Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sterownik silnika skokowego

09 Gru 2011 15:52 1967 8
 • Poziom 8  
  Jestem początkującym elektronikiem.
  Buduję elektroniczny układ sterowania silnikiem skokowym w programie Eagle. Chciałbym, aby ktoś sprawdził, czy wszystko jest ok.


  [M]
 • Relpol przekaźniki
 • Poziom 43  
  Jakbyś zamieścił schemat jako obrazek w treści posta, wszyscy mogli by zobaczyć, również ci co nie mają zainstalowanego Eagle'a i nie będą instalować żeby zobaczyć jeden schemat.
 • Relpol przekaźniki
 • Poziom 43  
  Okropnie skomplikowany jak na pełnioną funkcję np. budowany z pojedynczych przerzutników licznik można zastąpić jednym scalakiem.
  Wybór częstotliwości - będą dwie do wyboru, a nie trzy.
  Jaką funkcję ma pełnić K1 poza robieniem zwarć?
  Co robi przekaźnik w układzie z bramkami logicznymi?.
  Źle podłączasz led'y i przełączniki do układu logicznego (losowo - jak wypadnie?).
  Tyle błędów na pierwszy rzut oka, ale jest więcej.
  Opisz lepiej jak to powinno działać, bo ze schematu nie jestem pewien.
 • Poziom 8  
  a więc układ ma zadanie sterować silnikiem skokowym, natomiast silnik będzie kręcił zaworem dławiącym w układzie pneumatycznym, układ składa się z timera który jest sercem układu ponieważ nadaje silnikowi poprzez potencjometr częstotliwość obrotów, układ 7474 składający się 2 przerzutników D działający jako licznik, następnie układ 7486 rozdziela sygnały na parę sąsiadujących uzwojeń silnika ponadto posiada sygnał zmiany obrotów, a co się tyczy przerzutników jk, to zastosowałem je do zliczania sygnałów, a układ 4073 ma zadanie odłączać timer od całości tak np. po zliczeniu 100 impulsów silnik się zatrzymał, zrobiłem także podtrzymanie przekaźnika, ale tym razem już jest dobrze

  Sterownik silnika skokowego
 • Pomocny post
  Poziom 43  
  Nie znasz podstawowych zasad projektowania układów logicznych:
  - wejścia muszą mieć ustalony stan - nie mogą "wisieć" w powietrzu.
  - nie zwiera się wyjść - ani z wyjściami ani z zasilaniem.
  - odpuść sobie ten przekaźnik nadal jest źle - zrealizuj to na układach logicznych.
  - nie umiesz podłączyć led'ów i nie odróżniasz gdzie popłynie za duży prąd, a gdzie nie popłynie wcale (dowiedz się czegoś o impedancji wejściowej i wyjściowej układów logicznych oraz połączeniu szeregowym i równoległym).
  - przejrzyj katalog układów TTL/CMOS, są układy którymi można zrealizować te same funkcje prościej, z mniejszej ilości elementów.
  - jak chcesz to podłączyć do silnika, brak układu wyjściowego.
  - czy licznik miał liczyć do 64 lub 128 lub 192 kroków? co ma się dziać po naciśnięciu S6 jaki będzie wtedy stan licznika?
  Poszukaj jak się podłącza LED'y i przełączniki do układów logicznych, zobacz jak takie układy robią inni.
 • Poziom 8  
  Czy mógłbyś podać warte przeczytania książki w których zawarte są odpowiedzi na wskazane przez ciebie moje niedociągnięcia w nauce jaką trudna jest elektronika?
 • Poziom 43  
  Sprawa nie jest aż tak skomplikowana, bo oprócz samego połączenia pomiędzy bramkami, które realizują określone funkcje logiczne (z którym sobie poradziłeś), potrzeba jeszcze żeby to prawidłowo połączyć z innymi elementami. Chodzi o to żeby bramki miały zawsze jednoznaczny stan logiczny na wejściu albo "1" albo "0" dlatego:
  -nie podłączamy przełączników/przekaźników tak żeby wejścia miały stan "nie połączone z niczym". Stosujemy rezystory pullup Link
  -nie podłączamy LED'ów bezpośrednio do wyjść (bez rezystora) bo takie połączenie przeciąża wyjście i obniża napięcie w stanie "1" dla innych wejść, zmniejszając margines zakłóceń.
  -nie zwieramy wyjść ze sobą bo kiedy wyjścia mają różny stan to ich połączenie nie będzie ani w stanie "1" ani "0"

  Podłączanie przekaźników nic nie upraszcza, są one niekompatybilne z układami logicznymi (zastąp to przerzutnikiem):
  - wyjścia bramek mają za małą wydajność żeby wysterować przekaźnik
  - wyjścia bramek nie są przystosowane do obciążeń indukcyjnych wymagają zabezpieczeń.
  - styki drgają przy przełączaniu, co znacznie szybsze układy logiczne traktują jako wielokrotne przełączenie.

  Zauważ że są dostępne układy logiczne realizujące bardziej skomplikowane funkcje niż bramki, zastosowanie np. licznika 4060 pozwoliło by zastąpić 5 układów scalonych jednym i usunąć mnóstwo połączeń.
  Porównaj swój układ na bramkach 4073 z multiplekserem 4539.

  W sprawie literatury, to dawno nie miałem w rękach nic o podstawach cyfrówki ale szukał bym w BTC, a kiedyś dawno był dłuuugi cykl artykułów w Praktycznym Elektroniku "Cyfrowe układy scalone CMOS - praktyka i teoria", poza tym warto przejrzeć katalog układów 40XX i 74XX.
 • Poziom 8  
  zamieniłem chip UNC5804, posiadam silnik unipolarny 3,5V 1,5A po sprawdzeniu specyfikacji chipa to nie potrzeba tranzystorów, zmieniłem na licznik 4020 14-bitowy, oraz wykorzystałem multiplekser (nie wiem czy tak może być połączony), potrzebuje wykorzystać 3 stany licznika aby zatrzymać silnik po określonej ilości impulsów, wszystkie przełączniki są zatrzaskowe, czy podłączony w ten sposób przełącznik P1 jest dobrze? planuje także podłączyć w ten sposób resztę przełączników
  Sterownik silnika skokowego