Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Tuba Akustyczna na ARZ 6608 (Acu Horn)

yogilla 25 Paź 2005 19:52 43719 164
    Umberto
    Poziom 14  
    Co mam powiedzieć?Poprostu bardzo dziękuje że chcesz poświęcić temu zwariowanemu projektowi swój cenny czas.Dodam tylko że bardzo mi zależało na Twoim wkładzie w ten projekt.

I jak bym mógł 3 grosze swoje wrzucić...

Mnie po łbie łazi taka koncepcja aby samej tubie powierzyć zakres nie wyższy niż 1 góra 3kHz.Od tego miejsca działa filtr który przynajmniej u mnie dość skutecznie zdusza nieszczęsny krzyk arz-ta.
    To tak z perspektywy laika jeśli chodzi o tube,nie mam pojęcia jak sie to przekłada na projekt więc proszę mnie nie rugać.To tylko małe spostrzeżenia po dość długim okresie użytkowania obecnych tub (i mowy nie ma żebym je zamienił na coś co ma więcej niż 1 głosnik)
    tomaszo
    VIP Zasłużony dla elektroda
    Nie bedzie potrzeby tlumienia tych 4 kilo ARZta tutaj - bo w tubie to zjawisko nei bedzie w zaden sposob upierdliwe - w obliczu przetwarzania samej tuby...

Jutro posiedze nad tym juz konkretniej jakos - i cos powinienem wymyslic... Tutaj nie ma sie co tak bardzo przejmowac w sumie ciagloscia itd. - nawet lepiej nie liczyc jej jako czysto niskotonowa, niech ciagnie wyzej.
    Umberto
    Poziom 14  
    Fajowo!Tylko jednak bym "pojechał" w kierunku dołu jak by sie dało.Góra to wrodzona "chałaśliwość" tego głośniczka i chyba pomaganie w tym zakresie tubą jest niezbyt sensowne.No ale dobra,już sie nie mądrze,grzeje dechy :)
    SILVER SOUND
    Poziom 28  
    Witam
    Nie wiem co Was tak rajcuje w tym wynalazku.
    Po pierwsze, głosnik pracujący w obudowie labiryntowej, musi miec bardzo duże X max liniowe.
    Jakby nie patrzeć, jest to obudowa labiryntowa, z kanałem rozszeżającym sie ku wylotowi, czyli cosik jak tuba, ale z tubą zakresu basowego nie ma nic wspólnego.
    Aby wiecej sie dowiedzieć o takich konstrukcjach, radze "odkopać" kwietniowy numer Elektroniki Praktycznej z 1995 roku, gdzie takowe konstrukcje opisuje, i podaje sposoby liczenia Pan Kisiel.
    Tego typu obudowa może grać dobrze, ale tylko wtedy, gdy jest wykonana jako kolumna 2, a najlepiej 3 drożna.
    Pisze to po to, aby dac szansę tym kolegom, którzy chca takie coś wyonać, aby nie stracili czasu, pieniędzy, i materiału, a wykonana kolumna grała.
    jk
    tomaszo
    Silver - to jest tuba... Tzw. scooper. To nie labiryntowa - zupelnie nie. Dodatkowo, poki co, tylko Hg chce eksperymentowac - sadze, ze wie na co sie porywa i czego tak naprawde moze sie spodziewac. Wcale nie jest to duza inwestycja jak na eksperyment tego typu...

Przeciez pisze caly czas, ze to bedzie niepolnosprawne - bo nie bedzie szerokopasmowe... Zaznaczam, ze wyjdzie naprawde spora skrzynia - mniejwiecej tak, jak podali wymiary... Jak na taki glosnik to bardzo duzo - beda niezle klopoty z ustawieniem.

Jesli ktos chce eksperymentowac - czemu nie. Bedzie mial okazje zobaczyc na wlasnej skorze jak w praktyce przedstawiaja sie opinie "high endowych recenzentow".
    SILVER SOUND
    Poziom 28  
    Witam
    Tomaszo, ja nie miałem zamiaru Ciebie atakować, mój post był raczej ostrzeżeniem-podpowiedzią, żeby , jesli już, to konstruować z "głową".

