Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Czy opłaca się robić coroczny przegląd pieca gazowego ?

delon32 23 Sty 2016 15:32 34177 64
  • #31 23 Sty 2016 15:32
    jaru76
    Poziom 14  

Paltolicho piece w naszych blokach są od kiedy te bloki istnieją.
    Co do wymiany to ja rozumiem to tak zepsuł się piec: przychodzi gazownik oczywiście z uprawnieniami w miejsce starego wiesza nowy (nie przerabiając nic) podłącza gaz, wode sprawdza szczelność i jest ok, no i najważniejsze podbija gwarancje.
    Pomijając już to wszystko. W protokole jest instalacja gazowa szczelna, kuchnia gazowa szczelna, piecyk gazowy szczelny, drożność kratek wentylacyjnych drożne. Na samym dole protokołu napisane. Użytkownik lokalu zobowiązany jest również do corocznego przeglądu urządzeń gazowych, których przeprowadzenie należy zlecić wyłącznie osobą posiadającym odpowiednie kwalifikacje. Chodzi mi wyłącznie co oni maja na myśli w tym zdaniu. Bo ja rozumiem to tak, że chcą żeby przyszedł np;servisant i sprawdził piec pod względem spalin (i że o taki protokół im chodzi). Bo ja uważam, że to są dwie osobne sprawy.

Dodano po 1 [minuty]:

Przy okazji Dziękuję bo nie wiedziałem, że jest nowelizacja RMI.

• #32 23 Sty 2016 18:46
    kasprzyk
    Specjalista elektryk

jaru76 napisał:
    Paltolicho piece w naszych blokach są od kiedy te bloki istnieją.
    Co do wymiany to ja rozumiem to tak zepsuł się piec: przychodzi gazownik oczywiście z uprawnieniami w miejsce starego wiesza nowy (nie przerabiając nic) podłącza gaz, wode sprawdza szczelność i jest ok, no i najważniejsze podbija gwarancje.

Jednak, jeżeli chcesz, żeby gwarancja była ważna na 2-gi i kolejne lata użytkowania (różne są okresy gwarancji) przed upływem pierwszego roku użytkowania musisz wykonać płatny przegląd i tak na kolejne lata.
    jaru76 napisał:

Pomijając już to wszystko. W protokole jest instalacja gazowa szczelna, kuchnia gazowa szczelna, piecyk gazowy szczelny,

Nie otwierając jego obudowy, nie da się tego sprawdzić - prawdopodobnie ten zapis to dla nich "dupochron".
    jaru76 napisał:

Użytkownik lokalu zobowiązany jest również do corocznego przeglądu urządzeń gazowych, których przeprowadzenie należy zlecić wyłącznie osobą posiadającym odpowiednie kwalifikacje. Chodzi mi wyłącznie co oni maja na myśli w tym zdaniu. Bo ja rozumiem to tak, że chcą żeby przyszedł np;servisant i sprawdził piec pod względem spalin (i że o taki protokół im chodzi). Bo ja uważam, że to są dwie osobne sprawy.

Nie rozumiem, co masz na myśli ? (pogrubiłem w cytacie)

• #33 23 Sty 2016 19:14
    paltolicho
    Poziom 16  

Jednak, jeżeli chcesz, żeby gwarancja była ważna na 2-gi i kolejne lata użytkowania (różne są okresy gwarancji) przed upływem pierwszego roku użytkowania musisz wykonać płatny przegląd i tak na kolejne lata.

Tego bym już do rozmowy na razie nie mieszał. Rozmawiamy o obowiązkach prawnych. Faktycznie producent może nam zasugerować przegląd itp., ale nie może nas do tego zmusić.

Dla mnie ważne jest prawo. Jest przepis, który w miarę wyjaśnia co i kiedy należy zrobić.

Faktem jest również, że sprawdzić szczelność urządzenia gazowego bez zdjęcia chociażby obudowy w wielu przypadkach wg mnie jest niemożliwa, także człowiek taki zapewne idzie detektorem po rurze gazu ile się da i tyle.

• #34 23 Sty 2016 19:37
    kasprzyk
    Specjalista elektryk

paltolicho napisał:

Tego bym już do rozmowy na razie nie mieszał. Rozmawiamy o obowiązkach prawnych. Faktycznie producent może nam zasugerować przegląd itp., ale nie może nas do tego zmusić.

