Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jest analog - jaka dodatkowa antena do DVB-T

rdf 09 Gru 2011 10:28 2066 9
  • #1 09 Gru 2011 10:28
    rdf
    Poziom 8  

Proszę o pomoc w doborze anteny.

Mieszkamy w małym bloku Kraków Wola Duchacka, 10 mieszkań, posiadamy instalację anteny zbiorczej, gdzie zamontowane są: wzmacniacz antenowy AWS-10A i multiswitche Terra MS553 i MS554. Kanały cyfrowe z Chorągwicy (10 km odległości) na kanale 48 odbieramy bez żadnych problemów ale kanał 64 niestety nie ma sygnału.
    Z tego co się zorientowałem u wykonawcy instalacji musimy dołożyć antenę - stąd moja prośba o podpowiedzi jaką antenę wybrać.

Czy coś takiego wystarczy http://www.dipol.com.pl/antena_telewizyjna_dipol_16-21-69_dvb-t_A1610.htm

I jeszcze jedno pytanie czy jak dam sumator tuż przy antenach (obecnej i nowej) i puszczę sygnał po istniejącym kablu to będzie OK ?

0 9
  • #2 09 Gru 2011 13:01
    _cheetah_
    Poziom 37  

Sumować sumatorem nie można, bo wtedy najprawdopodobniej pogorszy się odbiór kanałów analogowych - trzeba by stosować zwrotnicę. Chyba, że nie zależy wam na analogu, wtedy tak.

Jaką w ogóle masz antenę obecnie na dachu - możesz zamieścić zdjęcie albo pokazać coś podobnego z tej galerii

Poza tym, brak odbioru na k64 może być też spowodowany innymi czynnikami.

0
  • #3 09 Gru 2011 22:00
    bogi
    Poziom 28  

Spróbuj podłaczyć telewizor bezpośrednio pod wejście UHF wzmacniacza. Jak będzią oba muxy, to następnie tv podłąćz do wyjścia wzmacniacza i sprawdź czy w tym miejscu instalacji odbierasz oba muxy. Prawdopodobnie wejście UHF wzmacniacza jest przesterowane i potrzeba będzie zmniejszenie wzmocnienia na tym wejściu. Ale musisz kontrolować jakość programów analogowych czy nie spadnie ich jakość. Szczególnie TVN, PULS, TV4.

Dodatkowa antena nic pozytywnego nie wniesie.

Powodzenia

0
  • #4 09 Gru 2011 23:34
    SP5ANJ
    VIP Zasłużony dla elektroda

Witam.

rdf napisał:
    Proszę o pomoc w doborze anteny.

Po to tu jesteśmy chętni do współpracy i podpowiedzi. :D
    Cytat:
    posiadamy instalację anteny zbiorczej ...

Cytat:
    Z tego co się zorientowałem u wykonawcy instalacji musimy dołożyć antenę

Cytat:
    I jeszcze jedno pytanie czy jak dam sumator tuż przy antenach (obecnej i nowej) i puszczę sygnał po istniejącym kablu to będzie OK ?

I teraz (chyba) muszę zadać podstawowe pytanie :
    czy TY jesteś Instalatorem/Konserwatorem tej sieci czy tylko Użytkownikiem. :?:

To ważne dla Naszych Fachowców w tym Dziale i Ich podpowiedzi.

Jak wiemy nie jest to Dział serwisowy, który nie wymaga "znajomości" w tej "branży instalacyjnej" .

Pozdrawiam.

0
  • #5 10 Gru 2011 14:22
    rdf
    Poziom 8  

Dzięki za odpowiedzi.

Cytat:
    I teraz (chyba) muszę zadać podstawowe pytanie :
    czy TY jesteś Instalatorem/Konserwatorem tej sieci czy tylko Użytkownikiem.

Jestem jednym z użytkowników i ze względu na opieszałość wykonawcy instalacji postanowiłem sam zająć się sprawą.

Wracając do tematu, to dzięki Wam wiem już, pomysł z dodatkową anteną był kompletnym niewypałem, dlatego też zastanawiam się nad wymianą anteny.

Aktualnie mamy taką
    Jest analog - jaka dodatkowa antena do DVB-T

i z tego co się zorientowałem jest to taka antena
    http://www.dipol.com.pl/antena_telewizyjna_uhf_19-elementowa_dipol_19-21-60_A1910.htm
    a wiec kanału 64 nie ma szans złapać.

