Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zadanko na śniadanko. Analiza schematu. Punkty pracy tranzystorów.

13 Gru 2004 07:04 2244 6
  • Poziom 10  
    Bardzo bym prosił swiatłych tego serwisu o małą pomoc przy analizie poniższego schematu(załącznik).Mam podane punkty pracy tranzystorów IC1=-3mA,UCE1=-1.3V,UCE2=-4.4V oraz Rwe>2kΩ (T1,T2:Q2N3906),
    UCC = -14V, UEE = 14V ,Rg=4.7kΩ,R0=10kΩ
    Nalezy dobrac do tych punktow pracy i Rwe pozostałe wartosci rezystorów,czyli R1 R2 R3 R4,a nastepnie obliczyc wzmocnienia(skut) napięciowe i prądowe,oraz oszacowac dolną czestotliwosc graniczna wzmocnienia nap(zwyk. i skut.) i Uwy max - maksymalne wyjsciowe napiecie bez wyraźnych zniekształceń...hm....no własnie

Wartosci rezystorow mozna policzyc prawdopodobnie z odpowiednich oczek dla skladowej stalej,ale nie wiem dokladnie jak policzyc rezystancje wewnętrzną(skad mam wziasc wartosc Rbe?-bo pewnie jest potrzeba)Znalazlem duzo wzorów na wzmocnienie..ale są to tylko postacie końcowe i nie wiem dokładnie skąd one sie biorą,a co za tym idzie jakwyznaczyć wzmocnienie w zadanym układzie. Nie mam podanych tez zadnych wartosci kondensatorów wiec jak mam policzyc dolną czestotliwosc graniczna?(mozliwe ze ich wartosci sa gdzies dotępne tyle,ze ja o tym nie wiem:) Bylbym bardzo wdzieczny gdyby ktos rzucił troche swiatła na to wszystko......inaczej Święta nie beda za wesole:/

Pozdrawiam
  • Pomocny post
    Pomocny dla użytkowników
    No to przyjmujesz sobie na rybkę R1=10k z założenia, że Rwe>2 k

Z punktu pracy tranzystorów można odczytać bety (ja to zrobiłem circuit makerem z modelu matematycznego)

β1=111, Ube1=-0.65V (mniejsze napięcie Uce)
    β2=118, Ube2=-0.65V

Mając te dane liczysz R3, mając R3 i Uce1 liczysz UC1=UE2.
    Mając Uc1 liczysz Ub2 i Uc2.

Mając Uc2 liczysz R2.
    Mając Ub2 i Ib2 liczysz dzielnik R4,R5 (zakładając dodatkowo prąd dzielnika = 100 Ib2 dla ominięcia znacznego wpływu Ib2 na napięcie dzielnika).

Przy obliczeniach trzeba pamiętać, że

Ic=β*Ib
    Ie=(β+1)*Ib
    Ic=Ie*β/(β+1).

Wartości wychodzą (dla symulatora i przyjętych bet):

R1=10k
    R2=3.1k -> warotość z szeregu to 3k
    R3=4.32k -> wartość z szeregu to 4.3k
    R4=5.3k -> 6.8k równolegle z 24k
    R5=6.2k <-wartość z szeregu 5%

Uc2=-4.78V
    Ub2=-1.024V
    Ue2=Uc1=-0.375V
    Ub1=0.27V
    Ue1=0.921V
    Ib1=-27uA
    Ic1=-3mA
    Ic2=-2.975mA
    Ib2=25.2uA

Co do dolnej częstotliwości to musisz znać wartości pojemności.
    Zakres zmian Uwy wynika z minimalnego napięcia na kolektorze T2 gdy nie jest on jeszcze nasycony.
  • Poziom 10  
    Dzieki za pomoc...mam jeszcze pytanko co do kondensatorów...jezeli miałbym sam przyjąc ich wartości to jakie mogłyby one być?
  • Poziom 10  
    Czy wie ktos ile wynosi wzmocnienie takiego wzmacniacza?
  • Poziom 10  
    Czy wie moze ktos gdzie mogłbym znalezc wiadomosci o takim układzie(ksiąka,link) lub czy takie połączenie ma jakąś konkretną nazwe,bo ciezko jest mi cokolwiek odszukac wiedząc tylko jak to wizualnie wyglada...a na podobny schemat wzmacnacza nie trafilem.Z gory dzieki
  • Pomocny post
    Pomocny dla użytkowników
    To jest wzmacniacz w układzie kaskody. Górny stopień pracujący w układzie wspólnej bazy wymusza stałe napięcie na kolektorze dolnego tranzystora pracującego w układzie wspólnego emietera. Ponieważ napięcie na kolektorze jest stałe to w dolnym tranzystorze nie występuje efekt Millera (tranzystor nie pracuje w układzie integratora z pojemnością baza-kolektor) ograniczający pasmo częstotliwości wzmacniacza.

Efekt Millera jest opisany tu, na stronach 6 i 7

http://www.slcj.uw.edu.pl/pe/pliki/wyklad5.pdf

Tutaj układ kaskody:

http://riad.usk.pk.edu.pl/~mlankosz/pe_inst04.pdf
  • Poziom 10  
    1dzieki za wszyskie informacje... teraz licze sobie ipmendancje i wzmocnienia(dla sred.czestot) - czy moje rozumowanie jest poprawne?

ku = -gm*(R2||R0)

kus = -Rwe/(Rwe+Rg)*ku,gdzie Rwe = R1||rbe+β1*1/gm,
    1/gm - wejciowa OB , rbe=φ*β1/IC

Impendancja wejsciowa:

Zwe = (1/sC1||R1||rbe)+β1*1/gm (czy powinno byc jeszcze tu uwzglednione R3 i 1/sC3 ? - czyli j/w+(β1 +1)*(R3||1/sC3||rce)?)

Zwy = 1/sC2||R2||(R4||R5||1/sC4)/β2

Dla obliczania dolnej czest.granicznej(zwieram poszczegolne kondensatory)stale czasowe wynoszą odpowiednio:
    t1 = C1(Rg+R1)
    t2 = C2(R2+R0)
    t3 = [(Rg+R1)/β1+reb]||R3
    t4 = C4(R4||R5)

Czy ktos moglby rzucic na to okiem i napisac co jest źle?
    Czy dolna czest.graniczna jest taka sama dla wzmocnienia napieciowego zwyklego i skutecznego?