Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jak podłączyć dyktafon wejście MIC do LINE-OUT?

geos 09 Gru 2011 11:46 3694 15
  • #1 09 Gru 2011 11:46
    geos
    Poziom 9  

Chciałbym mieć możliwość podłączenia dyktafonu z urządzeniem posiadającym wyjście LINE-OUT.
    Niestety dyktafon posiada tylko wejście MIC na zewnętrzny mikrofon.

Czy można wykorzystać to wejście MIC jako LINE-IN bezpośrednio lub po zastosowaniu jakiegoś urządzenia pośredniego?
    Jeśli tak to jak to zrobić z głową aby nie popsuć?
    Pozdrawiam.
    geos

0 15
  • #2 09 Gru 2011 16:12
    andy127
    Poziom 30  

Witam.
    Na wyjściu będzie zbyt duży sygnał, aby go podać bezpośrednio na wejście mikrofonowe. Trzeba zastosować dzielnik napięcia na rezystorach, który obniży sygnał do takiego poziomu, aby nie było przesterowania.
    Andrzej

0
  • #3 09 Gru 2011 17:14
    fan Roberta
    Poziom 14  

jeśli dyktafon posiada funkcję manualnego wysterowania poziomu, to można, jeśli ma tylko automat, to limiter zniekształci tak duży sygnał.

0
  • #4 10 Gru 2011 09:09
    geos
    Poziom 9  

Dyktafon nie posiada manualnego wysterowania. Jest to model Olympusa WS-550M. Jakiego rodzaju musi być to dzielnik, aby było dobrze?

0
  • #5 10 Gru 2011 10:33
    andy127
    Poziom 30  

Ponieważ nie znamy wielkości sygnału na wyjściu oraz czułości wejścia mikrofonowego, najprostsza byłaby metoda praktyczna. Trzeba wykonać próbny kabel połączeniowy wyposażony we właściwe wtyczki i dodatkowo w potencjometr (może być montażowy tzw. PR-ek). Po połączeniu urządzeń regulować od minimum w kierunku do maksimum i sprawdzać jakość nagrania.
    Przy zbyt niskim sygnale nagranie będzie zbyt ciche i zaszumione, przy zbyt wysokim może być za głośne i zniekształcone. Po wykonaniu nagrań przy kilku ustawieniach suwaka potencjometru można będzie ocenić kiedy jest dobrze i ustawić suwak w środku tego zakresu. Następnie aby docelowo uzyskać zgrabniejszy kabel można potencjometr zastąpić dzielnikiem rezystorowym. Znając proporcje podziału sygnału (położenie suwaka) można ocenić (nawet bez miernika) jaka rezystancja jest poniżej suwaka i jaka powyżej. Potencjometr zastąpić takimi rezystorami. Zasada z oceną rezystancji proporcjonalnie do drogi przebytej przez suwak jest słuszna dla potencjometrów liniowych (charakterystyka A) oraz PR-ków. Jeśli zastosujesz potencjometr o innej charakterystyce, to nie będzie się zgadzać. Jeśli masz omomierz, to możesz sobie zmierzyć a nie szacować. Potencjometr do prób może mieć rezystancję np. 10, 22, 47 kΩ. Nie powinno to mieć wielkiego znaczenia.
    Można też podejść do tematu bardziej "naukowo" i poszukać danych o wielkości sygnału na wyjściu i o czułości wejścia i na podstawie tych informacji dobrać dzielnik.
    Andrzej

Dodano po 14 [minuty]:

Tak jeszcze mi się przypomniało. Nie wiem do jakiego rodzaju mikrofonu jest przeznaczone to wejście w dyktafonie. Obecnie królują mikrofony elektrytowe, a one wymagają zasilania. Jeśli dyktafon "wystawia" na wejściu napięcie do zasilania mikrofonu (można to sprawdzić woltomierzem lub spróbować wyczytać z instrukcji) to Twoje połączenia trzeba by jeszcze odseparować kondensatorem.
    Andrzej

0
  • #6 10 Gru 2011 14:05
    geos
    Poziom 9  

Dziękuję za obszerną odpowiedź.

