Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Elektryczne rolety z silnika od wycieraczek

15wlan 09 Gru 2011 12:34 9280 13
  • #1 09 Gru 2011 12:34
    15wlan
    Poziom 8  

Elektryczne rolety z silnika od wycieraczek

Przedstawiam mój pierwszy projekt który powstawał hobbistycznie od ponad roku ale wreszcie znalazłem czas aby go dokończyć.

Samą ideą projektu było zautomatyzowanie pokoju i silnik który został z rozbiórki samochodu. Może nie jest zbyt estetycznie wykonane ale mam dopiero 15 lat i jeszcze się uczę jak wykonywać rożne rzeczy :D

Najpierw musiałem wykonać jakąś podstawę pod silnik więc wyciąłem ją ze starej sklejki o grubości 1 cm i wywierciłem otwory na śruby. Obecnie przykręcony jest tylko na jednej. Później musiałem zrobić otwór 2mm w wale przez który przechodzi zawleczka. Niestety wcześniejszy 2,5mm się urwał ponieważ za mało zostawiłem na ścianki. Następnie przerobiłem mocowanie rolety i złożyłem wszystko w całość.

Elektryczne rolety z silnika od wycieraczek Elektryczne rolety z silnika od wycieraczek

Następnie zająłem się sterowaniem. Kupiłem więc przełącznik 3 pozycjowy i wywierciłem otwór dla niego. Nie obyło się oczywiście bez zacięcia wiertła i powyginania obudowy, którą musiałem później prostować. Następnie połączyłem wszystkie kable i skleiłem je razem żeby było estetycznie i bezpieczniej. Przełączenie przełącznika powoduje włączenie zasilacza i odpowiednie połączenie przewodów zasilających silnik. Dodatkowo wyłącznik za zasilaczu służy jako wyłącznik główny.

Elektryczne rolety z silnika od wycieraczek Elektryczne rolety z silnika od wycieraczek Elektryczne rolety z silnika od wycieraczek

Wszystkie części miałem z odzysku jedynie musiałem kupić przełącznik i wiertło 2mm. Suma 14,00 złotych.

W nowej wersji zamierzam dodać: soft start, regulacje prędkości, sprawdzanie pozycji lub liczenie kroków i inny zasilacz (ten znalazłem na złomie i nie zawsze się włącza, raz nawet bezpieczniki wywalił).

Mam małą prośbę. Jakby ktoś miał niepotrzebną lutownice lub miernik które tylko leżą i się marnują to czy mógłby mi je podesłać za darmo? Byłbym bardzo wdzięczny. Potrzebne mi są do wykonania następnej wersji a ja ich niestety nie mam :(

No i na koniec krótki filmik:

Link

Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz pendrive 32GB.
  • #2 09 Gru 2011 13:26
    Qbuś
    Poziom 38  

Nieźle "kombinujesz", jak na piętnastolatka :D Czekam na następne "wynalazki" :idea: . Jak na "mój gust", to trochę za szybko jeżdżą , ale to przecież nie finalna wersja :D .

Ps. Jeżeli jesteś z Wrocławia, lub okolic, to miernik by się znalazł :D .

• #3 09 Gru 2011 13:35
    15wlan
    Poziom 8  

Dzięki. Niestety jestem z okolic Rzeszowa.

• #4 09 Gru 2011 13:37
    naciamen
    Poziom 15  

Jak na 15 latka nieźle :) ale jednak bym ci radził ten przełącznik zamontować gdzie indziej a nie na obudowie zasilacza bo to kiedyś może się źle skończyć ;/

Według mnie ta roleta troszkę za szybko jeździ ale może takie było twoje założenie.

A i pytanko nie ma żadnego wyłącznika krańcowego? Bo jeśli refleks zawiedzie to roleta troszkę się pozwija za bardzo.

• #5 09 Gru 2011 13:44
    15wlan
    Poziom 8  

Nie miało być tak szybko ale jak napisałem w następnej wersji będzie regulacja prędkości i sprawdzanie pozycji. Zasilacz uziemiony więc raczej mi się nic nie stanie.

• #6 09 Gru 2011 14:54
    kub1113
    Poziom 9  

Również mam 15 lat i czuje się jak byś mi pomysł ukradł :D
    Ja jednak myślałem nad mniejszym silnikiem i układem na pilota co o tym sadzicie?

