi o układ wejścia centrali to fizycznie wygląda on tak :
    Na zdjęciu niebieska linia to ścieżka, czerwone opisy elementów
    Zasada dzialania wejscia centrali alarmowej Zasada dzialania wejscia centrali alarmowej
    I tak się zastanawiam czy to nie jest tak ze gdy na nóżce układu scalonego zmienia się napięcie centrala wykrywa naruszenie/nienaruszenie linii :?: tylko jak to wytłumaczyć na zasadzie drugiego prawa Kirchhoffa :?:
    crunky
    Level 32  
    M.B. wrote:
    I tak się zastanawiam czy to nie jest tak ze gdy na nóżce układu scalonego zmienia się napięcie centrala wykrywa naruszenie/nienaruszenie linii :?:

No piszę Ci od samego początku że tak jest - komparator - przetwornik A/C - to coś co siedzi w tym scalaku i mierzy napięcie!
    M.B. wrote:
    tylko jak to wytłumaczyć na zasadzie drugiego prawa Kirchhoffa :?:

Chyba już masz wytłumaczone
    M.B.
    Level 15  
    Aha, sorka że takie głupie pytania zadaje, ale pierwszy raz mam z czymś takim do czynienia ;)
    TY na schemacie zaznaczyłeś czerwona linia ze jest tam połączenie, a ja go fizycznie nie znalazłem, czy mimo to ono tam gdzieś jest :?: nie jestem wstanie tego fizycznie sprawdzić bo na tylnej stronie centrali są już elementy smd i nic nie widać.
    Pytam bo chciałbym wiedzieć jak dokładnie zbudowane jest to wejście, żeby mnie szef na czymś nie zagiął.