Co do "tubowości" tego rozwiązania, mozna pogadać.
    Według mnie, skoro nie ma separacji (oddzielenia) między dźwiękiem emitowanym przez przód membrany, a tył, to w określonym zakresie częstotliwości oczywiście, to mamy do czynienia z odmianą odbudowy labiryntowej.
    W tym przypadku tak właśnie jest.
    Mamy głosnik z odkrytą przednią stroną membrany.
    Mamy jakąś małą komorę sprężania za głosnikiem, do której "podłączony" jest kanał rozszeżający sie ku wylotowi o okeślonej długości, i parametrach powieżchni wlotowej/wylotowej.
    Tworzy on z ta komora spręzania układ rezonansowy, a w pozostałym zakresie częstotliwości przesuwa w fazie energie emitowna przez tył membrany, a określa to, odległość przód- tył membrany, ustalone konstrukcja tej obudowy, także mamy dla okeślonej częstotliwości dodawanie, lub odejmowanie sie energi emitownej przez przód i tył membrany.
    Tak małe gabaryty wylotowe tej tubki nie mogą spełniac jakichkolwiek zasad tyczących jakiejkolwiek tuby, w rożważaniu falowym, zatem "tubowość', tego kanału-tuby, na najniższy przetważany zakres częstotliwośći jest, według mnie żade,
    Owszem w wyższych zakresach może mieć wpływ, ale z tak poszarpaną charakterytyka przenoszenia, spowodowaną, właśnie "labiryntowatością", że nie do zastosowania w liniowym zestawie głosnikowym, poza pierwszy antyrezonans.
    O ile pamiętasz, to wystawiałem "na sprzedaż" bardzo zbliżona konstrukcję, na głosnik 18 calowy, więc wydaję mi się, że wiem co nieco o takowych konstrukcjach, bo je "ćwiczyłem"...

Nie wiem czy w archiwach EP, mozna dotrzeć do wymienionego wcześniej artykułu, bo łatwiej nam by sie gadało.

jk
    Umberto
    Poziom 14  
    Tomaszo,chyba nie będzie ten Twój projekt wiele wiekszy od tego?

A jeśli już to najwyżej sie przeprowadze do garażu ze sprzętem:D
    CJ_Basseer
    Poziom 24  
    oj umberto wam da jak sie dowie ze wy tu foty jego sprzetu zamieszczacie:P
    Umberto
    Poziom 14  
    Co nam da?Spokojnie,to moje foty,niestety nick był już zajety tutaj i jakoś na wariata sie pod obecnym zarejstrowałem.No i tak zostało :|
    tomaszo
    Silver - wiem, tylko wyjasniam, ze to jednak tuba. Glosnik dziala tak, jakby byl w komorze nieskonczonej, dalej jest tuba - czyli w pewnych zakresach z uwagi na fazowosc istnieje nawet 3dB spadek - tuba promieniuje jednak tak efektywnie, ze dla innych zalet konstrukcji mozna to pominac - zalezy co sie chce uzyskac, tutaj akurat z uwagi na szerokopasmowosc nie ma innego rozwiazania. Wszystko jest w temacie https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic158629.html

Jest tam sporo roznych rzeczy, m.in. o tym typie.

Nie bylo mnie wczoraj z powodu wcielania "czynnosci moderatorskich" :)

W sumie o tym typie juz mowilem nie tylko ja. Scooper ma to do siebie, ze ponizej dolnej czest. pracy tuby wychylenie blyskawicznie rosnie - co wymusza koniecznosc stosowania dosc ostrej filtracji na dolnym skraju. Prawda jest, ze przy odowiedniej dlugosci taka obudowa promieniuje dosc nisko - i wlasnie w przeciwienstwie do TL nie ma klopotow z harmonicznymi czest. strojenia. Co oznacza, ze nie ma klopotow - to co widac na wykresie Hg powyzej.
    Musze jednak Cie zmartwic, Hg - to jest ladnie piekne, ale dla bardzo dlugiej tuby. Dodatkowo nalezy sie liczyc z tym, ze przy takim skoku pojemnosciowym tego ustrojstwa i jego wysokim rezonansie, w zasadzie trzeba by to odcinac juz ponizej 50Hz praktycznie zupelnie...