• #7 09 Gru 2011 15:13
    Spacewalker
    Poziom 32  

Mogłes zostawic przekładnie i bardzo ładnie by wtedy chodzilo. Ew kombinuj z obnizeniem napięcia. Mysle ze jak na twoje 15lat zrobienie krańcówki nie stanowi problemu ;) Pomysł jak najbardziej trafiony ;)

• #8 09 Gru 2011 15:14
    Villen
    Poziom 21  

Polecam wypróbować serwomechanizmy modelarskie :) Są niedrogie, małe i estetyczne i w zupełności wystarczające do zwijania rolet. Zdaje się nawet że już kiedyś widziałem zautomatyzowane rolety w ten sposób :)

• #9 09 Gru 2011 15:16
    daniel11
    Poziom 13  

@15wlan, może jeśli chcesz zautomatyzować swój pokój to może pomyśl nad zastosowaniem czujników zmierzchowych?

Oczywiście przełącznik ustawiać w pozycji 'auto' i zależnie od tego co chcesz uzyskać - na noc zasłonięcie rolet, albo gdy za dużo światła wpada do pokoju - zależnie jak miałoby reagować na natężenie światła

Do tego wspominane wcześniej opcje:
    ręcznie z dojazdem aż do krańcówki
    oraz regulacja prędkości pokrętłem

Można też pilotem, czy to poprzez BT, czy IrDA

Pomysł ciekawy, już teraz pomyślałbym nad miniaturyzacją samego silnika i zasilania. ATX to gabarytowo duże pudło. Silnik... może krokowy ze starego CD/HDD/FDD?

Jakbyś był w Kielcach to też miernik czy jakąś lutownicę bym znalazł ;-)

• #10 09 Gru 2011 15:38
    piotreks-89
    Poziom 12  

15wlan projekt fajny i pokazuje praktyczne wykorzystanie niczego do stworzenia czegoś - "Nadzieja matką wynalazków" ;-)
    Ja mając jako tako wiedzę w zakresie programowania mikrokontrolerów zrobiłbym to tak:
    1) Procesor: Attiny2313 (po co większy/droższy)
    2) Układ sterowany pilotem RC5 (czyli odbiornik TSOP/SFH w układzie)
    3) Mechanizm wykonawczy - serwomechanizm modelarski z metalowymi trybami (wątpię, żeby takie SG5010 dało radę przy cięższych roletach)
    4) Żeby nie trzeba było ręcznie regulować dokąd roleta ma zjechać - przełącznik krańcowy/uSwitch na końcu "trasy".
    5) Całość ładnie obudowana
    Proszę mi nie wmawiać, że 15 lat na taki projekt (j.w.) to za mało, bo sam mam 14 i nie miałbym z takim czymś większych problemów ;-) Tak więc, wiek nie gra roli, bo jak się chce to się w końcu zrobi.

• #11 09 Gru 2011 16:03
    Naimad_86
    Poziom 16  

piotreks-89 napisał:
    15wlan projekt fajny i pokazuje praktyczne wykorzystanie niczego do stworzenia czegoś - "Nadzieja matką wynalazków" :wink:

"Nadzieja matką głupich" a "potrzeba matką wynalazków".

Co do projektu uważaj bo prawdopodobnie masz stary zasilacz komputerowy gdzie należy obciążyć linię 5V inaczej możesz go całkiem uszkodzić. Silnik jak wspomniał jeden z członków zacnego forum trochę za duży a na przerobionym serwie modelarskim powinno działać - widziałem film chyba na spryc... .pl. Czekam na kolejne wersje.

• #12 09 Gru 2011 16:15
    naciamen
    Poziom 15  

Ja mam zrobione właśnie tak jak napisał piotreks-89 serwa modelarskie przerobione do tego wyłącznik krańcowy i sterowanie na pilota RC5 od wieży, wyłączniki krańcowe są ale musiałem dołożyć małe ciężarki 10g wędkarskie na końcówkę rolety bo nie zawsze wciskała krańcówkę a wszystko obsługuje Atmega8, do tego parę przekaźników i jakoś to śmiga od paru miesięcy. A myślę, że zrobił byś takie coś bez problemu mały kurs programowania np. bascom i żaden problem, Ja mam 17 lat :)

• #13 09 Gru 2011 17:08
    15wlan
    Poziom 8  

Rozglądałem się kiedyś za jakimiś serwami ale na razie wolałem dokończyć to i później myśleć o kolejnych modyfikacjach. Na razie jedynie planuje bo kasy nie mam a jeszcze pewnie będę musiał kupić lutownice i miernik, a dopiero po tym jakąś elektronikę. Myślałem też żeby obok włącznika do świateł zrobić taki panel a tam sterowanie roletami i czymś jeszcze (mam już parę pomysłów). :D

• #14 27 Gru 2011 23:42
    kulfon16
    Poziom 13  

Możesz tak na oko powiedzieć jakie ten silnik ma obroty? Zastanawiam sie od dłuższego czasu nad wykorzystaniem silnika od wycieraczek do wiertarki stołowej...