Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
MetalWork
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jaki schemat Co cwu podłogówka kominek solar kocioł gazowy 2 bufory

08 Gru 2011 21:31 7830 10
  • Poziom 8  
    Witam,

Mam do podłaczenia:
    1. Kominek w układzie zamkniętym
    2. PIec gazowy jednofunkcyjny
    3. (Solary ) w późniejszym czasie
    4. Bufor 300L CWU z 2 wężownicami /jedna do solarów/
    5. Bufor 500L CO z jedną wężownicą

Pomysł podłaczenia jest prawie taki jak na schemacie 14 w podanym linku:
    http://www.solarshop.pl/kolektory_sloneczne_solary/schematy.pdf

Problem tylko w tym że mój zbiornik co 500l posiada jedną wężownicę, a nie 2 jak na schemacie.

Wymyśliłem że solar nie będzie podłaczony do bufora co 500l a jak będzie zbyt dużo energi w 300l cwu to wstawię elektrozawór honeywell umożliwiający przepływ do co 500l.

Prosze o doradę konsultację krytykę itp: Czy jest OK?

Z góry dzięki.
  • MetalWork
  • Poziom 8  
    Nikogo nie ma Państwo Fachowcy /troche z przekonsem piszę ale aby pobudzić do konsultacji nic osobistego/ aby mi pomógł?

Aby rozjaśnić jeszcze temat:

Problem tylko wystepuje z podłaczeniem bufora 500l. do co.

Mam bufor do co 500l. z jedną wężownicą.
    Czy do tej wężownicy podpięty powinien być kominek w układzie zamkniętym?
    A może kominek powinien byc wpięty bezpośrenio do bufora a wężownicę zostawić na solar?

Czy woda z kominka może pośrednio przez bufor trafiać do podłogówki i jeszcze trafiać do pieca gazowego - czyli ten sam obieg?
    Co wobec tego z naczyniem przepompowym? Piec gazowy De ditrich ma własne 8l. ale mam jeszcze 30l. czy wystarczy do spięcia 500l. bufora i 40l. kominka + woda w podłogówce jeżeli bedzie to wszystko w jednym obiegu?

Proszę POMÓŻCIE ... licze na WAS!
  • MetalWork
  • Poziom 36  
    A po co ten bufor 500L ?
    Chyba że naprawdę intensywnie zamierzasz palić w kominku.
  • Poziom 8  
    Bufor z tego co wiem aby utrzymywał nagromadzone ciepło wtedy kiedy nie będę palił w kominku.

Podałem parametry :
    1. ogrzewam dom głównie kominkiem, a kocioł gazowy tylko jako dodatek
    2. palone jest w kominku głownie popołudniami i wieczorem.
    3. powierzchnia domu ok. 170 m2

Po tym wszystkim z obliczeń wyszedł bufor 500l. a później "mój" instalator miał wypadek i...
    zostałem ze sprzentem i dylematem jak to wszystko sprawnie spiąć.

Ze sterowaniem jakoś póżniej sądze że sobie poradze powsadzam troche czujników temp. i jakoś będzie.

Wójek Google .. był intensywnie przeszukiwany ale nie znalazłem coś na tyle bliskiego mojemu zestawowi abym był zadowolony dlatego pytam ...
    Jak to zrobić?
  • Poziom 36  
    Obecnie włączam ogrzewanie wyłącznie od 17-tej do 23-ciej choć to akurat nie jest moje właściwe ogrzewanie i też zastanawiałem się nad buforem ale ....
    Bufor (akumulator) ma dwie wady :
    1) Zwiększa bezwładność układu (trzeba dość dużego naddatku mocy aby w krótkim czasie nagrzać pomieszczenie i bufor).
    2) Jeśli znajduje się poza pomieszczeniami docelowo ogrzewanymi generuje straty.
    Jak by na to nie patrzeć wszyscy mamy bufory w domach. Cały dom jest buforem ciepła czy tego chcemy czy nie.
    To, że przy obecnych temperaturach kończąc palić o 23-ciej mając temperaturę 20-21°C poprzedniego dnia mam następnego dnia koło 17-tej w domu 17-18°C spowodowane jest tym że budynek akumuluje ciepło i je oddaje powoli wraz z wychładzaniem się powietrza w pomieszczeniach.
    W związku z powyższym musisz sprawdzić jak szybko jesteś w stanie nagrzać instalację z 500L buforem tak aby np. w przeciągu godziny (od 17-tej do 18-ten zrobiło się w domu ciepło (chodzi przecież o to aby było tam Cieplej kiedy Ty jesteś i tego potrzebujesz). W innym przypadku doprowadzisz do tego że będziesz miał ciepło np. do południa (kiedy Ciebie nie ma w domu) a np. od 17-tej do 21-szej będziesz marzł.
  • Poziom 14  
    ok moja propozycja dla Ciebie.

Podłącz układ tak jak schemacie, o którym mówisz (14). Podgrzewanie CO z solarów na twoim domu nie ma sensu chyba, że dysponujesz 8-10 płytami po 2m2 każda. Przy mniejszym układzie po prostu nie podołasz. Zimą i w okresach przejściowych ciężko jest wyciągnąć z 2-3 płyt tyle energii żeby zrobić 300l cwu i potem grzać bufor.

Wody z komina nie wrzucaj bezpośrednio do bufora, bo kominek masz na układzie otwartym i dobrze niech tak będzie.