Wykres jednak przybliza prace tuby z zakresu srednicy - jak widac, nie ma co liczyc na prace powyzej 4 kHz (nawet jakby ja nieco skrocic) - bedzie nadrabiala sama memebrana, niestety nie da rady poprawnie nadrobic.

Hg - to, co przedstawiasz to TL. Na koncu tunel sie dosc mocno rozszerza - ale nie ma co sie tym sugerowac, to dziala jak TL, nie jest to tuba. Nalezy zwrocic uwage na roznice w pow. przekroju gardzieli i wylotu w tubie - nieraz kilkadziesiat razy wiekszy jest wylot.
    Umberto
    Poziom 14  
    Tomaszo,troszke mnie zaskoczyłeś.Co prawda nigdy nie wnikałem w konstrukcje labiryntowe i temu podobne ale ogólnie mi wiadomo że linia transmisyjna wyróżnie się tym że w kierunku wylotu kanał jest coraz węższy.Zaznaczam że ta dziedzina jest mi niezbyt znana a cytuję jedynie ogólno znana teorie na tema LT.Być może wyprowadzisz mnie z błędu.

Co do konstrukcji to nie moge sie doczekać na "kreseczki" z pod Twojej ręki,aż mnie pali normalnie z ciekawości.Robi sie coraz ciekawiej.
    Dziś bądź najdalej jutro będe mógł zamieścic wyniki pomiarów obecnej konstrukcji,myślę że się uda to pomierzyć.Wieczorem będzie SW u mnie ze sprzętem i będziemy chcieli te cuda jakoś pomierzyć.Jestem ciekaw wyników.
    tomaszo
    Jestem i jesli plany sie nie zmienia dzis cos wkleje...

Genralnie TL: wlot 0,8 - 0,9 pow. czynnej membrany, wylot 1,1 - 1,3 nawet, z czego raczej sie robi 1,1 - 1,2 pow. wylotu.

----------------

Po 2 h pracy z hornresp doszedlem do smutnego wniosku, ze panowie z AcuHorn zrobili kiche, nie da sie w ich wymiarach dopasowac ciaglej tuby pod to ustrojstwo, wykresy wychodzily KOSZMARNE!

Naturalnie mam juz projekt w miare poprawny, jeszcze pare poprawek i bedzie do przyjecia. Przede wszystkim ten glosnik nie moze miec komory sprzegajacej prawie wcale - ma slabe parametry jako niskotonowy. Tube policzylem w bardzo przystepnych wzmiarach! Oczywiscie jest strojona wyzej - bo i tak z takim glosnikiem nie ma szans, zeby dobrze pracowal jeszcze 20 Hz ponizej swego rezonansu. Tak wiec - bedzie to mialo wymiary NETTO okolo 100 na 45 na 18 cm. Bardzo niewielka.

Dobra, zrobie rysunek i skana - to bedzie taka wstepna propozycja, jesli bedziesz chcial Hg - to policze Ci dla nizszego strojenia dluzsza tube - ale ... jak powiedzialem, nie ma to tutaj sensu. Zaistnieje koniecznosc stosowania odciecia samego dolu - mozna nawet przez kondensator o sporej pojemnosci - taki 1000uF w szeregu, korekcja i tak bedzie raczej wskazana - equalizer sie przyda.

