Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Kolumna aktywna (sprawdzenie schematu + pomysły)

08 Dec 2011 18:54 5438 19
  • Level 9  
    Witam od jakiegoś czasu chcę zbudować właśnie taką kolumnę. W środku chce wbudować korektor graficzny. Kolumna ma mieć dwa wejścia liniowe oraz dwa na mikrofony. Głośniki w kolumnie czyli wysoko- , średnio- , niskotonowy mają być zaopatrzone każdy w swój wzmacniacz. Najlepiej chyba w TDA7294. Zwrotnica dla tych głośników będzie aktywna. Dodatkowo będą dwie końcówki mocy, do których będą podłączone kolumny zewnętrzne(tu na pewno TDA7294). Zamieszczam schemat przedwzmacniacza z korektorem graficznym i proszę o sprawdzenie. Ewentualnie o jakieś uwagi.

• User removed account  
  • Level 31  
    Faktycznie ostro przekombinowana koncepcja.
    Poza tym kilka błędów:
    U1 i U2 -> kondensatory 10µF powinny być do masy a nie do minusa zasilania.
    U6A, U6B, U6C i U6D -> lepszy byłby wzmacniacz nieodwracający aby zachować zgodność fazy z wejściami mikrofonowymi.
    U3A, U7a i U10A -> akurat w tych miejscach potrzeby jest wzmacniacz sumujący czyli układ jak U13A i U13B.
    Uprość cały układ a będziesz miał mniej kłopotów przy uruchomieniu. Equalizer nie służy do regulacji barwy dźwięku tylko do ewentualnego wyrównania charakterystyki toru i dopasowania do warunków akustycznych pomieszczenia. Wystarczy jeden wspólny dla wszystkich wejść.
  • Level 9  
    Dzięki za ocenę postaram się to uprościć. Odnośnie całej kolumny to ma służyć w domu ale i na małych imprezach. Potrzebny by mi był jeszcze jakiś schemat zasilacza impulsowego znalazłem kilka na sg2525 ale jakoś wydają mi się zbyt rozbudowane. Czy ktoś może ma sprawdzony schemat czegoś takiego? (Tak na moje oko to, to będzie brać 1kW). Aha i o co chodzi z ta "trójstopniową" regulacją na kanał?
  • Level 31  
    Regulacja trójstopniowa czyli tony niskie, średnie i wysokie. Każdy podstawowej klasy mikser taką regulację posiada. Wystarczy obejrzeć jakikolwiek schemat dostępny w sieci.
    Z zasilaczem impulsowym to niech kolega da sobie na razie spokój, chyba że kupi gotowy. Przy takich problemach z podstawowym układem zbudowanie i uruchomienie dobrego zasilacza impulsowego będzie zbyt trudne, ot choćby nawinięcie transformatora.
    I po co koledze 1kVA mocy zasilania? 20 szt TDA7294 kolega chce zastosować?
    Tak na koniec - multimetr, generator m.cz., oscyloskop kolega posiada?
  • Level 9  
    Elektroniką interesuje się od jakiś 4 lat. Oczywiście mam multimer oscyloskopa niestety nie. Apropo tego co juz zrobiłem. Mam w domu wzmacniacz 2x tda7294 i 2x tda2052 zbudowany z kitów. (oraz cały segregator pdf-ów do układów scalonych). A transformatorów to chyba z 20 nawinąłem. O ile mi wiadomo to jedna kostka TDA7294 bierze do 200VA przy napięciu symetrycznym więc jak chce mieć 5 takich kostek to 1000VA chyba powinno być, chyba że się mylę. Przy malowaniu tego schematu posiłkowałem się z innych schematów. Zamieszczam poprawiony schemat.

Jest lepszy?
  • User removed account  
  • Level 31  
    kamilklon wrote:
    A transformatorów to chyba z 20 nawinąłem.

Ba... ale zapewne takich zwykłych pracujących przy częstotliwości sieci energetycznej. W zasilaczach impulsowych transformatory praują przy 20kHz i więcej, a to rodzi kłopoty. Ciekawy i prosty zasilacz impulsowy właśnie do układów TDA7294 był opisany w "Elektronika dla wszystkich" nr 12/2010.
    kamilklon wrote:
    O ile mi wiadomo to jedna kostka TDA7294 bierze do 200VA przy napięciu symetrycznym więc jak chce mieć 5 takich kostek to 1000VA chyba powinno być, chyba że się mylę.

