Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
TespolTespol
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Stacja lutownicza BGA LY IR PRO SC v3

07 Dec 2011 12:09 4258 5
  • Level 10  
    Witam. Czy ktoś z szanownych forumowiczów posiada ową maszynę (LY IR PRO SC v3) i może podzielić się opinią o niej ??
  • TespolTespol
  • Level 22  
    Wiem że pewnie już nie aktualne, ale jeśli nadal ktoś by szukał użytkownika stacji z tematu, to chętnie służę odpowiedziami na ewentualne pytania.
  • TespolTespol
  • Level 13  
    Właśnie rozglądam się za jakąś stacją do BGA i też zastanawiam się nad ta BGA LY IR PRO SC v3. Powiedz kolego jak ci się na niej pracuje i czy nie sprawia jakiś problemów. Czy warto dać te parę groszy więcej i kupić ta z IR czy niema co przepłacać i kupić BGA ZM-R380B 3,2kW na hot air ?
  • Level 22  
    Jeśli o mnie chodzi, to hot air jest mi całkiem zbędny, IR da się niemal wszędzie spokojnie zastosować, hot air użyłem dopiero 2 razy, z czego raz zaraz po wyciągnięciu z pudełka, aby sprawdzić czy sprawny.
    Co prawda nie mam jakiegoś dużego porównania z innym sprzętem, gdyż do tej pory pracowałem na preheaterze + hot air, a wiadomo że nawet nie ma co porównywać.
    Dolny podgrzewacz grzeje równomiernie i bardzo szybko (spory zapas mocy) nie musi walczyć aby dogonić startującą równocześnie górna grzałką.
    Za poradami warto wyciągnąć dolną termoparę i ustawić ją tak, aby dotykała płyty (wtedy na kontrolerze dołu ustawiamy temperaturę zadaną dla płyty a nie powietrza pod nią i jeśli ustawimy 180* to płyta osiągnie tą temperaturę).
    Co do góry, brakuje nieco jakiejś kryzy do zawężenia ogrzewania płyty od góry (przy odległości ok 3cm, pływa wszystko w koło układu w obrębie ok 1-2cm szerzej niż sama głowica, z drugiej strony przez równomierne ogrzewanie płyta się nie wygina ani o milimetr.
    No i najważniejsze, profile. własny dopracowałem dopiero po ok 2 miesiącach pracy, zaś pozostałe funkcje programatora rozgryzam powoli do tej pory.
    Kilka osób źle wypowiadało się o jakości (a właściwie dokładności) górnej termopary, ja do niej nie mam zastrzeżeń, z moich pomiarów wynika że pokrywa się z prawdą z tolerancją 2-3*. Nawet znalazłem ciekawy sposób ustawiania jej aby pozostała cały czas w wybranym miejscu na płycie.
    Wg mnie jest to bardzo udana konstrukcja i naprawdę warto w nią zainwestować.
    Jeśli będziesz miał jeszcze jakieś pytania, chętnie odpowiem.
  • Level 18  
    PRO SC V3 godna zainteresowana może i tak ale jest sprzęt podobnej jakości czyli także na czarnych elementach grzejnych. Dodatkowo można podłączyć drugą termoparę w profilach ustawiamy dwie strefy dolnego grzania no i co najważniejsze czytelny wyświetlacz dla porównania wszystko jest tu Link

Wydaje mi się Ze PRO SC V3 jest nieatrakcyjna w momencie kiedy mamy Jetronix eco maszynę tańszą lepszą pod każdym względem i czytelną w obsłudze.

Natomiast proszę pamiętać maszyny na czarnych elementach grzejnych to inna bajka niż maszynki na białych elementach takie jak są w lutownicach bga Jovy RE 8500 czy RE 7500. Inna stabilność temperaturowa oddawanie ciepła itp no i reballing jesteśmy w stanie wykonać łatwiej. Re 8500 i RE 7500 mają coś czego nie mają typowo chinskie maszyny na programatorze z PRO SC V3 czy ir6000.

To możliwość prócz profili pracy manualnej co znacznie ułatwia i przyśpiesza pracą na serwisie. Dlatego maszyny Jovy są przyjazne w pracy znacznie ją przyśpieszają i pozwalają na użycie stolika z sitem podczas reballingu natomiast przy innych trzeba grzać kulki z wyjętym sitem.