Dodano po 4 [godziny] 39 [minuty]:

Przepraszam, dzis rysunku juz nie zrobie - no wypilem wino i myle sie co chwila. W najblizszych paru dniach przedstawie - zobaczymy, czy spasuje. Jesli tak - dokladnie podam spis czesci i bedzie mozna ruszac z dzialaniem. W kazdym razie projekt jest.
    Umberto
    Poziom 14  
    Nic nie szkodzi,czekam cierpliwie.I napewno ja zrobie.
    tomaszo
    Wlasnie skonczylem. Powiem szczerze - ten glosnik nie nadaje sie do tuby tego typu :D Po prostu ma slabe parametry i tyle. Nie wiem co oni tam w AcuHornie wyczynili - robiac tak dluga tube zeszli dosc nisko z dolna czest. przetwarzania, ale ona w zakresie sredniotonowym niewiele dziala wtedy... Dodatkowo ciekawi mnie, czy robili to na zasadzie eksperymentow, czy starali sie zrobic ciagla ta tube - bo ja w ich wymiarach ni cholery nie moglem tego upchac z tak malym wylotem, jaki oni dali.

Wykres przetwarzania jest nieco grzebieniowaty - bardziej nie udalo mi sie w skromnych rozmiarach jej pomiescic. Faza powyzej 100 Hz robi dziwne rzeczy, ale mysle, ze to jednak zagra. Liczylem nie jako rdzennie basowa - to ma dzialac tez w zakresie srednicy.

Ogolnie - mozna zrobic (napisalem na skanie glebokosc - zalezy jak sie patrzy, chodzi o szerokosc frontu netto) szerokosc w dwoch wariantach:

- 18 cm netto - zapewnia zejscie ze spadkiem 3dB do okolo 70Hz mozna liczyc nawet... w pomieszczeniu i odpowiednim ustawieniu zejdzie do 55 - 60 Hz. Sama tuba pracuje w sumie do 500 - 600 Hz ze spadkiem 3dB, przy 4 kHz ma jeszcze 70 dB z wata. Minimum wychylenia przypada na niezle 60Hz - ale ponizej szybko rosnie, konieczne filtrowanie ponizej 50Hz, gdzie i tak nie przetwarzalo bedzie efektywnie. Mowie na serio - wychylenie tego glosnika jest w zakresie +-5mm maksimum, nie mozna go obciazac ponizej 50Hz w tej tubie.

- 20cm netto - co to daje? Troche nizsze zejscie. W sumie wykresy zachowuja sie podobnie, bedzie gralo pare Hz nizej, jednak podobne restrycje maja miejsce - nie mozna obciazac ponizej 50Hz.

Jaki wbralbym wariant? Prawdopodobnie szerokosc 18cm netto wybralbym - calosc jest mniejsza. O te pare Hz tutaj nie ma co walczyc - i tak przydalby sie subwoofer i jakis wysokotonowy ;) Nie mowie o klopotach fazowych - ta konstrukcja tylko w zakresie basu zachowa sie poprawnie, potem hehe - dziwnie ale nie tragicznie. Bedzie gralo.

Zastanawia mnie tylko jak polaczy sie sama tuba z glosnikiem w zakresie wyzsza srednica - wysokie...

Podaje teraz sam skanik - taki na szybko (znaczy rysunek na szybko, troche bylo z tym zabawy).

Zaraz za glosnikiem zaznaczylem "masa solna" - tak... z uwagi na kiepski naped i nie rasowe parametry niskotonowca, ten glosnik musi miec jak najmniejsza komore sprzegajaca - im mniej, tym mniejszy grzebyk na char. przetwarzania. Nie mozna objetosci zapchac tlumieniem - niczym takim. Zupelnie obojetna akustycznie jest masa solna - chyba wiadomo jak zrobic :) - ktora nalezy tam upchac (jednym slowem ile sie da zmniejszyc obj. za glosnikiem) - najpierw posmarowac klejem, potem przykleic ja tam i uformowac. Wyschnie - mozna jescze klejem pomazac (moze byc butapren, wikol...).

Czyli teraz skanik ogolny - powiedz mi Hg czy dasz rade to zrobic i czy w ogole sie zabierasz za to? Jesli tak, dam Ci wszystkie wymiary, scianki polaczysz prostopadle ale bedziesz uszczelnial przez szpachlowanie (zaprawa - pyl - dostaniesz w Praktikerze czy gdziekolwiek, gdzie docinaja - i klej do drewna - nieraz trzeba kilka razy, bo po wyschnieciu zmniejszy objetosc - WSZYSTKO na ten temat w temacie "Tuba Eqtom2.25" w DIY) - no prawie, ze chce Ci sie walczyc z katami (watpie).

