Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Rurki centralnego ogrzewania

Agielos 09 Gru 2011 10:27 4482 10
  • #1 09 Gru 2011 10:27
    Agielos
    Poziom 23  

Witam.
    Chciałbym się upewnić jakie rurki do centralnego będą najleprze , oczywiście nie jestem wielkim fachowcem i dlatego proszę o poradę , na dzień dzisiejszy zastanawiam sie na zastosowaniu rurek plastikowych na zgrzew , instalacja będzie na grzejniki , nie mam jakoś przekonania co do ogrzewania podłogowego .
    Moje wątpliwości co do tego typu rurek : - czy łączenia rurek na zgrzew jest pewne i czy po zalaniu je wylewką nie będzie z nimi problemu , innymi słowy czy takie łączenia są pewne i nadają sie do centralnego .
    Zastanawiam sie też nad rurkami PEX i złączki zaprasowywane , z tego co wyczytałem rurki takie stosuje sie do ogrzewania podłogowego , choć widziałem juz w jednym domu że były do nich podpięte tradycyjne kaloryfery , proszę o poradę .
    dziękuję.

Mod. ROBSON33
    Regulamin 3.1.13. (10.9, 15)
    Zabronione jest publikowanie wpisów naruszających zasady pisowni języka polskiego, niedbałych i niezrozumiałych.
    Proszę poprawić post nie usuwając powyższego wpisu .

1 10
  • #2 09 Gru 2011 12:27
    Qbuś
    Poziom 38  

Agielos napisał:
    Rórki centralnego ogrzewania

Może popraw, zanim ....................?

0
  • #3 09 Gru 2011 12:30
    bozena2
    Poziom 12  

Nie ma obaw na łączenie rurek na zgrzew jest to nowa technologia i się sprawdza dobrze w praktyce.

0
  • #4 09 Gru 2011 14:35
    Samuraj
    Poziom 35  

Rozdzielacz w jednym pomieszczeniu np. garderoba lub przedpokój a z rozdzielacza w podłodze po 2 rurki (PEX) do każdego grzejnika (zasilanie i powrót). Uwaga nie dawać żadnych złączek tylko cała rura. Sam tak zrobiłem u siebie w pierwszym domu i teraz powtórzyłem w drugim. Od rozdzielacza do kotła można dać pex lub miedź jak komu pasuje.

0
  • #5 09 Gru 2011 21:34
    Agielos
    Poziom 23  

OK. Dziękuje bardzo , tak właśnie myślałem że najlepiej będzie zastosować rurki PEX w całości , bez jakich kolwiek łączeń pod wylewką .
    Zastanawiam się też nad tym czy dawać zawory na każdym wyjściu rozdzielacza , jest to niby praktyczne bo można w każdej chwili odciąć dopływ wody do kaloryfera nie odcinając całej instalacji , jak myślicie jest sens dawania takich zaworów ?
    Co myślicie o rurkach PEX firmy KEN , są one warte zachodu ?

Dodano po 6 [minuty]:

Czy może lepiej kupić o 40 gr. droższe rurki Purmo .

0
  • #7 09 Gru 2011 23:45
    Agielos
    Poziom 23  

Sory pomyliłem sie , nie KEN a KAN.

0
  • #8 10 Gru 2011 10:10
    thug10
    Poziom 14  

KAN jest ok, koniecznie odcinaj zaworem każdy obieg grzejnikowy, aha i rurki w podłodze oczywiście w izolacji

0
  • #9 10 Gru 2011 13:00
    Samuraj
    Poziom 35  

Jak będziesz kupować rurki to kup otulinę tylko tę powlekaną nie samą piankę. W marketach nie opłaca się kupować lepiej w hurtowniach lub w internecie w rolkach po 10m. Zawory według własnego uznania, ja nie dawałem mam przy przyłączach grzejnikowych, a jak rurka jest w posadzce to już raczej nic z nią się nie stanie.

0
  • #10 10 Gru 2011 23:38
    thug10
    Poziom 14  

no wiadomo byl było jakieś odcięcie na wypadek awarii czy wymiany grzejnika. Nie ma co się upierać czy na grzejniku czy w rozdzielaczu :)

są też gotowe rury pex od razu z otuliną zawleczoną, nigdy nie sprawdzałem co wychodzi drożej ale internet Ci pomoże :)

0
  • #11 11 Gru 2011 10:38
    Agielos
    Poziom 23  

Dziękuje bardzo wszystkim za informacje i porady.

0