Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Dobór potencjometru regulacji głośności - głośniki Creative 2.1

09 Gru 2011 08:56 5060 2
  • Poziom 8  
    Witam,

Mam stareńkie głośniki 2.1 Creative'a - Inspire 2400. Działają dobrze, ale wysiadło "okablowanie". Przelutowałem wszystko, ale był też problem z pilotem.

Potencjometr regulacji głośności (małe kółeczko A10K).

Dobór potencjometru regulacji głośności - głośniki Creative 2.1

Trochę zgłupiałem - kupiłem z takim samym oznaczeniem, ale większą rezystancją - czyli wg oznaczenia liniowy (?), choć sądzę, że powinien być logarytmiczny i złożyłem sobie nowego pilota z gniazdkiem słuchawkowym.

Teraz sytuacja wygląda tak, że głośność zwiększa się płynnie ale regulacja jest bardzo czuła, muszę delikatnie kręcić bo w 1/5 skali mam już taki ryk w głośnikach, że można ogłuchnąć - czy wynika to z większej rezystancji, czy ze złego doboru "logarytm-liniowy"?.

Może orientujecie się, czy Creative montował logarytmy z oznaczeniem A?
    Czy możliwe, że dałem liniowy w miejsce logarytmicznego, czy w takim przypadku regulacja głośności wyglądałaby inaczej?

P.S. Czy nierówne działanie kanałów - jeden głośniej drugi ciszej, ale tylko w początkowym zakresie skali - może być, albo raczej jest spowodowane wadliwym potencjometrem?
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 8  
    Dziękuję. A jak sprawa wygląda z "ryczeniem" głośników już w dolnym zakresie - wynika to z liniowej charakterystyki potencjometru czy z większej rezystancji?

Edit: w sumie to nie ważne, przekonam się doświadczalnie.
    Temat wyczerpany, dziękuje Koledze za pomoc.

Pozdrawiam.