Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

ledowe żarówki postojowe z homologacją

silver86 07 Gru 2011 13:25 21592 9
  • #1 07 Gru 2011 13:25
    silver86
    Poziom 10  

Już dawno spotkałem się z uwagą w OSKP podczas przeglądu, że nie wolno stosować żarówek LED, ponieważ nie posiadają homologacji. Niedawno postanowiłem poszukać czegoś o tym w przepisach i faktycznie wszystkie żarówki stosowane w pojeździe muszą być homologowane. Sprawdziłem, więc każdą żarówkę w samochodzie i okazało się, że mimo iż nie są ledowe tylko zwykłe to na kilku nie było znaku E. Myślę, że policjant lub diagnosta nie będzie podejrzewał zwykłej żarówki, że nie jest homologowana :) ale wracając do tematu w jednym z serwisów aukcyjnych "alledrogo" natknąłem się na żarówki postojowe LED z homologacją! Są to żarówki Philips LED Blue Vision C5W oraz W5W (t10). Mają homologację ECE R37 czyli są dopuszczone do użytkowania w pojazdach. Tylko, że żarówki są dość małych rozmiarów i z dostępnych zdjęć wynika, że oprócz logo to PHILIPS nie umieścił na nich żadnego znaku. Jeśli bym je kupił i pojechał z założonymi na przegląd to mógłbym mieć problem, ponieważ nie ma na nich żadnego znaku. W tym wypadku możemy tylko wozić ze sobą oryginalne opakowanie po żarówkach i pokazywać policji co pisze na pudełku a nie żarówce. Cała sytuacja wygląda beznadziejnie. Co myślicie o takim przypadku?
    ledowe żarówki postojowe z homologacją

0 9
  • #2 07 Gru 2011 13:57
    Zico63
    Poziom 37  

Homologację ma mieć CAŁA LAMPA, TAKŻE ŹRÓDŁO ŚWIATŁA w niej. Więc najwspanialsze nawet, i nawet Niemieckie żarówki LED w "NORMALNEJ" lampie są nielegalne. Kropka i po sprawie.
    Z LED-ami w normalnych lampach - tylko na wiejską dyskotekę, i to polami, nie szosą!

3
  • #3 07 Gru 2011 14:00
    fake_nick
    Poziom 17  

zarówki sa homogolowane do lamp , a te wszystkie dynksy mozna sobie miedzy posladki wsadzic , nawet lampa jest homogolowana do samochodu a wszelkie homogolowane daylighty to poprostu sciema

3
  • #4 07 Gru 2011 16:36
    silver86
    Poziom 10  

To oczywiste, że lampa jest homologowana i jej źródło. Ale jak się ma praktyka po założeniu homologowanych żarówek LED? (takich, na których w sumie nie pisze nic o tym, tylko na opakowaniu). Szczerze to nawet kupując zwykłe W5W spotkałem się z tym, że nie pisało nic na nich czy są homologowane, a nawet żadnych wartości prądowych nie było. Powtarzam się z resztą, bo już pisałem wcześneij, że na kilku żarówkach w samochodzie nie znalazłem homologacji.
    Szukałem też informacji na stronie producenta, ale nie znalazłem żadnej wzmianki o tym produkcie.

0
  • #5 07 Gru 2011 18:03
    pioart
    Poziom 37  

Witam

silver86 napisał:
    To oczywiste, że lampa jest homologowana i jej źródło. Ale jak się ma praktyka po założeniu homologowanych żarówek LED? (takich, na których w sumie nie pisze nic o tym, tylko na opakowaniu.

Czegoś kolego nie rozumiesz. Homologacja to nie zezwolenie na montaż źródła światła w reflektorze który nie był technicznie przygotowany pod to źródło. Homologacja to dopuszczenie /zachowanie pewnych ścisłych parametrów/ do używania i handlu, cała reszta jest regulowana innymi przepisami. Każdy reflektor ma ściśle określone rodzaje żarówki i jej typ. Zmiana nawet żarówki z 55 na 100W jest nie legalna, jeśli nie jest dopuszczona przez producenta reflektora na pierwszy montaż danego pojazdu. A może się mylę, ale to taka moja luźna interpretacja .

0
  • #6 07 Gru 2011 19:27
    silver86
    Poziom 10  

Znowu sobie trochę poczytałem norm, dyrektyw, regulaminów, przepisów itd. i nie zgodzę się z Twoją tezą.
    Lampka podświetlenia rejestracji ma homologację i dopuszcza ona użycia wyłącznie homologowanej żarówki C5W. Oprócz tego nie pisze nic o konstrukcji czy materiałów z jakich ma być wykonana żarówka. Jedynym warunkiem dopuszczenia danej żarówki do użytku w lampie jest spełnienie normy ECE R37.
    Jeśli żarówka została dopuszczona i spełnia specyfikację świetlną dla C5W i ma oczywiście homologację to można ją użyć jako danego źródła.
    Taką homologację uregulowaną tą normą mają żarówki LED Philipsa i co teraz? Jeśli dana żarówka jest homologowana jako C5W to nie ma przeciwwskazań prawnych, aby jej użyć.

0
  • #7 07 Gru 2011 20:04
    Hucul
    Poziom 39  

Jeszcze trochę i powietrze w oponach będzie musiało mieć homologację :| Dochodzi już do absurdu, ludzie nie potrafią samodzielnie podjąć najprostszych decyzji (wybór żarówki). Z drugiej strony jest cała masa imbecyli za nic mających przepisy i montujących w autach oślepiające wszystkich pseudosoczewki i pseudoksenony.

2
  • #8 07 Gru 2011 20:14
    Zico63
    Poziom 37  

Hucul napisał:
    Jeszcze trochę i powietrze w oponach będzie musiało mieć homologację

Tak, Unia głupieje; lecz w tym wypadku ma to sens: proszę włożyć do jednego reflektora "tradycyjnego" żarówkę też tradycyjną czyli żarową (np. C5W, a lepsze zrozumienie daje T4W) - a do drugiego reflektora tego samego auta żaróweczkę LED z "homologacją", zrobić fotki i wstawić - będzie koniec tematu.

A kto to dał w "Eksploatacja"? Aż dałem z rozpędu źle raport!

1
  • #9 09 Gru 2011 11:47
    Tomek665
    Poziom 28  

silver86 napisał:
    Lampka podświetlenia rejestracji ma homologację i dopuszcza ona użycia wyłącznie homologowanej żarówki C5W. Oprócz tego nie pisze nic o konstrukcji czy materiałów z jakich ma być wykonana żarówka. Jedynym warunkiem dopuszczenia danej żarówki do użytku w lampie jest spełnienie normy ECE R37.

silver86 napisał:
    Taką homologację uregulowaną tą normą mają żarówki LED Philipsa i co teraz?

I teraz kluczowa jest odpowiedź na pytanie: czy w świetle przepisów homologacyjnych,
    takie LED-owe źródło światła możemy nazwać ŻARÓWKĄ .
    Moim zdaniem nawet w potocznej mowie nie możemy.

0
  • #10 09 Gru 2011 12:23
    Hucul
    Poziom 39  

Tomek665 napisał:
    ... Moim zdaniem nawet w potocznej mowie nie możemy.

Moim zdaniem energooszczędne żarówki nie powinny się tak nazywać :D

0