Jeszcze jedno - byloby najlepiej, jakbys to zrobil z 15mm sklejki. Bylyby lekkie i sztywne - dodatkowo tak liczylem jesli chodzi o wewn. wymiary. zaraz za glosnikiem masz podwojna scianke - tak ma byc, ona zaczyna tube.
    tomaszo
    Aaa - no pomyslne jest to, ze symulator nie wykazuje zadnych rezonansow w zakresie srednicy... To dobrze.

Nie nalezy liczyc, ze wykres przetwarzania tuby tak po prostu doda sie z wykresem samego glosnika - to moze byc o wiele bardziej skomplikowane. Jednak nie bedzie wiekszych dziur... Mysle, ze to moze zagrac dosc ciekawie.

To wykres dla samej tuby. Dam jeszcze ta dziwna faze i wychylenie.

Faza smieszna. Rezonuje - ale nie panikowac - z glosnikiem bedzie inaczej (moze lepiej :D a moze nie - spoko, bedzie gralo).

JEST NIEDOCIAGNIECIE - w lewym gornym rogu rysunku powinna byc scianeczka wygladzajaca przejscie - tam gdzie tuba z 12cm przechodzi na 13cm - przeciez wytrzezwialem, co jest?... Ale wiadomo o co chodzi ;)
    Umberto
    Poziom 14  
    No fajno,fajno.Nareszcie konkret plan.
    Ja znalazłem coś takiego jak poniżej.

Myślę że się jutro pobawię w stolarza.
    Dzięki serdeczne Tomaszo!

Aaaa byłbym zapomniał!
    Jak jesteś ciekaw wrażeń słuchowych tego co mam obecnie to zamień parę słów z Sound Wave.Był wczoraj u mnie.I napewno szybko Ci wybije z głowy kopółke :D
    Powaga!

Jeszcze raz dzięki!
    tomaszo
    Nie ma sprawy, troche myslenia dobrze mi zrobi. ;)

Poczekaj Hg - moze to co przedstawiles jest niezle. Nie wiem skad to wytrzasnales ;) Problem to rozmiary - powiedz mi jak w tej kwestii sie czujesz, nie masz restrykcji?
    Loo - tam jest R120 :) No chyba dwumetrowca nie bedziemy robic... Generalnie, ze tego co widze, to dosc spora tuba raczej dla typowo niskotonowych lub szerokopasmowcow o mocniejszym napedzie - jest mala komora sprzegajaca...

Dzieki, pogadam ;) Chociaz ostatnio go nie moge dopasc...

Poczekaj, jeszcze projekt dopiescimy - to tylko wstepnie pokazuje co mozemy uzyskac, nie ma co sie spieszyc - tuby to nie chop na krowe i juz ciele. Powiedz jakie materialy wchodza w gre i jakie mozesz maksymalnie wymiary produkowac.
    SILVER SOUND
    Poziom 28  
    Witam
    Tomaszo...
    Ten wykres spl, to tyczy mocy maksymalnej, czyli maksymalne ciśnienie, czy 1w/1metr???
    I jeszcze jedno, taka paczka bez podpórki subbasem nie zagra dobrze, zatem gdzie jest sens takie monstrum budować???, skoro jeszcze trzeba subek??
    Chciałem też zauważyć, iż są tuby wykładnicze i proste, a to co widze na rysunku jest czymś pośrednim, ale mniejsza z tym...
    Dla mnie jest toto niegodne materiału z którego sie takie coś wykona, bo można z niego zrobić lepsza paczkę.
    jk
    tomaszo
    To wykres dla 1W tylko dla samej tuby.

Przeciez to nie jest mozliwe, zeby to gralo od 30Hz! Widziales ten glosnik na zywo kiedys? To cud co wyszlo dla takiej tubki. To ma kilkadziesiat litrow, to MALENSTWO jest. Jakie monstrum! netto 115 na 18 lub 20cm na niecale 50cm glebokosci. Wysokosc podytkowana jest dlugoscia tuby i niewielka szerokoscia frontu (glebokoscia tuby).