Co do mikrofonów to nie wiem jakiego rodzaju obsługuje, instrukcja nie specyfikuje, podaje tylko przykładowe modele:
    ME51S
    ME52U

ale działał u mnie też jakiś prosty mikrofon Zoltrixa. W instrukcji jest też lakoniczna informacja: "Istnieje również możliwość korzystania z mikrofonów zasilanych przez wtyczkę." Z wszystkiego powyższego wnioskuję, że dyktafon obsługuje mikrofony dowolnego rodzaju.

Mam jeszcze jedno pytanie: jakie elementy powinienem dobrać, aby złożyć estetyczny i funkcjonalny dzielnik? Nie mam rozeznania w tym co na rynku a chciałbym na płytce umieścić dwa gniazda, a potencjometr wyprowadzić na zewnątrz, tak abym mógł regulować płynnie w zależności od źródła sygnału. Czyli zrobić coś na kształt zgrabnej przejściówki w niewielkim prostopadłościanie. Jakiej rezystancji potencjometr powinien być OK i jakiego typu aby można było to ładnie i zgrabnie opakować?

pozdrawiam,
    geos

0
  • #7 10 Gru 2011 15:06
    andy127
    Poziom 30  

Obejrzałem te mikrofony do których dałeś linki. Nie udało mi się ocenić czy są elektrytowe.
    Ten Zoltrix to chyba komputerowy, a takie są zasilane poprzez kabel z komputera.
    Napisałeś też, że w instrukcji jest podane: "Istnieje również możliwość korzystania z mikrofonów zasilanych przez wtyczkę.".
    Wobec tego wszystko wskazuje, że na gnieździe mikrofonowym występuje napięcie do zasilania mikrofonu. Jeśli chcesz wykonać przystawkę uniwersalną do podłączania innych urządzeń to trzeba w niej dać kondensator oddzielający składową stałą. Zabezpieczy to przed podaniem napięcia z dyktafonu na te urządzenia. Mikrofony będzie się nadal podłączać bez użycia tej przystawki.
    Jako obudowę łatwo można zastosować pudełko z tworzywa. W sklepach z elektroniką jest tego bardzo duży wybór. Najlepiej dobrać bezpośrednio w sklepie. Wtedy można ocenić wielkość (czy jest wystarczająca) i czy jest wystarczająco elegancka. Obudowy te są bardzo łatwe w obróbce mechanicznej.
    Wartości potencjometrów powinny się sprawdzić takie jak napisałem.
    Kondensator może być elektrolityczny (będzie miał małe wymiary) ale trzeba go wlutować we właściwy kierunku.
    Ustal tylko, czy to wejście jest stereofoniczne, czy monofoniczne. Będzie to miało wpływ na to ilo-kanałową trzeba zrobić tę przystawkę.
    Andrzej

0
  • #8 10 Gru 2011 19:38
    geos
    Poziom 9  

Znalazłem informację, ze te przykładowe mikrofony Olympusa są "electret condenser microphone".

Test mikrofonów

Mam jeszcze jedno pytanie: cały wątek wynika z tego, że nie chcę popsuć wejścia MIC w dyktafonie. Ale teraz przeczytałem coś co mi umknęło:

Dźwięk może być przegrywany po połączeniu wyjścia audio (gniazdo słuchawkowe typu jack) innego urządzenia z gniazdem MIC dyktafonu przy użyciu kabla KA333 (opcja). Ten dyktafon nie umożliwia ustawienia dokładnych poziomów sygnałów wejściowych. Po podłączeniu urządzeń zewnętrznych, należy wykonać nagranie próbne i ustawić odpowiedni poziom sygnału wyjściowego z tych urządzeń.

