Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

HP dv5-1220ew - sprawność baterii 47%, po odłączeniu od kabla gaśnie.

kublus 07 Gru 2011 20:55 1638 2
  • #1 07 Gru 2011 20:55
    kublus
    Poziom 1  

Witam,

kilka dni temu sprzedałem na Allegro laptop HP dv5-1220ew. Wczoraj kupujący go otrzymał i stwierdził, że bateria jest niesprawna.

Wg niego laptop po podłączeniu do kabla działa normalnie, natomiast jak się go odłączy - gaśnie. Tak jakby baterii w ogóle nie było, a jest.

Po przeprowadzeniu raportu energii:

Bateria:Ostatnie pełne ładowanie (%)
    Przy ostatnim pełnym ładowaniu bateria zgromadziła mniej energii niż 50% pojemności nominalnej.
    Identyfikator baterii Hewlett-PackardPrimary
    Pojemność nominalna 55080
    Ostatnie pełne ładowanie 26266
    Ostatnie pełne ładowanie (%) 47

Wszystko wygląda OK.

Wg programu BatteryBar:

Stan naładowania 0% . pojemność 0 mWh z 26 266 mWh . ładowanie 0 mWh . czas pracy - unknown . Czas pracy (100%) - obliczam . zasilanie A/C podłączone . Zużycie baterii 52,3% z 55080 mWh.

Wygląda na to, jakby bateria przestała "przyjmować prąd".

Teraz pytanie - czy należy wymienić akumulator? Ma prawie 3 lata, także miał prawo się zużyć. Problem w tym, że nie mam dostępu do tego komputera - jest na drugim końcu Polski u osoby, która go kupiła.

Jeżeli chodzi o mnie - do ostatnich chwil użytkowania tego komputera taki problem nie występował. Przez wiele dni (14) leżał nieużywany, gdyż czekał na sprzedaż. Przed wysyłką włączałem go na kablu i na baterii (ale rozładowanej pewnie prawie do końca) bo potrzymał parenaście sekund i zgasł, ale nie było sytuacji, żeby bateria w ogóle się nie ładowała.

Jak to sprawdzić, co mogło się stać?

Z góry dziękuje za pomysły.
    Po prostu chciałem pozbyć się na dobre tego komputera, natomiast problem, który opisał kupujący u mnie nigdy nie wystąpił - gdyby tak było, napisałbym w aukcji o tego typu przypadłości.

0 2
  • #2 08 Gru 2011 00:21
    Elektrona
    Poziom 11  

Witam
    Być może bateria przeszła ilość cykli ładowania co mogło spowodować programowe odłączenie ładowania ogniw.
    Tutaj może być przypadek że akurat u klienta bateria się zablokowała.
    Ponieważ większość baterii ma ilość cyklów ładowania w celem bezpieczeństwa przed wybuchem itp. zużyciem baterii. Bateria ta może posiadać pamięć którą komputerowo można zrestartować poprzez wgranie nowego wsadu.
    Pozdrawiam.

0
  • #3 08 Gru 2011 08:43
    jarob
    VIP Zasłużony dla elektroda

Tu nie chodzi o licznik cykli ładowania, tylko o to, że bateria już była zużyta w 53%. Czyli była dosyć słaba. Jak sam pisałeś laptop leżał 2 tygodnie nieużywany. Przez ten czas bateria rozładowała się prawie do zera. Co potwierdza fakt, że wyłączył się Tobie podczas sprawdzania na baterii po kilkunastu sekundach. Wysłałeś go na drugi koniec Polski z rozładowana baterią. Zanim dotarł do klienta minęło kilka dni. To dla ogniw w takim stanie było zabójcze. Twoim błędem było to, że nie naładowałeś baterii przed wysyłką. Ogniwa wpadły w głębokie rozładowanie i sterownik się zablokował.

Teraz można tą baterię albo regenerować, albo wymienić na nową.

0