Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Mikrokontroler + Transoptor

08 Gru 2011 13:24 3799 9
 • Poziom 2  
  Witam,

  Próbuję zaprojektować układ, który będzię mógł zadawać napięcie przy stanie niskim od 0V do +3V i przy stanie wysokim od +12V do 24V na wejściu cyfrowym falownika. Do tego chcę wykorzystać uC, który z jednego pinu zadawać będzie mógł sygnał 1 lub 0 na jeden transoptor. Do dyspozycji mam uC AT89C2051 i transoptor 4N35.

  Mikrokontroler + Transoptor

  Czy powyższy układ zadziała? Jakie wartości rezystorów?

  Pozdrawiam i dziękuję za pomoc!
 • Poziom 26  
  Musisz podłączyć emiter transoptora do masy sterownika.
  R1 = 4k7, R2 = 750R (wtedy ID = 5mA [przy zasilaniu procesora 5V], a transoptor zostanie nasycony VL=Vsat)
 • Poziom 2  
  Ok, a co z bazą transoptora? przy zasilaniu z falownika +24V obciążalność prądowa wynosi 30mA, czy rezystor R2=750R będzie ok? uC będzie miało zewnętrzne zasilanie 5V, czy same transoptory też nie będą potrzebować osobnego zasilania?

  Czy teraz będzie dobrze?

  Mikrokontroler + Transoptor
 • Pomocny post
  Poziom 17  
  Zwróć uwagę na to, że przy twoim podłączeniu procesor 89C2051 (szczegóły w datasheets "Absolute Maximum Ratings") będzie miał za małą wydolność prądową aby włączyć diodę w transoptorze.
 • Pomocny post
  Poziom 23  
  Łączenie emitera z masą procka jest bez sensu ! Po to się stosuje transoptor żeby odizolować od siebie dwa układy a tutaj kolega je łączy masą . Emitery powinny być podpięte do masy układu zasianego z 24V czyli do tego oznaczonego na schemacie "L". Ponadto anody diod należy podpiąć do +5V a katody do procka przez odpowiedni opornik ustalający prąd diody.
 • Poziom 2  
  Przecież mam podłączone Emiter do "L". A pytam co z bazą zrobić, pozostawić nie podłączoną?
 • Pomocny post
  Poziom 26  
  Użytkownik 2rs232 ma oczywiście rację. Sam nie zwróciłem na to uwagi. Z uwagi na użycie procesora '51 LEDy transoptora muszą być sterowane od strony katody, tzn. do +5V należy dołączyć to co teraz jest dołączone do portu, a porty procesora dołączyć do katody (pin 2 transoptora). Pin 6 transoptora powinien być wolny a pin 4 dołączony do L (emiter to ta nóżka ze strzałką). R1, R2, R3, R4 = 750 Ohm i R5, R6, R7, R8 = 4k7.
 • Poziom 2  
  Argh... faktycznie, i również moja nie uwaga a raczej niewiedza o budowie wybranego transoptora:/ Jeszcze pytanie co do samego transoptora... on sam nie potrzebuje również zasialnia do działania? Np tak jak '51 potrzebuje +5V...

  Gdzie w datasheet transoptora patrzeć na to, ile będzie potrzebował prądu żeby załączyć diodę? Czy samo napięcie też będzie mogło załączyć diodę?
 • Pomocny post
  Poziom 26  
  Transoptor to układ analogowy i nie da się powiedzieć jaka wartość prądu "załączy" diodę. LED daje światło przy prądach od 1 do 20mA możesz sam to sprawdzić. Kup sobie dowolną diodę kilka rezystorów od 220 omów do 4k3 zapnij do 5V i sam zobaczysz. Samym napięciem nie zasila się diody, bo nie ma ograniczenia prądu i dioda ulegnie uszkodzeniu termicznemu (też możesz to sprawdzić jak nie szkoda Ci diody). Drugi element transoptora to tranzystor, też możesz kupić tranzystor BC547B rezystory 10k 100k i 1M i dołączyć do bazy jeden z nich i dalej do 5V a na kolektor zapiąć LED z rezystorem 220 Ohm i sam sobie sprawdzisz jak zmiana rezystora na bazie wpływa na jasność diody. W specyfikacji transoptora dużo mówi charakterystyka 6. Transoptor to taki układ w którym zamiast prądem bazy steruje się prądem diody, która oświetla tranzystor. Mam nadzieję, że przeprowadzisz te eksperymenty, bo sucha teoria nic nie daje.
 • Pomocny post
  Moderator Mikrokontrolery Projektowanie
  kry5tek napisał:
  Gdzie w datasheet transoptora patrzeć na to, ile będzie potrzebował prądu żeby załączyć diodę? Czy samo napięcie też będzie mogło załączyć diodę?


  Diody steruje się prądem na wykresach oznaczony jako IF.

  Mikrokontroler + Transoptor

  link: 4N35 Datasheet