Czy to oznacza, że właściwie moje obawy były płonne i jedyną rzeczą na którą muszę zwrócić uwagę to regulacja wyjścia OUT w urządzeniach, które łączę z MIC? Na przykład chcąc nagrywać z komputera podłączam LINE-OUT karty muzycznej z wejściem MIC dyktafonu, i reguluję w systemie głośność LINE-OUT tak, aby sygnał nie był przesterowany?

pozdrawiam,
    geos

0
  • #9 10 Gru 2011 20:10
    andy127
    Poziom 30  

Jeśli chodzi o poziom sygnału to w przypadku urządzeń takich jak PC (regulacja poziomu sygnału wyjściowego z karty) dodatkowy dzielnik może być zbędny. Może się jednak okazać, że regulując od zera w kierunku większych poziomów (w PC) masz taki przyrost sygnału, że trudno będzie wyregulować. To jest oczywiście tylko przypuszczenie i dopiero próby wykażą jak jest naprawdę. Gdyby tak było to dodatkowy dzielnik (może być nieregulowany - stały podział) pozwoliłby na osłabienie sygnału i poprawiłby regulację.
    Gdy korzystałbyś z urządzeń o stałym poziomie sygnału na wyjściu (też takie są gdy gniazdo wyprowadzone jest przed regulacją) to możliwość osłabiania sygnału potencjometrem może okazać się konieczna.
    Nie jest wykluczone, że kabel KA333 (opcja) zawiera dzielnik i kondensator dla odzielenia składowej stałej.
    A "electret condenser microphone" to właśnie taki mikrofon wymagający zasilania.
    Ja na Twoim miejscu połączyłbym urządzenia za pośrednictwem kondensatora i wypróbował czy dzielnik jest konieczny.
    Andrzej

0
  • #10 10 Gru 2011 21:52
    geos
    Poziom 9  

Hmm.. Ten przewód wygląda na zwykły jack-jack:

KA-333

Podłączyłem MIC pod wyjście słuchawkowe empetrójki. Regulowałem od 0, doszedłem do 3 i to był poziom optymalny (pełny zakres regulacji to 0-30). Tu była dość precyzyjna regulacja, a mam urządzenia gdzie stopni regulacji jest zaledwie 6. Czyli faktycznie mogę spotkać takie sytuacje, że mimo regulacji sygnał i tak będzie zbyt mocny. Prawdopodobnie więc dzielnik będzie niezbędny.

pozdrawiam,
    geos

0
  • #11 10 Gru 2011 23:19
    andy127
    Poziom 30  

Z tego linku, który podałeś wynika, że KA-333 jest to kabel do zgrywania z dyktafonu.
    Andrzej

0
  • #12 11 Gru 2011 10:12
    geos
    Poziom 9  

Tak, ale jednocześnie w instrukcji wskazali jego użycie do nagrywania przez MIC z urządzeń zewnętrznych:

Jak podłączyć dyktafon wejście MIC do LINE-OUT?

pozdrawiam,
    geos

0
  • #13 11 Gru 2011 13:07
    andy127
    Poziom 30  

Zgadza się. Pozostają próby.
    Andrzej

0
  • #14 11 Gru 2011 15:36
    geos
    Poziom 9  

Chciałbym móc podarować Ci punkty, ale widzę, że kosztuje to +6 a ja mam niestety tylko 3.5 :/

Dziękuję Ci bardzo za pomoc, Twoje odpowiedzi rozjaśniły mi kilka zagadnień!

pozdrawiam,
    geos

0
  • Pomocny post
    #15 11 Gru 2011 15:53
    andy127
    Poziom 30  

Na punktach mi nie zależy. Mam tyle, że mógłbym "zupę z nich gotować".
    Spróbuj wcisnąć "pomógł" jeśli masz taki przycisk. Jeśli go nie ma, to żaden problem. Ja się cieszę, że mogłem się do czegoś przydać.
    Pozdrawiam, Andrzej

0
  • #16 11 Gru 2011 16:13
    geos
    Poziom 9  

Zrobione! Temat zamykam, uważam za rozwiązany. Jeszcze raz dziękuję!

pozdrawiam,
    geos

0
TME logo Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
TME Logo