Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Relpol
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Triak i optotriak potrzebuje wyjaśnienia dlaczego stosuje się je w ściemniaczach

10 Gru 2011 10:13 6292 3
 • Poziom 8  
  Cześć. Robię projekcik na zaliczenie w którym musze zaprogramować mikrokontroler do ściemniacza sterowanego pilotem. Znalazłem sobie jakiś tam układzik który ma robić dokładnie to co mój projekt teoretyczny. Mam tylko jeden problem, dlaczego zawsze w schematach ściemniacza jest triak i optotriak. Oraz co przesyła mikrokontroler do optotriaka bo w poniższym schemacie jest on połączony za pośrednictwem rezystora do nóżki mikrokontrolera
  Byłbym wdzięczny za pomoc bo z elektroniki to słabiusi jestem oj słabiusi

  u3 optotriak
  tr1 triak

  Triak i optotriak potrzebuje wyjaśnienia dlaczego stosuje się je w ściemniaczach

  Do moderatora

  Nie rozumiem po co mam przedstawiać co zrobiłem do tej pory sam, proszę tylko o wyjaśnienie dla laika o co chodzi z tymi dwiema rzeczami w schemacie. Jeżeli aż tak bardzo mam pokazać Panu co zrobiłem z moim problem (którym jest brak wiedzy) to proszę bardzo oto są linki z Wikipedii które i tak mi nic mówią

  http://pl.wikipedia.org/wiki/Triak
  http://pl.wikipedia.org/wiki/Optotriak

  Nie chce żeby ktoś za mnie zrobił projekt tylko chce wiedzieć po co się stosuje takie rozwiązanie i co to robią te dwie części -.- A z przecinkami to chyba trochę przesada....


  Moderowany przez Mariusz Ch.:

  Wchodząc "na cudzy teren" musisz się dostosować do przyjętych zasad.

  szeli33 napisał:
  Robię projekcik na zaliczenie w którym musze zaprogramować mikrokontroler do ściemniacza sterowanego pilotem.

  szeli33 napisał:
  Do moderatora

  Nie rozumiem po co mam przedstawiać co zrobiłem do tej pory sam, proszę tylko o wyjaśnienie dla laika o co chodzi z tymi dwiema rzeczami w schemacie.


  Coś jest "nie tak". Nie spotkałem jeszcze szkoły, która "wypuszcza" laików po iluś tam latach. Od kiedy pamiętam, to każdy projekt szkolny zawiera studia literaturowe, mające na celu podbudowę teoretyczną.

  Za podważanie zasadności decyzji moderatora i postawę roszczeniową udzielam ostrzeżenia.

 • Relpol
 • Pomocny post
  Poziom 29  
  Triak jest elementem wykonawczym w układzie -włącza i wyłącza żarówkę (po podaniu napięcia sterującego na bramkę), podobnie jak przekaźnik lub stycznik umożliwia sterowanie dużą mocą za pomocą małej lub w przypadku triaka pomijalnej.
  Optotriak jest elementem podobnym do triaka lecz zawiera izolację pomiędzy "wejściem" i "wyjściem", która umożliwia bezpieczne dla uC sterowanie wysokim napięciem sieci.
  Głównym celem budowania optotriaków jest izolacja galwaniczna, a nie bezpośrednie załączanie obciążenia (dopuszczalny prąd wyjściowy jest bardzo mały), dlatego układ ma konstrukcję łańcuchową:
  uC załącza optotriak (izolacja galwaniczna we-wy)
  optotriak załącza triak (włącza znaczny prąd żarówki małym prądem bramki)
  triak umożliwia przepływ prądu przez żarówkę.
 • Relpol
 • Pomocny post
  Poziom 30  
  Powinieneś najpierw zrozumieć jak działa triak i w jaki sposób się go steruje. Zastosowanie optotriaka oczywiście nie jest koniecznie ale jest dość wygodne. Diodę LED w optotriaku steruje się napięciem stałym natomiat cały element steruje przepływem prądu zmiennego, który jest wymagany do włączenia triaka.
  Jeśli chodzi o pytanie "co uP przesyła do optotriaka" to proponuję poszukać informacji pod hasłem "sterowanie fazowe".
 • Poziom 8  
  Wielkie dzięki :) hasło sterowanie fazowe bardzo mi pomogło :) + dla was