Moja odpowiedź tyczyła się wpisu: no i najważniejsze podbija gwarancje. Dla wielu użytkowników jest to często jedyne kryterium potrzeby wykonania przeglądów, co wcale o nich dobrze nie świadczy, w żaden sposób nie neguję przepisów nakazujących te czynności po za okresem gwarancyjnym.
    Często spotykamy klientów, którzy wzywają nas po raz pierwszy dopiero wtedy, gdy urządzenie już nie pracuje albo posiada wyraźne znaki, że coś jest nie tak - np. przegrzana, wypalona obudowa.
    paltolicho napisał:

Dla mnie ważne jest prawo. Jest przepis, który w miarę wyjaśnia co i kiedy należy zrobić.

Całkowicie się z Tobą zgadzam, i nie chodzi tylko o prawo, a przede wszystkim o bezpieczeństwo, zdrowie i życie wszystkich użytkowników zależnych od konkretnego urządzenia.

• #35 23 Sty 2016 20:54
    jaru76
    Poziom 14  

Dobra bo chyba trochę zagmatwałem sprawę. Cały czas chodzi mi o to jedno zdanie i na tym zdaniu się skupmy. Użytkownik lokalu zobowiązany jest również do corocznego przeglądu urządzeń gazowych, których przeprowadzenie należy zlecić wyłącznie osobą posiadającym odpowiednie kwalifikacje. Chodzi mi na jakiej podstawie żądają od użytkownika lokalu takiego przeglądu.

• #36 23 Sty 2016 21:43
    kasprzyk
    Specjalista elektryk

Na zarządcy/właścicielu/użytkowniku spoczywa obowiązek o którym rozmawiamy. W Twoim przypadku zarządcą jest SM - teraz należałoby sięgnąć do przepisów spółdzielni.

• #37 23 Sty 2016 22:07
    jaru76
    Poziom 14  

Spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego to ograniczone prawo rzeczowe uregulowane przez Ustawę o spółdzielniach mieszkaniowych. Posiadanie go oznacza prawo do korzystania z lokalu. Jednak faktycznym właścicielem mieszkania jest spółdzielnia mieszkaniowa, jak i zarządcą budynku.

• #38 24 Sty 2016 12:40
    kasprzyk
    Specjalista elektryk

Nie znam się na przepisach SM. Jedno jest pewne, że to na nich - jako zarządcy budynku - spoczywa całkowita odpowiedzialność za stan techniczny budynku a co za tym idzie bezpieczeństwo mieszkających tam ludzi.
    Oni posiadają lub nie, narzędzia, którymi są w stanie wyegzekwować od lokatora/ użytkownika wykonanie czynności o których tu piszemy, często w pismach kierowanych do lokatorów powołują się właśnie na zapisy RMI. Jak wiemy nic w SM nie jest za darmo - czy to remonty, awarie bieżące itd. Jeżeli nawet wywalczysz, żeby to oni zrobili przegląd i tak prawdopodobnie obciążą Ciebie.
    Tutaj już bardziej potrzebne forum prawnicze.

• #39 24 Kwi 2016 19:13
    etienee
    Poziom 8  

Nie strasz bo.... Chodzi tylko o wyciąganie kasy.Te wybuchy zaczadzenia to sa przypadki jednostkowe
    Ileż to razy sie słyszy o wybuchu gazu,zaczadzeniu itp.Okazuje sie co,że lumpy pijaństwo,alkohol,papierosy ,narkotyki. Na moim opsiedlu było kilka przypadków dotyczyły tylko osób z marginesu. Serwisanci dobrze wiedza jak wyciagac kase od klienta. A sklep wie dobrze jaki polecić bubel aby potem kumpel serwisant do któego odsyła miał co robic i jak zarabiac kase. mój przypadek
    Straszyli tymi wybuchami wię postanowiłam wymienić PG-6 (bezproblemowy,ponad 25 lat słuzył z drobnymi naprawami) na junkersa w11-2e. polecanego przez sklep w Krakowie.Nie daleko tego sklepu jest serwis. I tak zamontowali mi w 2014r. Lipiec 2015r. piec zgasł i tyle. serwisant(naciagacz) doskonale musiał wiedzieć jakie mam dziadostwo ledwie wszedł i już świeczka, zapchana,pilot do czyszczenia.Zainkasował 75 zł (30 dojazd z jednej ulicy na równoległą)
    Mineło 8 m-cy,piec nie działa znowu i ten sam serwisant,tyle,że wszedł swieczka pilot znowu.Pokazuje mu serwis jaki wykonał,to nie podlega gwarancji ani rekojmi. koszt usługi 90 zł.
    Nie zgodziłam się na zapłacenie więc wyszedł.Mówiłam,że piec sie uruchomił i działa a on nic.Potem wogóle nie działał nadal. Czy to aby na pewno pilot jakis co to za dziadostwo. Czyszczenie co roku nie wynika,ze powinnam wzywać serwisanta co trzy miesiace bo tyle dał gwarancji na swieczke. Czym sie zatyka gazem, z rur farfocle,no kamienie sa w rurach,brud w mieszkaniu,kurz i co jeszcze