Jak to jest w warunkach rzeczywistych napisał już dj-MatyAs, dodam tylko, że moc oddawana przez wzmacniacze toru wysokotonowego i średniotonowego a co za tym idzie moc pobierana z zasilacza jest znacznie mniejsza niż moc dla toru niskotonowego. Zatem do zasilania 5 szt TDA7294 w kolumnie aktywnej i dodatkowym wzmacniaczu wystarczy transformator o mocy rzędu 300VA.

Na temat schematu - oczywiście dla mikrofonów zdecydowane lepsze byłoby wejście symetryczne. Poszukaj schematu z układem SSM2017, wyśmienity scalak do tego celu. Jeśli jednak uprzesz się przy swoim rozwiązaniu to zwróć uwagę na wzmocnienie stopni wejściowych, które u Ciebie wynosi ok 22V/V - za małe dla mikrofonów, za duże dla wejść liniowych.

I jedna uwaga - jeśli zamierzasz dłuższy czas zajmować się elektroakustyką pomyśl o zakupie prostego oscyloskopu. Generator m.cz. można sobie samemu zrobić.
  • Level 9  
    Może i jestem bardzo początkującym elektronikiem ale na 100% w opisie kitu "AVT" wzmacniacza na tda7294 Była podana wartość 200W na kostkę.
  • User removed account  
  • Level 18  
    Zastanawia mnie sens stosowania korektora w kolumnie aktywnej. Na dobrą sprawę wystarczy regulacja poziomu w każdym torze wzmacniająco-głośnikowym.
    Jedynie wzmacniacze zewnętrznych kolumn byłyby jej pozbawione, ale czy ich naprawdę potrzebują?
  • User removed account  
  • Level 9  
    Tak właściwie to chciałem zasięgnąć informacji co do takich rozwiązań. Nie wiadomo czy mi się uda to zbudować, ale zawsze warto zapytać jak na to patrzą inni. Dzięki za wszystkie uwagi. Na razie jednak będę studiować jak dokładnie działają układy typu sg2525. (Żeby to można było uruchomić trzeba jednak zasilacz).
  • Level 39  
    Na tym schemacie nie widze żadnego filtra czestotlwości ponad akustycznych, co grozi łapaniem wszelakich śmieci i zakłóceń RF- szczególnie w układach o dużym wzmocnieniu- mikrofon. O wej. symetrycznym już Koledzy pisali... Jeśli ma to być aktywny zespół głośnikowy, to jakoś nie widzą tu filtrów LPF/HPF, bo chyba nie zamierzasz robić tego na jednym głośniku? Ogólnie widzę brak jakiejkolwiek rozsądnej koncepcji. Lepiej określ swoje oczekiwania i możliwości i wtedy zapytaj na forum czy i jak to da sie zrobić.
  • Moderator of Acoustics
    Podział pasmo można zrealizować również za torem wzmacniacza, zwykłą zwrotnicą. Popularne rozwiązanie w tanich paczkach, typu stagg czy omnitronic. Ale kolega mówi że podział chce zrobić aktywny.
    Bardziej mnie zastanawia potrzeba/idea zastosowania toru stereofonicznego, oraz wejścia na mikrofony elektretowe, rzadko stosowane w pro audio z zasilaniem BIAS (pomijając bezprzewodówki).
  • Level 9  
    Człowiek z czasem zwiększa swoją wiedzę na temat elektroniki no i postanowiłem do problemu podejść od nowa w inny, jak mi się wydaje lepszy sposób.

