Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

odbiornik liniowy/nieliniowy - definicja

09 Gru 2011 12:45 14090 6
 • Poziom 2  
  Witam,
  Co oznacza pojęcie że dany odbiornik jest liniowy albo nieliniowy?
  pozdrawiam
  Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
 • Poziom 30  
  Odbiornik liniowy to np. opornik, prąd jest wyrażony liniową zależności od napięcia, prawo Ohma. Nieliniowy, to taki który będzie zmieniał swoje parametry w zależności od przyłożonego napięcia lub płynącego przezeń prądu, np. warystor czy diody. Żarówka czy grzałki też nie są liniowe, w miarę nagrzewania zmienia się ich rezystancja. Chociaż W ustalonym przedziale czasu czy warunkach znamionowych można je traktować jako liniowe.
 • Poziom 14  
  Odbiornik liniowy to taki którego zależność pomiędzy napięciem a przepływającym prądem jest liniowa czyli spełnia prawo Ohma. (czyli ma parametry stałe w czasie można by powiedzieć).
  Natomiast odbiornik nieliniowy ma charakterystykę z kolei nieliniową (przykładowo zmienna rezystancja w czasie, pod wpływem przepływającego prądu). Żarówka jest odbiornikiem o charakterystyce nieliniowej.
 • Poziom 2  
  szymonaviko napisał:
  (czyli ma parametry stałe w czasie można by powiedzieć).


  Czyli taki który ma zawsze taką samą moc?
 • Poziom 30  
  Niech jeszcze kolega może zobaczy na charakterystyki.
  Tam na przykład, dyskutowano o nieliniowości żarówek https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1115010.html
  Jak przyłożymy linijkę do wykresu to widzimy czy linia wykresu jest prosta czy nie.
  I jeszcze cytat z tego:
  http://we.pb.edu.pl/~ketim/ketim-md/elektrotechnika_www/E17_www.pdf
  Cytat:
  Elementem nieliniowym nazywamy element, którego charakterystyka prądowo-napięciowa nie jest linią prostą.
 • Poziom 29  
  Joker. napisał:
  Elementem nieliniowym nazywamy element, którego charakterystyka prądowo-napięciowa nie jest linią prostą.

  Taka definicja jest słuszna dla akademickiego punktu widzenia, gdzie operujemy tylko dla zmiennych prąd/napięcie, stałe lub w stanie ustalonym (proponuję analizę liniowości cewki lub kondensatora dla stanów przejściowych).
  Wspomniana żarówka jest wbrew pozorom skomplikowanym elementem, którego rezystancja zależy od temperatury (ta zaś jest pochodną wydzielanej mocy).
  Jeśli będziemy rozpatrywać żarówkę stosowana typowo do oświetlenia (zasilanie 230V 50Hz) to będzie ona miała nieliniową charakterystykę dla wartości skutecznych napięcia zasilania (podobnie jak dla prądu stałego) ale dla wartości chwilowych iloraz u/i będzie miał wartość stałą (w ciągu okresu napięcia sieci temperatura włókna się nie zmieni -rezystancja będzie więc stała).
  Dział, w którym zadano pytanie, sugeruje trochę inny punkt widzenia (uproszczony z racji standardowych warunków zasilania o określonej częstotliwości, napięciu i kształcie), gdzie bardziej użyteczna jest definicja:
  Odbiornik liniowy ma kształt prądu zgodny z kształtem przyłożonego napięcia.
  Czyli takim odbiornikiem będzie żarówka, grzałka (prąd i napięcie o tym samym kształcie, w fazie ale także silnik (prąd i napięcie o tm samym kształcie ale przesunięte w czasie).
  Odbiornikami nieliniowym zaś będą lampy wyładowcze (np. świetlówki, gdzie przepływ prądu nie następuje przez cały okres napięcia zasilania) oraz zasilacze, szczególnie impulsowe-pobierające prąd tylko w okolicy szczytów sinusoidy.