Dodano po 4 [minuty]:

Jeszcze istotna rzecz czy to spółdzielnie czy wspólnota mieszkaniowa.Do ich obowiązków należy przegląd instalacji gazowej,szczelność. U nas przeprowadzają kontrole zawsze przed Świętami Wielkanocnymi i Bożym narodzeniem. Przed Nowym Rokiem chodzi kominiarz.Mieszkania sa własnosciowe i spóldzielcze.

• #40 24 Kwi 2016 19:50
    paltolicho
    Poziom 16  

etienee napisał:
    Nie strasz bo.... Chodzi tylko o wyciąganie kasy.Te wybuchy zaczadzenia to sa przypadki jednostkowe
    Ileż to razy sie słyszy o wybuchu gazu,zaczadzeniu itp.Okazuje sie co,że lumpy pijaństwo,alkohol,papierosy ,narkotyki. Na moim opsiedlu było kilka przypadków dotyczyły tylko osób z marginesu. Serwisanci dobrze wiedza jak wyciagac kase od klienta. A sklep wie dobrze jaki polecić bubel aby potem kumpel serwisant do któego odsyła miał co robic i jak zarabiac kase. mój przypadek
    Straszyli tymi wybuchami wię postanowiłam wymienić PG-6 (bezproblemowy,ponad 25 lat słuzył z drobnymi naprawami) na junkersa w11-2e. polecanego przez sklep w Krakowie.Nie daleko tego sklepu jest serwis. I tak zamontowali mi w 2014r. Lipiec 2015r. piec zgasł i tyle. serwisant(naciagacz) doskonale musiał wiedzieć jakie mam dziadostwo ledwie wszedł i już świeczka, zapchana,pilot do czyszczenia.Zainkasował 75 zł (30 dojazd z jednej ulicy na równoległą)
    Mineło 8 m-cy,piec nie działa znowu i ten sam serwisant,tyle,że wszedł swieczka pilot znowu.Pokazuje mu serwis jaki wykonał,to nie podlega gwarancji ani rekojmi. koszt usługi 90 zł.
    Nie zgodziłam się na zapłacenie więc wyszedł.Mówiłam,że piec sie uruchomił i działa a on nic.Potem wogóle nie działał nadal. Czy to aby na pewno pilot jakis co to za dziadostwo. Czyszczenie co roku nie wynika,ze powinnam wzywać serwisanta co trzy miesiace bo tyle dał gwarancji na swieczke. Czym sie zatyka gazem, z rur farfocle,no kamienie sa w rurach,brud w mieszkaniu,kurz i co jeszcze

Dodano po 4 [minuty]:

Jeszcze istotna rzecz czy to spółdzielnie czy wspólnota mieszkaniowa.Do ich obowiązków należy przegląd instalacji gazowej,szczelność. U nas przeprowadzają kontrole zawsze przed Świętami Wielkanocnymi i Bożym narodzeniem. Przed Nowym Rokiem chodzi kominiarz.Mieszkania sa własnosciowe i spóldzielcze.

Jakim autem jeździsz?

• #41 24 Kwi 2016 21:39
    kasprzyk
    Specjalista elektryk

etienee napisał:
    Ileż to razy sie słyszy o wybuchu gazu,zaczadzeniu itp.Okazuje sie co,że lumpy pijaństwo,alkohol,papierosy ,narkotyki. Na moim opsiedlu było kilka przypadków dotyczyły tylko osób z marginesu.