Znamy juz Twoje zdanie na ten temat - nie musisz po raz 100tny mowic, ze sie nie oplaca. Moze cos poradzisz w zamian odnosnie tego projektu? Moze zaprojektujesz w podobnych rozmiarach lepsza tube po prostu?..."Moza zrobic lepsza paczke" - zrob - tylko pamietaj, ze chodzi nam o tube.
    Decyzja odnosnie ekserymentu juz zapadla - dosc juz malkontenctwa w tej kwestii! Kolega Hg chce wykonac to eksperymentalnie i ja mu osobiscie pomoge na ile potrafie - i na dodatek bede mu kibicowal. Wiecej powiem - jesli kilka osob potwierdzi ciekawe walory brzmieniowe, to sobie takie cos strzele w moim pokoiku obok 270 litrow brutto subwooferow i 150 litrow zestawow szerokopasmowych.

To jest tuba, ktora ma wady - nie jest ciagla idealnie, za to promieniuje dosc wysoko bez rezonansow na skraju (tutaj dalem wykresy z maskowaniem, ale NIE ROZNIA sie od tych bez maski - dodam dla ciekawostki, ze dodanie komory sprzegajacej o obj. kilku litrow powoduje powstanie rezonansow przy kilku kHz). Dodatkowa zaleta sa bardzo skromne rozmiary - tym sie glownie kierowalem, to ma stac w pokoju przecietnym, a nie na sali gimnastycznej.

DLACZEGO zesz nie eksperymentowac? Bo co? Nie oplaca sie ? Dlaczego niby sie nie oplaca - zaplaci Kolega Hg te 80 zl za pudelka i akcesoria typu wkrety, klej - i bedzie posiadal niesamowicie nietypowe konstrukcje, ktore nie musza w koncu byc poprawne w pelni - ale moze zaoferuja totalnie inne podejscie do przekazu - kto powiedzial, ze tego nie mozna sluchac? Wlasnie mozna, zeby odetchnac od standardu.

W swiecie konstrukcji referencyjnych wiele rzeczy powstalo za pomoca z pozoru nieoplacalnych i dziwnych projektow - wykresy do bani ale ma to cos w sobie i ludzie lubia do tego powracac, zeby posluchac inaczej - chocby dlatego.

A&K - po wielu odsluchach doszli do wniosku, ze przednia scianka bedzie miala 8cm grubosci - MDF. Tak im brmialo lepiej - i wykresy to potwierdzily (choc roznice w granicach bledu pomiarowego). Niby bez sensu, a moze jednak slychac?...

Zeby sie nikt nie czepil slowek - jestem rekami i nogami za liniowymi zestawami bez dziwactw. Czasem mozna jednak zrobic cos troche na przekor - tutaj nie jest powiedziane ani jasne, ze to bedzie gralo ladnie lub niedpuszczalnie, pokie sie tego nie zrobi - po prostu jest za wiele czynnikow, zeby to sprawdzic.

Tuba podchodzi pod prosta - logarytmicznosc tutaj jest dyskusyjna. Nie jest to jednak istotne, to ma grac w ramach pewnego kompromisu.

Dodam jeszcze, ze bedziemy mogli sprawdzic na czym opieraly sie opnie "high endowych recenzentow" - to nieco inna tubka ale z pewnoscia bedzie bardzo podobnie gralo.
    Umberto
    Poziom 14  
    Tomaszo ja problemów z miejscem nie mam.Jak będzie trzeba to i zrobie 2,5 metrową tube :D
    Za jakąś godzinke góra dwie Twój projekt zmaterializuje sie w moim pokoju,właśnie wpadłem pare kratek z monitorka se przeliczyć.
    Wszystkie łuki robie z plecówki więc problem szpachlowania,profilowania jest z głowy.Do tego pójdzie klej soudala i nic tego nie ruszy.
    Tak w sumie wyjdzie coś pośredniego między Twoim projektem a znalezionym przeze mnie.No ale wymiarów Twoich się trzymam.

