Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
IGE-XAOIGE-XAO
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

szafy sterownicze - sterowanie

07 Gru 2011 00:48 4073 9
  • Poziom 9  
    Witam wszystkich serdecznie, forum Elektroda śledzę już od dawna, ale teraz dopiero się zarejestrowałem. Mam nadzieję, że nie tylko będę pobierał z tąd wiedzę, ale również będę mógł udzielić przydanych informacji .

Chciałbym się dowiedzieć jaka literatura pomoże mi zrozumieć szafy sterownicze.
    Pracuje w dziedzinie kabin lakierniczych oraz suszarni, urządzenia te są wyposażone w szafy sterownicze, dość proste, sterowanie silnikami, pracą palnika, zegar temp, licznik czasu pracy,motoreduktory, kontrolki(szafy często są nisko napięciowe 12/24v) Ogólna zasada jest bardzo prosta, a ponieważ dość szybko łapie takie rzeczy to w miarę to rozumiem .

Jednak ponieważ lubię wiedzieć co robię chciałbym się podszkolić w tej dziedzinie, dokładnie wiedzieć na jakiej zasadzie przycisk na 12V uruchamia silniki 360V, jak działa całe podłączenie silników i wszystko ogólnie.

Jaka literatura może mi w tym pomóc, wiadomo praktyka jest bardzo ważna, ale zawsze trzeba mieć jakieś podstawy ;) ?

Z góry dziękuje za wszystkie istotne odpowiedzi
  • IGE-XAOIGE-XAO
  • Poziom 11  
    Najlepszą wiedze do poznania danej maszyny znajdziesz czytając jej dokumentację.
    Przycisk może załączać bezpośrednio silnik poprzez jakiś stycznik, ale równie dobrze może dawać tylko sygnał na sterownik, a on bedzie sterował stycznikiem - wszystko zależy jaką koncepcje obrał producent. Tak jak mówiłem wszystko powinno byc przedstawione na schematach elektrycznych maszyny.
  • IGE-XAOIGE-XAO
  • Specjalista Automatyk
    No to do dzieła. Masz szafę to zobacz co w niej siedzi - jakie urządzenia i jakich firm. Mając opis działania instalacji (komory lakierniczej) i dokumentacje do sprzętu siedzącego w szafie to już masz szansę na zrozumienie co i jak. Oczywiście jeśli będzie tam sprzęt typu sterowniki PLC/panele itp. to trochę sprawa się skomplikuje bo w grę wchodzić będą dodatkowo sprawy związane z oprogramowaniem tych urządzeń.

Ps. Tak na marginesie to faktycznie masz przyciski sterownicze na 12V i silniki na 360V?
  • Poziom 9  
    Cała elektronika szafy jest obniżona przez transformator do 24v w celu bezpieczeństwa. Szukam więc literatury która wyjaśni mi sposób działania prosto i logicznie. Jeśli znacie coś takiego to proszę o info
  • Poziom 41  
    A ja zacznę od spraw formalnych - masz uprawnienia ? i ewentualnie jakie ?
    Bo sama dobra wola i umiejętność szybkiej nauki to za mało - odpukać ale w razie jakiegoś wypadku będą wielkie problemy :cry:

Nikt tu panu nie prawi kazań tylko zostało zadane proste pytanie o stan prawny czego pan w swej łaskawości nie raczył w pierwszych postach umieścić :D

Poza tym bez urazy oczywiście ale ta cześc postu swiadczy raczej o małej wiedzy :cry:

Jednak ponieważ lubię wiedzieć co robię chciałbym się podszkolić w tej dziedzinie, dokładnie wiedzieć na jakiej zasadzie przycisk na 12V uruchamia silniki 360V, jak działa całe podłączenie silników i wszystko ogólnie.
  • Poziom 9  
    Mam uprawnienia G1-elektryczne i tylko tyle. Proszę nie robić mi tu wykładów na temat moich uprawnieni i tak dalej. Robie to co muszę już dawien dawna i jakoś żyje wystarczy uważać. Poza tym znam ludzi z uprawnieniami którzy są cali poparzeni bo wydawało im się, że pozjadali wszystkie rozumy. Przeszedłem już kilkanaście szkoleń u producentów serwisowanych prze zemnie urządzeń.
    Jednak jest tam bardziej wiedza teoretyczna, a ja jestem ciekawy praktyki.

Wszystkim którzy chcą mi prawic jakieś kazania serdecznie dziękuje, proszę tylko o info do jakiś materiałów aby lepiej móc zrozumieć to co robię .

Nie che zostać inżynierem czy elektrykiem potrzebuje raptem trochę wiedzy i to bardziej z ciekawości niż z potrzeby faktycznej . czy tak źle jest chcieć się nauczyć, lepiej jest nie umieć ?

Rozumiem, że część ludzi zaraz będzie mówić, że musisz zrobić studia po to ludzie tam chodzą i tak dalej, ale ja potrzebuje tak małą cześć wiedzy, że studia na tym kierunku mnie nie interesują .