Sorry, ale nie jesteś wzywana do takich sytuacji i nie masz pojęcia jak często i jakich ludzi to dotyka - odpiszę Tobie, że wszystkich, i nie ma to znaczenia czy tak jak opisałaś są to lumpy pijaństwo,alkohol,papierosy ,narkotyki. aczkolwiek osobiście u takich jeszcze nie byłem, może dlatego, że oni przeważnie mają odcięty gaz .. ?

etienee napisał:

Owszem, do ich obowiązków należy przestrzeganie i egzekwowanie przepisów prawa ponieważ są zarządcami Twojego budynku, jeżeli robią to zbiorczo to i tak każdy indywidualnie za to płaci, czy to w opłatach celowych, konserwacyjnych itd. Jeżeli w uchwale jest zapis, że każdy indywidualnie musi dopilnować tych przeglądów SM ma to gdzieś. Jednak w większości przypadków to na nich spoczywa cała odpowiedzialność i to oni bekną jeżeli coś się stanie a nie mieli aktualnych protokołów z przeglądów okresowych.

• #42 12 Lis 2017 19:49
    marek.nosal
    Poziom 3  

Saunier Duval Opalia c11e

Za miesiąc mija 7 lat od kupna i dziś rozszczelnił się nagrzewacz.
    Przeglądów nie wykonywałem ani razu.
    Podejrzewam, że nagrzewnica strzeliła ze względu na zbyt mocne eksploatowanie, czego wynikiem była wrząca woda.
    Od razu powiem,że nie namawiam do pomijania serwisowania ze względów bezpieczeństwa, to GAZ (!!!) ale fakt faktem koszt serwisowania odkładany do skarbonki daje mi dziś nowy piec.

Dodam, że kupując Sauniera pytałem na forach i czytałem opinie o nim - wszystkie negatywne i wręcz brutalne ;) "tandeta,badziew,nie kupuj zajeżdża Francją itd"

Czekam na serwisanta żeby ocenił i oznajmił mnie ile za spawanie nagrzewnicy, a jeśli się nie opłaci to kupię .... Sauniera.

• #43 13 Lis 2017 11:45
    BUCKS
    Poziom 31  

marek.nosal napisał:
    Podejrzewam, że nagrzewnica strzeliła ze względu na zbyt mocne eksploatowanie, czego wynikiem była wrząca woda.

Ja strzelam, że padła Ci też z braku odpowiedniej konserwacji, czyli czyszczenia z osadów, kamienia kotłowego itp.

marek.nosal napisał:
    Od razu powiem,że nie namawiam do pomijania serwisowania ze względów bezpieczeństwa, to GAZ (!!!)

A co za różnica GAZ, czy prąd. Każde medium ma swoje wady i zalety, a bezpieczna eksploatacja oznacza zachowanie pewnych reguł

marek.nosal napisał:
    ale fakt faktem koszt serwisowania odkładany do skarbonki daje mi dziś nowy piec.

można polemizować, czy trzeba co roku wzywać serwis ale ja uważam, że kocioł musi mieć co roku przegląd, a kto go wykona to już jest drugorzędna sprawa. Ważne, aby osoba wiedziała co robi i robiła to z należytą starannością.
    Brak konserwacji może utrudnić korzystanie z kotła lub spowodować jego uszkodzenie lub być przyczyną utraty zdrowia lub życia.

Kotły z otwartą komorą spalania mają prostszą budowę i są mniej wymagające, z kolei przy kondensacyjnych sprawa jest bardziej skomplikowana dlatego coroczny przegląd przez wyspecjalizowany serwis traktowałbym jako konieczność, a nie wyrzucanie kasy w błoto.

• #44 15 Lis 2017 19:30
    marek.nosal
    Poziom 3  

Wszystko kwestia ceny.
    Jeśli ktoś sobie śpiewa 200zł za przegląd, to nie ma się co dziwić że ludzie zamykają drzwi.
    Gdyby ceny były niższe, to i gazownicy mieliby więcej pracy,pieniędzy.
    Dziennie dwa, trzy takie piece i jeden z drugim by nie głodował, a że się nie chce pracować, to i stawki wylansowane w celu szybkiej korzyści.
    Niech zniżą ceny, to i bezpieczniej się zrobi.

