Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Metoda Techniczna Pomiar rezystancji Początkujący

stempbwa 07 Dec 2011 15:28 5624 3
    stempbwa
    Level 2  
    Witam jestem nowy . Przeglądałem kilka tematów na ten temat jednak odpowiedzi nie znalazłem wiele z nich jest starych nie chciałem ich odnawiać.

Rozchodzi się o metodę techniczną chciałbym was prosić abyście sprawdzili moje wyniki . korzystałem z przyrządów analogowych
    A więc na zajęciach zmierzyliśmy omomierzem rezystor wynik to 10 \Omega

Woltomierz zakres 0,3V jego wewnętrzna rezystancja to 1000 \Omega na 1V
    Miliamperomierz zakres 30mA wewnętrzna rezystancja i tu mam dylemat w instrukcji jest coś takiego 30mA- 15\Omega i jest jeszcze wzór 23/zakres + 0,004\Omega który mam wybrać?

Najbardziej rozchodzi się o to , że w czasie wykonywania pomiarów miałem problem z zasilaczem który w pewnym momencie nie działał poprawnie prowadzący zajęcia coś z nim robił jednak nie jestem przekonany do tego abym na miliamperomierzu i woltomierzu [analogowe] mógłbym odczytać podobne wskazania

tu tabelka
    a tu obliczenia wykonywałem je jedynie dla Układu poprawnego pomiaru napięcia

Prosił bym o pomoc
    Zapomniał bym mam jeszcze jedno pytanie . są to 2 układy następnie mam wybrać ten który jest lepszy w tej sytuacji [wiem który to] i wykonać pomiar rezystancji i do wartości poprawnej mierzonej rezystancji potrzebuje poprawki w jaki sposób oblicza się poprawkę ?
    Quarz
    Level 43  
    stempbwa wrote:
    Witam jestem nowy . Przeglądałem kilka tematów na ten temat jednak odpowiedzi nie znalazłem wiele z nich jest starych nie chciałem ich odnawiać.

Rozchodzi się o metodę techniczną chciałbym was prosić abyście sprawdzili moje wyniki . korzystałem z przyrządów analogowych
    A więc na zajęciach zmierzyliśmy omomierzem rezystor wynik to 10 \Omega

Woltomierz zakres 0,3V jego wewnętrzna rezystancja to 1000 \Omega na 1V
    Miliamperomierz zakres 30mA wewnętrzna rezystancja i tu mam dylemat w instrukcji jest coś takiego 30mA- 15\Omega i jest jeszcze wzór 23/zakres + 0,004\Omega który mam wybrać?

Najbardziej rozchodzi się o to , że w czasie wykonywania pomiarów miałem problem z zasilaczem który w pewnym momencie nie działał poprawnie prowadzący zajęcia coś z nim robił jednak nie jestem przekonany do tego abym na miliamperomierzu i woltomierzu [analogowe] mógłbym odczytać podobne wskazania

tu tabelka
    a tu obliczenia wykonywałem je jedynie dla Układu poprawnego pomiaru napięcia

Prosił bym o pomoc
    Zapomniał bym mam jeszcze jedno pytanie . są to 2 układy następnie mam wybrać ten który jest lepszy w tej sytuacji [wiem który to] i wykonać pomiar rezystancji i do wartości poprawnej mierzonej rezystancji potrzebuje poprawki w jaki sposób oblicza się poprawkę ?
    Sprawdziłem dwa pierwsze Twoje obliczenia i na więcej przeszła mi ochota ...
    Wszak, zobacz:
    69,2*0,004=0.2768
    60,1*0,004=0.2404
    ile to jest, a coś tam za durnoty w swoim protokole powypisywał? Dostałeś porządne mierniki, w miarę uczciwie wykonano na nich odczyty, a Ty pośrednie wyniki zwyczajnie sfałszowałeś zaokrąglając - 'na dzień dobry' - dwa najmniej znaczące miejsca w wyniku pomiaru.
    stempbwa
    Level 2  
    Przepraszam nie dopisałem miało to być zaokrąglenie natomiast napisałem = mam zaokrąglać do 2 cyfr znaczących ew do 1 gdy zgadza się to z pewną regułą .

Tych początkowych wyników jestem pewny ponieważ już kiedyś obliczałem takie coś interesują mnie 2 ostatnie wyniki tzn rezystancja wewnętrzna amperomierza oraz błąd w % ponieważ dziwi mnie jak może być na -
    Quarz
    Level 43  
    stempbwa wrote:
    Przepraszam nie dopisałem miało to być zaokrąglenie natomiast napisałem = mam zaokrąglać do 2 cyfr znaczących ew do 1 gdy zgadza się to z pewną regułą .
    Ale to jest natychmiast ponad 1% błędu względnego ...

stempbwa wrote:
    Tych początkowych wyników jestem pewny ponieważ już kiedyś obliczałem takie coś interesują mnie 2 ostatnie wyniki tzn rezystancja wewnętrzna amperomierza oraz błąd w % ponieważ dziwi mnie jak może być na -
    Pewnie, być może, to są tylko odczyty z mierników w działkach, zaś cała reszta to zwyczajne bajdurzenie, skoro już w wynikach podanych w jednostkach fizycznych "poodcinałeś ogony" ... :!: