Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Prądnica z silnika od pralki prośba o wnioski

10 Gru 2011 07:44 9305 7
  • Poziom 12  
    Witam.
    Jako amator elektrowni wiatrowej postanowiłem uiścić marzenia i elektrownia wiatrowa stała się faktem, niestety nie na długo.
    Opisze w skrócie fakty.
    Pospawałem maszt 7m z 3 rur 5/4 pręt 12-stka co 30cm maszt stabilny na szczycie blacha 10mm i piasta z nowym łożyskiem bez luzu.
    Kupiłem pralkowca z 16-stoma magnesami neodymowymi na allegro.
    Założyłem śmigło 3 łopatkowe (z poliestyrenu średnica 150 cm) do piasty dorobionej przez tokarza z równomiernie wywierconymi otworami prawidłowo rozmieszczonymi. Śmiglo nie miało bicia nie zatrzymywało się w tym samym miejscu więc maszt w góre.
    Okazało się że śmigła są za małe gdyż bez żadnego obciążenia chodziły powoli przy średnim wietrze ok 2-3 m/s ale wpinając żarówke 60 wat już powoli stawały.
    Wtedy jednak zauważyłem że na pusto przy większych obrotach już wszystko drgało.
    Zakupiłem śmigło 250 cm i to było to. Wtedy przy małym wietrze śmigła obracaly się już w miare szybko, że żarówka 60 wat świeciła jasno, przy większym wietrze 3 szt żarówek 100 wat działały prawidlowo, jednak drgania były dość duże a śmiglo było wyważone jak stwierdził producent.
    A teraz końcówka:
    w nocy powiało mocniej i rano śmiglo z urwaną ośką znalazło się na ziemi.
    Teraz pytanie celem uświadomienia mnie:
    Co moglo być powodem urwania ośki?
    Moim zdaniem to wirnik nie był dobrze wyważony i powodowal drgania przy wchodzeniu na większe obroty, ale celem potwierdzenia moich przypuszczeń proszę o uświadomienie mnie w tej kwestii.
    Pozdrawiam wszystkich amatorów i profesjonalistów energii odnawialnej.
  • Poziom 39  
    Nie wiem jak zmontowałeś elementy ale wydaje mi się że konstrukcja była zbyt delikatna (ośka za cienka). Podmuchy wiatru przeciążyły konstrukcję. Przy projektowaniu trzeba było dać duży zapas.
    Może pokażesz zdjęcia uszkodzeń.
    Tu poczytaj o budowie wiatraków. https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic277125.html
  • Poziom 12  
    Czytałem już chyba wszystkie tematy jednak człowiek uczy się na błędach a błędy kosztują. Śmigla były lekkie więc nie powinny robić obciążenia jednak dochodzę do przekonania że gdybym w przyszłości cokolwiek działał z wiatrakami to tylko konkretna prądnica od 2 kw z grubą ośką wchodziła by w grę.
  • Poziom 13  
    Witam.twoja ośka to zwykły żelaz . zastosuj gatunkowa stal po ulepszeniu cieplnym.
  • Poziom 12  
    Być może, ciężko to będzie sprawdzić ale jest twarda i wiertło się nie chce łapać więc wygląda że hartowana. Mnie dalej nurtuje pytanie dlaczego były drgania.
    Czy mogły być spowodowane tym że wirnik nie był wyważony i przy wchodzeniu na większe obroty następowało drganie?
  • Pomocny post
    Poziom 33  
    Też to przerabiałem - ucina jak żyletką.Teraz dla pralkowca daję wałek Φ 35 mm.
    Prądnica z silnika od pralki prośba o wnioski
    Etatowy wirnik w Pralkowcu ma wałek wytrzymały do 1 kW na okres do 1 roku (zmęczenie materiału pomimo wyważenia) - na więcej nie można liczyć.
  • Poziom 9  
    Witam! Wydaje mi się że to nie wyważenie wirnika , tylko śmigieł.
    Oś 16 mm do tego śmigła to trochę za mało.
    Najlepszym rozwiązaniem było by wałek pośredni między śmigłem a prądnicą
    połączony sprzęgłem .
  • Poziom 12  
    Wszystko to co panowie mówicie jest teoretycznie uzasadnione. Śmigla o tak dużej średnicy do pralkowca i cienkiej ośki nie pasują. Nie zda to egzaminu. Mam już swoje zdanie, poniżej 1,5 kw nie ma co startować z elektrownią wiatrową chyba że jako hobby ale do produkcji prądu celem nawet podgrzania wody małe prądnice nie zdają egzaminu.
    Co do śmigieł to małe śmigła cieszą nasze oko gdy się kręcą, wpinając im obciążenie wytwarza się opór i nawet przy większych wiatrach ledwo się kręcą nie dając prądu.