CWU jest w tym przykładzie przygotowane przez kocioł gazowy wspomagany solarami. Możesz

Jedyne co warto pokombinować to dołożyć dodatkowo pompę obiegową do cwu i podłączyć zasobnik z buforem. Taki "by pas" kotła gazowego, bo w tym układzie, który masz to nawet jak nagrzejesz bufor kominkiem to i tak cwu będzie grzane gazówką a warto by wykorzystać ciepło z bufora
  • Poziom 8  
    OK dzięki

Dla już dokładnego uściślenia
    1. Podłogówka 2 strefy parter i piętro każda ze stref wyposażona w roździelacz wraz z pompą wilo 1400l/h z zestawem mieszającym.

Pytanie:
    Czy wstawić na dodatkową pompę na wylocie z bufora w kierunku roździelaczy np: UPS 25-40
    według mnie nie,
    ale warto by zastanowić się nad regulacją przepływu dla obu stref bo piętro z tego ze jest dalej będzie miało mniejszy przepływ.
    Regulacje mogłbym przeprowadzić np. zaworami dolotowymi do rozdzielaczy czyli dokładniej parter troche skręcić.

2. Kocioł gazowy MCR /II 24T ma dwie możliwości pracy cwu i co - osobne wyjścia
    Po wejściu do istrukcji zobaczyłem że można sterować.
    Czy mam słusznosc?

3. Po dokonanej sugesti autor jej trafił w samą 10. Bo faktycznie posiadam zawór strefowy 2 drożny V4043-H11122/v więc wykorzystam go do bypasu
    z Co do CWU przy grzaniu kominkiem.
    Czy dobrze kombinuję?

4.Kominek Hibana przystosowany do pracy w układzie zamkniętym z chłodnica i grupą bezpieczeństwa.
    Wprzęgne go do dolnej wężownicy w buforze CO, tylko nie mam jeszcze naczynia wzbiorczego na 40 l. kominka + woda w obiegu powinienem zakupić naczynie wzbiorcze - np: Reflex NG 12?
    Czy tak?

5. Ostatnia rzecz posiadam zespół bezpieczeństwa Syroblock 24 6 bar jak rozumiem do zastosowania jest dla regulacji ciśnienia i bezpieczeństwa w cwu
    na dolocie.
    Dobrze rozumię?

Załaczam odręcznie zrobiony schemat mam nadzieje że wszystko jet OK
    Prosze o komentarz.
  • Pomocny post
    Poziom 14  
    1. Powrót podłogówki cyrkuluje przez bufor, więc jeśli tylko pompa pokona opory to da rade

2, Nie znam tego kotła :)

3. DObrze. Ale pamietaj, że "bu pass" musi dotyczyć i powrotu i zasilania

4. Skoro chcesz robić układ zamknięty to niw musisz do wężownicy. Jestem przeciwnikiem tego rozwiązania ja bym zrobił na otwartym do wężownicy

5. Montujesz to na króćcu cwu tym co idzie na budynek

Dodano po 9 [minuty]:

dopiero teraz zobaczyłem załącznik :( sporo na nim błędów.

1. Nie możesz robić powrotu wody do grzania cwu z bufora przez kocioł gazowy
    2. Naczynie na kominku dałbym otwarte na zasilaniu z kominka 0,3 m nad najwyższym punktem instalacji
    3. Po co naczynie wzbiorcze na dolocie zimnej wody ?
    4. Grupę bezpieczeństwa daj po stronie ciepłej wody na budnek a nie zimnej z wodociągu, no chyba że w Twojej okolicy wodociągi dają jakieś szalone ciśnienie co rozwala zbiorniki :)

pozdrAWIAM
  • Poziom 8  
    OK dzięki !!

Ad. 1. Czyli np: jeżeli nie mam sprzęgniętego jeszcze ukłądu to mogę spiąć kominek na "krótko" z podłogówką i zobaczyć na przepływomierzach czy jest przepływ, bufor chyba nie powinien wpłynąć na szybkość przpływu.

Jak podoła to ok.

Ad. 3. Jeżeli bypass ma być na zasilaniu i powrocie to może wykorzystam wężownice CO /tą odjętą od kominka/ i zepnę ją z wężownica CWU .

Czy musze mieć jakiś zawór zwrotny na "zimnej rurze", a na ciepłej będzie ten zawór strefowy.

Ad. 4. Jeżeli układ zamknięty to tak jak radzisz bez wężownicy nie trzeba kupować naczynia wzbiorczego czy tak - NG 50 wystarczy?

dla ukladu zamkniętego mam zabezpieczenie termiczne SYR 3065 / załaczanie wężownicy chłodzącej/ oraz zawór bezpieczenia SYR 1915 2 bar

kominek ma atest dla ukłądu zamkniętego - więc..... ale jeżeli to ..... zmienie na układ otwarty cenie sobie bezpieczeństwo i oglądałem na forum skutki wybuchów pieca.

I jak to wygąda teraz...?

Kurcze.. teraz to dopiero mam .. cwieka..

ad.1. nie bardzo rozumiem - czyli powrót jak ... przecież musi być powrót...

ad.2 rozumiem ...

ad.3 tak jest w schemacie 14. na początku wyjściem początku projektu. http://www.solarshop.pl/kolektory_sloneczne_solary/schematy.pdf

ad.4. Ok

Teraz lepiej?

Pozdrawiam również i jeszcze raz dzięki.
  • Poziom 8  
    Koledzy jakiś komentarz...
    Czy ostatnia wersja jest poprawna?
    Liczę na pomoc.