Swoją droga w firmie robił nam automatyke człowiek po studiach i z doświadczeniem zawodowym jak on to określał. Szkoda tylko, że całość zrobił tak, że niestety nic nie działało tak jak powinno. Niestety przy elektryce nie wystarczy umieć, ale trzeba tez myśleć

Więc proszę jeżeli ktoś ma informację na temat jakiś książek artykułów itp. proszę o info .
  • Pomocny post
    Specjalista elektryk
    Witam
    No nie wiem czy potrafię sprostać tak postawionemu pytaniu. Niby pytanie wydaje się bardzo proste ale ma jeden haczyk jest bardzo ogólne. Postaram się pominąć te wszystkie kwestie na które kolega jest wrażliwy czyli formalno prawne traktując temat bardzo hobbystycznie. Od razu też napiszę iż nie pamiętam abym mógł polecić jedną lub kilka pozycji które wyczerpują temat co może w jakiś tam sposób pokazuje rozległość tematu. Ale spróbujmy w kilku zdaniach które być może naprowadzą Cię na jakieś szczegółowe pytania a takie właście szczegółowo postawione zagadnienia spotykają się z większym odzewem na forach.
    Na początek próbując projektować szafę automatyki musisz wiedzieć ile mocy i w jakich napięciach będziesz potrzebował (bilans zasilanych urządzeń). Następnie powinieneś ustalić gdzie dana szafa ma być usytowana (wymagania dotyczące szczelności obudowy rozpraszania ciepła itd). Dalej powinieneś dobrać odpowiednie elementy w torach zasilania poczynając od rozłącznika na zasilaniu całej szafy przez elementy ochrony przeciwprzepięciowej, elementów zabezpieczających z członami nadprądowymi, zwarciowymi oraz jeśli potrzeba to różnocowoprądowymi. Wszystko to aby zminimalizować skutki potencjalnych awarii i uszkodzeń zarówno urządzeń peryferyjnych a także użyszkodników. Potem już tylko musisz dobrać elementy które będą pełniły funkcję "bardziej myślących" wyłączników i "będą wiedziały" kiedy dany napęd ma się włączyć - mogą to być styczniki ale też i przemienniki częstotliwości startsofty itd.). Kolejna kwestia to rodzaj sterowania jakie chcesz wykorzystać (przekaźnikowe, przekaźniki programowalne, PLC, sygnały analogowe (ciągłe np pomiar temperatury ciśnienia, sygnały binarne (typu 0/1). Pozostaje jeszcze do rozpracowania kwestia w jaki sposób urządzenie będzie komunikować z personelem i zewnętrznymi instalacjami nadrzędnymi (vide SAP, BMS) czyli wszelkiego rodzaju przełączniki lampki kontrolne albo panele graficzne zależnie od tego co chcesz zrobić a jeszcze bardziej od tego ile klient będzie chciał zapłacić. W tym momencie można powiedzieć że możesz przystąpić do narysowania schematów ideowych zasilania i sterowania. Niestety to nie koniec a początek praktycznej zabawy bowiem teraz należy rozplanować tak położenie poszczególnych aparatów aby nie doprowadzać do lokalnego przegrzania (kiedyś zasilacze w popularnych odbiornikach TV miały taką wadę że nagromadzono elementy nadmiernie się nagrzewające w jednej małej przestrzeni powodując że ścieżki w tym rejonie żyły własnym życiem a nie były związane z podłożem) oraz zminimalizować ewentualne zakłócenia (nie wspominam o ewentualnych filtrach sieciowych itd). Dalej już tylko podłączyć właściwe przewody na właściwe miejsca i można rozpoczynać testy. - Prawda że prosto to tylko wygląda - po drodze aby te i inne kwestie których już nie poruszałem zrobić zgodnie ze sztuką masz kilka dyrektyw UE do spełnienia oraz znacznie więcej norm o które zahacza zbudowanie bezpiecznej szafy. Jeśli ktoś potrafi na szybko łatwo i sensownie wytłumaczyć całość zagadnienia to pewnie będzie spokojnie żył z poblikacji stosownej literatury. :)
    Przechodząc zaś do jedynego szczegółowego pytania które zadłeś. Pewnie wygląda to tak że przełącznik przez który przepływa niskie napięcie (np 12V) powoduje przy naciśnięciu załączenie przekaźnika pomocniczego a ten z kolei załącza stycznik mocy w efekcie czego do silnika płynie energia elektryczna 3x400V powodując jego ruch obrotowy. Nie sądzę aby jednak taka odpowiedż kolegę satysfakconowała - ja zaś podaję to aby uzmysłowić koledze że niewiesz jeszcze czego niewiesz i nie jest to złośliwe z mojej strony. Nikt jednak nie rodzi się z potrzebną wiedzą więc Ty też możesz szukać (google ma sporo wiadomości - tylko trzeba wiedzieć o co pytać) a pytania na forum będą coraz bardziej dokładne i na coraz wyższym poziomie.
  • Poziom 9  
    Wcale nie czuje się urażony w żaden sposób Twoją wypowiedzią. Domyślam się też, że nie wiem ogromnie dużo. Chciałbym się jednak dowiedzieć nieco więcej choćby o samych przekaźnikach na jakiej zasadzie działają. Sposób działania to ja doskonale znam bardziej chodziło mi o zasadę, ale widzę, że ludzie tu sa bardzo wrazliwi na temat swojej wydumanej wiedzy więc niestety się z tąd zbyt wiele nie dowiem na temat interesujących mnie rzeczy. miałem nadzieje, że dostane link do książek 1,2 lub kilkunastu, a nie jak to nazywa admin gotowcem bo ja nie chce aby ktoś mi coś robił na gotowo. Szkoda gadać
  • Specjalista elektryk
    Jak działają przekaźniki powiadasz - no więc myślałem że nie sięgnę po takie pomoce naukowe jak wikipedia ale odnoszę wrażenie że to co kryje się pod linkiem będzie właściwą dawką wiedzy na początek wiki
    pozdrawiam
    pm001
  • R.I.P. Zasłużony dla elektroda
    Aby skorzystać z pomocy forum to należy posiadać minimum wiedzy w danym temacie. Ponieważ autor tematu tego minimum wiedzy nie posiada oraz oczekuje gotowca bez minimalnego wysiłku z własnej strony- to nie spełnia wymogów, i dlatego temat zostaje zamknięty.
    Dziękuje kolegom za udział w dyskusji.