Nadal ma to być kolumna aktywna. Chce do niej włożyć dwa głośniki GDN 30/100/8, głośnik 16/80/8 i GDWT 9/80 od Tonsila . Sterować głośnikami GDN miałby holton 200 (dwie pary tranzystorów) ale zamierzam obniżyć napięcie zasilania do +/- 46-48 V tak, żeby głośnikami GDM i GDWT mogły sterować kostki TDA7394. Z moich obliczeń wynika, że przy zasilaniu 48 V holton będzie w stanie oddać prawie 300 W do obciążenia. Kostki TDA natomiast mają w nocie katalogowej napięcie zasilania max +/- 50 V więc powinny to wytrzymać. Dzięki takiemu zastosowaniu będę potrzebował tylko jeden zasilacz (+ jakiś mały do przedwzmacniacza i zwrotnicy) , niższe koszty. Ewentualnie można by jeszcze zmniejszyć napięcie zasilania bo tak właściwie potrzebuje 200 W do pełnego wysterowania głośników GDN.

Ilość głośników jest zasugerowana ich skutecznością.

Do przedwzmacniacza chcę włożyć regulacje głośności, basów i wysokich tonów.
    Za przedwzmacniaczem będzie zwrotnica aktywna (filtry 4 rzędu) oparta o nisko-szumne wzmacniacze operacyjne. Będzie ona rozdzielać pasmo na odpowiednie końcówki mocy. Dodatkowo będzie można wyregulować głośność każdego pasma z osobna. Tutaj mam taki pomysł by ustawić wartość sygnału na jednym poziomie i odtworzyć sinus od 20 Hz do 20 kHz i sprawdzać głośność w danej odległości od kolumny.

Sugerując się mocami znamionowymi głośników, zasilacz powinien mieć min 367 W.
    Zakładam tu 68% skuteczność. Najprawdopodobniej włożę 400 W.

Czekam na wasze opinie i uprzedzam pytanie po co mi tak dużo mocy:
    Często robię w ogrodzie imprezki oraz kameralne imprezy w innych "lokalach" a wożenie zestawu 4 głośników, miksera, wzmacniacza i oczywiście okablowania do tego jest uciążliwe :D.
  • User removed account  
  • Level 9  
    Oczywiście, że chodziło mi o TDA7294 ;-) przepraszam za pomyłkę. Głośniki GDN mają impedancje 8 Ω połączone równolegle mają 4 Ω. Z prawa Ohma mamy I = U/R podstawiając do wzoru P = U*I mamy P = U²/R dla napięcia 46 V uwzględniając jeszcze spadek na rezystorach przy drenie i samych MOSFETach ( (Rds on 0,2Ω + 0,22Ω)*3,5 A - (w przybliżeniu prąd płynący przez jeden tranzystor) mamy 44,5 czyli 31,6 V sk. 31,6*31,6/4 = 250,13 W. No i tyle wg mnie można uzyskać przy pomocy takiego napięcia na takim konkretnym oporze dla sygnału sinusoidalnego. Jeżeli się mylę to wina moich wykładowców ;-) .

W nocie katalogowej są podane wykresy ile udało się uzyskać mocy w zależności od napięcia zasilania. Tak mi się przynajmniej wydaje jak na to patrze. Zgodzę się, że są tylko do 40 V . Ale. Przy takim zasilaniu zimniejsze wzmocnienie wzmacniacza tak jak piszą minimalnie do 24 dB i wzmocnienie toru jeżeli będzie trzeba, tak żeby przy maksymalnej amplitudzie na wejściu wzmacniacz nie dawał na wyjściu więcej jak 50 W dla GDM 4 W dla GDWK. Zniekształcenia przy takiej mocy są bardo małe, dla napięć zasilania bodajże + - 27 V dla wyższych zapewne urosną, odnoszę wrażenie jednak, że nie będzie tragedii. Z tego co wiem to THD rośnie przede wszystkim gdy nam się wzmacniacz nasyca. Przy takim napięciu o nasycaniu się nie ma mowy.

Odnośnie tej mocy to zakładając, że chce uzyskać na każdym głośniku moc znamionową przy w pełni wysterowanym wzmacniaczu to muszę pomnożyć te moc przez odwrotność sprawności wzmacniacza. Jeżeli to jest zupełnie nieprawidłowe no to co jest prawidłowe?

To, że nagłośnienie kina domowego jakie można kupić nie nadaje się do nagłaśniana imprez to z tym się zgodzę. Jednak przez 5 lat z powodzeniem nagłaśniam malutkie imprezy na "domowym" zestawie (choć mocy trochę brakuje).
  • User removed account  
  • Level 9  
    Zamykam temat ze względu na brak środków :p