Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Multimetr do długotrwałego pomiaru prądu przemiennego

kaszel 10 Dec 2011 09:29 2867 14
lampy.pl
    kaszel
    Level 17  
    Witam wszystkich serdecznie.

Szukam multimetru, który pozwoli nie długotrwale mierzyć prąd przemienny rzędu kilka amper (tak do 5A). Większość tanich multimetrów ma ograniczenie na długość pomiaru prądu do 10 sekund. Rozumiem, że spowodowane jest to nagrzewaniem bocznika? Czy ktoś ma doświadczenie z tańszymi multimetrami w tej sprawie? Wiem, że fluke nie sprawia takich problemów, ale chwilowo mnie na niego nie stać :)
  • lampy.pl
    Qbuś
    Level 38  
    Wpisz w wyszukiwarkę "amperomierz tablicowy".
    kaszel
    Level 17  
    Witaj, amperomierz tablicowy, ani tym bardziej laboratoryjny nie są multimetrami ;) Poza tym oczekuję rozdzielczości co najmniej 0,01A. Ciężko to osiągnąć na tablicowym.
  • lampy.pl
    agent.orange
    Level 15  
    kaszel wrote:
    Witaj, amperomierz tablicowy, ani tym bardziej laboratoryjny nie są multimetrami ;) Poza tym oczekuję rozdzielczości co najmniej 0,01A. Ciężko to osiągnąć na tablicowym.

Weź zatem o odpowiedniej rozdzielczości/dokładności multimetr i zastosuj zewnętrzny bocznik do pomiaru prądu.
    kaszel
    Level 17  
    Takich boczników potrzebował bym kilka, utrudnia to pomiary. Odczyt byłby niebezpośredni - kolejne utrudnienie. Nie bez powodów pytałem o multimetr, który może dokonać pomiarów prądu w trybie ciągłym. Gdybym chciał stosować jakąś kombinatorykę, to na pewno bym ten problem dawno rozwiązał.
    agent.orange
    Level 15  
    kaszel wrote:
    Takich boczników potrzebował bym kilka, utrudnia to pomiary. Odczyt byłby niebezpośredni - kolejne utrudnienie. Nie bez powodów pytałem o multimetr, który może dokonać pomiarów prądu w trybie ciągłym. Gdybym chciał stosować jakąś kombinatorykę, to na pewno bym ten problem dawno rozwiązał.

No cóż było zatem napisać o tym w pierwszym poście - trudno domyślać się gdzie i do czego to ma być, bo jak na razie kręcisz nosem na każdy pomysł; a i ułatwiłoby znalezienie odpowiedzi. Nie pozostaje Ci nic innego jak tylko przejrzeć specyfikacje wszystkich możliwych mierników.
    kaszel
    Level 17  
    Szczerze mówiąc nie bardzo rozumiem o co masz pretensje. Napisałem w pierwszym poście, że szukam _multimetru_ co ciągłego pomiaru prądu przemiennego.

Nie masz się domyślać gdzie i do czego to ma być. Gdybym uznał tą informację za istotną to z góry napisałbym że chce nim mierzyć prąd pracy lamp wyładowczych w terenie w kilku określonych momentach ich pracy. Czy taka informacja pomoże Ci zaproponować mi odpowiedni multimetr? Raczej nie sądzę.
    User removed account
    User removed account  
    agent.orange
    Level 15  
    kaszel wrote:
    Szczerze mówiąc nie bardzo rozumiem o co masz pretensje. Napisałem w pierwszym poście, że szukam _multimetru_ co ciągłego pomiaru prądu przemiennego.

Nie masz się domyślać gdzie i do czego to ma być. Gdybym uznał tą informację za istotną to z góry napisałbym że chce nim mierzyć prąd pracy lamp wyładowczych w terenie w kilku określonych momentach ich pracy. Czy taka informacja pomoże Ci zaproponować mi odpowiedni multimetr? Raczej nie sądzę.