Dobra,wcinam rosołek i śmigam do garażu.Jak zrobie to wrzucam od razu foty.
    tomaszo
    Hg - moment! W goracej wodzie kapany jestes! Poczekaj chwile - :D kuchnia, jeszcze nie bylo takiego szybciora heheh... Przeciez ja tylko dalem taka prowizorke wstepna, zeby pokazac jak to wyglada... POCZEKAJ, pomyslimy nad lepszym kompromisem, jeszcze nie dzialaj! hehehe...

Wrzuce w takim razie Twoj znaleziony projekt w program i zerkne co sie dzieje, moze go troche zmniejszymy i bedzie lepiej. Jasny gwint, jak sie okaze, ze to juz zrobiles to Cie utluke! Przeciez nawet nie dalem Ci wymiarow, spisu czesci - kuchnia.. Jesli mozesz wieksze rozmiary to mozemy policzyc jeszcze raz cos lepszego - heheh... no zszokowala mnie ta Rtec dzisiaj... heheh
    SILVER SOUND
    Poziom 28  
    Witam
    Tomaszo,
    Jesli tylko dla eksperymentu, to jestem całkowicie "ZA", bo taka wiedza bardzo mocno sie 'wgryza" w pamięć, w moją właśnie się "wgryzła", i to w negatywnym słowa tego znaczeniu, dlatego przestrzegam, nie tyle tych co chca poeksperymentować, a Tych co myślą, że będzie to cudownie grało.
    Inna sprawa, to okazja skonfrontowania "prawdziwości" takich symulatorów jak ten na którym wyszło Ci 104-105 dB 1w/1metr, w tej konstrukcji.
    Jeśli na podobnych symulatorach były liczone te tuby basowe, które też miały takie 'optymistyczne" wykresy, to juz wiem że sa to niewypały, bo zakładam się, że w tym projekcie nie wyskoczycie poza 97-99 dB....( choć i to podaję, aby ewentualnie nie wyjśc na głupca, po mam cichą nadzieję, że nawet tyle nie da rady...)
    Zatem proponuję, aby gotowy taki projekt wylądował u Ciebie, zdejmiesz charakterystyki, nałożysz na te teoretyczne, aby przekonaćsię, jak ma sie teoria , a praktyka, wykonasz jakiś pomiar porównawczy, aby "wskazać", na przyblizona sprawnośc .
    Nie proponuję tego aby "moje wyszło" na wieżch, a po to, by zacząc wyciągać jakieś praktyczne wnioski z takich dyskusji, a efekty takiego sksperymentu były dostępne, dla każdego następnego chętnego "poeksperymentować".
    W końcu ja nie mam "patentu" na całą wiedzę, i mogę sie mylić w swoich opiniach....
    jk
    Stefan99
    Poziom 15  
    hehe tomaszo: hg juz pewnie wnosi tube do pokoju :D:D

Dodano po 2 [minuty]:

nie no ale tak na serio to sam już miałem robić taką tube jak zrobił hg ale postanowiłem sie wstrzymać, poczekać na jakiś projekt tuby z wylotem do przodu i prosze: opłaciło się! jeśli to fajnie zagra to biore sie za robote (praktycznie już wszystko mam co potrzebne). Pozdro
    tomaszo
    Silver - juz nie musze sprawdzac - bo sprawdzilem przy okazji tuby Eqtom2.25. Poprawnosc symulacji, jesli tuba jest dobrze wpisana w program jest bardzo duza. Dokladnosc +- 7procent spokojnie. Wiem, masz w ogole nadzieje, ze nic z tego nie wyjdzie - no wprost cudna postawa. Nie komentuje szerzej.

Efektywnosc jest konkretna dla konkretnej czestotliwosci - tuba ma bardzo duze nachylenie spadku ponizej swego pasma - przynajmniej logarytmiczna. Tutaj to w sumie taka posrednia sprawa i dlatego tuba nie bedac czysto logarytmiczna dziala dosc wysoko - i ladnie przy tym.