• #46 15 Lis 2017 19:44
    BUCKS
    Poziom 31  

marek.nosal napisał:
    Jeśli ktoś sobie śpiewa 200zł za przegląd

200zł to nie jest dużo ale w tej cenie zapomnij o przeglądzie z prawdziwego zdarzenia, najwyżej usunięcie jakiejś usterki lub ogólnikowy przegląd.
    Poza tym bardziej chodzi o brak należytej jakości usługi, bo cena to jedno ale jeśli już ktoś coś robi to niech to robi raz, a dobrze. Zamiast tego mamy wielu serwisantów tandeciarzy ;)
    marek.nosal napisał:
    Za miesiąc mija 7 lat od kupna[...]ale fakt faktem koszt serwisowania odkładany do skarbonki daje mi dziś nowy piec

Nie powiesz mi, że nowy kocioł kosztuje 1400zł, bo wynika, że tyle zaoszczędziłeś. Nawet nie starczy na 50% ceny nowego kotła ;)

• #47 15 Lis 2017 19:59
    kierbedz4
    Poziom 33  

Firma wygrywająca przetarg na sprawdzenie szczelności na złączach gazowych sprawdza również szczelność zaworów kuchenki i stwierdza iż przegląd wyszedł pozytywnie.Za ten przegląd płaci Spółdzielnia.Po kilku miesiącach postanowiłeś wymienić kuchenkę gazową i wówczas musi ją podłączyć gazownik z odpowiednimi uprawnieniami i sprawdzić na szczelność a koszt wykonania usługi ponosisz Ty.W karcie gwarancyjnej wyrażnie stoi że zakupioną przez Ciebie kuchenkę musi podłączyć gazownik z uprawnieniami i na tę okoliczność podbija Ci kartę gwarancyjną Bez tej pieczątki tracisz gwarancję na kuchenkę.

• #48 15 Lis 2017 20:16
    BUCKS
    Poziom 31  

kierbedz4 napisał:
    Firma wygrywająca przetarg na sprawdzenie szczelności na złączach gazowych sprawdza również szczelność zaworów kuchenki i stwierdza iż przegląd wyszedł pozytywnie.Za ten przegląd płaci Spółdzielnia.Po kilku miesiącach postanowiłeś wymienić kuchenkę gazową i wówczas musi ją podłączyć gazownik z odpowiednimi uprawnieniami i sprawdzić na szczelność a koszt wykonania usługi ponosisz Ty.W karcie gwarancyjnej wyrażnie stoi że zakupioną przez Ciebie kuchenkę musi podłączyć gazownik z uprawnieniami i na tę okoliczność podbija Ci kartę gwarancyjną Bez tej pieczątki tracisz gwarancję na kuchenkę.

Tylko Ty piszesz o obowiązkowym przeglądzie instalacji gazowej jaki spoczywa na właścicielu nieruchomości i ewentualnym montażu nowego urządzenia przez osobę z uprawnieniami, aby zachować gwarancję, natomiast wątek aktualnie dotyczy przeglądów kotłów gazowych pod kątem ich serwisowania. To trochę jak z autem musisz mieć coroczny przegląd samochodu u diagnosty, potwierdzony odpowiednim wpisem w dowód rejestracyjny ale potem jest jeszcze opcja przeglądu u mechanika, który wymieni olej, filtr oleju itd.

• #49 15 Lis 2017 23:49
    kasprzyk
    Specjalista elektryk

Jak wszystko w Polsce, pięknie i ładnie dopóki nic się nie stanie, później płacz i lament.
    Zalejesz mieszkanie, sobie, sąsiadowi - stracisz parę stów, może tysięcy, nie ma tragedii, dojdzie do zaczadzenia, spalenia - wtedy jest już za późno, wyrządzisz krzywdę sobie, rodzinie, innym, do tego dostaniesz wyrok. Zawsze pytam się klientom , po co płacą ubezpieczenie na mieszkanie, skoro bez ważnych przeglądów elektrycznych, gazowych, kominowych i innych, tak nie dostaną odszkodowania - liczą na to, że meteoryt uderzy ?

• #50 16 Lis 2017 12:24
    wnoto
    Poziom 32  

kasprzyk napisał:
    Zawsze pytam się klientom , po co płacą ubezpieczenie na mieszkanie, skoro bez ważnych przeglądów elektrycznych, gazowych, kominowych i innych, tak nie dostaną odszkodowania - liczą na to, że meteoryt uderzy ?

Bardzo mało osób ma świadomość tego ... dlatego to wyróżniłem.

• #51 16 Lis 2017 12:44
    BUCKS
    Poziom 31  

wnoto napisał:
    Bardzo mało osób ma świadomość tego ... dlatego to wyróżniłem.