Musisz sobie uświadomić że, doświadczeni specjaliści dobierają rozwiązanie do potrzeb. Ty nie mówisz jakie masz potrzeby a chcesz rozwiązania. Musisz wiedzieć, że nie ma uniwersalnych rozwiązań. Ludzie na forum poświęcają swój czas aby Ci odpowiedzieć ale okazuje się że ich wysiłek i czas idzie na marne, bo proponują rozwiązania które nie sprawdzą się w warunkach o których nie wiedzą. Po prostu szanuj czas i dobrą wolę innych -- tak na przyszłość.
    User removed account
    User removed account  
    kaszel
    Level 17  
    agent.orange wrote:
    Musisz sobie uświadomić że, doświadczeni specjaliści dobierają rozwiązanie do potrzeb. Ty nie mówisz jakie masz potrzeby a chcesz rozwiązania. (...)

Kolego, Ty zdaje się nadal nie zrozumiałeś. Ja już dawno dobrałem rozwiązanie do swoich potrzeb, potrzebowałem jedynie pomocy przy doborze konkretnego modelu urządzenia. To wszystko.

Ty natomiast na siłę postanowiłeś na siłę znaleźć inne rozwiązanie, które na dodatek w moim przypadku jest totalnie nie do przyjęcia. Jak ktoś na forum motoryzacyjnym zapyta o opony zimowe, to nie odpowiesz mu, że lepiej jednak jeździć tramwajem - prawda? A taką odpowiedź od Ciebie usłyszałem.

Motronic wrote:
    Kup Kyoritsu KewMate 2000 i już. Albo inne cęgówki, bądź same cęgi, które stanowią przystawkę do klasycznego miernika. Olej jakieś boczniki. Przaśna cegówka mierząca prąd zmienny kosztuje już 39,99 ale chyba byle czego nie potrzebujesz.

Prawdę mówiąc tym KewMate 2000 interesuję się już od jakiegoś czasu, niemniej w tym przypadku się nie sprawdzi. Oferuje rozdzielczość pomiaru prądu zaledwie 0,1A, to dla mnie w niektórych przypadkach za mało. Jeśli chodzi o cęgowca, to mam już KewSnap 2031, on na zakresie 20A mierzy z rozdzielczością 0,01A niemniej strasznie szybko się wyłącza przy nieco dłuższym pomiarze. Co też stwarza pewne problemy.

Przeglądam sobie notki katalogowe kilku mierników i jak na razie Brymen BM805 za ~180pln wyróżnia się na plus. Pomiar do 10A w trybie ciągłym, z możliwością przeciążenia do 20A przez maks 30s. Jeśli ktoś potrzebuje TrueRMS to BM807 ale on kosztuje już ponad 300pln. Z tańszych to Mastechy MY-68 za ~80pln nie mają ograniczenia czasowego przy pomiarze prądu, z tym, że tutaj chyba jednak wolałbym dołożyć dla świętego spokoju do Brymena.
    User removed account
    User removed account  
    kaszel
    Level 17  
    Motronic wrote:
    Ale słuchaj, rozdzielczośc cęgowca możesz zwiększyć prostym knyfem-cęgi "owijasz" jakąś liczbą zwoi i wynik dzielisz przez ich ilość. Skuteczne, aczkolwiek trochę kłopotliwe.
    Brymen fakt, sam w warsztacie używam BM-811a i wytrzymuje mi dwie godziny przy prądzie ponad 5A (żarówka halogenowa H4).

Wiem, że tak można, ale w praktyce niestety taki pomiar obarczony jest dużym błędem (zrobiłem sobie swego czasu taki "adapter"), w tym przypadku musiałbym nawinąć 10 zwojów. Nie da się tego zrobić w KewMate 2000 :)

PS. Czy ten BM811 mierzy truerms?
    User removed account
    User removed account  
    INTOUCH
    Level 30  
    Widzę że kolega potrzebuje analizator parametrów sieci. Pytanie: jednofazowy czy trójfazowy. Lub bardzo precyzyjny multimetr laboratoryjny zbudowany na przekładnikach prądowych typu LEM.
    Ceny najtańszych analizatorów sieci od 500 zł netto.
    Lumel, Socomec, ABB, Schneider Electric, Siemens, inne... .
    5A pomiar bezpośredni. Powyżej 5A trzeba stosować przekładniki.
    Ceny mierników laboratoryjnych są dużo wyższe.

Polecam http://www.lumel.com.pl/pl/oferta/aparatura_p...alizator-jakosci-sieci-energetycznej-nd1.html