Tutaj to jest scooper - stad bedzie ze 100 dB z wata przy wspoludziale samego glosnika, symulator liczy niezwykle dobrze - zaryzykowalbym twierdzenie, ze nawet poprawniej niz WinISD - mimo skomplikowanej konstrukcji. Jak powiedzialem - trzeba jednak poprawnie tube "wpisac".
    SILVER SOUND
    Poziom 28  
    tomaszo napisał:
    Silver - juz nie musze sprawdzac - bo sprawdzilem przy okazji tuby Eqtom2.25. Poprawnosc symulacji, jesli tuba jest dobrze wpisana w program jest bardzo duza. Dokladnosc +- 7procent spokojnie. Wiem, masz w ogole nadzieje, ze nic z tego nie wyjdzie - no wprost cudna postawa. Nie komentuje szerzej.
    .

Witam
    To co tyczy tuby basowej, nie musi sie przekładać, na tubę w dużo wyższym zakresie.
    Ja swoje twierdzenie opieram na dotyczasowych doświadczeniach, z takimi, jak ta konstrukcjami, zatem jeśli jesteś tak pewny tego programu, to tak jak napisałem, skonfrontuj teoretyczny wykres z praktycznym, zarówno tego rozwiązania, jak też tamtej tuby.
    Wystawialiście wiele charakterystyk przy okazji tub basowych, niejeden je wykonał, nie jeden ma czym zdjąc charakterystykę, a nie widziałem takowych. W końcu można to wykonać na SW, a wystarchy do takowej "poglądowej" cvharakterystyki mikrofonik za 60 zetów z allegro.

Może już czas na AUTENTYCZNE charakterystyki, a nie symulacyjne.

Jak wykonać taki pomiar?
    To proste
    Nalezy go wykonac na wolnym powietrzu, najlepiej w bezwietrzna pogodę, ustawiając paczkę tak, aby jakakolwiek najbliższa ściana była oddalona ok conajmniej 10 metrów. Mikrofon ustawiacie na
    środek paczki, jęsli będzie to tuba basowa, a na osi głosnika, jesli będzecie mierzyć ta konstrukcję.
    Mikrofon w odległości1-1,5 metra..
    Charakterystyke nalezy podac bez aposkrymacji, aby pokazywała prawdę, a nie koncert życzeń....

jk
    Umberto
    Poziom 14  
    Tomaszo tylko nie bij......

...nie wytrzymałem.

I już gra od kilku minut :D
    tomaszo
    Jestes szybki jak wiatr... Powiedz jak wrazenia?! Jak to gra :D heheh - nie no, szybciej chocby sie chcialo, nie daloby rady :D heeheh

Silver - sciagalem wykres.
    Umberto
    Poziom 14  
    Odpowiedni sprzęt na odpowiednim miejscu:

Jak gra,hmm...
    Odpalam w tym momencie jakieś cd Phila Collinsa,sub odpięty co by nie mieszał.Gram cicho,tak jak w tle sie puszcza muzyczke.Jest nawet,nawet tylko sucho strasznie.Wokal uważam za niemal idealny,jest wyraźny,bez podbarwień.
    Gałka wędruje na godzine 12-stą,ten sam utwór (On More Night).Czuje pod rękami jak wibruje biurko.Może ten bas nie jest super niski,kładący sie po klacie ale napewno jest go więcej niż z przeciętnych 16-stek.
    Pora na wspomaganie,do akcji wkracza ES 300,faza w góre,filtry na maxa.
    No i bajka!Tak ma być!~Bardzo mi sie podoba.Muzyka jest jakby żywa,fajowo odrywa sie od głośnika.
    Teraz czas zapiąć drugą tubke autorstwa Sound Wave.Odpiąłem suba.

Kurna co jest?Niby fajnie ale wrażenie mam że dźwięk z nowej wersji jest jakiś inny,napewno głośniejszy,donośniejszy.Próby z balansem to potwierdzają.Ma tu chyba wpływ wylot tuby,ta wali do przodu,stara do góry i musi sie ze ścianami i sufitem dogadywać.
    Z subem jest niby lepiej (postawiłem go koło starej co by sprawiedliwie było) ale chyba poświęce niedziele na stolarke...