Prawdopodobnie kupimy taką antenę
    http://www.dipol.com.pl/antena_telewizyjna_uhf_dipol_44-21-69_tri_digit_A2670.htm
    i myślę że powinno być OK.

pozdrawiam

0
  • #6 10 Gru 2011 14:59
    _cheetah_
    Poziom 37  

rdf napisał:
    i z tego co się zorientowałem jest to taka antena
    http://www.dipol.com.pl/antena_telewizyjna_uhf_19-elementowa_dipol_19-21-60_A1910.htm
    a wiec kanału 64 nie ma szans złapać.

niekoniecznie, przy dużym poziomie sygnału mogłoby się udać.

Większym problemem może być obecna zwrotnica antenowa.

Antenę warto dobrać starannie - ja bym radził zwrócić uwagę na antenę UHF-200

a jeśli chodzi o zwrotnicę to MM-406

Z tym, że zanim zaczniecie kupować i wymieniać antenę wymieńcie symetryzator w obecnej antenie na taki (bo nie wiadomo, co ona ma włożone) i sprawdźcie możliwość odbioru mux-2 bezpośrednio z kabla antenowego dochodzącego do wzmacniacza (ale bez wzmacniacza).

Być może moglibyście odebrać jeszcze dodatkowo mux-1 ze Skrzycznego - oczywiście potrzebna by była prawdopodobnie druga antena. Ale warto pokręcić tą co jest czy coś się pojawia.

0
  • #7 10 Gru 2011 21:34
    bogi
    Poziom 28  

Z taką anteną (górna) wycelowaną w Chorągwicę z 500kW TVP info 50 kanał, 200kW Polsatu 53 kanał i wzmacniaczu sygnał muxa 2 jest zkłócony.

Spróbuj to co pisałem wcześniej.

Jeśli antena odbiera do 60 kanału to znaczy, że odbierze i 69 ale za zmniejszonym zyskiem.

0
  • #8 12 Gru 2011 10:18
    rdf
    Poziom 8  

No i sprawdziłem odbiór przed i po wzmacniaczu.
    Przed wzmacniaczem (AWS-10A) wszystko pięknie działa i analog i cyfrowe na kanałach 48 i 64, a na wyjściu ze wzmacniacza już tylko kanał 48 i analog już nie taki piękny.

Chyba jednak zgłosimy się do wykonawcy instalacji niech coś z tym zrobi, bo blok jest nowy i może zrobią to w ramach gwarancji.

Ale żeby nas laików nie przerobili, to jednak zapytam co ewentualnie można w naszej sytuacji zrobić?

0
  • #9 12 Gru 2011 14:51
    _cheetah_
    Poziom 37  

rdf napisał:
    przed wzmacniaczem (AWS-10A) wszystko pięknie działa i analog i cyfrowe na kanałach 48 i 64, a na wyjściu ze wzmacniacza już tylko kanał 48 i analog już nie taki piękny.

dla mnie, to ewidentna niedoróba wykonawcy i wada instalacji. Przy 10 mieszkaniach to analog powinniście mieć kryształ, jak z anteny...
    Co do DVB-T - też powinno być, gdyby instalacja była prawidłowo zaprojektowana, wykonana i zestrojona. Sorki, ale mam wrażenie, że zafundowaliście sobie jakiś skrajny low-cost...

rdf napisał:
    Chyba jednak zgłosimy się do wykonawcy instalacji niech coś z tym zrobi, bo blok jest nowy i może zrobią to w ramach gwarancji.

jak najbardziej, gwarancja (pisemna!) + rękojmia (o ile nie została wyłączona!). Polecam na początek poczytanie dokładne Kodeksu Cywilnego (najlepiej tekst ujednolicony) odnośnie rękojmi i gwarancji.
    Pytanie tylko, co było powypisywane w protokole odbioru technicznego tej instalacji.

Tego typu instalacja AIZ ma swoje wymagania, między innymi:

$ określone poziomy sygnałów w gniazdach antenowych
    $ określoną różnicę poziomów pomiędzy poszczególnymi kanałami w gnieździe antenowym,
    $ określony poziom zakłóceń w sygnale,

U was w sumie wygląda to głównie na nieumiejętnym użyciu wzmacniacza.

A tak na marginesie - kable od anten powinny być w wykonaniach zewnętrznych (kolor czarny, z PE), na zdjęciu wyglądają mi na białe... jeśli tak jest to dla mnie jest to taka mała, ale widoczna, wada ukryta.

0
  • #10 12 Gru 2011 21:17
    rdf
    Poziom 8  

Niestety ale jak się coraz częściej okazuje deweloper oszczędzał na czym tylko mógł no i teraz mamy to różne problemy.

Dzięki wszystkim za pomoc.

Pozdrawiam

0