Nie rozumiem co wyróżniłeś, skoro jedyny Twój wcześniejszy post w tym wątku to:
    wnoto napisał:
    @marek.nosal a prowadzisz jakiś własny biznes czy na etacie pracujesz ?

Już chyba wiem, po dalszej lekturze forum moim zdaniem pomyliłeś wątki i Twój komentarz o wyróżnieniu miał być w wątku:
    Nowe rządowe taryfy prądu do ogrzewania domów - najnowsze informacje.

• #52 16 Lis 2017 13:00
    wnoto
    Poziom 32  

Nie. Pisałem że bardzo mało osób wie że ubezpieczenie które kupują nie będzie wypłacone ze względu na brak przeglądów. Wyróżniłem=powieliłem stwierdzenie poprzednika (nie powinno się powielać informacji z poprzedniego postu (regulamin)) - dlatego aby uniknąć (może się uda :)) polecenia moderatora napisałem o wyróżnieniu tego faktu.

A ten nowy wątek Nowe rządowe taryfy prądu do ogrzewania domów - najnowsze informacje. - wiele osób czeka na "nowe rozdanie" w sprawie sposobu ogrzewania domu mieszkania. Od zawsze bardziej mnie ciągnęło do prądu zamiast do gazu. To jest rozwiązanie - ale bez szczegółów ciężko będzie to do końca ocenić. Wiele pieców gazowych (głównie z mieszkań) może zniknąć.

• #53 16 Lis 2017 13:23
    Plumpi
    Specjalista - systemy grzewcze

marek.nosal napisał:
    Wszystko kwestia ceny.
    Jeśli ktoś sobie śpiewa 200zł za przegląd, to nie ma się co dziwić że ludzie zamykają drzwi.
    Gdyby ceny były niższe, to i gazownicy mieliby więcej pracy,pieniędzy.
    Dziennie dwa, trzy takie piece i jeden z drugim by nie głodował, a że się nie chce pracować, to i stawki wylansowane w celu szybkiej korzyści.
    Niech zniżą ceny, to i bezpieczniej się zrobi.

Określ ile taki przegląd powinien kosztować?
    Jakie czynności powinien wykonać serwisant?
    Ile czasu trzeba poświęcić na wykonanie wszystkich tych czynności?
    Jak serwisant powinien dotrzeć do klienta oraz jakim środkiem transportu?
    Jakie powinien mieć wyposażenie, narzędzia, przyrządy?
    Ile mogą kosztować ww narzędzia i przyrządy?
    Ile powinny kosztować wymagane prawem przeglądy i wzorcowania/legalizacja ww przyrządów?
    Jak często ww przyrządy powinny podlegać wzorcowaniu/legalizacji?

• #54 16 Lis 2017 13:25
    BUCKS
    Poziom 31  

wnoto napisał:
    Wyróżniłem=powieliłem stwierdzenie poprzednika

he he, dla mnie wyróżnienie skojarzyło się z pogrubioną czcionką i taką widziałeś w tym drugim wątku.
    wnoto napisał:
    Od zawsze bardziej mnie ciągnęło do prądu zamiast do gazu. To jest rozwiązanie - ale bez szczegółów ciężko będzie to do końca ocenić. Wiele pieców gazowych (głównie z mieszkań) może zniknąć.

Ja zawsze uważam, że lepiej jeśli mam wybór. Póki co nie mam specjalnego wyboru i pozostaje mi tylko gaz do ogrzewania.
    W przypadku prądu ograniczają mnie możliwości techniczne. Piece akumulacyjne musiałyby mieć moc przekraczającą moją obecną moc umowną, a w najbliższym czasie nie ma opcji na jej zwiększenie.
    Inna sprawa, że piece akumulacyjne mają swoją wagę i jak dla mnie nie są zbyt estetyczne, aby pełniły rolę całorocznego mebla i wymagałyby u mnie dodatkowego remontu instalacji elektrycznej.
    Z drugiej strony słychać głosy o sypiącej się infrastrukturze i bez inwestycji czeka Nas powrót do epoki kamienia łupanego. Nagły wzrost zapotrzebowania na energię elektryczną może być katastrofalny w skutkach bez odpowiedniej infrastruktury.

