Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Fujitsu prezentuje pamięć SRAM działającą nawet przy zasilaniu 0,425 V

exti 08 Gru 2011 20:19 1415 0
 • Fujitsu prezentuje pamięć SRAM działającą nawet przy zasilaniu 0,425 VFirma Fujitsu zademonstrowała pamięć SRAM, która pracuje nawet przy napięciu zasilania równym 0,425 V. Stało się to możliwe dzięki zastąpieniu zwykłych MOSFET-ów tranzystorami z "głęboko zubożonym kanałem" (DDC) kalifornijskiego przedsiębiorstwa SuVolta. Użycie tranzystorów DDC pozwoliło obniżyć napięcie zasilania z 1,2 V do 0,9 V oraz pobór mocy z 840 µW do 170 µW, jednak eksperymentowano z jeszcze niższymi napięciami i stwierdzono, że pamięć wciąż pracuje przy 0,425 V.

  Technologia DDC SuVolty pozwala znacznie zmniejszyć rozrzut wartości napięcia progowego (Ut) tranzystorów w obrębie układu, bez stosowania niestandardowych procesów produkcyjnych. Tym sposobem w 576-kilobitowej pamięci SRAM Fujitsu rozrzut wartości Ut został zredukowany o połowę, a to z kolei pozwoliło na obniżenie napięcia zasilania. Co więcej, mniejsza ilość tranzystorów o niższym niż przeciętne napięciu Ut oznacza mniejsze prądy upływu, co przyczynia się do zmniejszenia poboru prądu przez układ.

  Rozrzut Ut w układach CMOS o długości kanału poniżej 90 nm jest tak duży, ponieważ ilość atomów donorowych w kanale jest tak niewielka, że mała odchyłka w jedną lub drugą stronę powoduje znaczną zmianę charakterystyki tranzystora. W tranzystorze ze zubożonym kanałem nie ma atomów donorowych w kanale, więc przyczyna rozrzutu zostaje wyeliminowana.

  Jeff Lewis z SuVolty mówi, że obecnie produkowane układy mogą zostać dosyć łatwo przeprojektowane pod DDC i przyznaje, iż w zastosowaniach takich, jak mikroprocesory, wymagających wysokiej wydajności lepsza będzie technologia finFET, jednak do układów System-on-Chip o niskim poborze mocy bardziej nadaje się właśnie DDC.

  Źródło:
  http://www.electronicsweekly.com/Articles/08/12/2011/52487/iedm-deeply-depleted-channels-run-sram-at-0.425v.htm

  Fajne! Ranking DIY
  O autorze
  exti
  Poziom 32  
  Offline 
  exti napisał 2384 postów o ocenie 119, pomógł 6 razy. Mieszka w mieście Gliwice. Jest z nami od 2008 roku.