• #55 16 Lis 2017 13:30
    wnoto
    Poziom 32  

To temat do tego drugiego watku - ale zwiększony pobór ma być w nocy ... kiedy infrastruktura się nudzi. Automatycznie przeniesie to cześć obciążenia z dnia na noc. Czyli same plusy dla infrastruktury.
    A sumaryczna zwiększona ilość prądu to i być może (zależy jak duży wzrost) większe środki na infrastrukturę.

Odnośnie infrastruktury ... to ile dopłacasz w ramach opłat do spółdzielczni za sprawdzanie Twojej instalacji gazowej ? "Dopisujesz" to sobie do kosztów ogrzewania ?

• #56 16 Lis 2017 13:50
    BUCKS
    Poziom 31  

wnoto napisał:
    to ile dopłacasz w ramach opłat do spółdzielczni za sprawdzanie Twojej instalacji gazowej ?

Nie mam określonej dopłaty, płacę ustalona kwotę, która pokrywa wszystkie zobowiązania.
    Z tego powodu nie ma znaczenia, czy indywidualnie miałbym gaz, czy z niego zrezygnował, bo nie miałoby to wpływu na wysokość moich opłat. Cały blok musiałby zrezygnować z gazu to wtedy być może opłaty byłyby inne ale znając życie środki zostałyby przeznaczone na inne wydatki, więc globalnie nie byłoby specjalnie taniej w comiesięcznych opłatach.
    Inaczej sprawa wygląda jak masz domek wolnostojący, wtedy każda oszczędność, czy każdy wydatek jest odczuwalny dla Twojej kieszeni.

Plumpi napisał:
    Określ ile taki przegląd powinien kosztować?

Przegląd przeglądowi nie jest równy stąd ceny powinny być zróżnicowane.
    U mnie serwisant skasował kiedyś ok. 200zł za usunięcie usterki. Szkoda tylko, że jego działania przyniosły poprawę na okres tylko ok. 3 tygodni. Jak dowiedziałem się, że problem sprawia elektroda jonizacyjna to po samodzielnym czyszczeniu problem ustąpił ale na kilka miesięcy. Obecnie robię czyszczenie elektrody raz na pół roku i mam święty spokój.
    Jak dla mnie jest to nieporozumienie, że ja wówczas jako laik lepiej wykonałem czyszczenie niż zawodowiec z autoryzacją producenta.

• #57 16 Lis 2017 14:00
    wnoto
    Poziom 32  

BUCKS napisał:
    Cały blok musiałby zrezygnować z gazu to wtedy być może opłaty byłyby inne

Dokładnie. Ja wiem, że każdy sobie ... ale robienie przykładowo 20 małych kotłowni - zamiast jednej profesjonalnej w budynku ... to błąd . Zdaję sobie sprawę że to "normalne" i to wina deweloperów. Moim zdaniem powinno być zakazane - szczególnie w nowych domach.

• #58 16 Lis 2017 14:11
    BUCKS
    Poziom 31  

wnoto napisał:
    ale robienie przykładowo 20 małych kotłowni - zamiast jednej profesjonalnej w budynku ... to błąd

W starej kamienicy i tak nie zrobisz jednej profesjonalne kotłowni, bo zawsze znajdą się jakieś ograniczenia, gdyż trzeba dostosować się do istniejących warunków.
    Poza tym warunki obliczania zużycia ciepła zwykle są na Twoją niekorzyść, bo masz udział stałych kosztów na poziomie 60%. Mając swój kocioł jeśli chcę oszczędzać to widzę to w rachunkach, przy ogrzewaniu miejskim oszczędzanie traci sens, bo nie ma to odzwierciedlenia w wysokości rachunków. Potem widzę, jak ludzie regulują temperaturę otwierając okna, bo nie widzą sensu w oszczędzaniu.

• #59 16 Lis 2017 14:18
    wnoto
    Poziom 32  

Żadnych podzielników. Tylko liczniki ciepła na wejściu na każdym mieszkaniu. Każdy płaci za ciepło dostarczone do jego domu. Żadnych współczynników i podzielników.

• #60 16 Lis 2017 14:23
    BUCKS
    Poziom 31  

wnoto napisał:
    Żadnych współczynników i podzielników.

U mnie jak pojawił się pomysł ogrzewania miejskiego z podzielnikami i współczynnikami to na szczęście został on odrzucony.
    Uważam, że licznik ciepła nie jest w interesie dostawcy ciepła, wolą podzielniki i współczynniki, bo oni mogą więcej na tym zyskać.